Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Grzybobranie

245678

Komentarz

  • Te marmurkowe podgrzybki są bardzo smaczne i jadalne,nóżki mają takie żółte jak się obiera.Jestem zobowiązana uprzedzić że jest wiele grzybów niejadalnych które maja gąbkę pod spodem kapelusika.
    :|
  • W temacie grzybów...
    Możecie polecić jakiś dobry (dostępny na rynku) atlas grzybów?
    Podszkoliłabym się!
  • ja to do tych atlasów mam mieszane uczucia-czasem grzybka znam i wiem że jest dobry a w atlasie na zdjęciu wygląda całkiem inaczej,kolory są trochę inne i o pomyłkę bardzo łatwo a z grzybami to wiesz,wszystkie są ponoć jadalne ale niektóre jeden raz...trzeba bardzo uważać.Ja w razie wątpliwości wolałabym się kogoś doświadczonego zapytać.albo wywalić.

    mój syn ma kieszonkowy atlas grzybów,dostał na wakacjach na urodziny w zeszłym roku.Autor:Pavol Skubla,"kieszonkowy atlas grzybów",wydany przez SOLIS Warszawa.Syn jest zadowolony.
  • ja to do tych atlasów mam mieszane uczucia-czasem grzybka znam i wiem że jest dobry a w atlasie na zdjęciu wygląda całkiem inaczej,kolory są trochę inne i o pomyłkę bardzo łatwo a z grzybami to wiesz,wszystkie są ponoć jadalne ale niektóre jeden raz...trzeba bardzo uważać.Ja w razie wątpliwości wolałabym się kogoś doświadczonego zapytać.albo wywalić.


    Dokładnie tak.  Ja zbieram tylko te grzyby, których zbierać nauczyłam się w dzieciństwie przy mamie i babci: podgrzybki, borowiki, kurki, maślaki, kozaki, osaki, zajączki. Tylko tych grzybów jestem pewna w 100%. Pozostałe zostawiam, nawet jak teoretycznie wiem, jaki to grzyb (tak jest w przypadku kani i rydzów, rozróżniam je, ale zawsze mam mikroskopijną niepewność).
  • w tym roku jest zatrzęsienie grzybów  
    dwa tygodnie temu u nas nie bylo prawie  wcale!

    ale moze teraz...?

    uwielbiam zbierać, przerabiać mniej,
    jeść wcale 
    :P
  • Te borowiki ze zdjęć to chyba podgrzybki zwykłe - albo się nie znam. Bo już nic nie wie:)
  • Monira wg mnie masz rację :)

    a te podgrzbki to część podgrzybków a część tzw. zajączków :)
  • Na trasie Racibórz- Kielce ani jednej osoby z grzybami, a taka miałam nadzieje, ze kupie sobie trochę po drodze.
    Może pózniej bedą stać.
  • Zdecydowanie podgrzybki brunatne te "prawdziwki". Dla mnie ulubione. 
  • Monira wg mnie masz rację :)

    a te podgrzbki to część podgrzybków a część tzw. zajączków :)
    TZW.zajączki to podgrzybki.Nazywają się podgrzybki zajączki właśnie.
  • Które to zajączki?
  • Które to zajączki?
    no zajączki.
  • zajączki to te podgrzybki z marmurkiem co Małgorzata 32 wyrzuca,
    Dobre grzyby, tylko zwykle robaczywe

  • Te borowiki ze zdjęć to chyba podgrzybki zwykłe - albo się nie znam. Bo już nic nie wie:)
    Borowiki ze zdjęć to w rzeczywistości podgrzybek brunatny ale nazywa się go też borowikiem kasztanowym.
    (koleżanka mnie na fejsie doszkoliła) ;)
  • edytowano październik 2013
    Nienienie! Małgorzata32 wyrzuciła miodówki. To one mają żółte nóżki i łebki marmurkowe, jak zajączki, tylko bardziej żółte. Zajączki są na zdjęciu z podgrzybkami a podgrzybki z borowikami.

    Borowiki zawsze oblizuję od spodu, czy nie są szatanami (goryczakami żółciowymi)- jak gorzkie, to pizzzzg w las z nimi ;)

  • edytowano październik 2013
    O borowiku szlachetnym mówię ja :)
  • a goryczaki są takie jakby rózowawe od spodu i jasne kapelusze. Jest odmiana borowika z takim jaśniejszym kapeluszem ale jest od srodka biała a nie rózowawa.
  • Nienienie! Małgorzata32 wyrzuciła miodówki. To one mają żółte nóżki i łebki marmurkowe, jak zajączki, tylko bardziej żółte. Zajączki są na zdjęciu z podgrzybkami a podgrzybki z borowikami.

    Borowiki zawsze oblizuję od spodu, czy nie są szatanami (goryczakami żółciowymi)- jak gorzkie, to pizzzzg w las z nimi ;)

    No toś mi teraz tak zamotała, że już nie wiem który jest który ;)
  • a mój synek patrzy na to zdjecie i mówi niam niam
  • Czy dajecie dzieciom grzyby?  Ja się boję, pomimo że moja mama pochodzi z okolic bardzo grzybogennych , całe dzieciństwo i młodość chodzili na grzyby, zna się na nich świetnie ale nie pozwalam dawać dzieciom jakichkolwiek grzybów, no oprócz pieczarek. Boję się zatruć. Podobno do 14 roku życia wątroba jest za słaba i za mała żeby, przetrzymać i zregenerować się po ewentualnym zatruciu grzybami.
  • Do sprobowania tak, ale nie wiecej. Zbieram grzyby ktore znam i jestem pewna i dlatego nie zbieram gasek, bo od surojadek i rycerzy nie umiem odroznic tak zeby pewnosc miec..
  • @Agnieszka5:
    Podgrzybek:
    image

    Zajączek:
    image

    Miodówka:
    image

    Borowik szlachetny:
    image

    goryczak żółciowy:
    image

    :)

  • Cart no ja teoretycznie wiem, tylko w praktyce miewam problem ;)
  • To ja tak na żałobną nutę: wczoraj przywieźli do szpitala młodą babkę, bóle brzucha, dwa dni temu biegunka. W wywiadzie grzyby. Miała badaną krew, zatrzymali ją na SORZe. Co tam wyszło- nie wiem, bo dzisiaj siedziałam na innym oddziale, ale lepiej uważać z grzybami.

    @malawiju na zakazach-hepatologii zdecydowanie odradzali podawanie grzybów dzieciom. Raz, że ciężkostrawne i poza walorami smakowymi nie mają niczego dobrego, dwa, że zatrucia. Co ci forum doradzi, to nie wiem, ale dzielę się wiedzą ;)
  • Ja takie wyrzucałam:
    image
  • edytowano październik 2013
    ale robaczywe wyrzucałaś? bo one zazwyczaj robaczywe... a jak nie maja robaków, to nie wyrzucaj!!!
  • edytowano październik 2013
    zajaczki wyrzucałas
  • Zajączki, złotawe podgrzybki, zwał, jak zwał, ale grzyb smaczny.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.