Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Pan Tadeusz jako dzieło antypolskie

ciekawy wątek z (częściowo) wariackiego forumka

http://excathedra.pl/index.php?p=/discussion/10461...

loslos May 2 edytowano May 2
Jaka jest fabuła dzieła?

Szpieg Napoleona niejaki Jacek Soplica, osobnik o paskudnej przeszłości, zostaje wysłany do Wielkiego Księstwa Litewskiego z tajną misją zbudowania przyczółka przed szykującą się inwazją na Moskwę. Owa ruchawka zostałaby oczywiście utopiona we krwi ale to nie jest towar, który Cesarz zwykł oszczędzać, jeśli miał jakąś sprawę do załatwienia. Przy okazji pragnie rzeczony Soplica zalegalizować rabunek, jakiego dopuścił się wcześniej popełniając inne jeszcze bardziej haniebne czyny.Plan jego pali się na panewce, mimo wsparcia intrygi przez lokalnych Żydów szlachta nie chce być francuskim mięsem armatnim, decydują się za to (w końcu!) na wykonanie wyroku przywracającego zrabowany zamek potomkom Horeszków nie bardzo zdają sobie przy tym sprawę, że prawa Rzplitej odeszły w przeszłość i zajazd stracił walor legalności. Po dokonaniu aktu sprawiedliwości niczym żule spijają się do nieprzytomności i zostają uwięzieni przez funkcjonariuszy legalnej władzy. Uwolnieni z więzów rozbijają rosyjski oddział, jego dowódcę mordują a odpowiedzialności unikają dzięki potężnej łapówce, jak w to Cesarstwie Rosyjskim w zwyczaju.

Wszystko kończy się wesołym oberkiem czy też innym tańcem, jakby nigdy o nic nie chodziło. Ludzie, toż to paszkwil nad paszkwile! Już w Tarasie Bulbie Polaków się lepiej przedstawia.

Podziękowali 1Monika73

Komentarz

 • Mickiewicz tworzył legiony w Turcji.
  To może raczej Nie-Boską Komedię Zygmunta Krasińskiego czytać?
 • Co Wy to chlopaki wydziwiacie? ;) Pan Tadeusz zly...swiat sie konczy! ;)
  Podziękowali 1Aniela
 • edytowano czerwiec 2018
  @Rejczel - aa tam zaraz zły  :p
  Tadeusz z drugiej strony krzak ziela rozchylał,
  Widząc, że się ku niemu tym zielem przewija
  Coś białego: była to rączka jak lilija;
  Pochwycił ją, całował i usty po cichu
  Utonął w niej jak pszczoła w liliji kielichu.
  Uczuł na ustach zimno; znalazł klucz i biały
  Papier w trąbkę zwiniony; był to listek mały.
  Porwał, schował w kieszenie; nie wie, co klucz znaczy,
  Lecz mu to owa biała kartka wytłumaczy.
  (...)
  Wstała młodzież, Tadeusz jeszcze senny leży,
  Bo też najpóźniej zasnął; z wczorajszej wieczerzy
  Wrócił tak niespokojny, że o kurów pianiu
  Jeszcze oczu nie zmrużył, a na swym posłaniu
  Tak kręcił się, że w siano jak w wodę utonął,
  I spał twardo, aż zimny wiatr w oczy mu wionął,
  Gdy skrzypiące stodoły drzwi otwarto z trzaskiem
  I bernardyn ksiądz Robak wszedł z węzlastym paskiem,
  "Surge Puer" [wstawaj, chłopcze!] wołając i ponad barkami
  Rubasznie wywijając pasek z ogórkami.
   
    Już na dziedzińcu słychać myśliwskie okrzyki;
  Odezwały się trąby, otworzono psiarnie;
  Zgraja chartów wypadłszy wesoło skowycze
 • Lubię takie świeże podejścia do znanych "klejnotów literatury polskiej". Nawet , jeśli  w tym trochę prowokacji ;)
  Podziękowali 1Klarcia
 • W Mazurku Dąbrowskiego nie ma słowa o Bogu, za to jest Bonaparte, jak Piłat w Credo. Hymnem Rzeczpospolitej zawsze była Bogurodzica.

  Oficerowie z polskich legionów, którzy na rozkaz Napoleona Bonaparte pacyfikowali powstanie niewolników na Haiti, po wykonaniu zadania zajęli się piractwem.

  Za Napoleona Polaków wykorzystano do podbicia katolickiej Hiszpanii (Bitwa pod Somosierrą), na korzyść rewolucji światowej.
 • Od dnia ślubu mojego spałem snem odrętwiałych, snem żarłoków, snem fabrykanta Niemca przy żonie Niemce – świat cały jakoś zasnął wokoło mnie na podobieństwo moje(...)

  Nie-Boska komedia

 • edytowano czerwiec 2018
  @mader ;
   :D 
  Śpiewano ją pod Grunwaldem. Nie ma żadnych wcześniejszych o niej wzmianek. Możliwe, że powstała na potrzeby wojska przed tą bitwą, zanim jeszcze było wiadomo, gdzie i kiedy ona się odbędzie. W starciu z Zakonem Krzyżackim była bardzo potrzebna. Była tak potrzebna, że gdyby jej nie było, toby ją należało wymyślić. I ktoś to zrobił. Wielki kompozytor i mądry poeta.
       
   Być może więcej od wojskowych zdziałała ona sama po tamtej Wielkiej Bitwie, gdy dyplomaci króla Władysława Jagieły opowiadali o niej na dworach Europy:


  Aby zatem umocnić się w Panu i potędze Jego mocy, Król z rycerstwem powierzającym dusze Bogu i potrząsającym kopiami, wespół śpiewają na Bożą chwałę, intonując w ludowym polskim języku pieśń o narodzinach Pana, zaczynającą się słowami: Dei genitrix, a porwani boską odwagą ruszają do ataku i wnet wrogie szwadrony uderzają na siebie nawzajem.


  https://www.salon24.pl/u/dabrowka/207937,dlaczego-pod-grunwaldem-spiewano-bogurodzice 

  Formatowanie nie działa >:) .
 • @mader ;
  Jeszce orła trzeba by cofnąć do poprzedniej wersji.

  Ale najgorsze były międzywojenne reformy pisowni. Paderewski je krytykował za to, że psują wymowę. Ciężko byłoby się teraz przestawić, chyba autokorekta (jak w Wordzie) by się przydała.
 • edytowano czerwiec 2018
  https://niepodlegla.gov.pl/
  Masz pomysł na włączające, radosne świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości? Napisz do nas na kontakt@niepodlegla.gov.pl.
  Co ciekawe, orły wojskowe pozostały starodawne.
  Podziękowali 1Rejczel
 • Song_Hongbing powiedział(a):
  Oficerowie z polskich legionów, którzy na rozkaz Napoleona Bonaparte pacyfikowali powstanie niewolników na Haiti, po wykonaniu zadania zajęli się piractwem.
  W sumie aż 4 oficerów. Przy czym polecam poczytanie biografii Izydora Borowskiego, bo to niezwykle barwna postać i bohater narodowy Persji.


  W wyprawie brało udział 5240 Polaków. Około 4000 zginęło lub zmarło, nieomal z reguły na żółtą febrę. Z 259 oficerów zmarło 112, a 11 zaginęło. Pozostało zatem 136.

  Zdanie w cytacie niestety sugeruje, że wszyscy oficerowie którzy przeżyli zajmowali się piractwem, co jest oczywiście nieprawdą. W taki sposób można manipulować historią wzbudzając w czytelniku określone z góry emocje.

  Drugim elementem manipulacji są słowa "po wykonaniu zadania" gdyż spora część z nich przeszła na druga stronę, wspomagając powstańców czyli zadania nie wykonała. Dodatkowo pacyfikacja w wykonaniu polskich żołnierzy polegała m.in. na dzieleniu się żywnością, której brakowało na wyspie, z powstańcami czy odmówieniu wykonania rozkazu egzekucji 400 jeńców. Nic dziwnego, że Haitańczycy nadali Polakom swoje obywatelstwo i nawet kiedy doszło do czystek wśród ludzi o jasnym kolorze skóry, nie dotyczyły one polskiej części społeczeństwa.
  Podziękowali 1NC500
 • @Turturek ;
  Dzięki.
  Zacytowałem bezmyślnie za Wirtualną Polską.
 • Zawsze do usług :)

  Manipulacyjne artykuły to przecież element wojny informacyjnej i zawsze trzeba patrzeć na kontekst z którego zostały wyrwane. Niby informacja prawdziwa, a podana tak aby sugerowała zupełnie co innego. Najbardziej przykre jest kiedy znajomi mimo wskazania elementów fałszywych nadal na FB bezmyślnie udostępniają te same kłamstwa.  I nie pomaga żadne tłumaczenie, bo przecież ich ulubione media czy osoby tak podają. Dopóki nie wzrośnie świadomość historyczna, jako społeczeństwo będziemy zawsze na przegranej pozycji.
  Podziękowali 2NC500 Klarcia
 • edytowano czerwiec 2018
  WP zawsze manipulowała pisząc o Kuklińskim.
  Podziękowali 1Klarcia
 • Orzeł wojsk lądowych:

 • @ Małgorzata32
  Michalkiewicz zawsze rozśmiesza mnie do łez! 
 • edytowano 25 wrzesień
  mamy rok norwidowski i dwusetną rocznicę urodzin Norwida,
   w związku z tym, pokazało się parę ciekawych wpisów, np. taki

  https://wgwg1943.blogspot.com/2014/07/cyprian-kamil-norwid-mysli-o-polsce-i.html

  Cyprian Kamil NORWID - “Myśli o Polsce I Polakach”

  Znacie ? Może, ale rzadko odwiedzacie, a warto. NORWID to wrzód na DU-szy polskiej Wielkiej Emigracji, „tak pięknie cierpiącej”. Mógł wrócić do Polski, zostać korepetytorem na jakimś szlacheckim dworze /miał takie propozycje/, a on tkwił w Paryżu, w przytułku dla bezdomnych starców i MENDZIŁ. Wszystko krytykował nawet tzw. „Mazurka Dąbrowskiego”, który wiele lat później Polacy, nie bacząc na krytykę marudy, za HYMN PAŃSTWOWY se wzięli: /str.41/
  „...DA NAM PRZYKŁAD BONAPARTE JAK ZWYCIĘŻAĆ MAMY - Kiedy kto w swojej Epopei Narodu sam wyśpiewuje, że dopiero nauczy go ktoś obcy JAK ZWYCIĘŻAĆ - tedy naturalnie, że on z siebie wywieść tego nie umie..”
  Gdy zniewolona Polska zachwycała się epopeją narodową „Panem Tadeuszem”, napisaną „ku pokrzepieniu serc i ducha” ten malkontent pisał: /str.93/
  „...w całych dziełach tego wielkiego poety nic a nic na pokrzepienie ducha nie ma.... PAN TADEUSZ: ulubiony i słynny poemat narodowy polski, w którym jedyną poważną i serio figurą jest kto ? .. Żyd /Jankiel/. Zresztą: awanturniki, facecjonisci, gawędziarze, pasibrzuchy, którzy jedzą, piją, grzyby zbierają i czekają, aż Francuzi zrobią im ojczyznę... Kobiet w tym arcytworze narodowym dwie: jedna metresa petersburska, druga panienka pensjonarka, i wyrostek bez profilu wyrobionego... ...Pan Tadeusz to genialna satyra!”
  Jak się zawziął jucha na Adasia to raz mu wytknął, że: /str.68/
  Żydzi nawet raz w gazecie augsburgskiej, wyliczając swych znakomitych ludzi, zapisali: „Mośkowicz Adam”.....”
  a drugim razem znowu, że: /str.95/
  „...bohaterowie... ..wyrzucali mu, „że po Neapolu i willach włoskich kochał się w cudzych żonach wtedy, kiedy oni orężem zasłaniali ojczyznę”. Aż, aby dać sobie radę wśród tej atmosfery, zdecydował się Adam Mickiewicz wysadzić im prochem redutę Ordona i Ordona samego /do dziś zdrowego i żywego/”.
  A najgorszy z nim ambaras, że głosił słowa i dziś aktualne, które rozdzierają nasze serca i sumienia, przeto słuchania ich unikamy:
  Str.36 „...choćbyśmy dziś zwyciężyli Moskwę, to jutro będziemy z nią w stosunkach, i nawet we współdziałaniu - bo nie jesteśmy wyspą morzem opasaną, ale musimy przyjąć warunki globowe, które tak postawiły nas”.
  Str.54 „Tylko społeczeństwa trzeźwe umieją oceniać - inne adorować albo bezcześcić. Polacy i nikogo i nigdy nie oceniali i nie cenili - nigdy ! Zawsze albo lekceważyli, albo bałwochwalili, z powodu iż rzeczy te dwie same same przez się robią się, bez osobistej usilności”.
  Str. 57 „My pochodzimy ze społeczeństwa jedynego na globie, w którym nie ma ani jednego czymkolwiek bądź wyższego obywatela, który by zelżonym od rodaków albo upoliczkowanym i nawet obitym nie był
  I na koniec przykra konkluzja: /str.54/:
  Jestem zmęczony uczuciem obrzydzenia dla całego społeczeństwa polskiego, złożonego z lalek bez woli i serca, modlących się i robiących zbrodnie”.

  https://www.tapatalk.com/groups/pismejker/dobre-wie-ci-t7480-s960.html#p206048
  Podziękowali 2Klarcia Joanna36
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.