Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Szybkie dania na upały

edytowano lipiec 2012 w Kuchnia
Nie znajduję takiego tematu więc zaczynam nowy wątek.
Dziś upał nieziemski. Potrzeba obiadu... ale w kuchni stać to samobójstwo.
Poproszę przepisy na lekkie obiady na upały...
:)
«1

Komentarz

  • edytowano lipiec 2012
    my teraz mamy letnią kuchnię (wspaniały wynalazek)

    żono, szwagierko - pragnę chłodnikaaaa
    wszak leszcza wam wczoraj pięknie upiekłem, zrewanżujcie się

    "...i chołodziec litewski milczkiem żwawo jedli..."

    ehh
    :P :P :P

    ale szybkie toto nie jest...
    image

    A jeśli czas pozwoli i wena dopisze, ukisić  buraki  na kwas. Najpierw naczynie: trzylitrowy słój, albo kamienny  garnek  wyparzyć porządnie wrzątkiem. Kilogram buraków obrać, podzielić na ósemki,  dwie łyżki nasion kopru ogrodowego albo baldachy  świeżego kopru , całą główkę czosnku podzieloną na ząbki ( nieobrane ale nacięte, 2 goździki i pokrojony w plastry korzeń chrzanu. Zalać to wszystko letnią wodą z solą ( 1 łyżka soli na 1 litr wody) i na trzy dni w kuchni postawić. Po trzech dniach przenieść w chłodniejsze miejsce. I wtedy  do chłodnika, zamiast buraczkowych wiórków w occie , zdecydowanie należy dodać  arcysmacznego kwasu z buraków.
  • Dlatego wieczorem zrobiłam spaghetti. Smacznego :D
  • gazpacho :)
    i tarator - nie jest pracochłonny :)
    kefir/maślanka/zsiadłe mleko, ogórek pokrojony w kostkę, rzodkiewka pokrojona w kostkę, czosnek wyciśnięty, sól, dymka/szczypiorek i ew. orzechy włoskie 
  • pomidorowa z ryżem i dyniówka :) w sumie 20 minut roboty:)
  • Pośliniłam się na tego melona z szynką.

    A arbuz z fetą dobre to?

  • gdzie ten upał dzisiaj?
  • Uwielbiam sałatkę z arbuza i fety...+ jeszcze czarne oliwki, liście mięty i plastry czerwonej cebuli namoczonej w soku z limetki ... 8->
  • na Piaskowcu :) od 2 miesięcy 



    :P
  • Wędzony łosoś zmieszany z jogurtem, do tego razowy makaron, posypać szczypiorkiem, jeść i płakać z zachwytu.
  • Sałata lodowa + pomidorki koktajlowe + łosoś + grzanki. Jeść i płakać również:)
  • a idźcie, wstrętne :P Baby i Prayboy! Macie coś bez białka krowiego?! no nic litości nie mają dla karmiących i uczulonych :P
  • Toście nagadały o łososiu i właśnie się odmraża. :D
  • łosoś z czosnkiem i szpinakiem

  • Chłodnik litewski wersja ekspresowa (mojej babci).
    Składniki na oko ;)
    bulion (ja wiem, że niezdrowo, ale najczęściej z braku czasu robię z kostki)
    maślanka, kefir, śmietana - proporcje i ilości wg uznania
    barszczyk w butelce (koncentrat)
    czosnek - ja daję dwa ząbki, starte na tarce (albo w inny sposób rozdrobione)
    koperek
    szczypiorek
    pokrojone warzywa, u nas:
    ogórek świeży
    ogórek kiszony
    pomidory
    rzodkiewki
    Całość wymieszać, schłodzić, ew. doprawić do smaku. U nas w upalne dni znika równie ekspresowo, jak się go przygotowuje. I zaraz idę go zajadać, bo jeszcze trochę zostało :)
  • no i wykrakalyscie ;)
    robie jutro makaron z lososiem w sosie jogurtowo-musztardowym :D
  • też dziś patrzyłam na łososia, ale sobie myślę że w piątek to lepiej pościć a nie się bujać z łososiem. taki wypas... ale bym sobie takiego zjadła :) hm.. może w poniedziałek? :D

    a jutro zrobię makaron z cebulą i pomidorami :)
  • A u nas makaron ze świeżymi truskawkami i śmietaną będzie, palce lizać, 
  • A u nas makaron ze świeżymi truskawkami i śmietaną będzie, palce lizać, 
    Oj nie :/ to jedno z tych nielicznych dań, których nie tknę ;/
    Ale smacznego :)

    a ja chyba machnę placki ziemniaczane z sosem pieczarkowym. Może nie jest idealne na upał, ale będzie znikać z talerzy :)
  • placki ziemniaczane - mniam! Ale ja tak nie lubię stać przy garach.... ;)

  • też dziś patrzyłam na łososia, ale sobie myślę że w piątek to lepiej pościć a nie się bujać z łososiem. taki wypas... ale bym sobie takiego zjadła :) hm.. może w poniedziałek? :D

    a jutro zrobię makaron z cebulą i pomidorami :)



    Oj tam już rozmroziłam. Umartwię się za tydzień, ok? 

    Zawsze sobie tłumaczę, że dziecko bardzo lubi, to przecież nie będę dwóch obiadów robiła ;).

  • AgaAga
    edytowano lipiec 2012
    jajecznica z kurkami
    jajecznica z cukinią
    do tego sałata i np. jakieś lekkie wino czy dowolny inny schlodzony napoj

    makaron (tagliatelle) z kurkami, dzisiaj robię
     
    feta z grilla lub w srebrnej folii zapieczona w piekarniku, pomidory, salata itd.

    pity wypełnione dowolnym - zimnym - farszem

    dipy fetowe, paprykowe, czosnkowe, z awokado, domowa pastella i na co kto ma ochotę, pokrojone do maczania warzywa

    hummus i pita lub turecki/arabski chlebek

    odwiedziny w greckim lub tureckim sklepie i przyniesienie płaskiego chleba i serków, dipów, past, oliwek, pomidorów, zyjątek morskich, małych kotlecików, gołabków w liściach winogron itd., a do kompletu wielkiego arbuza

    lahmacun oraz wersja jordanska tegoż - chlebek arabski nadziany i zgrillowany

    Niestety dla figury ;) : przeniesienie głównego posiłku na wieczór (wtedy też łatwiej coś ugotować)

    wszelkiego rodzaju potrawy z gara: leczo, wariacje z bakłażanem, cukinią, z dodatkiem köfte lub podobnych kotlecików - wielki gar żarcia, które można przygotować nie w porze największego upału, a zjedzone nie leży na żołądku

    podobnie jednogarnkowce na podstawie fasoli (feijoda odtłuszczona, chili con albo sin carne), soczewicy, cieciorki.Jak mamy ugotowane wcześniej strączki, to przygotowanie obiadu to dosłownie parę minut, a też można zrobić wcześniej, bo przegryzienie się smaków nie zaszkodzi.

    Chili, które się też robi w parę minut. Kawałki kurczaka  czy krewetki upieczone lub zgrillowane lepiej w marynacie sate. Bami goreng, nasi goreng - też dziesięc minut stania nad wokiem i potem można sobie dokładać,  w upał nawet zimne.
  • @Aga ;
    toś poprzeczkę wysoko postawiła 
    :O
    i jak tu teraz napisać o ziemniakach z zsiadłym mlekiem 
    #:-S
  • juz sie slinie na dzwiek tych wszystkich nazw :)
  • też dziś patrzyłam na łososia, ale sobie myślę że w piątek to lepiej pościć a nie się bujać z łososiem. taki wypas... ale bym sobie takiego zjadła :) hm.. może w poniedziałek? :D

    a jutro zrobię makaron z cebulą i pomidorami :)



    Oj tam już rozmroziłam. Umartwię się za tydzień, ok? 

    Zawsze sobie tłumaczę, że dziecko bardzo lubi, to przecież nie będę dwóch obiadów robiła ;).
    @MonikaN ja tam o sobie samej pisałam, nie piłam do Ciebie - spoko! Ja tam lubię ryby tak bardzo, że piątek to dla mnie prawie jak niedziela - muszę coś innego wymyślać bo przecież w poście nie chodzi o nagrodę ;)
  • edytowano lipiec 2012
    Mmmmmmm.... przepisy już przeniesione do zeszytu wypieków.

    A ja jeszcze lubię: naleśniki z jogurtem i borówkami.
    ziemniaki okraszane + zsiadłe mleko,
    chłodnik z owoców sezonowych (i na to kluseczki z kaszy mannej) - to na dziś :D
  • @Maciejka
    czy sobie Kuleżanka wyobraża, że teraz spędzę tydzień na gotowaniu, co by Wam WSZYSTKO wjechało na stół??? :))

    @Juka
    normalnie. Kroisz cebulę w kostkę (jak nie lubicie, nie dodajesz), podsmażasz na patelni, dodajesz pokrojoną w niedbałą, większą kostkę cukinię, obsmażasz dalej, dodajesz sól, pieprz, zioła (oregano, bazylię i co jeszcze lubicie), za chwilę jajka rozbełtane jak na jajecznicę, smażysz i jak gotowe, to podajesz.

    @Hipolit
    co ja bym dała za wiejskie zsiadłe mleko! Oraz bób!!!!!!!!!!!!!!!!! I możliwość objedzenia się malinami!!!!! I pomidora malinowego, w ogóle takiego polskiego gruntowego pomidora... I ogórki małosolne...


    Wczoraj spontanicznie powstała dobra przekąska na upał. Pomidory z sosem jogurtowym. Feta, jogurt naturalny, papryka, ciut pieprzu - zmiksowane. Do tego dużo natki pietruszki i kilka listków mięty. Mięta nadała całości orzeźwiający i ciekawy smak.
  • U nas króluje makaron pod różnymi postaciami, z ziołami z ogródka :)
    A do tego woda z cytryną i miętą zerwaną też z ogródka
  • @Aga, ja tylko uprzejmie informuje, ze zostalo Ci mniej czasu niz tydzien. Lepiej sie spiesz, coby nas godnie powitac :P
  • Blamaż będzie :P
  • Woda ze swiezymi ogorkami i mieta- rewelacyjnie gasi pragnienie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.