Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Zadyma w Katalonii

Ja rozumiem, że u nas łamie się prawa kornika drukarza, ale zachowanie hiszpańskiego ZOMO to lekka przeginka.




Komentarz

  • edytowano październik 2017
    Jak można sprowadzić tak poważny i złożony temat do śmieszkowania z kornika drukarza :/
    Rozumiem, że nawiązujesz do żenującego paska z TVP Info :/

    http://wiadomosci.dziennik.pl/media/artykuly/559423,kontrowersyjny-pasek-tvp-info-rozgrzewac-internet-kornik-drukarz-katalonia.html


  • Nie, nawiązuję do ciągłych lamentów instytucji unijnych nad łamaniem praw obywatelskich i kornikowych w Polsce. Łamanie palców Katalończykom już tak nie przeszkadza.

    Z tego co słyszałem, rządowi hiszpańskiemu nie udało się zablokować większości lokali referendalnych. W tym momencie należało wycofać oddziały ZOMO, zamiast nakazywać im działanie z wielką brutalnością. W efekcie separatyści dostali potężny bonus wizerunkowy jako prześladowania mniejszość.
  • @Coralgol , pasek jak najbardziej na miejscu. Unia staje w obronie robali (z resztą kontrowersyjnej), a nie ludzi. Wtrąca się gdzie nie trzeba, a tam gdzie powinna - nie interweniuje. Pasek jest nie bardziej kontrowersyjny niż działania Unii.
    Podziękowali 2mammamia maliwiju
  • magada powiedział(a):
    Tak, uważam, że ludzie o prawicowych poglądach najczęściej mają normalną i prawidłową wizję świata, u pozostałych po stronie lewej niestety tak nie jest. 
    Na pewno tak właśnie im się wydaje, to akurat pewne :D
    Poza tym świat jest o wiele bardziej złożony niż taki podział prawicowy-lewicowy
    Podziękowali 2kociara beatak
  • magada - nie wiem po co poruszyłaś temat aborcji i homoseksualizmu skoro wątek zupełnie nie o tym...ale taki podział jaki przedstawiasz jest dość sztuczny - jak sklasyfikujesz kogoś kto jest za zakazem aborcji ale homoseksualizm jest mu zupełnie obojętny? albo kogoś kto krzyczy że pedały obrzydliwe są, ale w razie czego aborcja dla dziewczyny czemu nie. albo kogoś kto jest przeciw i temu i temu ale jest do tego seksistowskim bucem, też ma prawidłowy obraz świata? naprawdę poglądy to nie jakieś algorytmy i są trochę bardziej złożone
    Podziękowali 1Coralgol
  • A ja tam mam takie doświadczenia z tymi, co tak na sztandarach tymi wartościami prawicowymi machają innym przed nosem [teraz mam na myśli polityków lub działaczy], że im mocniej krzyczą i machają tymi khem...wartościami tym więcej świństw i swinstewek za uszami mają. 
    Rozwody, kochanki, akty homoseksualne,przemoc, usuwanie ciąż, machloje finansowe... do wyboru.
    To ja już wolę ten zgniły lewicjonizm. Przynajmniej świętoszkow nie udają i nie kaznodziejują owieczkom
    Podziękowali 1beatak
  • @Magada, za przeproszeniem, sprowadziłaś dyskusję w tym wątku do absurdu.

    Naprawdę trzeba Ci tłumaczyć, że nie każdy, kto krytykuje pasek w reżimowej telewizji, jest "lewakiem" i popiera aborcję? Walczysz ze swoimi urojeniami, a o tym trudno polemizować. Mogę tylko zachęcić, byś spróbowała wyjrzeć poza ciasne ramy, które sobie nałożyłaś i spróbowała poznać i zrozumieć odmienne postawy. Wtedy dostrzeżesz, że świat nie dzieli się na bogobojną prawicę (oczywiście popierającą Pis) i zdegenerowane feministki.

    I nawet nie wiem, czy warto wspominać o takich rzeczach, ale bierzesz pod uwagę to, że nie tylko Ty jesteś przekonana, że to właśnie Twoje poglądy są słuszne i prawidłowe, ale to działa w drugą stronę też? I Twoi rozmówcy (którzy mogą być osobami o skrajnie odmiennych poglądach) też uważają, że oni mają rację? I ich poglądy też są w jakiś sposób ugruntowane?

    Podziękowali 2kociara beatak
  • edytowano październik 2017
    Pasek w TVP Info jest dla mnie żenujący z kilku powodów. Po pierwsze, to jest przejaw naprawdę złej klasy dziennikarstwa. Dobre standardy w tym zawodzie nakazują, by paski ograniczały się jedynie do przekazania jak najbardziej obiektywnych, pozbawionych wartościowania i opiniowania informacji, suchych faktów. Tworzeniem pasków w telewizji zwykle zajmują się bardzo doświadczeni redaktorzy, ponieważ to jest poniekąd "główny przekaz". Często telewizję ogląda się np. przy ściszonym głosie w różnych lokalach lub tylko z doskoku. Informacja na pasku jest więc miejscem jedynie na przywołanie konkretu, nie powinien być on w żaden sposób poddany interpretacji. Np. "Strzelanina w Las Vegas. Zginęło X osób", a nie: "Zwolennicy prawa do posiadania broni doprowadzili do śmierci X osób w Las Vegas", bo w tym drugim przypadku to już pewna teza i interpretacja.

    W jakimś fikuśnym felietonie lub na blogu takie sformułowanie by może tak bardzo nie raziło, na pasku owszem ;)

    Jeśli chodzi o Katalonię i kornika, to dla mnie jest to typowe pomieszanie z poplątaniem, problemy różnej wagi, z różnych sfer, wyrwane z kontekstu i połączone na potrzeby chwilowej narracji. 

    I - chociaż w wielu przypadkach jestem przeciwna lub sceptyczna do tego, co robi UE, to akurat w przypadku puszczy Białowieskiej mam wrażenie, że dba o nasz interes narodowy lepiej, niż nasz rząd. Kilkudziesięcio- czy kilkusetletnie drzewa z puszczy to nasz skarb, cenne dziedzictwo narodowe i uważam, że dbałość o nie powinna stać poza kłótnią polityczną. Nie wierzę w bajkę o korniku drukarzu, drzewa w puszczy są masowo wycinane, drewno się od razu sprzedaje, a kora (w której miał gnieździć się rzekomy kornik) zalega dalej. Nikt nie przejmuje się tym, ile lat mają wycinane drzewa, jakie procedury obowiązują na obszarach chronionych, nikt nie rozmawia z ekspertami, ekologami, ani unijnymi, ani polskimi. Wygląda to trochę jak demonstracja siły i pokazanie, że "mam władzę, mogę wszystko".

    Tak samo np. skandaliczne jest dla mnie prawo pozwalające myśliwym na polowanie na cudzych prywatnych posesjach, bez względu na sprzeciw właściciela.

    O Katalonii napiszę już innym razem, bo to znowu szeroki temat, a już nie mam czasu go rozwinąć.
  • edytowano październik 2017
    @Katarzynamarta - daj spokój, znowu to samo, Lis nam nie leży, to mamy chwalić każdego, kto jest po stronie "dobrej zmiany" bez względu na to, co robi?

    Zupełnie nie kupuję tego, "oni też robili źle, to my jesteśmy usprawiedliwieni" - nie tędy droga.
  • @Katarzynamarta - bez przesady. Do tej pory to o czym mówię - czyli suchych, informacyjnych pasków było pewnym standardem w większości stacji, choć oczywiście wyjątki się zdarzały. 

    Ok, wybór podawanych faktów zawsze jest czymś subiektywnym i kontrowersyjnym, ale TVP Info zeszła na zupełnie inny poziom w tym konkretnym zakresie.
  • @Katarzynamarta Nie napisałaś, ale jednoznacznie sugerowałaś. 

    Na jaką logikę się powołujesz? Bo prawniczej chyba nie znasz. Prawo do samostanowienia nie jest w prawie międzynarodowym rozumiane jako prawo do secesji. Jak to sobie wyobrażasz, że instytucje unijne wmieszają się w konflikt o niepodległość Katalonii, popierając separatystów wbrew hiszpańskiej konstytucji i doprowadzając do rozpadu państwa członkowskiego? Wyobrażasz sobie, co w takiej sytuacji krzyczeliby prawicowi publicyści w Polsce? "UE doprowadza do rozpadu państwa członkowskiego, czy Śląsk będzie kolejny..."

    Moje serce w dużej mierze w tym sporze leży po stronie katalońskiej (choć nie jest to jednoznaczne), ale uważam, że UE powinna się w tej kwestii zachowywać z dużym wyczuciem. W tej sytuacji przypadki nadużycia siły przez policję powinny być badane - przed instytucjami krajowymi i unijnymi w taki sposób, by nie przesądzać słuszności samej secesji - co wymaga niezwykłych dyplomatycznych akrobacji.
  • @Katarzynamarta wiele rzeczy mnie razi w TVN, ale akurat paski nie, a na pewno nie do tego stopnia.. Oczywiście, nie siedzę 24/h przed telewizorem, więc mogłam coś przegapić.
  • edytowano październik 2017
    Kto miałby wkroczyć i w jaki sposób?
  • No właśnie chodzi mi o to, że nie trzeba w ogóle klasyfikować ludzi w żaden sposób na podstawie stosunku do aborcji, chociaż temat niewątpliwie jest ważny.  Dbaj o własne sumienie, oceną innych zajmie się Bóg.  

    Dla mnie sprawa aborcji jest bardzo bolesna, bo sama zanim doczekałam się trójki pierwsze dziecko poroniłam, więc ten temat otwiera we mnie bolesne rany. 
    Tym niemniej nie odważyłabym się potępić kobiety, która np. zaszła w ciążę w wyniku gwałtu, a poród zagrażałby jej zdrowiu (wiem, nie jest to typowa sytuacja). Oczywiście takiego czynu nie pochwalam i chciałabym wierzyć, że zdecydowałabym się mimo wszystko urodzić. Nie mam jednak tego rodzaju traumatycznych doświadczeń, nie czuję się wyższa moralnie i nie chcę oceniać innych.

    @Magada dla mnie dużą lekcją pokory była praca w ramach wolontariatu w szpitalach i szkołach w Chinach i Indiach, gdzie musiałam współpracować na co dzień z ludźmi z innych krajów, muzułmanami, ateistami, hinduistami. I wiesz co? Przekonałam się, że Ci ludzie o pozornie światopoglądach zupełnie odmiennych od mojego, są w stanie robić piękne rzeczy, całym sercem angażować się w pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom, wkładać w to swój czas i przede wszystkim kierować się dobrem i miłością. Z tego powodu wiem, że warto czasami spojrzeć głębiej, zanim przyczepi się komuś etykietkę i zaszufladkuje.




    Podziękowali 1beatak
  • @katarzynamarta ; Ok, masz rację, w pierwszym przykładzie informacja na pasku ewidentnie została zmanipulowana, w drugim stacja przyznała się do winy, więc sytuacja tym bardziej jest jednoznaczna. Nie bronię jakoś szczególnie TVN, po prostu w ostatnim czasie tyle było wpadek ze strony TVP info, że nagromadziło się moje złe wrażenie.

  • Nikt nie mówi o nienazywaniu zła złem.  Wydaje mi się, ze wyrazilam się dosc precyzyjnie. Dalsze nakrecanie się w tej dyskusji uwazam za bezcelowe.
  • http://szczesliwavii.blogspot.com/2017/10/dlaczego-matka-i-katoliczka-popiera.html

    @magada - może to Ci coś rozjaśni. dla mnie przedstawiona tu argumentacja jest sensowna i do zaakceptowania.
    na tym kończę ten offtop dotyczący aborcji, tak że jeśli masz jakieś uwagi do tego wpisu to może napisz je bezpośrednio autorce pod notką na blogu...
  • Super katoliczka, która ma w dupie nauczanie Kościoła i wspiera jego przeciwników. Obawiam się, że jest to zwyczajna prowokacja.
  • A moze warto by wydzielić temat o aborcji z tego watku lub założyć nowy?
    Podziękowali 1stephanos
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.