Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

leworęczność i początki pisania

Mam leworęczną córę. Coraz lepiej pisze w liniaturze. Ołówkiem. Do pióra, cienkopisów zniechęciła się bo jej się rozmazywało to co pisała. Po długopisie nie bedzie miała ładnego pisma , bo trzeba mocniej przyciskać. Znacie jakieś Pisadła odpowiednie dla dzieci leworęcznych.
I już wiem dlaczego za czasów moich rodziców przestawiało się dzieci na pisanie prawą ręką. Przecież mieli stalówkę i kałamarz.
«1

Komentarz

  • są specjalne pióra dla leworęcznych :)
    image
  • I rzeczywiście się sprawdzają? Nie rozmazują się? dzisiaj byłam w największym papierniczym w Gdyni i pani nic dla leworęcznych nie miała (albo była nowa i nie wiedziała)
  • nie wiem, u mnie piszą prawymi (i rozmazują prawymi), tylko czytałam, że są i że ułatwiają :)
  • też chętnie posłucham dwoje leworęcznych mam. Pierwszak ciągle ołówkiem pisze
  • Z gadzetow uzywamy nozyczek
    przymajmniej sie nie denerwuje. Najwyzej do trzeciej klasy bedzie olowkiem pisac.
  • Próbowaliśmy pióra dla leworęcznych -nie sprawdziło się. Problem polega na tym, źe praworęczny ciągnie stalówkę po kartce a lewo ją pcha.
    U nas najlepiej się córce pisze albo zwykłym piórem za 10 zł z nabojami szybkoschnącymi ( jeśli nie zapomnę kupić ;) albo zmazywalnym długopisem np.pilot. Z tym że w pierwszym odruchu albo jak się spieszy to bazgrze, jak zwolni i się postara to pisze ładnie.
  • A nie ma już teraz bibuły? Takiej, w którą wsiąkał nadmiar atramentu.
    Tylko dzięki temu miałam jakie takie zeszyty jako dziecko ;)

    O! znalazłam!
    kleks.net.pl/inne-szkolne/krepiny-i-biuy/item/1275-bibula-do-atramentu-format-a-5
  • Atrament szybkoschnący jest fajny.
    Ewentualnie są zaszyty w sokśną liniaturę.
    Ja jestem leworęczna i piszę wszystkimi piórami co więcej wszyscy mi zawsze dawali swoje pióra do rozpisania bo po mnie miękko pisały.
    Ważne jest też żeby dziecko miało dobre biurko, zwróć uwagę że często, biurka mają szufladki po prawej stronie tak aby prawa ręka miała dużo manewru do podparcia łokcia, z lewej blat jest krótszy w związku z czym łokieć może wiseć.w powietrzu.
  • Dla mnie najbardziej uciążliwe były nożyczki warto kupic te dla leworęcznych.
  • biurko jest ok. Ma pod spodem szafkę.
  • Moja leworęczna nie umie ciąć noźyczkami dla lewo ;)
  • Adam nie dosc ze ma slabe napiecie miesniowe, skrzyzowana lateralizacje to i leworeczny jest (do konca zerowki byl obureczny z lepiej przystosowana lewa) .Ma nozyczki dla lewo, gruby trojkatny ołówek z wyzlobionymi miejscami na palce i wyprofilowany (zakrzywiony) dlugopis.Dlugopisem dla leworecznych pisać nie potrafi.No nie pisze mu ten długopis i tyle (wszystkim pisze tylko nie jemu) .Mysle ze tu o slaby nacisk chodzi, bo ulozenie ma dobre.Ulozenie narzedzia mial wypracowane na zajeciach dla dzieci leworecznych w poradni psych.Gdyby ktos mial z tym klopot to jest taki sposób na gumke i papierek.Chetnie pokazemy :) Zaczynamy sie juz zastanawiać czy podanie o dowod pisane olowkiem przejdzie :p
  • To poradzcie, co zrobić, jeśli pieciolatek raz pisze jedną, raz drugą? Czasem lepiej, czasem gorzej, ale nie potrafi określić, którą wygodniej, jakość wykonania też się waha
  • Mój 6 latek (6l 4 mce) pisze raz tak raz tak częściej lewą i w lewej ma prawidłowych chwyt, prawą trzyma ołówek 3 lub 4 palcami. Ale jakość pisma porównywalna.

    Je lewą ręką (naczęściej), nożyczki trzyma w prawej

    Rok temu objerzała go znajoma pracująca w poradni i powiedziała, że jak ma dominujące prawe oko i prawą nogę a ręce takie same to warto rozważyć ustawienie na prawą.

    Próbowałam przez jakieś 2 miesiące go korygować, ale stwierdziłam, że to bez sensu, skoro dużo ładniej trzyma ołówek w lewej. i widzę≤ że jakieś 75% pisze lewą, oraz robi w pisaniu postępy.

    Podobno ważne by przekraczał oś ciała czyli np umiał rysować lewą ręką po prawej stronie kartki. U nas z tym jest ok,

    Miałam w LO koleżankę całowicie oburęczną, jak jej się zmęczyła ręka to rpzekłądała długopis i pisała dalej.
  • ale skoro dziecko wyraźnie woli lewą ale używa też prawej, oko i noga prawe to jest sens je katować przestawianiem, po dwóch miesiacach gadania 40x dziennie weź w prawą i tak wolał lewą
  • U nas w podstawówce jest tak, że nie każdy w tym samym czasie przechodzi z pisania ołówkiem na pisanie długopisem.
    Jeśli nauczyciel uzna, że dziecko jest gotowe (ma czytelny charakter pisma i radzi sobie dobrze z pisaniem), to wtedy uczeń dostaje taki identyfikator ze zdjeciem, gdzie jest podpis pani, że ten i ten ma od dziś prawo używać długopisu do pisania.
    Dotyczy to wszystkich dzieci - prawo i leworęcznych.

    @MartynaN u nas w szkole jak się dowiadywałam, to po czymś w rodzju zerówki, jeśli dziecko nie wybierze samo ręki. To umawia się z nim, że od tej pory będzie używało do pisania tylko jednej i dziecko samo wybiera.

    To na razie teoretyczna wiedza. Praktyczną zdobędę za dwa lata.
    U nas też jedno dziecko używa obu rąk.
  • Moj Adam wybral lewa a lateralizacje ma mozliwie maxymalnie pokrzyzowana.Tu tez bylo jak u Adel w szkole.Umowilismy sie z dzieckiem ze od dzis wszystko robi jedna.Trzeba bylo u niego wypracowac porzadny chwyt i wycwiczyc raczke bo pracujac obiema w efekcie nie mial silniejszej zadnej .Mozna by powiedzieć ze obie slabe aczkolwiek lewa ciut lepsza.
  • Jestem leworęczna i zawsze miałam problem z rozmazywaniem tuszu. w końcu w gimnazjum przeszłam na pióro, bo dużo lżej się piszę i z oryginalnym tuszem parkera zdążyło wyschnąć. Ale pióro miałam dla praworęcznych. Ale to może teraz są jeszcze jakieś udogodnienia większe.
  • Mnie próbowali przestawić bo mam dominujące prawe oko a w wieku 5-6 miałam nieustaloną rękę ale skłaniałam się do lewej, znaczy częściej ją wybierałam przy rysowaniu.
    Był okres że chodziłam z kokardką zawiązaną na prawej ręce, jako znak że mam nią pisać.
    Ale w końcu dopuścili a szkoda.
    Bo przez skrzyżowaną letaralizację robiłam i w sumie czasami teraz też błędy inwersja statyczna i dynamiczna, czyli myliłam od z do , 6-9 , p- b itp. I co ciekawe jak szybko pisze to myle dźwięczne z bezdźwięcznymi pomimo że słysze dobrze.
    I do teraz nie wiem automatycznie która jest prawa a która lewa.
  • @maliwiju , z tym która prawa, która lewa to chyba większość kobiet :D
  • Podobno tak.
    Ale ja mam w sobie uczucie pustki z powodu braku tej funkcji.
    Tzn jak mi się odsuwa szufladka pt prawa lewa to jedyna informacja tam to pieprzyk na prawej dłoni....
  • Moja córka ma 6,5 roku i pisze lewą ręką, ale źle trzyma ołówek. Twierdzi, że prawidłowy chwyt jest dla niej niewygodny i gorzej jej się pisze. Jak ważne jest prawidłowe trzymanie?
  • @maliwiju, taką definicję przyjaźni kobiecej słyszałam. Jak mówisz przyjaciółce "skręć w prawo", to ona wie czy chodziło o prawo, czy o lewo ;-)
  • Elunia wyobrazilam sobie to ,choć ciężko było.Gosia Adam chodził na specjalne zajęcia i tam m poprawiono chwyt i od razu pisał lepiej,zgrabnie,czysciej.Mówiono nam że to ważne aby wypracować jakieś mięśnie i pracę nadgsrstka bo nieprawidłowy chwyt może obciążać rękę a w późniejszym czasie (pisania dużo i często) może powodować zespół cieśni nadgsrstka.Z drugiej znów strony moja siostrzenica praworęczną pisze trzymając pisadlo nietypowo.Nikt nnie jest w stanie po niej tego powtórzyć lub napisać w ten sposób nawet "l" .Nikt jej nie skorygował bo jej tak było wygodnie i już.
  • @Dominikaa, dziękuję. Mam taką nakładkę silikonową na ołówek. Pomaga, jak nią straszę :) No ale wystarczy, że nie widzę - chwyta ołówek jak dzidę :( Może zespół cieśni będzie odpowiednim straszakiem? ;)
  • a mój syn pójdzie prawdopodobnie do szkoły muzycznej
    nie wiem, czy ta leworęcznośc będzie utrudnieniem w grze na instrumencie? :-?
  • edytowano marzec 2016
    Gosia jak dzide ?i ona tak daje radę pisać ? Wyjątkowe dziecko :) zrobić Ci zdjęcie że sposobem na gumke i papierek ?
  • Poproszę :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.