Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Nowa świecka tradycja czyli jak zrobić z dziecka lewaka

2»

Komentarz

  • W kwestii imion, @Tola, ciekawa jestem czy rodziców którzy nadają nietypowe imiona motywując to religią i patronami (np Benedykta czy Pius) oceniasz tak samo? Dziwacy którzy chcą się wyróżnić?

    I do @Prayboya, nie rozumiem tego Twojego wyśmiewania. Po pierwsze, to są słowiańskie zwyczaje (nie to co jakieś importowane helołiny czy walentynki) i starsze od polskiego chrześcijaństwa. Po drugie, ceremonie i rytuały przejścia występują chyba we wszystkich kulturach niezależnie w co i czy wierzą. W naszym kraju obrzędy katolickie zrosły się z nimi do tego stopnia, że masa ludzi bierze w nich udział całe życie nawet jeśli meritum ich nie interesuje, bo nawet nie wpadną na to że można inaczej. Biorą ślub kościelny bo taka tradycja i ładna oprawa, chrzczą dzieci bo tak wszyscy robią, podobnie z komunią, po śmierci są chowani przez księży na katolickich cmentarzach mimo że całe życie nie praktykowali. Co więc złego w tym że ktoś zaproponował jakąś alternatywę. Nie martw się, żaden zaangażowany katolik nie zrezygnuje z komunii dla postrzyżyn.
  • Ja nie @Prayboy, ale odpowiem. Jeśli już zrywać z załganiem (jestem za), to z przekonaniem. "Neopogan" wszak w Polszcze mamy. A tak - sytuacja się wcale nie zmienia :P Secundo: dżęderyzm nie wydaje mi się szczególnie prasłowiański ;))

    A co do kwestii imienia. Nie znam motywów mamy owej Damroki (wg wiki może to być wersja Dąbrówki), ale nawet jeśli chcę, by dziecię wyróżniało się z tłumu, co w tym złego? :)
  • A z "dżęderyzmem" o co biega?
    Co do imion, pytam bo widziałam tu na forum wiele imion co najmniej tak samo dziwacznych czy nietypowych jak owa Damroka, dlatego zaskoczyło mnie to oburzenie.

  • "Tradycyjnie ceremonia Postrzyżyn skierowana była do chłopców, Zaplecin do dziewcząt. Chcemy jednak połączyć obie uroczystości i wybór danej ceremonii, lub decyzję o uczestnictwie w obu, pozostawić dzieciom - w zależności od ich preferencji i długości włosów."
  • A tak z ciekawości: jakie imiona forumowych dzieci wydają Ci się dziwne?

    Bo np. dla mojej Mamy (ur.1942) "Patrycja" była zbyt pretensjonalna ;))
  • Od robienia sobie jaj z Sakramentow wole postrzyzyny i sluby humanistyczne. Lepiej obiecywac cos, czeg sie zamierza dotrzymac, niz klamac zebranym w kosciele w zywe oczy i jeszcze twierdzic, ze to romantyczne.
  • ja przyznam ze z moim imieniem sie czułam pokrzywdzona. kazde imie moze byc przekleństwem w odpowiednich okolicznosciach
  • Co do I Komunii Swietej, to niedawno slyszalam wsrod rodzicow, ze dziecko musi chodzic na religie, bo nie ma alternatywnej imprezy dla dziecka chodzacego na etyke.
  • edytowano maj 2016
    "Tradycyjnie ceremonia Postrzyżyn skierowana była do chłopców, Zaplecin do dziewcząt. Chcemy jednak połączyć obie uroczystości i wybór danej ceremonii, lub decyzję o uczestnictwie w obu, pozostawić dzieciom - w zależności od ich preferencji i długości włosów."

    No rzeczywiście straszne - pozwolić dziecku wybrać, czy chce mieć włosy zaplecione czy przystrzyżone ;)) Dramat, na pewno chłopiec zostanie teraz dziewczynką itd.

    Tola - ja w ogóle nie popieram nadawania bardzo dziwacznych imion, obojętnie jak rodzice to motywują. To oczywiście bardzo subiektywne jakie imię jest dla kogoś dziwne, więc nie zamierzam nikogo przekonywać :) Ale gwoli ścisłości, tak jak Solidariusz jest wymysłem, tak Damroka jest istniejącym imieniem pochodzenia słowiańskiego, podobnie jak np Dobromiła, Lubomira czy Kazimiera.

    I co do meritum, chyba powinniście jako katolicy popierać rozpowszechnianie takich świeckich uroczystości - przejdą do nich ci, którzy biorą udział w chrzcinach i komuniach bo kasa, prezenty, tradycja do odbębnienia i presja otoczenia. Po co wam tacy? Do nabijania statystyk?
  • edytowano maj 2016
    SD
    Edit: to komentarz mojego roczniaka, nie mój ;)
  • Po drugie, ceremonie i rytuały przejścia występują chyba we wszystkich kulturach niezależnie w co i czy wierzą.
    ----
    Tyle że tu rytuał może i jest, ale przejścia za bardzo nie widać :) Nie przeszkadza mi to, ale nie sądzę, by się przyjęło, właśnie z tego powodu.
  • @Paprotka: No rzeczywiście straszne - pozwolić dziecku wybrać, czy chce mieć włosy zaplecione czy przystrzyżone Dramat, na pewno chłopiec zostanie teraz dziewczynką itd.

    Nie tyle dramat, ile załganie :P Ale zgadzam się, że lepiej załganie w "pogańskich obrzędach", niż chrześcijańskich.
  • Ja nie widzę w tym wyborze (czy włosy pleciemy czy strzyżemy) "dżenderyzmu" ani "załgania", ale przyjmuję że niektórzy lubią sobie stwarzać problemy :P Albo niech będzie, wszelkie modyfikacje ceremonii to załganie ;))
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.