Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Recenzje filmowe z portalu KulturaDobrapl

1679111241

Komentarz

  • Film pełen gnostyckiej bezbożności i herezji:
    http://kulturadobra.pl/matrix/
  • Jeden z pro-chrześcijańskich filmów z Robertem Duvallem w jednej z ról głównych:
    http://kulturadobra.pl/siedem-dni-w-utopii/
  • Almodovar, czyli jak zwykle degeneracja albo zboczenia. Albo też jedno i drugie 
    http://kulturadobra.pl/porozmawiaj-z-nia/
    Podziękowali 1Felicyta
  • Film o głupocie. Niestety tę głupotę pochwalający.
    http://kulturadobra.pl/the-walk-siegajac-chmur/
  • Nie rozmyślałam nad tym wiele, ale czy Filistyńczycy za czasów Samsona nie byli legalnymi władcami ludu Izraela?
  • To do wątka innego- wpisy z bloga, wpis o żołnierzach wyklętych.
  • Zapraszam do lektury tej recenzji:
    http://kulturadobra.pl/walkiria/
  • @Brawario, dzięki. Zastanawialam sie jak sie odniesiecie do sceny w filmie [UWAGA SPOILER] w ktorej kobiety w kosciele mowia matce ze ciezka i nieustepliwa choroba jej corki to skutek grzechow dziewczynki lub jej rodzicow. Zachowanie tych kobiet zostalo pozniej jednoznacznie potepione przez pastora (o ile pamietam okreslone jako glupota ludzka). Z ktorym stanowiskiem sie utozsamiacie?
  • Jeszcze dodam, piszecie w tej recenzji "Jednym z bardziej dwuznacznych elementów owego filmu jest np. sugerowana w nim aprobata dla kłamstw o ile te są czynione z myślą o pomocy bliźniemu." - tzn że pracownik lotniska który udał ze zepsuł mu się komputer by rodzina mogła polecieć mimo że system odrzucał płatność kartą postąpił źle?
    No i te nieskromne stroje...bohaterka chyba raz miała na sobie sukienkę przed kolano, a tak to chyba chodziła w spodniach i bluzkach bez rękawów. To naprawdę aż tak Cię razi??

    I naprawdę popracujcie nad składnią, bo zdania typu "Jest to też z pewnością film niezwykle, by nie powiedzieć, że wręcz wyjątkowo wzruszający, a to zwłaszcza, gdy zważy się, iż pokazane w nim wydarzenia miały miejsce naprawdę." są ciężkie w odbiorze.
  • "Milczenie"- czyżby oswajania z apostazją na nadchodzące trudne czasy?
    http://kulturadobra.pl/milczenie/
    Podziękowali 1Joannna
  • Paprotka powiedział(a):
    @Brawario, dzięki. Zastanawialam sie jak sie odniesiecie do sceny w filmie [UWAGA SPOILER] w ktorej kobiety w kosciele mowia matce ze ciezka i nieustepliwa choroba jej corki to skutek grzechow dziewczynki lub jej rodzicow. Zachowanie tych kobiet zostalo pozniej jednoznacznie potepione przez pastora (o ile pamietam okreslone jako glupota ludzka). Z ktorym stanowiskiem sie utozsamiacie?
    Ze stanowiskiem pastora w tej kwestii. Nie każda choroba musi być karą za konkretny grzech chorego lub jego bliskich. Owszem może być taką karą, ale nie trzeba takiej kary się na siłę dopatrywać w każdym przypadku. 
  • Paprotka powiedział(a):
    Jeszcze dodam, piszecie w tej recenzji "Jednym z bardziej dwuznacznych elementów owego filmu jest np. sugerowana w nim aprobata dla kłamstw o ile te są czynione z myślą o pomocy bliźniemu." - tzn że pracownik lotniska który udał ze zepsuł mu się komputer by rodzina mogła polecieć mimo że system odrzucał płatność kartą postąpił źle?
    No i te nieskromne stroje...bohaterka chyba raz miała na sobie sukienkę przed kolano, a tak to chyba chodziła w spodniach i bluzkach bez rękawów. To naprawdę aż tak Cię razi??

    I naprawdę popracujcie nad składnią, bo zdania typu "Jest to też z pewnością film niezwykle, by nie powiedzieć, że wręcz wyjątkowo wzruszający, a to zwłaszcza, gdy zważy się, iż pokazane w nim wydarzenia miały miejsce naprawdę." są ciężkie w odbiorze.
    Co kłamstw, to te wedle nauczania katolickiego są zawsze złe i zakazane, nawet, gdyby za ich pomocą można było ocalić bliźniemu życie. Św. Proboszcz z Ars, w ślad za tradycyjnymi moralistami i wypowiedziami Magisterium Kościoła, nauczał na temat tak:

    „Pismo św. Starego i Nowego Zakonu przestrzega nas przed kłamstwem. Czynią to i Święci, mówiąc, że nawet dla uratowania świata całego od zagłady nie należałoby kłamać. Choćby nawet przez kłamstwo można z piekła uwolnić potępionych i wprowadzić ich do nieba, nie wolnoby nam było tego uczynić. (…) Choćbmyśmy mogli kogoś uchronić od śmierci kłamstwem, nie wolnoby go popełnić. (…) Dla ocalenia życia i majątku nie wolno zasmucać Boga, bo życie i majątek trwają do czasu, a Bóg i szczęśliwość duszy trwać będą na wieki”

    Cytat za, Bł. X. Jan Marya Vianney, „Kazania niedzielne i świąteczne”, Lwów 1906, tom I, s. 138 – 139, 140 – 141.

    Choć więc, po ludzku myśląc, kłamstwa czynione z intencją pomocy bliźniemu, wydają się nam być niewinne i szlachetne, jako chrześcijanie nie mamy tu swobody interpretacji. Po prostu powinniśmy zaufać Bogu, że kłamać nie należy w żadnej sytuacji, a w razie czego Bóg - jeśli taka będzie Jego wola - pomoże nam wyjść z trudnej sytuacji bez kłamstwa. 

    Co do nieskromnych strojów, to nie byłe one w tym filmie co prawda eksponowane, ale z drugiej strony pojawiały się niejeden raz i to również wśród zaangażowanych chrześcijanek, więc mogło to utwierdzać ludzi, iż takie stroje są czymś całkowicie normalnym. Jest więc pewna wada tego filmu. Co spodni u kobiet to nie uważa je za strój per se nieskromny, chodziło mi tu o krótkie sukienki, głębokie dekolty, wyrazisty makijaż, etc. 

  • Joanna36 powiedział(a):
    Nie rozmyślałam nad tym wiele, ale czy Filistyńczycy za czasów Samsona nie byli legalnymi władcami ludu Izraela?
    Proponuję umieścić te pytania w wątku bardziej do tego przeznaczonym:
    http://wielodzietni.org/index.php?p=/discussion/29984/zapraszam-do-lektury-nowych-wpisow-z-mego-bloga#latest
  • Brawario, tzn choroba dziecka naprawdę moze byc kara za grzechy rodziców...? 
    Można to jakos odroznic kiedy jest a kiedy nie? Grzechy ma każdy...
  • Tola powiedział(a):
    Brawario powiedział(a):
     musi być karą za konkretny grzech chorego lub jego bliskich. Owszem może być taką karą, ale nie trzeba takiej kary się na siłę dopatrywać w każdym przypadku. 
    Jakieś herezje głosisz. To Twoje własne wymysły czy powtarzasz zabobony?
    To, że różne doczesne nieszczęścia mogą być karą za grzechy jest tradycyjnym nauczaniem Magisterium:

    "Za przewiny te Bóg sprawiedliwie karze ludy i narody zsyłając na nie kataklizmy, wojny, głód i zarazę (…)" – św. Pius V, bulla "Cum primum". 

    W Piśmie św. zaś konkretnie choroby są w zależności od okoliczności raz pokazywane jako kara za grzechy, a innym razem jako coś co nie jest karą za grzechy, ale próbą zesłaną przez Boga po to by objawiła się Jego moc i chwała. Nie można więc powiedzieć ani: "Choroba jest zawsze karą za grzechy" ani "Choroba nigdy nie jest karą za grzechy". 
    Podziękowali 1Rogalikowa
  • Tola powiedział(a):
    Kościół naucza, że nie jest, chyba że chodzi o konsekwencje działań, które TAKŻE są grzechem, np. kradzież, nieszanowanie zdrowia przez rodziców wpływa na życie ich dzieci.
    Czy chodzi Pani o nauczanie Jana Pawła II zawarte w liście apostolskim "Salvici Doloris"? Otóż, tam ów papież nie stwierdza, że cierpienie wynikające z choroby NIGDY nie jest karą za grzechy, ale prostuje pogląd, jakoby takowe cierpienie było ZAWSZE karą Bożą:

    Księga Hioba stawia w sposób wyrazisty pytanie „dlaczego cierpienie?”, ukazuje też, że cierpienie dotyka niewinnego, ale nie daje jeszcze rozwiązania samego problemu.

    W Starym Testamencie zauważamy już dążność do przezwyciężenia poglądu, według którego cierpienie ma sens wyłącznie jako kara za grzech o tyle, o ile podkreśla się równocześnie wychowawcze znaczenie kary — cierpienia: tak więc w cierpieniach zsyłanych przez Boga na Lud Wybrany zawiera się równocześnie wezwanie ze strony Bożego Miłosierdzia. Karci ono, by doprowadzić do nawrócenia: „prześladowania były nie po to, aby zniszczyć, ale aby wychować nasz naród”.

    W ten sposób zostaje uwydatniony osobowy wymiar kary. W wymiarze tym kara ma sens nie przez to, że służy „odwzajemnieniu” obiektywnego zła przestępstwa innym złem, ale przede wszystkim przez to, że stwarza możliwość odbudowania dobra w cierpiącym podmiocie.

    Jest to niesłychanie ważny aspekt cierpienia. Aspekt ten jest głęboko zakorzeniony w całym Objawieniu Starego, a zwłaszcza Nowego Przymierza. Cierpienie ma służyć nawróceniu, czyli odbudowaniu dobra w podmiocie, który w wezwaniu do pokuty może rozpoznać Miłosierdzie Boże. Pokuta ma na celu przezwyciężenie zła, które pod różną postacią drzemie w człowieku, oraz ugruntowanie dobra zarówno w nim samym, jak też w stosunkach z innymi, a zwłaszcza z Bogiem (tamże, n. 12).

    Ja też nie mówię, że choroby są zawsze i wyłącznie karą za grzechy. Mogą takową karą być, ale nie zawsze muszą. 

  • Jeden z tych thrillerów, które warto polecić:

    http://kulturadobra.pl/metro-strachu/
  • edytowano marca 2017
    Zaciekawił mnie zapis wersetu z Pisma Świętego: (Marek. 7: 1, 22). To zapis protestancki. U katolików byłoby zapisane tak: (Mk, 7, 1-22).
    Podziękowali 1Katia
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Zaciekawił mnie zapis wersetu z Pisma Świętego: (Marek. 7: 1, 22). To zapis protestancki. U katolików byłoby zapisane tak: (Mk, 7, 1-22).
    Ta forma zapisu jest bardziej czytelna dla odbiorcy. Chyba nie sądzisz, że stosowanie takich czy innych skrótów ksiąg biblijnych jest kwestią dogmatycznych różnic?
  • edytowano marca 2017
    Hm, dla katolika na pewno nie jest bardziej czytelna, wszyscy katolicy jakich znam posługują się zapisem przytoczonym przez Maćka (edit: z minimalną różnicą - Mk 7, 1-22, czyli bez przecinka po księdze, ale to już faktycznie bez znaczenia). Nie chodzi nawet o poprawność czy różnice dogmatyczne (nie wiem jak z tym jest), ale o to, czego ludzie używają zwyczajnie. Twój sposób zapisu może tylko kogoś zmylić, tak sądzę. Mnie by zmylił, a z Pisma Świętego korzystam na co dzień ;)
    Podziękowali 2E.milia OlaOdPawla
  • Też nie używam przecinka, ale chciałem zapisać zgodnie z zasadami :)

    Naturalnie ludzie się domyślą o co chodzi. Bardziej mnie zaciekawiło, czy w ten sposób nie objawiła się protestancka proweniencja autorów recenzji.
    Podziękowali 2draconessa Aszna
  • Brawario, gdy czytelnicy zarzucaja Ci ze to co piszesz o tancach, plazach czy ubiorze jest juz nieaktualne i odnosi sie do obyczajwosci sprzed lat, argumentujesz ze po prostu przytaczasz slowa swietych. Ale z tego co czytalam, o. Pio, rowniez przytaczany przez ortodoksow jako straznik surowej moralnosci, byl przeciwnikiem kobiecych spodni, na tyle ze wyganial kobiety w nie ubrane z kosciolow. Ty zas uwazasz stroje za dopuszczalny kobiecy stroj. Skad ta rozbieznosc?
  • Paprotka powiedział(a):
    Brawario, gdy czytelnicy zarzucaja Ci ze to co piszesz o tancach, plazach czy ubiorze jest juz nieaktualne i odnosi sie do obyczajwosci sprzed lat, argumentujesz ze po prostu przytaczasz slowa swietych. Ale z tego co czytalam, o. Pio, rowniez przytaczany przez ortodoksow jako straznik surowej moralnosci, byl przeciwnikiem kobiecych spodni, na tyle ze wyganial kobiety w nie ubrane z kosciolow. Ty zas uwazasz stroje za dopuszczalny kobiecy stroj. Skad ta rozbieznosc?
    Myślę, że wygodniej będzie tą kwestię poruszyć w tym wątku:
    http://wielodzietni.org/index.php?p=/discussion/29984/zapraszam-do-lektury-nowych-wpisow-z-mego-bloga#latest
  • Film o sprawiedliwej walce z niesprawiedliwym prawem:
    http://kulturadobra.pl/loving/
  • Brawario powiedział(a):
    Paprotka powiedział(a):
    Brawario, gdy czytelnicy zarzucaja Ci ze to co piszesz o tancach, plazach czy ubiorze jest juz nieaktualne i odnosi sie do obyczajwosci sprzed lat, argumentujesz ze po prostu przytaczasz slowa swietych. Ale z tego co czytalam, o. Pio, rowniez przytaczany przez ortodoksow jako straznik surowej moralnosci, byl przeciwnikiem kobiecych spodni, na tyle ze wyganial kobiety w nie ubrane z kosciolow. Ty zas uwazasz stroje za dopuszczalny kobiecy stroj. Skad ta rozbieznosc?
    Myślę, że wygodniej będzie tą kwestię poruszyć w tym wątku:
    http://wielodzietni.org/index.php?p=/discussion/29984/zapraszam-do-lektury-nowych-wpisow-z-mego-bloga#latest
    To proszę o odpowiedź w tamtym watku :)
  • Czy się jest młodszym, czy nieco starszym taki film zawsze warto obejrzeć:
    http://kulturadobra.pl/ania-z-zielonego-wzgorza-2016/

    Podziękowali 1Joannna
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.