Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Suche dni

2»

Komentarz

  • Po III Niedzieli Adwentu, po I Niedzieli Wielkiego Postu, w Oktawie Zesłania Ducha Świętego, po 3 Niedzieli miesiąca września. Zwyczaj to starożytny, starszy niż Adwent i wiele innych Świąt.

    'Suszyć' to 'pościć', zwłaszcza zachowywać wstrzemięźliwość i post. Jeszcze w "Godzinie pąsowej róży" pada zdanie (w dialogu sytuowanym na koniec XIX wieku): "Dzisiaj suszymy na intencję Ewuni" (cytuję z pamięci).
  • Jeszcze jedno. Załóżmy, że czyjś pradziadek zawiązywał serwetę pod brodą podczas jedzenia. Takie zachowanie jest wciąż normalne w niektórych krajach, ale w Polsce na ogół tak się nie robi (było to normalne, powiedzmy, 100 lat temu). Co powiedzielibyśmy o małym Tomciu, który szydziłby ze swojego pradziadka z powodu takiego zachowania?
  • Szyderstwo ma niewiele wspólnego z poczuciem humoru :(
  • "Suszyć" na określenie postu mówiła moja babcia. Nie powinno to nikogo dziwić, to wcale wieki temu nie zanikło.
  • żałosne i niepotrzebne te wpisy, potwierdzam
  • edytowano grudzień 2014
    @Tomasz i Ewa, tu nie chodzi o to, że wokół same smutasy. Tu chodzi o powagę co do tematu...
    Cóż...smutasem bym się nie nazwała. Ale jakoś mnie twój dowcip nie porwał.
    Zniesmaczył raczej.

  • edytowano grudzień 2014
    Poza tym...niektórym wszystko się z JEDNYM kojarzy.
    Ciekawe...
  • "Na 22., 23. i 25. bm., według tradycyjnego kalendarza liturgicznego, przypadają Suche Dni Wrześniowe. Są to środa, piątek i sobota obchodzone w Kościele zachodnim co kwartał, na początku lata, jesieni i zimy, a od końca VII w. także wiosny, jako dni modlitwy przebłagalnej, dziękczynnej i błagalnej, połączone z postem ścisłym."
  • @Kana jakiś inny kalendarz masz?
    22, 23, 25 to wtorek, środa i piątek wypadają

    23, 25 i 26 - środa, piątek i sobotaa to we wrześniu 2015 roku

    więc jak jest prawidłowo?
  • edytowano wrzesień 2015
    Fakt, 23, 25 i 26 września oczywiście. Dzięki
    Przekleiłam i nie zwróciłam uwagi.
    Środa, piątek i sobota w tygodniu po trzeciej niedzieli września.
  • Ha, mnie uczono nie wedle niedziel (z wyjątkiem wiosennym), tylko wedle świąt. Miałam więc suche dni w zeszłym tygodniu, bo po Podwyższeniu Krzyża :)
  • Właśnie w starym mszaliku jest to śr, pt, sob po Podwyższeniu Krzyża.
    Ale nie wiem, skąd ta różnica. ?
  • edytowano wrzesień 2015
    Mam wrażenie, że ktoś gdzieś tłumaczył. Ale nie pamiętam, czy tu, czy na fb, czy na fk :-?
  • Tak... dokładnie na poprzedniej stronie...
    :P
  • "Stary" wątek.
    Dziś środa suchych dni po święcie Zesłania Ducha Św.
    Objaśnienie na 1 stronie.
  • Piątek s.d. :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.