Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Rozwody szkodzą środowisku

edytowano grudzień 2007 w Ogólna
Rozwody szkodzą środowisku

Rozwód wywiera negatywny wpływ na środowisko - wynika z badań opublikowanych w poniedziałek przez naukowców z Uniwersytetu Michigan w USA.
Skutkiem rozwodu zazwyczaj jest wyprowadzenie się jednego z małżonków i założenie nowego gospodarstwa domowego, a co za tym idzie, zwiększenie powierzchni mieszkalnej, wyposażenia i użytkowanego sprzętu - stwierdzają badacze z Michigan.

Ich zdaniem wysoki wskaźnik rozwodów "prowadzi do powiększenia liczby gospodarstw", co pociąga za sobą marnotrawstwo energetyczne.

W Stanach Zjednoczonych proporcja gospodarstw domowych należących do osób rozwiedzionych skoczyła z pięciu procent w roku 1970 do 15 procent w roku 2000. Podobną tendencję zaobserwowano w Chinach - zauważają badacze.

W roku 2005 gospodarstwa amerykańskich rozwodników zużyły o 56 procent więcej elektryczności i wody na osobę niż gospodarstwa par małżeńskich. Wykorzystały o 61 procent więcej zasobów energetycznych na osobę niż przed faktyczną separacją.

W USA można byłoby zaoszczędzić ponad 73 miliardy kilowatogodzin elektryczności i 2373 mld litrów wody - wyliczyli autorzy badań.

"Z powodu większego zużycia na osobę, gospodarstwo osoby rozwiedzionej produkuje także więcej odpadków (trwałych, płynnych i gazowych, w tym gazów cieplarnianych), które przyczyniają się do zmian w środowisku całego świata, np. zmian klimatycznych i zanikania bioróżnorodności" - twierdzą naukowcy.

Badaniami objęto 3283 amerykańskie gospodarstwa domowe w latach 2001-2005.


Źródło
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.