Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wytrawna tarta

2

Komentarz

  • edytowano styczeń 2013
    @Haku, robilam dzisiaj tarte pierwszy raz w życiu i moge Ci powiedziec ze jest bardzo latwa w wykonaniu. Ja wolalam na zimno, maz na cieplo i na zimno ;)

    @Tusia, dziekuje za link do przepisu na ciasto - fajnie delikatne wyszlo, zblizone nawet do ciasta francuskiego.
  • Haku, ja lubię taką ciepławą, nie lodówkowo zimną, ale parzącą też nie.
  • Hej hej *Duke - a widzisz mnie kruche z zakalcem wychodzi...

    Z ciast to czasem mi wychodził biszkopt, albo sucha babka...ale kruche nie ten teges?Why?Widocznie każdy ma inny charyzmat :-B
    AgoMario, w kruchym najważniejsze jest, żeby je szybko zagnieść, tak, żeby masło się za bardzo nie rozgrzało od dłoni- najlepiej schłodzone masło najpierw rozdrobnić nożem z mąką, potem szybciutko połączyć z innymi składnikami i na conajmniej 1h do lodówki :)
    Podziękowali 1enigma
  • edytowano styczeń 2013
    @marteczka, ja tak zrobiłam. Nawet noc w lodówce było. A potem zakalec. :-(

    a gdy robie kruche mojej teściowej do szarlotki, z proszkiem do pieczenia - wychodzi the best, tylko, ze ono rośnie.
  • Specjalistki od tart, pomozcie!
    Czy ciasto wczesniej trzeba podpiec?
  • edytowano luty 2013
    specjalistką nie jestem, ale raz piekłam i wyszło ;)

    1. robisz
    2. chłodzisz min godzinę
    3. wylepiasz nim formę
    4. pieczesz 10-15 min
    5. studzisz
    6. wkładasz masę
    7. pieczesz właściwa tartę
  • Ja tez raz pieklam i wyszlo, spodu nie podpiekalam, ale farsz nie byl bardzo mokry.
  • Ja podpiekałam  spód 8-10 min i trzeba pamiętać żeby ponakłuwać gęsto widelcem .
  • @Savia
    Może za długo w tej lodówce? 
    Moja babcia mistrz kuchni zawsze uczyla że kruche nie powinno leżeć dłużej niż godzinę - półtorej a jak ma dłużej leżakować to lepiej zamrozić.
  • A no może... Sprawdzimy.
  • Spod podpieklam. Wyszla dobra. Tylko czyba z chili przesadzilam...
  • podbijam sobie, bo mam ochotę na tartę ze szpinakiem i serem pleśniowym...

  • Moja ulubiona! Mama robi tak - na spód ciasto francuskie, chyba podpiekała troszkę najpierw, potem na to podsmażony z czosnkiem szpinak (mrożony - żeby nie był taki mokry), kawałki rokpola (100g wystarczy), zalać smietaną rozbełtaną z 3-4 jajkami z solą i pieprzem, na wierzch tarty żółty ser, ewentualnie jakieś pomidory do dekoracji. Mniam!
  • A ja tak: ciasto francuskie na spod, na to szpinak uduszony z czym lubimy, odsaczony. Na to pokrojony/ pokruszony ser (my robimy z feta, pol paczki). To zalewam szklanka śmietanki 30%, wymieszanej z 2 jajkami. Popieprzyć, posolić, doprawic gałką muszkat. Do piekarnika 180, 30-40 min. Bez podpiekania.
    K.
  • A ja ostatnio robię zwykle taki spód http://www.kwestiasmaku.com/kuchnia_wloska/placek_z_botwinka/przepis.html

    Cały przepis jest fajny, ale z zamienionym nadzieniem jest równie pysznie. Lubię dodawać do nadzienia ricottę, bo upieczona jest fajna i w smaku i w strukturze. Ale właściwie nadzienie ze szpinakiem i serem pleśniowym (mniam!) to pełna dowolność, ważne tylko żeby odcisnąć albo podsmażyć mocno wcześniej szpinak i odlać nadmiar wody żeby nie było za mokre, bo ciasto może się nie dopiec. Fajnie jest dodać trochę parmezanu, czosnku, gałki, białego pieprzu żeby trochę przełamać smak sera pleśniowego. A do takiej tarty pasują fajnie sałatki ze świeżymi, orzeźwiającymi smakami, np. z ananasem, kukurydzą, ostrymi papryczkami.
    Podziękowali 1kowalka
  • O widzę, że ktoś fajny wątek wyciągnął.
    Lubię tarty. I na słodko i wytrawne.

  • Super wątek, nie wiedziałam, że istnieje taki, a mam gościa w sobotę, przyda się.
  • Dobra, ja robię inaczej, myślałam, że tu więcej pomysłów, a tu szpinak, szpinak, ser pleśniowy... 

    Nie, nie, nie.
  • @Berenika, moj syn ostatnio dwie zrobił.. tez powiedział szpinak, szpinak, nie, nie, nie.

    Jedna zrobił tylko z łososiem, czyli ciasto na spód, łosoś i zalał masa jajeczno-mleczna i do piekarnika.

    Druga miala być wg przepisu z cebula, pieczarkami i kiełbasą. Ale stwierdził, że nie chce cebuli, a grzybów tez, więc znów na spód ciasto, na to kiełbasa w plasterki, zalał masa jajeczno-mleczna i do piekarnika.

    A drugi syn zrobił muffinki wytrawne: pokroil żółta paprykę, porwał male listki szpinaku (baby szpinak) potem dodał szynkę i zolty ser (odrobine), wszystko do miski, wymieszal z jajkami, wkladal zawartość do foremek, a potem na każdą muffinke położył jeszcze mały kawałek sera i do piekarnika. 
  • Ja robię z serem feta i pomidorami i papryka i pieczarkami wersja piątkowa i z kurczakiem, kukurydzą, coś tam wersja mięsna.
  • Ten łosoś to wędzony taki w plasterkach? 
  • Nie wierzę, ze nie ma quiche lorraine! 
    Najlepsza tarta.
    Ciasto (masło, maka, sił + woda)
    Szynka,( lub boczek)
    zalewamy ( smietana, jaja, ser, pieprz)

    Do tego koniecznie sałata z czosnkiem

  • Berenika powiedział(a):
    Ten łosoś to wędzony taki w plasterkach? 
    Tak
  • Ja daje wędzonego, takiego w plasterkach.
    Wlasnie na śniadanie zjadłam, bo w zasadzie to bardzo fajne połączenie: dużo warzyw, troche białka, troche węgli. Tylko sporo chili i czosnku dodaje.
  • Ja robię takie: szparagi podkotowane, szynka parmeńską bardzo drobno pokrojona, cieniutkie plasterki młodej cukini surowe, to zasypuje świeżym szpinakiem baby, na to wylewam masę jajka plus śmietaną, piekę, w połowie pieczenia podsypuje serem typu parmezan.


  • Tak czy siak, świetny wątek :)
  • Pyszna, moja ulubiona to szynka-boczek-por-cebula
  • U nas hitem jest tarta z duszonymi z cebulką pieczarkami, na to dobry tuńczyk i zalane jajkami wymieszanymi z kwaśną śmietaną (najlepiej creme fraiche coś 35%) i startym serem gruyere (może być jakiś inny twardy, słony ser).
  • uwielbiam tarty !
    da się to jakoś zrobić bardziej fit?

    bo mąka. masło, śmietana mam wrażenie że milion karolii w jednym kawałku ;)
  • Por się tu pojawia często. W jakiej postaci?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.