Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

29 kwietnia- Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Co piąty ksiądz diecezjalny w Polsce został zamordowany podczas II wojny światowej - przypomina rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w związku z obchodzonym 29 kwietnia Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, który ma upamiętnić ofiary totalitaryzmów.
Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego został ustanowiony przez Konferncję Episkopatu Polski w 2002 roku.

Ks.Rytel-Andrianik podkreślił w rozmowie z PAP, że co piąty ksiądz diecezjalny w Polsce został zamordowany podczas II wojny światowej (ok. 2 tys. spośród 10 tys.). Były takie diecezje, jak np. gnieźnieńska, włocławska czy chełmińska, z których co trzeci lub co drugi kapłan poniósł śmierć tylko dlatego, że był księdzem katolickim. Ponadto zginęło ponad 600 zakonników i sióstr zakonnych.

"Data obchodów tego dnia jest symboliczna. Księża więzieni w Dachau złożyli ślub, że jeśli przeżyją obóz, będą pielgrzymować do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. 29 kwietnia wieczorem obóz miał być zrównany z ziemią, a więźniowie wymordowani. Amerykanie jednak uprzedzili Niemców. Zaledwie kilka godzin przed planowaną likwidacją obozu wyzwolili oni 33 tys. więźniów, w tym 856 kapłanów. Po wojnie księża dotrzymali obietnicy i przez lata pielgrzymowali do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Najdłużej żyjącym kapłanem ocalonym z Dachau był ks. Leon Stępniak, który zmarł w 2013 roku" - powiedział rzecznik episkopatu.

Dodał, że Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego to także dzień pamięci o kilkuset duchownych, którzy byli "ofiarami reżimu sowieckiego lub władzy komunistycznej w okresie PRL-u. Wśród nich jest m.in. ks. Jerzy Popiełuszko.

Ks. Rytel-Andrianik nawiązał przy tej okazji do św. Jana Pawła II, który podkreślił potrzebę upamiętnienia ofiar totalitaryzmów, mówiąc: "Za szczególną powinność naszego pokolenia w Kościele uważam zebranie wszystkich świadectw o tych, którzy dali życie za Chrystusa" (Bydgoszcz, 7.06.1999).

Rzecznik KEP poinformował jednocześnie, że klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie zapisali ręcznie 2947 nazwisk księży w Księdze Martyrologium Duchowieństwa Polskiego, którą złożyli na Jasnej Górze. "W minionym roku miała miejsce pielgrzymka kapłanów do Dachau. Są również inne inicjatywy, potrzeba jednak kolejnych, aby męczenników XX wieku ocalić od zapomnienia" - podkreślił.
http://gosc.pl/doc/3118545.Dzien-Meczenstwa-Duchowienstwa-Polskiego

http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/156837,dzien-meczenstwa-duchowienstwa-polskiego.html#.VyM6k4qYXo4.facebook

Komentarz

  • Osobiśćie bardzo polecam świadectwo śp Abp. Kazimierza Majdańskiego-


    Ojciec Arcybiskup Majdański: opowieść o wyzwoleniu Dachau:

    29 kwietnia to rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau. I założenia Wydziału 30 lat później. O momencie wyzwolenia opowiada naoczny świadek - Założyciel Wydziału i twórca teologii rodziny.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.