Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Matka Boża Łaskawa - Patronka Warszawy

edytowano maj 2008 w Arkan Noego
Matka Boża Łaskawa - Patronka Warszawy

image

Nad wrogiem daj nam zwycięstwo Maryjo Matko Łaskawa
Niech Chrystus będzie nam drogą dziś prosi Ciebie Warszawa

Nad wrogiem daj nam zwycięstwo Maryjo Matko Łaskawa
Niech Chrystus będzie nam prawdą dziś prosi Ciebie Warszawa

Nad wrogiem daj nam zwycięstwo Maryjo Matko Łaskawa
Niech Chrystus będzie nam życiem dziś prosi Ciebie Warszawa


Obraz przywieziony został do Polski z Faenzy (Włochy) â?? miasta, które stało się ośrodkiem kultu Matki Bożej Łaskawej już w XV w. Wizerunek był wyrazem wdzięczności mieszkańców Faenzy za łaski doznane za wstawiennictwem Maryi podczas zarazy w 1440 r.

Warszawski obraz jest kopią oryginalnego wizerunku. Namalowany został przez nieznanego artystę ze szkoły weneckiej w 1 poł. XVII w. techniką olejną na płótnie.

Do Warszawy został przywieziony przez nuncjusza apostolskiego, abp Jana de Torres, jako dopełnienie błogosławieństwa Stolicy Apostolskiej dla króla Jana Kazimierza, udającego się na wyprawę berestecką. Król podarował obraz pijarom do kościoła pw. śś. Prymusa i Felicjana, przy ulicy Długiej.

Po zwycięstwie pod Beresteczkiem obraz stał się sławny. Został koronowany w marcu 1651 r., a w 1664 r. magistrat podjął uchwałę, w której ogłoszono Najświętszą Pannę Łaskawą patronką Warszawy.

Cudowny wizerunek został umieszczony w bramie Nowomiejskiej, aby chronił miasto od zarazy i znajdował się tam do czasu rozbiórki bramy w 1702 r. Następnie przeniesiono go do nowego już kościoła pijarów przy ul. Długiej (dziś Katedra Polowa WP). Gdy kościół został w 1836 r. zamieniony na cerkiew pijarzy otrzymali kościół pojezuicki przy ulicy Świętojańskiej i tam też umieścili obraz, w kaplicy bocznej.

W dłoniach Matka Boża trzyma złamane strzały gniewu Bożego.

W kościele jezuitów przechowywana jest także rzeźba Matki Bożej Łaskawej, polichromowana, wykonana na wzór obrazu w końcu XVII w. Służyła ona dawniej jako feretron podczas procesji kościelnych. Powstała ona w stolicy.

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, kościół jezuitów, ul. Świętojańska
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.