Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Ulgi komunikacyjne dla dużych rodzin - jak to u was jest?

edytowano czerwiec 2015 w Ogólna
Konto skasowane na prośbę użytkownika.
«1

Komentarz

  • edytowano czerwiec 2015
    Kalisz- lokalna Karta Dużej rodziny -na komunikację miejską : dzieci bezpłatnie , rodzice - 50 % - od września 2014
    3+
  • w Poznaniu ulgi na MPK były znacznie szybciej niż karta i każdy o tym wie...karta dała nam ulgi na PKP
  • Białystok dla rodzin z 5 lub więcej dzieci: do 18 roku życia dzieci bezpłatnie potem ( czyli jak si uczą do 26 roku ) 75% zniżki...rodzice 50% zniżki...jeżeli w rodzinie jest 3 dzieci to do 18 roku dzieci 25% zniżki a rodzice 50% zniżki...
  • Gdańsk
    Mamy darmowe przejazdy komunikacją miejską.

    Rodzinom wielodzietnym tj. rodzinom mającym na utrzymaniu 3 lub więcej dzieci w wieku do 18 roku życia lub do 26 roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje.
    Karta Dużej Rodziny przyznawana jest wyłącznie rodzinom zamieszkującym w Gdańsku. Kartę otrzyma każdy członek w rodzinie, której na podstawie wniosku zostanie ona przyznana.
  • Zapytam - mam kartę Łódzką 3+
    To znaczy że za migawkę dla Syna zapłacę ile?
    Jeśli (załóżmy) - cały kosztuje 100 zł
    - ulgowy 50
    To znaczy że ja zapłacę 25 zł. za migawkę dla Leona?
    @Malgorzata ?
  • > Kraków
    > Rodziny 4+ bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

    To uprawnienie dotyczy oczywiście dzieci, nie rodziców.
  • edytowano czerwiec 2015
    Co dlaczego migawka?
    To bilet miesięczny jest .
    Edition dopisać
  • > Kraków
    > Rodziny 4+ bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

    To uprawnienie dotyczy oczywiście dzieci, nie rodziców.

    -------------
    W Krk dzieci w rodzinach 3+ mają bezpłatne przejazdy
  • tak, od roku
  • @Aniela, dotyczy zameldowanych, czy np turystów też?
  • @Lila - z Warszawą nie jest tak różowo. Ulgi obowiązują tylko tych, którzy zamieszkują W-wę i rozliczali tam roczny PIT. Jak się tam przeprowadzisz w ciągu roku, albo z innych powodów nie chcesz tam składać rozliczenia rocznego, to nie dostaniesz ulgi. (to jest absurdalne, bo PIT może być nawet z zerowym podatkiem, ale musi być). Żadnej ulgi nie mają dzieci, które dojeżdżają spod W-wy do szkół - to naprawdę sporo osób, a muszą płacić za II strefy.
  • @kiwi - tych z lokalną kartą kkr3+
  • W Gliwicach i całej aglomeracji śląskiej zniżek wciąż nie ma, bo się pierdzący w stołki prezydenci poszczególnych miast nie potrafią ze sobą dogadać. Ale ponoć coś ma drgnąć w najbliższej dziesięciolatce, bo jakiś wspólny system opłat opracowują, więc może przed wyborami w 2034 się doczekamy.
    Tylko czy wtedy jeszcze będą rodziny wielodzietne? ;)
  • Genialne w swej prostocie, nie? :D
  • @Lila poznań od 3 dzieci zniżka również dla rodziców. suma sumarum płacę za pól roku przejazdów dla całej rodziny tyle co kiedyś za samego siebie za miesiąc
  • no i te zniżki już jednak parę ładnych lat...nie chcę skłamać...ale z 8 lat będzie...a teraz jak wprowadzili dla dorosłych to laba po prostu!!!!

    dla mnie ważne było, ze te zniżki dotyczyły też gmin ościennych...bo przecież 6 lat mieszkałam w Mosinie...a moje dzieci częściowo uczyły się w tym czasie już w Poznaniu...zniżka był a także na autobus Mosina - Poznań...uffff

    No ale wracam...Poznaniu mój witaj znów!!!jeszcze dwa miesiące :)
  • @Lila Szczecin ma trochę skomplikowaną tabelkę
    http://www.zditm.szczecin.pl/ceny_skr.php
    i np. ceny dla rodziców zmieniają się w zależności od liczby dzieci (2-12+)
  • my jesteśmy z gminy która ma podpisane porozumienie z Poznaniem, ale nasze gminne wspaniałe przedsiębiorstwo komunikacyjne udostępniło w kwestii połączenia z Poznaniem tylko 2 linie z 1 wsi (do najbliższego przystanku 40minut i 50min jazdy na przystanek w Poznaniu który w zasadzie jest jakoś na uboczu tak, a autobusy które jeżdżą główną trasą do Poznania- 23min jazdy i niecałe 20min pieszo do przystanku i dojeżdżają do węzła komunikacji są bez żadnych zniżek, poza zwykłymi ustawowymi nawet miesięczne są drogie stosunkowo, jak próbowałam się kiedyś podpytać jakie są szanse to odpowiedzieli że to im by się nie opłacało :-S
    to tak żeby nie było ze cała aglomeracja poznańska to kraina mlekiem i miodem płynąca ;)
    Muszę zacząć ich gnębić trochę to może jak moi młodsi będą już na etapie samodzielnych dojazdów to coś się uda ugrać :)
  • edytowano czerwiec 2015
    @Lila Szymon był pod wrażeniem tych pozbieranych danych i chętnie z nich skorzysta przy dalszych rozmowach z władzami Poznania

    Ma też pytanie...może ktoś się wypowie
    Przekalkuję od Niego :


    A jak macie tam takie skrupulatne osoby to może ktoś porównałby definicję rodziny wielodzietnej w różnych gminach i na karcie ogólnopolskiej

    chodzi o:

    1. ilość dzieci,

    2. wiek do jakiego są dziećmi,

    3. czy traci się uprawnienia rodziny wielodzietnej jak najstarsi przekraczają próg wieku (pozostanie w domu mniej niż 3 lub 4)

    4. czy rodzice mają status rodziny wielodzietnej dożywotnio,

    5. jak z nabywaniem ulgi po przeprowadzce już bez dzieci (wyrosły + zmiana gminy)

    itp.

    Czy mogły by się wypowiedzieć osoby z różnych miast?
    Z góry dziękuję



  • @Inka mi w Warszawie dali bilet bez PIT, tylko meldunek i szkoła
  • @jan_u - nam nie dali w takiej samej sytuacji.
  • warto mieć te dane uaktualniane i spisane @Lila
    na zebraniach głównych ZDR udostępnić...to bardzo pomaga poszczególnym gminom argumentować swoje wnioski...
  • Gdynia- meldunek jest potrzebny
  • @Inka
    Już wiem, chodziło o zamieszkanie, a nie meldunek, ale bez PIT.
  • @Lila świetny pomysł! z tym excelem - ale jeśli masz jakiekolwiek zestwienia i zechciałabyś udostępnić to super...o reszcie warto pomyśleć
    Jest kilka osób bardzo zaangażowanych ... może taka baza danych , która by była łącznikiem miast, gmin....dala by nowa jakość pracy tych jednostek
  • Excel? fuuuj. Google datasheet
  • no niech będzie google ;)
  • przynajmniej sharować się da.
  • Ciekawostka dla linii otwockiej: z okazji remontu do 12 grudnia br. można jechać z KDR na jednorazowym bilecie KM za 2,77 zł od Otwocka do Zachodniej, alternatywnie: albo trasą kolejową (SKM i KM), albo ZTM trasą przy torach i trasą 521 do pl. Zawiszy.

    W ogóle w Warszawie tylko KM stanęło na wysokości zadania i na KDR jest ponad 50% zniżki, ZTM nic nie oferuje mieszkańcom aglomeracji (spoza Warszawy).
  • edytowano czerwiec 2015
    @Lila, napiszę jak w Gdyni wygląda bezplatna komunikacja ZKM w praktyce dla przykładowej rodziny z czwórką szkolnych dzieci. Cała rodzina jeździ na codzień wyłącznie gdyńskimi autobusami. Ale:
    2 dzieci do szkoly może dojechać wyłącznie pospiesznym autobusem - tzn. trzeba normalnie kupić im najdroższe miesięczne/ semestralne ze zwykłą zniżką uczniowską. Dwoje pozostałych ma zajęcia popołudniowe - dojazd zwykłą gdyńską linią, ale poza granicą= trzeba kupić miesięczny. Rodzice pracują już poza granicą Gdyni - autobus gdyński ale trzeba kupić normalne bilety miesięczne. A karty na "darmowe przejazdy" se leżą i błyszczą...
    Gdzie jak gdzie, ale w Trójmieście mało kto funkcjonuje w ramach jednej gminy.
    I nie chodzi o to, że gmina powinna wszystko sfinansować, na zasadzie daj palec a weźmie całą rękę. Rozsądniej byłoby, gdyby dało się chociaż dopłacić do karty to co potrzebujesz ponad "standard" ale tego już przeforsować sie nie udało. Bo po co, skoro piar jest, a zaoszczędzić można...

    I dobrze kombinujesz... jedyne co działa to pokazanie, że gdzie indziej ( najlepiej po sąsiedzku) włodarze jakoś lepiej sobie potrafią poradzić. W przeciwnym razie dalej leżałby i błyszczał jeden wspólny bilet na całą rodzinę... ;)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.