Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

krztusiec?

Troje dzieci (11 m-cy, 3 lata, 5 lat) kaszle nieustannie. Od jakiś 2-3 tygodni. Najmłodszy sprawia wrażenie, jakby ciężko mu było złapać podczas ataku kaszlu oddech, ale zaraz łapie. W nocy kaszlą niemal nieustannie, tzn. każde na zmianę.
Generalnie dzieci nie wyglądają na chore, mają się dobrze, tylko te ataki kaszlu.
Z tego co czytałam, przeciwko krztuścowi przemawia to, że kaszel trwa krótko, ok. 1-3 minuty, a chyba powinien być dłuższy? No i nie duszą się, łapią oddech. Może to jakiś wirus tylko?
A, i podczas kaszlu odkrztuszają i się flegmią. Żadne z nich nie szczepione.

Komentarz

 • u nas nie trwał dłużej niż 3 minuty i to tylko 1-2 razy na dobe. Charakterystyczne było to, że najpierw ok 10-14 dni to był zwykły suchy kaszel a potem się zmianił ale nie na mokry tylko coś pomiędzy suchym a mokrym. No i kaszel był serią jedno kaszlnięcie za dugum czasami aż do braku tchu i takiego gwizdu wdechowego albo do odruchu wymiotnego. Zdecydowanie inny kaszel niż przy infekcji.
 • poza tymi atakami dziecko było zdrowe fikało, bawiło się, na urloopie wtedy bylismy. Kaszel trwał blisko pol roku, ze 2-3 miesiące było ciężko potem coraz słabsze te ataki ale i tak przy każdym zrywałam się w nocy sprawdzić czy się nie będzie dusić
 • No, to tak wygląda...
  Pół roku, mówisz? Dwójkę młodszych mam na noc w swojej sypialni. Najstarsze z kaszlących jest z dwojgiem starszego rodzeństwa w pokoju obok.
 • można zbadać przeciwciała. ja nie badałam bo miałam potwierdzony 10 dniowy kontakt z niezdiagnozowanym (jeszcze) dziecikiem u którego potem wykryto i zbadano krztusiec
 • U mnie chorowało na raz 4 dzieci (11 miesięcy do 7 lat) i mąż. Nikt nie umarł mimo braku leczenia jakiegokolwiek. Kaszelki do 6 miesięcy.
 • u mnie o dziwo lżej przeszedł syn, który żadnego leki nie dostał a gorzej córka która dostała antybiotyk (lekarka stwierdziła zapalenie płuc po ok 12 dniach kaszlu, jeszcze pierwszej fazy). Jako, że szykował nam się urlop to liczyłam na szybkie ozdrowienie z tego "zapalenie" i podałam....
 • edytowano czerwiec 2016
  Moje dzieci tez tak kaszlały przez 4 tygodnie . Zrobiłam badania na przeciwciała krztuśca i wynik był negatywny . Od tygodnia nie kaszlą. Pomagał strop levopront na kaszel pseudo krztuścowy
 • U nas badania laboratoryjne potwierdziły krztusiec.
 • Jakie badania zrobić przy podejrzeniu krztuśca u nieszczepionego dziecka? IgM, IgA, IgG? To są trzy różne...
 • Katarzyna powiedział(a):
  U mnie chorowało na raz 4 dzieci (11 miesięcy do 7 lat) i mąż. Nikt nie umarł mimo braku leczenia jakiegokolwiek. Kaszelki do 6 miesięcy.
  @Katarzyna coraz bardziej Cię lubię!
  I zazdroszczę że jesteś uwolniona od jakiegokolwiej kontaktu z przypadkowymi medykami, którzy na takie rewelacje rwą włosy z głowy....
 • @mader - nie jestem uwolniona. Się aktywnie uwalniam, na ile jestem w stanie. Niestety, czasem ktoś z dzieci sobie coś złamie, albo uszkodzi tak, że trzeba zaopatrzyć chirurgicznie w sposób, którego sama się nie podejmę. Wtedy kontakt z przypadkowymi lekarzami jest trudny do uniknięcia.
  Nauczona doświadczeniem nie rozmawiam z przypadkowymi lekarzami o tym, o czym rozmawiać nie muszę. Np. nie rozmawiam z nimi o krztuścu, który przeszły moje dzieci - ani mi to potrzebne, ani tacy przypadkowi lekarze nic z takiej rozmowy nie wyniosą poza zgorszeniem moją niefrasobliwością. Wiesz, jak jest - jedyny słuszny wniosek z mojego doświadczenia to: "miała baba więcej szczęścia niż rozumu", a nie "może ten krztusiec nie taki straszny, jak go malują".
  Podziękowali 3mader Agnieszka82 Bea
 • U mnie córka antybiotyk na krztusiec i kaszlała 6 mcy. Szczepiona . Syn opóźniony wtedy że szczepieniem bez antybiotyku i kasłał 2 m-ce.
 • @Katarzyna - które z badań najlepiej zrobić żeby potwierdzić lub wykluczyć krztusiec u nieszczepionego dziecka -  IgM, IgA, IgG? 
 • Zrobiłabym IgG i IgM.
  Podziękowali 1Inka
 • edytowano 15 styczeń
  Mam takie pytanie :)

  6-latek kaszle od dwóch tygodni na sucho.
  Czasami kaszel przechodzi w mokry, ale potem znów w suchy.
  Kaszel raczej napadowy, bywają przerwy 2-3h między "kaszlami".
  Osłuchiwany był dwa razy i czysto w oskrzelach, ale za drugim razem dostał Summamed na 4 dni "dla świętego spokoju".
  Nie podałam jednak na razie tego antybiotyku.
  Robię nebulizację z soli, nebudose i nebbudu.
  Oprócz tego mucosolvan i antyhistaminowy Ketotifen
  (sprawdzam czy może alergia jakaś).
  Kaszlu w nocy nie ma wcale.

  Co robić droga Redakcjo? :)

  Tymczasem zamówiłam polecaną wyżej książkę Rosjanina, dr Komarovskiego i się zastanawiam czy pojechać do Krk do dr Wlazłowskiej, pediatry, która podobno holistycznie patrzy na dziecko ( na stronie www całkiem sensownie pisze). Chyba, że we Wrocławiu ktoś taki może jest?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.