Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Zespół Aspergera i metoda krakowska

Pisałam niedawno o moich problemach z synkiem i kilka osób powiedziało wtedy o metodzie krakowskiej. Byliśmy na konsultacji psychologicznej w Cresco i otrzymaliśmy wskazanie do dalszej diagnozy w kierunku zespołu Aspergera. Według psychologa jest to w przypadku naszego syna bardzo prawdopodobne. Synek ma w tej chwili 3,5 roku. Największe problemy ma z komunikacją i rozmowa mimo rozwiniętej mowy i dużego zasobu słów. Ma też trudności w zabawie z drugą osoba. Chciałabym więcej dowiedzieć się o waszych doświadczeniach z metodą krakowską. Byłabym wdzięczna gdyby ktoś z Was mogl się nimi ze mną podzielić.

Komentarz

 • BeaBea
  edytowano lipiec 2016
 • aqqaqq
  edytowano lipiec 2016
  @AB  ? 
 • Polecam książkę prof Marty Korendo "Językowa interpretacja świata w wypowiedziach osób z zespołem Aspergera" oraz konsultację w Centrum Metody Krakowskiej u P. Korendo
  Kopalnią wiedzy jest też forum metody krakowskiej
  http://www.centrummetodykrakowskiej.pl/forum/
  Świetny dla rozwoju komunikacji i dialogów jest "Dziennik wydarzeń" opisany szczegółowo w książce "Metoda krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci".
  Jest to rodzaj pamiętnika w którym wkleja się  podpisane zdjęcia, rysuje schematyczne sytuacje komunikacyjne z życia dziecka, wpisuje w dymkach dialogi. Wymaga to równolwgle prowadzonej nauki czytania metodą sylabową żeby dziecko potrafiło sobie przeczytać swój dziennik.
 • jestem
  mam jakieś tam doświadczenia z ZA, ale żadnych z metodą krakowską, więc nie pomogę...
 • Jestem otwarta na wszelkie informacje o tym co rzeczywiście pomaga a co jest raczej stratą czasu. Na razie jeszcze nie zdecydowaliśmy o żadnej formie terapii.  
 • K. nie ma żadnej terapii. Patrzymy co jest problemem największym dziś i pracujemy nad tym. 
 • tak jak my..
 • A w jaki sposób? Tzn. polegacie bardziej na własnej intuicji, czy korzystacie z jakichś źródeł? Pytam, ponieważ nie mam pełnego zaufania do propozycji psychologa, a nie miałam też nigdy szczególnej intuicji w kwestiach wychowawczych i dlatego zwykle szukam jakiejś rozsądnej porady, gdy trzeba coś zadziałać.
 • Podbijam. @AB @Bea odpowiedzcie jak możecie choćby na priv. 
 • @Anulek
   Nikt lepiej od Ciebie nie zna dziecka i tylko Ty najlepiej mu pomożesz.
  Kup książki i zostań terapeutą własnego dziecka. Metoda Krakowska świetnie się do tego nadaje. Jest literatura, forum i mnóstwo gotowych pomocy do kupienia. Możesz też wspomóc się cokwartalnymi spotkaniami z terapeutą który zbada dziecko i ułoży szczegółowy program terapii. Po 3 miesiącach znów zbada i znów ułoży program itd.


 • przepraszam, umknął mi ten wątek
  zgadzam się z Aleksandrą, rad szukam jak mam problem z czymś konkretnym i brak pomysłów, tak ogólnie nie wiem co miałabym Ci napisać...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.