Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Nowa świecka tradycja czyli jak zrobić z dziecka lewaka

edytowano maj 2016 w Ogólna
dawno nie zaglądałem do ulubionego kącika Paradidla i podobnych...

Pomysł wziął się z bardzo prostych przesłanek. Nie jesteśmy katolikami, nasze dzieci nie są ochrzczone i nie będą szły do I Komunii - mówi Anna Kłonkowska, inicjatorka Postrzyżyn-Zaplecin, mama 9-letniej Damroki, która weźmie udział w uroczystości. - Ale przeczuwałam, że też będą chciały mieć podobną uroczystość, choćby z tego względu, że w maju nawet szkoła, która nie jest wyznaniowa, tętni tym wydarzeniem. Nie chciałam, by z tego powodu, że nie idą do I Komunii, czuły się niekomfortowo. To przecież ważne święto nie tylko religijne, ale też społeczne i ludyczne. Uważam jednak, że moment symbolicznego wejścia w starsze dzieciństwo można obchodzić też w sposób świecki.Cały tekst: http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35636,19987030,i-komunia-niekoniecznie-moga-byc-tez-postrzyzyny-zapleciny.html#ixzz47UimhFKh


http://www.krytykapolityczna.pl/wydarzenia/postrzyzyny-zapleciny

Uroczystość Postrzyżyny - Zapleciny dla dzieci zorganizowane zostaną w 4 czerwca 2016. Zapisy trwają!


Ceremonia organizowana jest z myślą o dzieciach 8-10-letnich, które chciałyby zintegrować się z tradycją naszych przodków i przodkiń oraz sięgnąć do korzeni naszej kultury.
Przygotowana przez nas uroczystość Postrzyżyn-Zaplecin będzie wydarzeniem całkowicie świeckim, inspirowanym rodzimymi tradycjami. Wydarzenie to ma integrować uczestniczące w nim osoby niezależnie od wyznawanej (lub nie) religii, pochodzenia, korzeni etnicznych, światopoglądu, etc.
Tradycyjnie ceremonia Postrzyżyn skierowana była do chłopców, Zaplecin do dziewcząt. Chcemy jednak połączyć obie uroczystości i wybór danej ceremonii, lub decyzję o uczestnictwie w obu, pozostawić dzieciom - w zależności od ich preferencji i długości włosów.Zapraszamy do zgłaszania udziału dzieci w uroczystości Postrzyżyn-Zaplecin,
która odbędzie się w dniu 04 czerwca 2016 roku poprzez formularz rekrutacyjny. Na zgłoszenia czekamy do 26 kwietnia 2016 roku.Spotkanie informacyjne dla rodziców i opiekunów(ek) planowane jest na 28 kwietnia o godz. 18.00. Spotkanie edukacyjne dla dzieci - 30 maja o godz. 17.00. Oba spotkania odbędą się w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk.
Ze względu pionierski charakter tegorocznej uroczystości, liczba miejsc jest bardzo ograniczona. Chcemy przygotować ceremonię dla ośmiorga dzieci i ich bliskich. Decyduje kolejność zgłoszeń. W kolejnych latach planujemy jednak organizację Postrzyżyn-Zaplecin na znacznie większa skalę.


http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35612,19987030,i-komunia-niekoniecznie-moga-byc-tez-postrzyzyny-zapleciny.html?disableRedirects=true

«1

Komentarz

 • Eee jak dla mnie to to cos dziwacznego :-/ nie rozumiem co chcą osiągnąć przez organizowanie takich wydarzeń
 • Po prostu rytuał przejścia albo zastępstwo żeby dziecko nie czuło się wyobcowane w okołokomunijnym komercyjnym obłędzie.
  Chociaż nie przemawia to do mnie na tyle, by to praktykować.
  A co ma do tego "robienie z dziecka lewaka"?
 • Dla mnie to powrót do pogańskich korzeni i tyle.
 • Aha. No. To na pewno zastąpi zjednoczenie z Chrystusem.
  Yyy. @-)
 • Wyobcowane? Moje dzieci też nie idą z klasą doI komunii bo idą indywidualnie i wcześniej i jakoś nie widzę powodu do czucia się wyobcowanym.
 • No cóż, trudno by wszyscy byli jednakowi... ;)
  Dużo zależy od tego w jaki sposób szkoła organizuje komunię - nie mam na myśli oczywiście religijnego aspektu, tylko otoczkę związaną z prezentami, imprezami, próbami do występów, strojeniem dzieci itd.
  ola_g - naprawdę myślisz, że osoby które się na to decydują mają na celu zastąpić "zjednoczenie z Chrystusem"? Raczej chodzi o zorganizowanie święta dla dziecka, rytuał przejścia etc. A może są przywiązani do tradycji (pogańskich) i to im się zwyczajnie podoba
 • Prawie wszystkie nasze dzieci szły do komunii św bez udziału swojej klasy
  Wyobcowania nie zaobserwowalim
  Ba , nawet dużą dawkę towarzyskosci od wielu lat wśród rówieśników
  Jeśli dla kogoś wyobcowanie z okazji komunii św
  To polecam psychologa
  Ja pierdziu B-)
 • A czy psycholog rozwiąże Twój problem zaprzeczania istnienia tego czego nie widzisz w swoim najbliższym otoczeniu? :P
  Żeby nie było, nie mówię o swoich dzieciach, ale z rozmów z różnymi osobami wiem że i tak bywa. Dla równowagi oczywiście jest też sporo dzieci które sobie dobrze radzą z faktem że nie idą do komunii i nawet są z tego powodu zadowolone. Ale nie rozumiem tego zawężania do "bo moje dzieci/ich koledzy tak nie mają, więc...".
  Postrzyżyn zresztą nie będę jakoś szczególnie bronić, bo pogańskie tradycje to dla mnie folklor i nic więcej.
 • edytowano maj 2016
  Ja mam wrażenie że tu nie o rytuał przejścia chodzi - inne dzieci mają wielki dzień wiec tez chcą dać taki dziecku tyle że ma byc bez duchowego aspektu - sproszą rodzinę wydębią od niej kase i prezenty dziecko pochwali się w szkole rówieśnikom i sprawa odhaczona - niestety tak to odczytuje
  jesli są przywiązani do tradycji pogańskich to chyba do momentu postrzyżyn nie powinni przycinać włosy dziecku? Nic o tym nie mówią w poście W artykule nie ma też słowa o ich przywiązaniu do tradycji przodków - myślą że znaleźli sobie sposób zastąpienia I Komunii a tego nie da sie zastąpić
 • Ale, że cały świat jest katolicki ? Chcą tak to tak robią.O pozytywach wszelkich inicjacji pisał już Grzelak.Poza tym niech robią co chcą mi to nie wadzi.http://wielodzietni.org/discussion/29766/nowa-świecka-tradycja-czyli-jak-zrobic-z-dziecka-lewaka#latest • A gdzie ja zaprzeczam??
  Jeśli dziecko ma iść do komunii z racji wyobcowanie bo nie będzie brało udziału w rankingu prezentów klasowych
  To tylko współczuć
  Nie to jest meritum komunii św

  I w ogóle nie rozumiem tego powszechnego spędu klasowego
  Dojrzałość religijna wielu rodziców jest na poziomie komunii św własnej
  Wiec jeśli ma być wyobcowanie to i tak będzie
  Bez względu czy pójdzie w grupie jednoosobowej czy tysięcznej

  W grupie rowiesniczej wielkiej całkiem sporo dzieci może być mimo tego wyobcowanych
  Udział w grupie nie jest równoznaczny z brakiem wyobcowania
 • Lewactwo to dopiero wyobcowanie musi być
  Skoro się tak cisną do uroczystości religijnych i kościelnych oraz wypowiedzi w tychże tematach
  >:) >:)
 • Powtórzę pytanie, co ma do tego jakieś lewactwo?

  Małgorzata, zgoda że prezenty to nie meritum komunii, ale że dla wielu dzieci, ich rodzin i nauczycieli tak jest to fakt i chyba tego na lewaków nie zwalisz...
 • Mam nadzieję, że nie zostanę nigdy zaproszona na tego typu "uroczystość" jako gość.
 • edytowano maj 2016
  W ogóle nie są oryginalni :P

  Władze w PRLu były równie "twórcze" jeśli chodzi o podbne imprezy, np.
  (...)w latach PRL władze wprowadziły wiele zmian w obrzędowości i kulturze, które miały odsunąć społeczeństwo od Kościoła. To m.in. świecki ślub i sekularyzacja instytucji małżeństwa oraz jubileusze pożycia małżeńskiego, połączone z wręczaniem państwowych odznaczeń.

  Aparat państwowy wprowadził też uroczyste nadanie dziecku imienia, co miało stanowić konkurencję dla tradycyjnego chrztu. "Świecki chrzest" organizowano często w niedziele i święta, z udziałem przedstawicieli organizacji społecznych i zakładów pracy rodziców. Świecką alternatywą dla Pierwszej komunii św. - piszą autorki - był z kolei ceremoniał pasowania na młodzika, zaś pasowanie na obywatela - odpowiednikiem bierzmowania.

  tutaj cały artykuł: http://gosc.pl/doc/2541793.Swieto-Zmarlych-i-inne-dziwolagi
  Nawet pojawiła się na ten temat już ciekawa pozycja:
  "Za Marksem bez Boga. Laicyzacja życia społecznego w Polsce w latach 1945-1989"
 • edytowano maj 2016
  Emilia_ K, jakoś mam wrażenie, że szanse na to są znikome...

  Hope - tyle, że nie chodzi tu o żaden aparat państwowy tylko oddolne inicjatywy samych zainteresowanych. Ślub zresztą wg mnie w ogóle nie pasuje do tego zestawienia - nie wywodzi się z obrządków chrześcijańskich. Raczej religijna otoczka jest opcjonalna
 • jakos ostatnio wysyp tych hmm... nowoczesnych oddolnych (oczywiście!) inicjatyw obywatelskich :))
 • Jak dla mnie, to dosyc uczciwe syjscie z sytuacji: nie udaje, ze jestem katolikiem, tylko wprost przyporhadkowuje sie do pogan. Nie ma przynajmniej hucpy z przyjmowaniem Komunii, Bierzmowania i slubow w Kosciele, bo taka tradycja.
 • Przeczytalam. Fajny pomysl, szkoda ze tak mocno akcentuje bycie w kontrze do religii i Sakramentow. Jak ktos ma potrzebe, to mi to krzywdy nie robi.
 • Dla mnie to jest jakieś takie rozpaczliwe....Ci ludzie, śmiem napisać "biedni" ,nie rozumieją po prostu,że 1sza Komunia to nie jest jakiś tam rytuał,który można zastąpić innym....
  No i takie to jakieś....nie wiem, słowo PROTEZA mi się jakoś nasuwa.
 • No maja potrzebe zorganizowania sobie obrzedu przejscia. I taki wymyslili. Uczciwie, bo nie uzywaja do tego celu Sakramentu, skoro nie wierza w Boga.
 • To najwyraźniej nie pierwsza rzecz od czapy autorstwa tej pani...nazwała swoją córkę Damroka?!!! Widać, że próbuje się za wszelką cenę wyróżnić, jak nie kosmicznym imieniem dziecka, to naciąganymi zwyczajami nieudolnie kopiującymi prasłowiańskie obrzędy. Jeśli by chciała naprawdę uniknąć poruszenia z powodu uroczystości I Komunii, to by po prostu wyjechała z rodziną na wakacje albo zapewniła inną standardową rozrywkę.
 • Ja wiem o co Ci chodzi Emilia, nawet się zgadzam,że to uczciwe.
  Smutne pod tym względem,że są ludzie,którzy nie poznali Boga i nie wiedzą co tracą :(
 • Ale zaraz. Dlaczego mialaby zapewniac standardowa rozrywke, jak miala pomysl na niestandardowa? :-/ I w ogole, Damroka to bardzo ladne imie, powiedziala matka Saskii.
 • agnieszkamama, a ten nadprzyrodzony smutek rozumiem. I od razu rachunek.sumienia-czy ja kogos nie zgorszylam tak, zeby mu sie Sakrament kojarzyl z impreza i prezentami? Co ja robie, jako matka, i matka chrzestna w takiej sytuacji?
 • Ja bym nie skrzywdziła dziecka dziwacznym prasłowiańskim imieniem Damroka, ale podejrzewam, że dziecko w ogóle mało się tu liczy, ważna jest oryginalność i wybicie się z tłumu.
 • Czepiacie się.

  My mamy swoje rytuały, oni mają swoje.

  Mają do tego prawo, jak wszyscy.
 • Ciekawe, że nie płeć decyduje, ale długość włosów o tym, czy będą strzyc czy zaplatać. Tu dopiero pole do wyboru. To ma tylko tyle wspólnego z tradycją, że coś zrobią z włosami.
 • @agnieszkamama tego słowa mi zabrakło-rozpaczliwe...
 • Wtrącam drugi raz nieśmiało, że Grzelak pisał o postrzyżynach i chwalił rytuały.Bardzo katolicki i polecany psycholog.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.