Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

psalm melodia żydowska

edytowano marzec 2013 w Ogólna
Od dłuższego czasu poszukuję nut, najlepiej harmonizacji tego psalmu:
Jestem zakochana w tej melodii, słyszałam ją na żywo tylko kilka razy, podczas Liturgii Paschalnej.
W Internecie pojawiają się głosy, że ta melodia nie jest dopuszczona do użytku w czasie liturgii.
Ktoś wie moze dokładnie coś na ten temat?

Komentarz

  • Origami, dziekuje, udalo mi sie wreszcie znalezc w Internecie nuty:

    Odkad przypadkiem sie dowiedzialam, ze ta melodia jest zwana żydowską, poszukiwania staly sie o wiele łatwiejsze.
    A melodia jest naprawde przepiekna.
    Tutaj jeszcze jedno wykonanie:
      
  • Jeśli już ktoś koniecznie szuka żydowskich korzeni muzycznych, niech sięga do muzyki kościelnej sensu stricto. W moim odczuciu melodia cytowana wyżej to jakieś nieporozumienie, i to grubszego sortu.


  • Nie szukam zydowskich korzeni, po prostu bardzo mi sie podoba ta melodia, a ze jest zwana zydowska, dowiedzialam sie przypadkiem całkiem niedawno. Dlaczego nieporozumienie, moge prosic o rozwiniecie?
  • Znam tę melodię od bardzo dawna, Śpiewałam dziś :)

    Po trzecim czytaniu "Śpiewajmy Panu, który moc okazał"

  • Nieporozumieniem jest w ogóle większość tzw. współczesnej muzyki liturgicznej, zwłaszcza w obliczu praktycznego odrzucenia chorału wszelkich szkół, ale taki import klezmerskich kawałków, jak w tym przypadku, to nieporozumienie do kwadratu  i przerażający prymitywizm formy.

    Dla lepszej orientacji polecam kompetentny artykuł na temat psalmów responsoryjnych.
  • przecież to z jednego pnia, albowiem nasi starsi i młodsi bracia w wierze,
    to jedna semicka rodzina
  • Zbawiciej, Matka Najswietsza, pierwsi Apostolowie oraz pierwsi Chrzescijanie to sami Zydzi. Czy komus to przeszkadza?

    T :)
    PAn Jezus był solista zespołu muzyki kletzmer?
  • Byl ciesla. Tez zle?

    T :)
    Był (na papierze) synem cieśli. Jego przypowieści świadczą raczej bardziej o znajomości tematyki rolniczej a nie ciesielskiej.
  • Byl ciesla. Tez zle?

    T :)
    Był (na papierze) synem cieśli. Jego przypowieści świadczą raczej bardziej o znajomości tematyki rolniczej a nie ciesielskiej.
    myślę , ze świadczą przede wszystkim o znajomości swego słuchacza 

    rolników i rybaków było wśród nich  pewnie więcej jak cieśli ;)
  • Sylwunia: tego wytłumaczenia jeszcze nie znałem. Ciekawe.
  • edytowano marzec 2013
    @T & E

    czasem trzeba wstrząsnąć słuchaczem, żeby zaczął słuchać :)
  • i teraz mam zapytać jaki ? ;)



  • Tutaj ładnie śpiewają:


    Podziękowali 1madzikg
  • @Maciek_bs, piękne... Skąd takie wykonanie?
  • Z rekolekcji w jednym z warszawskich liceów.

    Wyżej masz podany link do Chomika, gdzie psalm jest rozpisany na cztery głosy. Myślę, że nasi skauci też tak zaśpiewają w grudniu. W ostatnią niedzielę zaśpiewali bardzo ładnie "Jezu ufam Tobie" Bębenka też na cztery głosy.
    Podziękowali 1madzikg
  • Paweł Bębenek :blush:
  • Bębenek pisze najpiękniejsze melodie dla altów, bo jego żona śpiewa altem. :)
  • edytowano listopad 2019
    Wiem, samam altem...  Dzięki Hermanicom jestem na forum...
    Podziękowali 1DaddyPig
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.