Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Codzienne rekolekcje ze Wspólnotą Emmanuel - Wielki Post 2016

Zachęcam do zaglądania i rozważania:
http://emmanuel.info.pl/wielki-post-2016-rekolekcje/
Co pewien czas będę wklejał fragmenty "na zachętę".

Komentarz

 • Niech czas Wielkiego Postu w Roku Jubileuszowym zostanie przeżyty jeszcze bardziej intensywnie, jako istotny moment w celebrowaniu i doświadczaniu miłosierdzia Boga. Ileż stron Pisma Świętego można przemedytować podczas tych tygodni Wielkiego Postu, aby odkryć na nowo miłosierne oblicze Ojca! Używając słów proroka Micheasza możemy również i my powtórzyć: « Któryż Bóg podobny Tobie, co oddalasz nieprawość, odpuszczasz występek reszcie dziedzictwa Twego? Nie żywi On gniewu na zawsze, bo upodobał sobie miłosierdzie. Ulituje się znowu nad nami, zetrze nasze nieprawości i wrzuci w głębokości morskie wszystkie nasze grzechy » (7, 18-19).

  W ramach odpowiedzi na zaproszenie Ojca Świętego, Wspólnota Emmanuel proponuje rekolekcje, które mają pomóc nam w przeżyciu okresu Wielkiego Postu jako czasu łaski i nawrócenia w szkole Najświętszego Serca Pana Jezusa.

  WKRACZAJĄC W WIELKI POST

  Niech pierwsze cztery dni stanowią przygotowanie serca do tego, by aktywnie przeżyć czas Wielkiego Postu. W tym celu proponujemy jako ćwiczenie modlitwę serca, aby żyć w świetle Liturgii Słowa wraz ze świadectwem Papieża Franciszka.

  Ćwiczenie duchowne: Modlitwa serca.

  Objaśnienie modlitwy serca:
  Zwana również Modlitwą Jezusową, modlitwa serca jest formą modlitwy, która z łatwością może być praktykowana w naszym codziennym życiu i która może pomóc nam przeżywać każdy dzień w jedności z Panem. W praktyce tej używano różnych formuł krótkiej modlitwy, lecz jedna z nich stawała się stopniowo coraz powszechniejsza w wiekach V-VII i stała się tradycyjną formułą Modlitwy Jezusowej: „Panie Jezu Chryste, Synu Boga Żywego, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem”.

  Aby wejść w Wielki Post modlić się będziemy modlitwą serca używając powyższej formuły, albo innej, podobnej, która będzie nam pomocna (np. „Jezu, zmiłuj się nade mną”). Każdego dnia będziemy proponować modlitwę wraz z intencją związaną z tym wezwaniem.

  Świadek miłosierdzia: Papież Franciszek

  Świadectwo Papieża Franciszka dotyczące modlitwy ubogiego człowieka: „Pan patrzy na nas, On patrzy na nas jako pierwszy. Tego doświadczam przed tabernakulum. Kiedy modlę się przed Panem nocami, niekiedy zdarza mi się przysnąć. Ale On mnie rozumie. I czuję się tak dobrze, kiedy pomyślę, że On na mnie patrzy.” (Wigilia Zesłania Ducha Świętego, Rzym, sobota, 18 maja 2013 r.)
 • Rozważanie na dzisiaj:
  Pierwsze czytanie: Iz 58:1-9a
  Psalm 50 (51):3-4, 5-6ab, 18-19
  Ewangelia: Mt 9:14-15

  Temat dnia: Miłosierdzie i post; prawdziwy post

  Słowo Boże:
  „Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram […]. Dzielić swój chleb z głodnym, wprowadzić w dom biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziać i nie odwrócić się od współziomków?” (Iz 58:6-7)

  Medytacja:
  „Jest moim gorącym życzeniem, aby chrześcijanie przemyśleli podczas Jubileuszu uczynki miłosierdzia względem ciała i względem ducha. Będzie to sposobem na obudzenie naszego sumienia, często uśpionego w obliczu dramatu ubóstwa, a także umożliwi nam coraz głębsze wejście w serce Ewangelii, gdzie ubodzy są uprzywilejowani dla Bożego miłosierdzia. Przepowiadanie Jezusa przedstawia te uczynki miłosierdzia, abyśmy mogli poznać, czy żyjemy jak Jego uczniowie, czy też nie. Odkryjmy na nowo uczynki miłosierdzia względem ciała: głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, przybyszów w dom przyjąć, więźniów pocieszać, chorych nawiedzać, umarłych pogrzebać. I nie zapominamy o uczynkach miłosierdzia względem ducha: wątpiącym dobrze radzić, nieumiejętnych pouczać, grzeszących upominać, strapionych pocieszać, krzywdy cierpliwie znosić, urazy chętnie darować, modlić się za żywych i umarłych.”

  Papież Franciszek, Bulla ustanawiająca nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, 11 kwietnia 2015.

  Mały krok: Wybierz ubogą osobę którą chciałbyś zaprosić na posiłek i ofiaruj swoją modlitwę serca w intencji tej osoby.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.