Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

prezenty Komunijne

edytowano kwiecień 2007 w Ogólna
chciałabym Was poprosić o lużne refleksje na ten temat.mam różne wątpliwości nie tylko jako mama dziecka komunijnego ale i jako osoba zaproszona do innego dziecka na Komunię.np.:dawać prezent,nie dawać prezentu ,jaki,przed Komunią ,po Komuni,ustalać z rodzicami dziecka,ustalać z dziekiem jaki to ma być prezent?itp.itd.

Komentarz

  • Zuska, bardzo Ci dziękuję za ten temat.
    Prawdę mówiąc sama chciałam go założyć.
    Bo właśnie nie wiem jak to zrobić. Z jednej strony jak prezenty komunijne wyglądają każdy wie.
    Z drugiej strony uważam, że prezenty powinny być wyraźnie powiązane ze znaczeniem tej uroczystości - typu dobra książka religijna, Pismo Św., dewocjonalia, itp itd. - żeby nie zakłócać dziecku spotkania z Jezusem.
    Z trzeciej strony (:wink:), zakłócić owo przeżywanie może pewnie również fakt, że koledzy dostali to i tamto, i się chwalą, a nasze dziecko się wstydzi bo nie ma się czym pochwalić... :sad:
    Oczywiście liczę na to że wiele można dziecku wytłumaczyć (w końcu nasze dzieci są mądre :bigsmile: ) Znając mojego syna na pewno będzie mówił tak jak my mu wytłumaczymy (przynajmniej na razie :wink:), ale co naprawdę zostanie w sercu???
    Na razie przeżywaliśmy w Wielkim Poście uroczystość Pierwszej Spowiedzi Św. Bardzo zależało nam by podkreślić, że to równie ważny Sakrament, a nie tylko przygotowanie do I Komunii Św. I że ta wcześniejsza spowiedź (u nas 2 msc wcześniej niż I Komunia Św), nie jest żadną "próbą generalną" przed tą bezpośrednio przed Komunią. Dlatego dużo o tym staraliśmy się rozmawiać. Syn dostał od nas z tej okazji własne Pismo Św. Ucieszył się ogromnie - znacznie bardziej niż się spodziewałam. No ale wtedy nikt z kolegów nic raczej nie dostawał...

    Pewnym rozwiązaniem stosowanym przez brata mojego męża jest zrobienie "imprezy" z gośćmi i prezentami tydzień później, a dzień I Komunii Św przeżywany tylko z rodzicami i rodzeństwem. Odpadają przygotowania gdy należałoby się skupić na czymś innym, no i fascynacja ewentualnymi prezentami jest odsunięta w czasie i tak nie rozprasza. Kłopot organizacyjny jest gdy rodzina przyjeżdża z daleka i musiałaby się "fatygować" 2 x... Ale chyba i tak tak zrobimy. W końcu nie chodzi głównie o wygodę gości!
    Ale się rozpisałam. Wybaczcie... :whorship:
  • Bardzo polecam tzw. "wczesną komunię", czyli rok albo dwa lata przed rówieśnikami - wtedy łatwiej się skupić na religijnym przeżywaniu tego święta. W niektórych parafiach organizuje się specjalne katechezy przygotowujące młodsze dzieci do Pierwszej Komunii Świętej i comiesięczne katechezy dla rodziców. Trójka moich starszaków chodziła na takie katechezy do kościoła na Rynku Wildeckim w Poznaniu. (Proboszcz tej parafii, ks. Marcin Węcławski, jest współautorem praktycznego poradnika pt. "Wczesna Komunia Święta", z gotowymi konspektami zajęć itp.).

    Od kilku lat dodatkowym atutem jest fakt, że główna uroczystość niedzielna (zawsze w Wielkanoc), jest poprzedzona pierwszym przyjęciem Komunii Świętej już w Wielki Czwartek - wtedy można się skupić tylko na duchowych przeżyciach, bo gości zaprasza się na niedzielę.

    A prezenty moim zdaniem powinny być głównie religijne, może plus mądra zabawka.
  • bardzo ciekawe i pomysłowe rozwiązania
  • My przeżywamy I Komunię po raz pierwszy w naszej rodzinie i wpadliśmy na ten sam pomysł co Quatromama. Uważam, że to dobre rozwiązanie. Natalia wymarzyła sobie rower, który kupimy wspólnie już po uroczystościach.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.