Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wartościowe książki dla dzieci

189111314

Komentarz

  • U nas, tak jak u MartyB, rządzi Astrid Lindgren. Dzieci z Bullerbyn niekoniecznie, ale np. Ronja jest wspaniała pod każdym względem, dla 8-latki w sam raz! Madika też fajna, ostatnio też czytaliśmy Detektywa Bloomkwista. Karlson z dachu i Bracia Lwie Serce raczej dla chłopaków.

    Musierowicz chyba za bardzo romansowa, ośmiolatki może nie zaciekawić. Ja mojej przeczytałam Opium w rosole, bo tam jest mała Genowefa, i ten wątek był dla niej zdecydowanie najciekawszy, reszta tomów jeszcze poczeka. 
  • A z nowości podobała mi się "Wiłka, smocza dziewczynka". 
  • "Basia" nas śmieszy, ale moim zdaniem to jest książka o dzieciach, a nie dla dzieci. Nie lubię moim czytać.
    A polecicie coś dla chłopca (6) do samodzielnego czytania? Mamy same babskie...
  • Astrid Lindgren ma bardzo bardzo różne książki. Czarodziejsko-niesamowite (Ronja, Bracia Lwie Serce, Mio mój Mio), dowcipne i zwariowane (Pippi, Karlsson),  kryminalne (Detektyw Bloomkvist), opowiastki o dziecięcych przygodach (Bullerbyn, Madika, Awanturnicy, Emil). Warto dać jej szansę. 
    Podziękowali 4malagala Katanna MartaB Basja
  • edytowano maj 2020
    Ja dorzuce jeszcze jedna ksiazke/audiobook Astrid Lindgren: "Dlaczego kapiesz sie w spodniach, wujku?" Swietna. I dodam, ze wedlug mnie i Karlson i Bracia Lwie Serce i Detektyw Blomkwist( jest tego kilka czesci) beda ciekawe i dla chlopcow i dla dziewczynek.
    "Wiłke" czytala moja El, poleca.
    "Wszystkie moje mamy" Renaty Piatkowskiej. Polecamy.
    "Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer" Anna Sakowicz, z 2019 - ciekawa, w listach malej dziewczynki, Anielki przedstawiona jest choroba babci, ktora musi z racji swego schorzenia zamieszkac z dorosla corka i jej rodzina. Dziewczynka pisze listy do A.( pana Alzheimera) i w ten sposob wyraza swoje uczucia wobec tego, co ta choroba robi z jej babcia. 

    A dla chlopcow czytajacych samodzielnie i lubiacych komiksy polecam serie: Wojenna Odyseja Antka Srebrnego. Kapitalna, wartosciowa lektura( dostosowana do wieku mlodych czytelnikow) o czasach II Wojny Swiatowej i powojennych losach naszej Ojczyzny. Warto! https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/komiksy/27400,Wojenna-odyseja-Antka-Srebrnego-19391944-pakiet.html
  • 8+2 podoba się moim 6-10 lat (chłopcy) a i 3-latka słucha z zainteresowaniem
    W pustyni i w puszczy, narnia, wszystko podróżnicze Łukasza Wierzbickiego, aktualny 10 latek pana samochodzika czyta od roku mniej więcej
    Z innej strony: ja w wieku 7-10 czytałam dużo, ale nie podobały mi się: Kubuś Puchatek, dzieci z bullerbyn, pipi, akademia pana kleksa, (to pamiętam) za to od ok 9 roku życia zaczęłam łykać wszystko Karola Maya :)

    Podziękowali 1Basja
  • edytowano maj 2020
    Moja El poleca 3 czesci powiesci Nancy Springer: Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza.
    Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady.
    I ostatni tom: Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów, (-> o zaginieciu Doktora Watsona).
    Tak w ogole to Enola jest rodzona siostra Sherlocka Holmesa B) El(11) pozera ksiazki, Enola jest dla troche starszych dziewczyn, watki detektywistyczne, troche grozy...fabuła trzymajaca w napieciu. 
  • edytowano maj 2020
    U nas Zwiadowcy przypadły 10 -latce , a jej brat w tym wieku zupełnie odrzucił
    zależy od dojrzałości 10 letniego czytelnika

  • Bardzo fajna ksiazka do poczytania lub audiobook do posluchania: "Ksiazka o Hani" Wandy Ottenbreit. U nas wielki hit, teraz starszy syn(8 l) slucha. Jest rowniez tradycyjne wydanie, papierowe, z ilustracjami M.Musierowicz podobno. My mamy swoj audiobook :)
  • A może ktoś poleci ciekawą encyklopedię dla bardzo ciekawskiego 5 latka? od jak działa wiertarka po tworzenie chmur i fotosyntezę ;) 
  • Czy ktoś może polecić książki o szachach dla dzieci?
    Chłopcy umieją już grać i mają już jedną książkę o podstawowych ruchach. Teraz chciałabym kupić coś kolejnego, o strategiach np.

  • I jeszcze szukam książki do nauki kaligrafii dla dzieci. Macie coś ciekawego?
  • @Patia - do nauki szachów książki Mirosławy Litmanowicz.
    Podziękowali 1Patia
  • Czy Ci Zwiadowcy sprawdzeni? Moi ost pochłaniają. Całą Narnie przeczytali, prawie wszystkie Magicznego Drzewa i chce im coś nowego podrzucić. 

    Zwiadowcy czy Pan samochodzik?
  • Katarzyna powiedział(a):
    @Patia - do nauki szachów książki Mirosławy Litmanowicz.
    @Patia, potwierdzam, to są świetne książki, ja się z nich uczyłam jak byłam dzieckiem, teraz przerabia moja ośmiolatka, bardzo polecam!
    Podziękowali 1Patia
  • U mnie Zwiadowcy i Drużyna pochłaniane
  • edytowano czerwiec 2020
    @annabe
    a czytali już Dziką Mrówkę?
    mój syn się teraz zaczytuje, a jest w wieku Twojego najstarszego
  • 11.8.20

    List solidarności z osobami LGBT+ od twórców książek dla dzieci i młodzieży



    Głęboko poruszeni wydarzeniami w Warszawie 7 sierpnia 2020 roku i zatrzymaniem przez policję kilkudziesięciu osób, wyrażamy swoją solidarność z osobami LGBT+. Opowiadamy się za wolnością i równością i nie zgadzamy się na dyskryminację i nietolerancję.

    Jesteśmy nieformalną grupą zrzeszającą twórców dla dzieci – pisarzy, ilustratorów, tłumaczy i literaturoznawców. W naszych książkach skierowanych do młodych czytelników pokazujemy świat, edukujemy, uświadamiamy. Staramy się przekazać takie wartości, jak odwaga bycia sobą i solidarność z mniejszościami. Empatia i wrażliwość – niezbywalne składowe humanizmu – definiowane są przez stosunek do „innego”, do drugiego człowieka. Figura „innego” jest ważnym motywem literatury dziecięcej.

    Jako twórcy dla dzieci jesteśmy niejako zawodowymi dostarczycielami ufności i nadziei, że świat może być przyjaznym miejscem. Bez tej nadziei trudno dorastać. Bez tej nadziei nie sposób zaufać i stać się częścią wspólnoty. Dzielenie nas, obywateli, dla politycznego profitu, nieuchronnie pociąga za sobą krzywdę i przemoc.

    Kiedy młodzi ludzie, którzy niedawno byli naszymi czytelnikami, sprzeciwiają się indoktrynacji, zniewoleniu, atakom na wolność, stajemy po ich stronie. Wspieramy ich, kiedy walczą o godność i występują przeciwko podziałom i stygmatyzowaniu z powodu tożsamości płciowej.

    Tęcza, którą wielu z nas wykorzystuje w swojej twórczości i używa jako symbolu równości i miłości, nie jest zagrożeniem!

    Słowo i obraz zobowiązują. Tego pilnujemy, tworząc dla dzieci.

    Droga tęczowa społeczności! Osoby LGBT+ nie jesteście same!

    Podpisy:
    Beata Andrzejczuk
    Aleksandra Artymowska
    Joanna Bartosik
    Justyna Bednarek
    Małgorzata Janina Berwid
    Małgorzata Bieńkowska
    Maciek Blaźniak
    Katarzyna Bogucka
    Tomasz Broda
    Bartek Brosz

    Marcin Bruchnalski
    Małgorzata Cackowska
    Iwona Chmielewska
    Ewa Chotomska
    Aleksandra Cieślak
    Dorota Combrzyńska Nogala
    Joanna Concejo
    Anna Czernow
    Daniel de Latour
    Maria Dek-Lewandowska
    Łukasz Dębski
    Hanna Diduszko
    Zbigniew Dmitroca
    Agata Dudek
    Marta Dybula
    Zosia Dzierżawska
    Emilia Dziubak
    Joanna Fabicka
    Marta Fox
    Marta Galewska-Kustra
    Barbara Gawryluk
    Agnieszka Gil
    Anita Głowińska
    Mikołaj Golachowski
    Karolina Grabarczyk
    Kinga Grabowska-Bednarz
    Andrzej Marek Grabowski
    Hanna Grodzka-Nowak
    Ewa Gruda
    Joanna Guszta
    Marta Guśniowska
    Monika Hałucha
    Monika Hanulak
    Cezary Harasimowicz
    Dorota Hartwich
    Gosia Herba
    Joanna Jagiełło
    Marianna Jagoda
    Anna Janko
    Nika Jaworowska-Duchlińska
    Roksana Jędrzejewska-Wróbel
    Jona Jung
    Iwona Kalenik p.v. Cała
    Magda Kaleta
    Eliza Karmińska
    Diana Karpowicz
    Piotr Karski
    Ewa Karwan-Jastrzębska
    Grzegorz Kasdepke
    Marta Kisiel
    Aleksandra Klęczar
    Joanna Kłos
    Kasia Kołodziej
    Berenika Kołomycka
    Wojciech Kołyszko
    Barbara Kosmowska
    Magdalena Kozieł-Nowak
    Katarzyna Kozłowska
    Ewa Kozyra-Pawlak
    Marta Barbara Krajewska
    Marta Krzywicka
    Joanna Krzyżanek
    Aleksandra Kucharska-Cybuch
    Irena Landau
    Grzegorz Leszczyński
    Dorota Lipińska
    Krystyna Lipka-Sztarbałło
    Edward Lutczyn
    Jolanta Marcolla
    Maria Marjańska-Czernik
    Ewa Martynkien
    Aleksandra Michalska Szwagierczak
    Monika Michaluk
    Wojciech Mikołuszko
    Marcin Minor
    Dorota Nowacka
    Monika Obuhoff
    Marianna Oklejak
    Joanna Olech
    Anna Onichimowska
    Beata Ostrowicka
    Urszula Palusińska
    Elżbieta Pałasz
    Marcin Pałasz
    Joanna Papuzińska
    Mikołaj Pasiński
    Paweł Pawlak
    Romuald Pawlak
    Adam Pękalski
    Małgorzata Karolina Piekarska
    Magda Podbylska
    Ewa Podleś
    Marta Pokorska
    Monika Rakusa
    Joanna Rusinek
    Michał Rusinek
    Katarzyna Ryrych
    Katarzyna Sadowska
    Rafał Skarżycki
    Maciej Skowera
    Piotr Socha
    Zofia Stanecka
    Barbara Stenka
    Małgorzata Strękowska-Zaremba
    Agnieszka Suchowierska
    Dorota Suwalska
    Marianna Sztyma
    Krystyna Śmigielska
    Jovanka Tomaszewska
    Agnieszka Tyszka
    Alicja Ungeheuer Gołąb
    Agnieszka Urbańska
    Adam Wajrak
    Joanna Wajs
    Elżbieta Wasiuczyńska
    Agata Widzowska
    Anna Wielbut
    Łukasz Wierzbicki
    Andrzej Wieteszka
    Anita Wincencjusz-Patyna
    Rafał Witek
    Daniel Włodarski
    Dorota Wojciechowska-Danek
    Michał Zając
    Magdalena Zarębska
    Katarzyna Ziemnicka
    Małgorzata Żółtaszek
    Podziękowali 1NC500
  • i co teraz...? Będzie Basia na zajęciach w przedszkolu z Pontonem?
    Kicia Kocia zdezorientowana seksualnie?
    Nie chce wspierać artystow którzy przyklepuja te wersje tęczy...

  • edytowano sierpień 2020
    Wyłączyli komentarze. Prawie wszystkie były o bojkocie książek tych autorów i obawie,że zaczną promować tęczową ideologię w kolejnych swoich publikacjach.
  • Chyba pozostaje czytać książki nieżyjących autorów...
  • Podpisali się pod tym listem praktycznie wszyscy czołowi polscy ilustratorzy... bardzo smutne... bojkotować można, tylko że oznacza to, że nie zostaje praktycznie żaden wybór :( W Polsce wydaje się teraz naprawdę sporo ładnych książek dla dzieci - i praktycznie wszystkie godne polecenia są ilustrowane przez ludzi z tej listy. Z nazwisk, które kojarzę, nie ma tu chyba tylko Mizielińskich.
  • Roksana Jędrzejewska Wróbel... niestety wielki zawód. Ale widze, ze Marek Szal sie nie podpisał, ze Eliza Piotrowska sie nie podpisała. 
    Podziękowali 1Barbasia
  • edytowano sierpień 2020
    Widłaka tam nie ma  :)
    Podziękowali 2Aszna Joannna
  • I teraz nawet książki dla dzieci trzeba będzie dzielić na tęczowe i normalne... I to dodatkowo nie tylko na treść patrząc (chyba że spojrzeć na to tak: jeśli autor tego nie podpisał to można założyć że bezpieczne)
  • Hope powiedział(a):
    Widłaka tam nie  :)
    Odetchnęłam z ulgą, gdy przejrzałam listę i go nie znalazłam... Chociaż Pan Kuleczka został...
    Podziękowali 3Barbasia blaekie camille
  • Z tego grona najstarsza jest Joanna Papuzinska.... Przezyla wojne, okupacje, komunizm....eh, szkoda gadac.
    Podziękowali 3Katanna Monira camille
  • edytowano sierpień 2020
    Hope powiedział(a):
    Widłaka tam nie  :)
    Ale jest Wasiuczyńska  :(
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.