Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Miłość i Prawda - rekolekcje dla małżeństw

edytowano styczeń 2017 w Polecamy

Cykle rekolekcji dla małżeństw sakramentalnych – Miłość i Prawda odbywają się każdego roku w trzech rejonach Polski: północnym, centralnym i południowym.

Każdy cykl odbywa się w innych terminach i organizowany jest przez członków Wspólnoty Emmanuel z danego regionu. W związku z tym, za rekolekcje w każdym regionie odpowiedzialne są inne małżeństwa, które prowadzą osobne zapisy.

Obecnie prowadzimy zapisy na rok 2017
Niepokalanów k. Warszawy
☞ Wierzchosławice k. Tarnowa
☞ Szczecin

1. Znam te rekolekcje od 1993 roku. Wtedy uczestniczyli w nich moi rodzice i z perspektywy 15-letniego syna najstarszego z pięciorga rodzeństwa miałem i mam poczucie, że dały im dużo.
2. To jeden z nielicznych rekolekcji dla małżeństw, na których zapewniona jest opieka dla dzieci w każdym wieku.
Warszawa i Szczecin startują 4-5 lutego, a Tarnów 18-19 lutego.
Zachęcam
Podziękowali 3kowalka wiesia zoja
«13456

Komentarz

 • Janku, napisz dwa słowa o tych rekolekcjach, dobrze? Znajomi szukali dla siebie.
  K.
 • edytowano styczeń 2017

  1. Dla kogo przeznaczone są rekolekcje „Miłość i Prawda”?
  Dla każdego małżeństwa sakramentalnego! Te rekolekcje stworzone są zarówno dla małżeństw z dłuższym, jak i bardzo krótkim stażem małżeńskim.

  Młode małżeństwa dowiadują się o co warto się starać, a czego unikać, by ich małżeństwo było szczęśliwe i trwałe. Małżeństwa ze średnim i długim stażem mają okazję przyjrzeć się swojej wzajemnej relacji i otrzymać pomoc w odkryciu na nowo piękna małżeńskiej miłości i jedności. Rekolekcje MiP adresowane są do małżeństw, które przeżywają różnego rodzaju trudności, jak i do tych, które nie mają większych problemów. Zawsze warto odnowić miłość!

  2. Czy „Miłość i Prawda” to rekolekcje dla osób zaangażowanych religijnie?
  Na pewno nie tylko. Te rekolekcje są dla wszystkich tych (niezależnie od stopnia „zaangażowania religijnego”), którzy chcą pogłębić swoją jedność i miłość małżeńską, po prostu być bliżej ze swoim współmałżonkiem. Na rekolekcjach mówimy dużo o praktycznych sprawach i codzienności w małżeństwie, opierając się na Piśmie Świętym, ale również, w dużym stopniu, na doświadczeniach życiowych wielu małżeństw.

  3. Czy na rekolekcjach trzeba będzie opowiedzieć o swoich problemach?
  Absolutnie nie. Na rekolekcjach słuchamy konferencji na różne tematy – małżeństwa, które je prowadzą dzielą się swoim doświadczeniem, wiedzą. Uczestnicy mogą czerpać z tego to,  co uznają za przydatne, pomocne na ich drodze życia małżeńskiego/rodzinnego. Jest możliwość porozmawiania z kapłanem, czy z osobami prowadzącymi, ale tylko jeśli ktoś wyrazi taką chęć.

  4. Ile trwają rekolekcje MiP?
  Rekolekcje składają się z trzech weekendów stanowiących jedną całość i by dobrze je przeżyć, warto być na nich wszystkich. Każdy weekend zaczynamy w sobotę rano, a kończymy niedzielnym obiadem. Godziny rozpoczęcia i zakończenia podajemy indywidualnie, w zależności od poszczególnych rekolekcji. Powrót do domu zalecany jest dopiero po skończonych wspólnych aktywnościach w niedzielę.

  5. Czy można przyjechać tylko na jeden wybrany weekend rekolekcji?
  Prosimy, byście zaplanowali sobie wszystkie trzy spotkania. Na pewno są tematy, które będą dla Was bardziej lub mniej interesujące, ale z doświadczenia wiemy, że prawdziwe owoce przynosi dopiero uczestnictwo we wszystkich weekendach. Nie tylko tematy poruszane na konferencjach są tu istotne. Bardzo ważne są również inne aktywności, jak wspólne posiłki, wieczory, śpiewy, rozmowy i modlitwy oraz spotkania z innymi małżeństwami.

  6. Czy można przyjechać na rekolekcje z dziećmi?
  Można. Jednak, jeżeli macie z kim zostawić dzieci w domu, będzie Wam łatwiej przeżywać rekolekcje i pobyć tylko ze sobą. To jest naprawdę ważne, by mieć ten czas dla siebie wzajemnie.

  Jeśli jednak nie jest to możliwe i nie ma z kim zostawić dzieci, to oczywiście w czasie, gdy sytuacja będzie wymagała skupienia rodziców, dzieci będą miały zapewnioną opiekę (bezpłatną!). Dzieci powinny mieć ze sobą kapcie i ewentualnie ubranka na zmianę oraz ubranie na spacery odpowiednie do pogody. Maluszki – zapas pieluszek, chusteczek i własną butelkę lub kubeczek w podpisanym worku. Dzieci jedzą posiłki z rodzicami i śpią z nimi w pokoju. (Należy ustalić z organizatorami, czy zamawiacie dla dziecka osobne łóżko i osobną porcję jedzenia.  Z tym wiążą się dodatkowe koszty.)

  7. Czy trzeba zostawać na nocleg?
  Bardzo gorąco zachęcamy do tego. Nasze aktywności wieczorne trwają do późnych godzin, a w niedzielę rano wcześnie zaczynamy. Ważne jest również oderwanie się od domu, codziennych spraw i poświęcenie całej uwagi naszej małżeńskiej relacji.

  8. Jaki jest koszt rekolekcji?
  Uczestnicy rekolekcji MiP płacą wyłącznie za swoje posiłki i noclegi w domu rekolekcyjnym. Kwota zależy więc tylko od domu rekolekcyjnego, w którym akurat przebywamy. Wspólnota negocjuje z domami najkorzystniejsze możliwe warunki. Zorganizowanie rekolekcji kosztuje więcej (kawiarenka, materiały dla małżeństw i dzieci, logistyka i transport) i w całości finansowane jest przez Wspólnotę Emmanuel z własnych środków. Dla chętnych, jest oczywiście możliwość dodatkowego wsparcia finansowego rekolekcji jako dzieła ewangelizacyjnego, a szczególnie udziału w nim małżeństw, które borykają się z trudnościami finansowymi.

  Dzieci do lat trzech, jeśli nie jedzą osobnej porcji i nie potrzebują osobnego łóżka – nie płacą.

  9. Chcielibyśmy uczestniczyć w rekolekcjach, ale nie stać nas na opłacenie swoich kosztów. Co robić?
  Zadzwonić do przyjmujących zgłoszenia. Na  pewno znajdziemy rozwiązanie. Nie chcemy, aby pieniądze były przeszkodą w uczestniczeniu w MIP-ie.

  10. Co zabrać ze sobą?
  Zeszyt i długopis do robienia notatek (do czego bardzo zachęcamy – warto do tych treści wracać), Pismo Święte, wygodne obuwie na zmianę do przebywania w domu rekolekcyjnym (szczególnie w okresie zimowym). W wielu domach rekolekcyjnych nie ma ręczników. (W razie potrzeby można zabrać  łóżeczko turystyczne i pościel dla dziecka.)

  11. Czy na rekolekcjach obecny jest ksiądz?
  Przynajmniej jeden kapłan jest podczas całych rekolekcji do dyspozycji uczestników. Jest możliwość przystąpienia do sakramentu spowiedzi, jak i indywidualnej rozmowy z kapłanem. Istnieje również możliwość indywidualnej rozmowy z poszczególnymi małżeństwami ze Wspólnoty.

  12. Kto prowadzi rekolekcje?
  Rekolekcje są opracowane i  prowadzone przez małżeństwa ze Wspólnoty Emmanuel we współpracy z kapłanami. Formuła MiP-u powstała 30 lat temu we Wspólnocie Emmanuel we Francji, ale  co roku niektóre elementy ulegają zmianom, by całość odpowiadała na aktualne potrzeby małżeństw. Prowadzone są niezależnie w trzech regionach Polski oraz w wielu krajach świata, gdzie obecna jest Wspólnota Emmanuel.


  Podziękowali 1kowalka
 • Bylismy. Polecam. Byly małżeństwa z maleństwami.
  Podziękowali 2jan_u kowalka
 • @aga---p i jest sens jechać z maluchem? Zastanawiam się nad tymi rekolekcjami ale boję się trochę, że mało skorzystamy ze względu na niemowlę.
 • @mamlu dla najmłodszych zapewniona jest z reguły opieka 1-na-1, więc pozostaje karmienie, a resztę ekipa dziecięca załatwia.
  Podziękowali 1mamlu
 • Byli ludzie z niemowlakami ale to takie chyba spokojne sztuki bo jak byly wyklady to one byly cichutko. Na mszy tez... Ja bym chetnie pojechala ale moj krzykliwy jest i malusienki...
  Podziękowali 1mamlu
 • Dla tych co wolą oglądać:
 • Albo dla czytających:
  http://mip.emmanuel.info.pl/
  Podziękowali 1Bea
 • Kusi mnie co by jednak jechac.... My do Tarnowa mamy najblizej. Ktos z forum bylby chetny?
 • My się chyba wybierzemy na te koło Warszawy. Bardzo to wszystko zachęcające :)
 • KAjtka ani zabrać, ani zostawić. :(
  Podziękowali 1Bea
 • @aga---p my na tarnowskich bedziemy.
 • mozna jechac bez meza?  ;)
 • @asiao chyba niewiele by to zmienilo wtedy..
 • a kto tu mowi o zmianie. i czy mozna NIE brac dzieci karmionych piersia? :-) moge byc z asia w pokoju..;-)
  Podziękowali 3asiao ola_g Katia
 • edytowano styczeń 2017
  @asiao bez męża możesz jechać do Dworku, zapraszam :)

  zmienia wiele

  Podziękowali 3asiao E.milia Bea
 • trzy weekendy z noclegiem i pospiewac mozna  B)
  Podziękowali 2MAFJa annabe
 • @Skatarzyna moze jednak zabrac? W ubieglym roku w Niepokalanowie polecana wczesniej pani psycholog szefowala sluzbie dzieciecej ;-)
  Podziękowali 1Skatarzyna
 • @asiao dawno temu jeździłem bez żony...
  pomóc przy dzieciach.
  Żony wtedy nie znałem.
  Ale @Joannna dobrze prawi. Bez męża to do dworku, a tutaj warto z mężem i wytrwać trzy weekendy. Może nie być łatwo, ale gorzej niż przed nie będzie.

 • Byliśmy na takich rekolekcjach 12 czy 13 lat temu i mogę tylko powiedzieć, że nam bardzo pomogły w sytuacji trudnej dla naszego małżeństwa. Choć owoce nie od razu były widoczne. Ale polecam wszystkim, nie tylko tym którym akurat jest trudno.
  Podziękowali 1jan_u
 • @balbi :-)
  Mozesz napisac gdzie byliscie?
 • Rekolekcje zawsze są w tych samych trzech w/w miejscach?
 • @jan_u Byliśmy w Marysinie Wawerskim. To były rekolekcje bez noclegu, rok chyba 2004. A tak przy okazji to pochodzimy z tej samej parafii a rekolekcje poleciła mi Twoja Mama :)
 • @balbi :-) znamy sie?
 • Znamy :) piszę priv
 • @OlaOdPawla rekolekcje są na ogół co roku wszędzie tam, gdzie jest dostatecznie silna grupa członków Wspólnoty by je przeprowadzić.
  W Polsce najliczniejsza jest tzw. prowincja centralna, skupiona wokół Warszawy. Rekolekcje odbywają się z reguły gdzieś w okolicy (Niepokalanów, Sulejówek, Wesoła, Łaźniew itp.).
  Druga ekipa to prowincja południowa, rozproszona - głównie Kraków, Śląsk, Podkarpacie. Tutaj rekolekcje "wędrują" co trzy lata od Jarosławia/Tarnowa przez okolice Krakowa (Tenczyn, Kalwaria Zebrzydowska), aż po Wrocław.
  Trzecia, północno-zachodnia, to Szczecin/Koszalin aż po Poznań i też chyba się przemieszczają ;-)
 • Ooo świetnie, dzięki za info! My Krk więc w przyszłości będziemy śledzić!
 • Zachęcam, chociaż Tarnów też niezbyt daleko i autostrada :smile: 
  Podziękowali 1OlaOdPawla
 • @OlaOdPawla
  macie 35 min. do Wierzchosławic, nie więcej. Nie ścigając się nic A4, tylko zwyczajnie jadąc.
  k. :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.