Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Współpraca formalna i materialna ze złem. Czym są i co się z tym wiąże?

Zapraszam do lektury tego tekstu. Czas odkurzyć pewne zapomniane pojęcia i rozróżnienia. Jednocześnie poniższy artykuł stanowi wstęp do bardziej szczegółowego omówienia różnych problemów etycznych tyczących się życia zawodowego:
http://brawario.pl/2016/05/26/wspolpraca-formalna-i-materialna-ze-zlem-czym-sa-i-co-sie-z-tym-wiaze/
«1

Komentarz

 • Gdyby ktoś chciał podzielić się uwagami na temat tego artykułu, to zapraszam.
 • @Brawario dziękuję za artykuł, bo znam kogoś, kto miał w rodzinie takiego maszynistę, o którym piszesz. Przypomniała mi się rozmowa na ten temat, trudna, emocjonalna.
 • stephanos - i co ten człowiek na ten temat mówił?
 • Niektóre tematy, które poruszasz @Brawario, są ciekawe, ale mam wątpliwości, jak traktować Twoje wywody. Czy jesteś księdzem? Jeśli nie, to są to po prostu dowolne interpretacje cytatów z Pisma Świętego. Tak robią też np. świadkowie Jehowy, dopisują całe historie do wyjętych z kontekstu fragmentów. Ba, nawet niejeden polityk i dziennikarz radośnie wyciera sobie gębę słowami Jezusa i interpretuje sobie jak chce. Tym bardziej mam wątpliwości, że nie tworzysz sobie na forum ani na zwykłym blogu, ale zamieszczasz nr konta, na które można przelewać pieniądze.
 • edytowano maj 2016
  Tola - w mych tekstach jest więcej cytatów z nauczania katolickiego, tj. papieży, świętych, Ojców Kościoła, etc., aniżeli z samego Pisma świętego. Te zaś cytaty są już często interpretacją i wykładnią Pisma świętego, więc zarzut jakobym uprawiał "dowolną interpretację Pisma Świętego" jest chybiony.

  Ponadto, bycie lub niebycie księdzem nie jest absolutnym kryterium rozeznania tego, czy dany człowiek w poprawny i prawowierny sposób interpretuje Pismo święte. Księża też są różni, też błędnie interpretują Biblią, a ich poziom teologicznego wykształcenia jest różny, a w pewnych aspektach nieraz dość mierny.
 • Ale rozumiem, że piszesz z pozycji zwykłego blogera, nie jesteś teologiem ani księdzem? Gdybyś zamieścił link do wpłat na jakiś cel charytatywny, to by mi nie zgrzytało, a tak...
 • Nikt nie musi materialnie wspomagać mej publicystycznej działalności, na nikogo też nie wywieram presji w tej sprawie. Nie widzę jednak niczego niestosownego w poinformowaniu mych Czytelników o takiej możliwości, gdyż prowadzę szeroką działalność w tej sferze na którą poświęcam dużo swego czasu.
 • Nie wiem o co Ci chodzi @Tola, prośba o wsparcie dla autora bloga/strony to całkiem powszechna praktyka, autor też musi z czegoś żyć i coś jeść, poświęcił swój czas na studiowanie omawianych zagadnień i dzieli się wiedzą z innymi, nikogo do niczego nie zmusza.
 • @Brawario ta osoba nie była zdolna do oceny, bo z jednej strony to złe, z drugiej wiadomo jaka była alternatywa, z trzeciej właśnie takie patrzenie: przecież nikogo bezpośrednio nie zabijał. To był dziadek mojego kolegi, o pracy jego dowiedział się już jako dorosła osoba. Teraz jak o tym pomyślę, to patrząc na to jak dawno to było to rodzice kolegi (nie wiem czy to był ojciec ojca czy matki) musieli być albo bardzo mali albo nawet mogło ich jeszcze nie być na świecie.
  Z rozmów wynikało, że taka sytuacja to ogromny bagaż, ale kiedy to dotyczy nas lub bliskich to oceny nie są już takie jednoznaczne. Wojna zmusiła wielu ludzi do złych rzeczy (albo zdecydowali się oni na złe rzeczy podczas wojny) i teraz kolejne pokolenia często muszą jakoś z tym żyć, ale to bardzo ciężka sytuacja i akurat u kolegi wzbudza wielkie emocje, mimo że to już tyle lat minęło.
 • Myślę, że blog Brawaria jest odpowiedzią na wezwanie świeckich do większego zaangażowania w życie Kościoła.
 • By założył rodzinę
  Tez by było zaangażowanie :) :)
  I pokazał jak to w praktyce wygląda :P
 • edytowano maj 2016
  Nie załozy bo nie ma juz przyzwoitych kobiet na świecie ;)

  .. wszystkie odkrywają łokieć
 • edytowano maj 2016
  oj tam, jesteście okrutne ;). przynajmniej nie ma juz o bikini. różnorodnie się zrobiło i ciekawie.

  edit i o tańcach damsko-męskich (rzyg)
 • @Joanna - jakoś znani blogerzy i publicyści nie proszą o "wsparcie". A jeśli ktoś chce wykorzystać zainteresowanie swoim blogiem w dobrym celu, to niech promuje tam jakiś cel charytatywny. Pewnie, że nie ma przymusu, jednak jakiś taki niesmak jest - poruszane są niby ważne kwestie ku nawróceniu czytających, a jednocześnie zachęta do wpłat... Każdy musi się utrzymywać w realnym świecie, a blogowanie to dodatek.
 • @katarzynamarta - ale ja piszę o publicystyce, a nie o szafiarkach :D
 • edytowano maj 2016
  @Tola

  owszem proszą, poza tym nie każdy od razu jest sławny, a sława jako taka nie jest wyznacznikiem wartości publikowanych treści

  zajrzyj sobie na bloga: http://toyah1.blogspot.com/
  teraz jest sławny, dostał bloga roku itd ale kiedyś nie był, jeszcze kilka lat temu miał prośbę o wsparcie zawieszoną na blogu z prawej strony, pewnie gdzieś jest na ten temat wpis, ale nie chce mi się szukać

  publicysta nie szafiarka

  ps. w zakładce "o mnie" pisze, że blog to poezja, z której utrzymuje rodzinę...
 • edytowano maj 2016
  to jakaś bzdura, że blogowanie to dodatek - może być dodatkiem, ale nie musi -
  z blogowania można żyć, albo co najmniej się wypromować na tyle by znacznie podnieść swoje zarobki, nie każdemu się udaje, ale przykładów jest wiele
 • edytowano maj 2016
  A jeśli ktoś pisze bloga, a potem go wydrukuje w postaci książki aby sprzedać (i zarobić) to to już jest wg Ciebie @Tola ok?
  czy też nie ok?

  co za absurd!

  na przykład: http://www.mojewypieki.com/info/moje-ksiazki
 • Czasami lepiej umrzeć,ale nie wiadomo jak postąpiłabym ja, nie wiadomo czy umrzeć rzeczywiście jest lepiej czy jednak zrobić coś. Dziękuje Bogu, że przyszło mi zyć w innych czasach.
  Ci co na wojnie czynili zło nie zawsze byli zli ale mieli albo wyprane mózgi albo chronili siebie i rodzinę. Oglądałam film lista Shindlera.
  Uratował wielu Żydów, ryzykował swoim życiem dla nich, ale produkowali amunicję. Ktoś przez to że oni przeżyli od tych kul zginął. Tylko tak mogli się uratować - udawać, że są pożyteczni.
  Wielu na jego miejscu nie chciałoby ratować Żydów tylko jakby ginęli przychodziliby następni. On jednak chciał ich uratować chociaż tych których miał szansę.
 • @Joanna - no niby tak, ale jednak jest różnica między handlowaniem przepisami czy lifestylem a nawracaniem ludzi. Osobiście mi się to gryzie. Ale w sumie może za parę lat p. Brawario będzie jeździł na spotkanie autorskie po Polsce, kto wie.
 • @joanna_91 - to jest moje odczucie i moje zdanie, nie musisz się z nim zgadzać.
 • edytowano maj 2016
  Nie mam nic przeciw aby blogerzy sobie zarabiali na pisaniu :D :D
  Tym bardziej gdy piszę to Ktoś zupełnie niszowy jak sam @Brawario
  Przestudiowanie pism i dokumentów z 2000 lat zasługuje na szacunek i pieniądze
  Bo to szmat czasu historii zwyczajów zmian a jednak stałości


  natomiast dekolt na 2 palce i kiecka do ziemi osobiście póki co słabo mnie interesuje
  Oraz inne w tym podobne

  Co nie zmienia faktu oraz podziwu , że Ktoś ma takie zacięcie i chęci i czas na przypominanie zasad i tradycji

  Może kiedyś zainteresuję się dekoltem na 2 palce i długą kiecą z zakrytymi łokciami
  Ale na razie jest mi gorąco i śmigam na rowerze i nie tylko , w krótkich spodenkach lub bikini na plaży


  To nie zmienia faktu że szanuję za samozaparcie i wytrwałość
  Oraz chęć uczciwego w końcu zarobku za ślēczenie nad dwoma tysiącami lat tradycji i historii :D =D>
 • Ciekawa inicjatywa, @Brawario.
 • Mnie to nie razi, że Brawario czy kto inny zachęca do wpłat na swoją działalność publicystyczną - jak kogoś kręci czyjeś pisanie, niech wspiera. Może jeśli chodzi o kulturędobrą mam mały dysonans - płacić komuś na bilety do kina? :P
 • czemu nie?
  zrzucasz się na bilety do kina, powiedzmy dajesz 3zł
  i powiedzmy, że film okazuje się słaby, ta osoba pisze recenzję
  -> oszczędzasz 27zł (bo przecież sama byś nie poszła tylko z kimś)
 • Nie wiem, jeśli ktoś aż tak opiera się na czyimś zdaniu to może ma to dla niego sens. Ale mnie to jakoś zgrzyta, wolę wspierać akcje charytatywne niż fundować bilety do kina dorosłemu facetowi
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.