Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Duma, Ojczyzna, Piłka ręczna! ME2016 Polska

«13

Komentarz

  • Widzialam wczesniej. Piekne!!!
  • Jestem pod wrażeniem
  • No ładne, ładne, chwytające za serce i ciary powoduje. Jednak nie traktowalabym tego zbyt dosłownie ani jako manifestu wiary w takim wydaniu, jakbyście chcieli
  • Sławomir Szmal w wywiadzie ostatnio mówił jasno - że przecież modli się, na różańcu też i wszyscy,co go znają o tym wiedzą, więc to nic nowego dla niego - tak się pokazać.
    O innych się nie wypowiem, bo tylko wypowiedź naszego bramkarza czytałam.
  • pozytywnie odebrane ode mnie. Podoba mi sie jak ktos bez aureolki świetoszka, przyznaje sie do wiary.
  • @kociara: a to czemu?
    ______

    a bo to kociara pisze
  • oki
    życie sportowca dalekie jest od wzorca dobrego chrześcijanina (katolika)
    rózaniec to taki amulet, podobnie jak znak krzyża czyniony na wejście na murawę/boisko, wznoszony wzrok ku "górze" po strzelonym golu/bramce.
    Jest to bardziej w kategoriach tradycji i zwyczaju-niewiele ma wspólnego z prawdziwym przeżywaniem, utożsamianiem się, identyfikowaniem jako katolik. Coś w stylu nominalnosci, niekoniecznie praktyki. Większosć to "wierzący niepraktykujący" a ich, powiedzmy-życie codzienne i rodzinne dalekie jest od wzorca chrześcijańskiego ;)

    Szmal faktycznie deklaruje się jako osoba wierząca, jednak w "kategoriach orgowych ;) " nie mieściłby się w takich ramkach. To wypadkowa narodowości ("Polak-katolik), wychowania w małym środowisku oraz tradycji.

    "Zbyt dosłownie" - to chyba już wyżej wyjaśniłam
  • WOw, jestem pod wrażeniem Twojej znajomości ludzkich sumień...
    MSPANC
  • Nie wiem czy się ze mną zgodzisz @kociara, ale skojarzyły mi się z tym też wokaliści czy aktorki którzy cały rok żyją niezbyt po bożemu (rozwody, romanse, używki, szokowanie strojami i występami, itp), ale gdy dostaną Oskara czy inną nagrodę, ich przemowy zaczynają się od "First of all, I want to thank God..." ;)
    Taka wypadkowa wychowania, przyzwyczajenia i "miłego gestu" a nie przejaw życia wiarą.
  • Znajomoć ludzkich sumień? niekoniecznie
    raczej znajomość "branży" ;)

    No, coś w tym stylu @Paprotka
  • Tylko Szmal mial symbol katolicki, medalik trudno powiedziec, na pewno z jednej strony był orzeł, , wiec nei sadze, zeby było to potraktowane jako ozdoba, talizman czy cokolwiek innego akurat przez niego. Tylko dokladnie jako to, czym jest czyli rózaniec. Dlaczego przypuszczacie, ze miał cokolwiek innego na mysli, niz deklaracje - tak, jestem katolikiem i modlę sie na różańcu?
  • Ula - w tym kontekście różaniec może się kojarzyć jako amulet na szczęście.
    Przypomniała mi się pewna pani mocno zdziwiona że nie mamy czerwonej kokardki zamocowanej przy wózku dziecięcym. Doradziła że skoro nie chcemy to medalik też może być ;) Wiem że podobne sytuacje się często zdarzają. Wiele osób wierzących same traktują różańce czy krzyżyki jak jakieś magiczne amulety.
  • @TecumSeh - no jak rany... :D
    skoro tu się dyskutuje na wiele tematów, duchowość, religijnosć itp, skoro tu właśnie ocenia się, czy lepszym katolikiem jest ten, co stosuje czy ten, co nie stosuje npr, ściera się na wiele, wiele innych tematów, zastanawianie się, czy opuszczenie mszy było/nie było z ważnych powodów, analizowanie, czy "dziś post/nie ma postu" w kontekście "grzeszenia" itp, itd-to w tym kontekscie "zachłystywanie się" tym, że zawodnik pokazał się z różańcem jest dosć...hm...zabawne.
    Oczywiście-nie znam wszystkich sportowców w tym kraju i tu masz rację-są wyjątki, a jakże. Jak w każdym środowisku.
    Życie sportowca nie sprzyja duchowości i stosowania w praktyce wszystkich zasad, jakich się oczekuje od katolika.
    No i powtarzam - rózaniec, szczęsliwe skarpetki, majtki, zarost/brak zarostu, słonik, wisiorek od ukochanej/-ego, znak krzyża przed wejściem na boisko/murawę itp - to to samo. Rodzaj talizmanu, zaklinania.
    Choć akurat ręczni i siatkarze to ta "wyższa" półka-intelektualna, kulturalna, osobowościowa itp


  • Matko, toż napisałam, ze Szmal się określa jako katolik. Nie robi tego w sposób ostentacyjny, co się ceni. Jednak dodałam też, że możnaby mieć pewne wątpliwości, czy wg niektórych zasługiwałby na to miano, skoro nawet papież bywa nie dość papieski.
    Uwierz mi, bardzo ortodoksyjni na pewno nie padliby przezd Szmalem na kolana.
    Nie będę pisać nic więcej o Szmalu, jestem nieobiektywna, kocham go miłością wielką :D i jest dla mnie wielką postacią bez względu na wyznanie czy jego brak. Jak i pozostała, spora rzesza sportowców, w tym ręcznych
    Zwróciłam też uwagę na to, że w tym zestawieniu rózaniec może, wg mnie być na równi z innymi amuletami traktowany.
  • Szmal nie uważa się za katolika i nie określa się katolikiem.
    Szmal jest katolikiem i manifestuje to jak chce, i kiedy chce. I my, katolicy, to cenimy.
    Czy się to komuś podoba, czy nie.

    Strasznie ostentacyjni byli i są ci patrioci z dawien dawna...
    Pisać na sztandarach "BÓG HONOR OJCZYZNA"


  • Na filmie jest pokazana modlitwa na różańcu, a nie bezmyślne trzymanie go w ręku.
    Różańca się używa do modlitwy, a nie macha na prawo i lewo (to do Cart&Pud)
    Kto się modli, ten wie.

    Spot dokładnie to pokazuje. Modlitwę kończy znak krzyża.

    Tylko bez złośliwości proszę, że nie widać ruchu warg podczas modlitwy...



  • edytowano styczeń 2016
    @TecumSeh
    Myślę, ze bardziej chodzi nie o to, czy ja "coś" wiem, "mam" na temat Szmala a raczej o to, czy poza tym różańcem i świadectwem inni, tak tym różańcem zachwyceni wiedzą coś ponad to. Czy znają jego poglądy na wiele gorących kwestii na przykład.
    Bo rózaniec i świadectwem to trochę mało. Moim zdaniem w tym konkretnym kontekście.
    W końcu Radwańska "nie wstydzi się Jezusa" a jakoś peanów nie było. Raczej ostra krytyka. I jeszcze kilka przykładów pewnie by się znalazło.


    Mało to tych, co się za katolików uważają a są za iv, rozwodami itp. ? Mnóstwo tu takich przykładów padało, z najbliższego otoczenia orgowiczów chociażby, z relacji koleżeńskich itp.
    Szmal jest super człowiekiem-to na pewno i mi nic więcej nie trzeba.Mnie-nic.
    Ale jeśli komuś sam różaniec wystarcza-jego sprawa i jego problem

    e: ten filmik to nie "Bóg, Honor, Ojczyzna" jakby pewnie wielu chciało, a "Duma, Ojczyzna, Piłka Ręczna". Aż dziw, że nie ma głosów oburzonych, ze z ręcznej ktoś bożka robi ;)
  • czyli wg Prayboya wystarczy różaniec i sprawa czysta?
    szkoda, ze w innych wypadkach to nie wystarcza ;)
  • Ale się czepiasz, @kociara. Zgadzam się z @TecumSeh. Nie wiesz, nie oceniaj. Poza tym, w spocie ujmujące jest to, że silni faceci przyznają się do wiary i patriotyzmu. Nie wstydzą się pokazać z różańcem. I to jest świadectwo. może innym dać siłę do modlitwy. Skoro Szmal się modli... A Radwańska póki się nie rozebrała też przykładem była.
  • Hmmm skoro Szmal mówi to co zacytowała @kowalka to śmiem twierdzić że ten różaniec to nie amulet. I mnie wystarcza @kociara.
    Najlepiej wszystko spłycić bo co tam jakiś różaniec. A skoro gość mówi że się modli na różańcu to znaczy że jest katolikiem.
  • Jakiego bożka ktoś robi z piłki ręcznej na tym spocie? To są reprezentaci Polski w piłce ręcznej. Są dumni że reprezentują Polskę. Utożsamiają się z ojczyzną i jej kulturą. Z katolicyzmem też. Ja przynajmniej tak odczytuję ten spot. A Szmal jest katolikiem.
  • No no najlepiej schować różańce, krzyże medaliki, jak ktoś chce to nie się modli w czterech ścianach, po ciemku a innym niech nie zawraca dupy!!!
  • koniecznie, bo różańce co najwyżej mogą dyndać na lusterkach samochodowych 8-|
  • A jak różaniec dynda, żeby w korku po niego sięgnąć i się pomodlić? U mnie leży na desce rozdzielczej. Amulet czy co? No bo przecież zgodnie z logiką @kociary różaniec to amulet, zwłaszcza w rękach sportowców.
  • @Gosia5, a to już Ty wiesz, do czego Twój różaniec. Z deski wziąć łatwo, te na lusterkach to częśto tak oplątane, że raczej nie do sięgnięcia "od ręki".
  • Zejdźcie już z kociary, pliz. Ja też uważam, że pokazywanie trzy razy różańca w trzydziestosekundowym filmiku sugeruje użycie go jako amulet.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.