Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Deklaracja Wiary Lekarzy Katolickich

edytowano maj 2014 w Ogólna

Pozwolę se skopiować z fejsika.

No, dobrze. Wielki szum się zrobił wokół tej Deklaracji Wiary Lekarzy, a konkretnie Deklaracji Wiary Lekarzy Katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej. I w sumie nie bardzo rozumiem o co cho.
Przecież to nie jest nic nowego.
Cały czas chodzi o antykoncepcję, aborcję, inwitro i spółkę. Tak samo przed czy po podpisaniu tej Deklaracji lekarze katolicy nie stosowali w/w środków/zabiegów, przynamniej w założeniu. I co teraz się takiego stało, że miljon ludzi wariuje i organizuje jakieś sprzeciwy?
Pomijam już bezsensowne komentarze, z których wynika, jakoby lekarze mieli teraz kogoś nie leczyć, komuś odmawiać pomocy albo stosować metody... hmm, alternatywne . Wiadomo, czego dotyczy ta deklaracja i wiadomo, że to nie jest żadna nowa jakość.
Czy więc po prostu jest to dobry pretekst by znowu poużywać sobie na katolach?

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Jakub z Ciemnogrodu

«13456711

Komentarz

  • A jaki jest tekst tej deklaracji?
  • edytowano maj 2014
    na fejsie aż huczy. Kilka moich znajomych, takich "zwykłych" niezwiązanych z kościołem aż się zapowietrza w histerii, że teraz oto nie będą ich leczyć, tylko zaprzestaną świadczenia pomocy i resuscytacji, że biedni hermafrodyci (??!!) będą cierpieć...
    Ale wystarczy spokojnie i rzeczowo z nimi rozmawiać i jakoś zaczynają przecierać oczy i widzieć, że merdia jak zwykle robią im wodę z resztek mózgu. ;)
  • Cart najbardziej podobają mi się te resztki mózgu ;)
  • Dziś jakaś pani z PSLu wypowiadała się, że lekarze miast zajmować się skracaniem kolejek, wzięli się za światopogląd. Oczywiście przed deklaracją nie było kolejek. 
  • Ależ oni właśnie jako jedyny plus całego zamieszania widzą to zmniejszenie się kolejek do lekarzy, którzy zadeklarowali swoją wiarę! Myślą, że to kara będzie dla nich, bo przecież z oczywistych względów stracą WSZYSTKICH klientów :)
    Ja to oczywiście widzę inaczej - wreszcie katoliczki będą mogły bez stresu iść do gina wiedząc, czego się mogą spodziewać, a nie za każdym razem szykować się na wyprawę wojenną :)
  • Mi się całe szczęście jeszcze w ciąży z Zochą udało w Gda takiego gina znaleźć - teraz się go trzymamy.
  • edytowano maj 2014
    @Maura ;
    A gdzie jest taka lista?


    edit 
    już widzę

  • edytowano maj 2014
    Cały czas chodzi o antykoncepcję, aborcję, inwitro i spółkę.

    Mam nadzieję, że tak i, ze chodzi o aborcje eutanazję czy przeszczepy narządów od jeszcze żywych.I, że deklaracja to coś w rodzaju przysięgi Hipokratesa ( choć nie był on katolikiem ). Wczoraj natomiast słyszałam, że lekarze będą mogli odmawiać jakichkolwiek operacji, jeśli nie będzie im się chciało pracować,,powołując się na argument iż ciało ludzkie jest nietylkane. Co w przypadku wyrostka , cesarki i wypadku ? Mam nadzieję , że to akurat bujda i histeria zwolenników in vitro..Niech mnie ktoś objaśni, bo jednak słowa o nietykalności ( choć fajnie jakby się odnosiły do niepotrzebnych badań na fotelu gina) są kontrowersyjne.
  • A guzik prawda, że klientów stracą - niech ktoś z nich spróbuje się do doktora D. z Poznania umówić - często na dwa miesiące wolnych terminów nie ma (a 3 dni od rana do nocy prawie przyjmuje)!
  • na razie 8% normalnych oddało głos i 91% resztkomózgowców
  • I tak nie będą prawdziwe.
  • edytowano maj 2014
    http://www.petycje.pl/petycja/10538/Żsdamy_odebrania_prawa_wykonywania_zawodu_lekarzom,_ktorzy_podpisali_tzw._adeklaracje_wiaryandq.html

    Petycja resztkomózgowców (świetne, @Winda ;) ) - można i należy podpisywać PRZECIW, bo choć to jakieś rojenia z odmętów absurdu, to żyjemy w takich czasach (vide wpis powyżej) że nigdy nic nie wiadomo :/
  • Ta petycja nigdy nie miałaby sensu.
  • Napisałam resztkomózgowiec, a nie bezmózgowiec, a to jednak pewna różnica
    I w zasadzie zacytowałam kogoś, kto użył tego sformułowania na początku wątka
    Arłukowicz już grzmi, że będzie ścigał po sądach ludzkich tych, dla których sądy boskie są ważniejsze...
  • Dla Arłukowicza ani ludzkie, ani boskie nie są ważne.
  • edytowano maj 2014
    @prowincjuszka

    Wczoraj natomiast słyszałam, że lekarze będą mogli odmawiać jakichkolwiek operacji, jeśli nie będzie im się chciało pracować,,powołując się na argument iż ciało ludzkie jest nietylkane. Co w przypadku wyrostka , cesarki i wypadku ? Mam nadzieję , że to akurat bujda i histeria zwolenników in vitro..Niech mnie ktoś objaśni, bo jednak słowa o nietykalności ( choć fajnie jakby się odnosiły do niepotrzebnych badań na fotelu gina) są kontrowersyjne.

    To jest jakaś bzdurna manipulacja. Oczywiste jest, że te słowa dotyczą początku życia (aborcja) i jego końca (eutanazja). Naprawdę, dużo złej woli albo ciężkiego resztkomózgowia (podoba mi się to) trzeba, żeby wypaczać sens tych słów i twierdzić, że tera to lekarze panie nie bedo intubować, bo im wiara nie pozwala.
    Krytyka tej Deklaracji opiera się głównie na manipulacji i wypaczaniu sensu jej treści.
  • odpowiedzi wcale nie tendencyjne. a ja bym chciala zaznaczyc pierwsza odpowiedz choc zgadzam sie ze zyjemy w panstwie swieckim ;) to nie powinno podlegac plebiscytowi bo to fakt
  • jak widzę na fejsie wśród niektórych znajomych to prawdziwa histeria - ciemogród, średniowiecze, odebrać prawo wykonywania zawodu, pozwać do sądu za nieudzielenie pomocy, pojawiła się też strona lekarzy przeciwko deklaracji - którzy chcą ratować życie i pacjenta itp. itd. A mnie aż duma bierze z tych lekarzy co się podpisali i trzeba ich wspierać i z chęcią z ich usług będę korzystać. 
  • @tymka, proszę o namiary. Prooooszę!:)
  • Czy lekarz ma prawo odmowic usuniecia ciazy pozamacicznej powolujac sie na klauzule sumienia? Czy to moze byc uznane za odmowe ratowania zycia?
  • edytowano maj 2014
    "Choroby wewnetrzne, reumatolog, rehabilitant, anestezjolog.,. Chirurg...? w kontekscie slow ze cialo ludzkie jest swiete i nietykalne- ciekawe." - Przepraszam, ale czy Ty uważasz, że te słowa oznaczają, że nie można dotykać pacjenta?

    :-O

    "Czy lekarz ma prawo odmowic usuniecia ciazy pozamacicznej powolujac sie na klauzule sumienia? Czy to moze byc uznane za odmowe ratowania zycia?" - Wydaje mi się, że nie może. Raz, że ratowanie życia, a dwa (to wynika z punktu pierwszego), że w tym momencie to nie jest stricte aborcja. Intencją nie jest zabicie dziecka, ale właśnie ratowanie życia.
    W tym wypadku jesteśmy pewni, że dziecka nie można uratować, a dalszy rozwój ciąży skończy się jego śmiercią i prawdopodobnie również śmiercią matki.
  • edytowano maj 2014
    Ok jak najbardziej rozumiem, że taka deklaracja jest potrzebna w dzisiejszych czasach gdy człowiek staje się przedmiotem.
    Ale co na tej liście robi pulmunolog, stomatolog? Oni z aborcją ani eutanazją nie mają nic wspólnego. Anestezjolog owszem, bo może przedawkować głupiego jasia.
  • edytowano maj 2014
    Czy pacjent tak samo ma prawo do postępowania wg. sumienia i swoich reguł i np. odmówić niepotrzebnego badania ginekologicznego gdy wystarczy USG, albo zażyczyć sobie do operacji prawa do pozostania chociaż w bieliźnie ?
  • Maura tak myślę i myślę, doszłam do wniosku, że tu może chodzić np. o niebranie łapówek czy inne niemoralne zagrania?
  • edytowano maj 2014
    prowincjuszka, piszesz "Anestezjolog owszem, bo może przedawkować
    głupiego jasia." przeciez jesli poda zla dawke to chyba z wlasnej
    nieuwagi czy niekompetencji, co ma to wspolnego z jakakolwiek
    deklaracja?


    Mi chodzi, że może podać celowo za dużą dawkę komuś choremu na raka aby go uśpić na zawsze z ,, litości" nad nim albo współmałżonkiem . To znaczy nie wiem ale tak sobie prubuję wyjaśnić po co na tej liście anastezjiolog. Albo, że nie będzie brał udziału w znieczulaniu pacjentki do aborcji ? Bo ja wiem jeszcze po co ?
  • dla wsparcia? Może jak eutanazja będzie to nie będą chcieli brać w tym udziału?
  • W wielu specjalizacjach lekarze przepisują leki, które są wczesnoporonne lub teratogenne jako skutek uboczny. Często przy takich lekach pacjent musi podpisać, że będzie "się zabezpeczał" przez antykoncepcję hormonalną, bo inaczej dany lekarz nie wypisze recepty.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.