Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Taka monstrancja?

2»

Komentarz

  • edytowano czerwiec 2019
    .
    Podziękowali 1Hope
  • @Joannna ;

    Ładnie się to łączy z Ewangelią z najbliższej niedzieli, kiedy Jezus się pyta: "Za kogo uważają Mnie tłumy"?

    Również te tłumy w szpilkach i garsonkach, które idą w upale, choć każdy by chętnie sięgnął po łyk zimnego piwa. Wydawać by się mogło, że to najwytrwalsi z wytrwałych. Ale czy mają świadomość sytuacji? Czy to jednak dla części wciąż ludowy obyczaj, aby móc z dekoracji ołtarza odłamać brzozową gałązkę. Nawet ten ksiądz, pod baldachimem, którego trzymają pod ramiona krzepcy strażacy, czy on wie Kogo niesie?

    Myślę, że ten ogołocony Jezus od abpa Rysia nie daje szans, by umknąć przed tymi pytaniami. Dlatego tak drażni.
    Podziękowali 1camille
  • No to od razu róbmy jak u protestantów wszelkiej maści: ogołoćmy świątynie, niech  wyglądają jak salki do modlitw, a nie dom króla i juz! Oni tak mają i żyją, a co. Żadne złote promienie monstrancji nie będą nas rozpraszać, ani nawet święte obrazy w złotych ramach.

    Mspanc
  • Maciek_bs powiedział(a):
     dla mnie też gratka, bo jestem krótkowidzem i w większości wypadków mogę sobie głównie popatrzeć na monstrancję i jej promienie.
    nie możesz sobie sprawić okularów?
  • "U protestantów" nie ma Jezusa eucharystycznego.
  • Ale mówiliśmy o estetyce a nie o teologii, więc zasugerowalam ogołocony wystrój wnętrz  ;)
    Podziękowali 2E.milia Bridget
  • > nie możesz sobie sprawić okularów?

    To przywilej tych kilku lat różnicy wieku, że zadajesz takie pytania :)
  • edytowano czerwiec 2019
    Nie drażni, niektórzy czują potrzebę piękna i dania tego co uważają za najlepsze inni nie czują. Ci co nie mają wyczucia i potrzeby piękna uważają to za zaletę i uważają wrażliwych za snobów, niewolników konwenansów, marnotrawców, powierzchownie oceniających itp. Ci drudzy tamtych uważają pewno czasem za prostaków. Przy takim podejściu jeśli samemu Bogu nie należy się piękno, to po co kwiaty przy ołtarzu, chór, odświętny ubiór. Wystarczyłaby hala garażowa trochę europalet tu i tam , wygodne dresy. 
  • @Maciek_bs, o co chodzi z wzrokiem? Masz wysokie minusy? 
  • obejrzałam filmik z tego wydarzenia i jednak wydaje mi się doszukiwanie się w zastosowaniu tego pojemnika jakiejś większej głębi jest bezzasadne
    po prostu szukano jakiejś lekkiej formy, którą będzie łatwo transportować
    jak dla mnie niewypał



  • MonikaN powiedział(a):
    @Maciek_bs, o co chodzi z wzrokiem? Masz wysokie minusy? 
    Mam rożne rzeczy i perspektywę kolejnych. Ale przecież nie o tym jest ten wątek.
  • mi to kojarzy się bardziej z kustodia (nie wiem czy to się odmienia i jak) niż z monstrancją
    ale jeszcze jedno zwróciło moją uwagę:
    mi jakoś nie pasuje taka ogromna Hostia, ja niby wiem że to do adoracji, ale dla mnie Jezus przemieniła chleb w Swoje Ciało dla nas do spożycia - a tu jakoś nie potrafie sobie wyobrazić łamania takiej wielkiej Hostii, tak praktycznie - przecież to postanie masa okruchów, nie koniecznie mikroskopijnych nawet, które gdzieś "odskoczą" podczas łamania (takie mam doświadczenia z opłatkiem wigilijnym)
    no nie wiem - może za mało transcendentnie podchodzę do kwestii...

    a może mam jakieś ograniczone wyobrażenia...
    Podziękowali 2Joannna Rogalikowa
  • Maciek_bs powiedział(a):
    MonikaN powiedział(a):
    @Maciek_bs, o co chodzi z wzrokiem? Masz wysokie minusy? 
    Mam rożne rzeczy i perspektywę kolejnych. Ale przecież nie o tym jest ten wątek.
    Niby nie, ale chcesz przekonać do czego do czego przekonać się nie da....

    Podziękowali 1Rogalikowa
  • Takie duże Hostie stosuje się chyba jak są ogromne zgromadzenia ludzi, gdy tłumy adorują Pana Jezusa z wielkich odległości np. na ŚDM, ale w tym wypadku raczej bez uzasadnienia. 

    Podziękowali 2Wela MonikaN
  • W ogóle nie chcę przekonać. Dzielę się tylko osobistymi przemyśleniami.
  • edytowano czerwiec 2019
    NC500 powiedział(a):
    Plexiglas ma tę unikalną właściwość że świetny z niego światłowód, szkło jest gorsze. Po prostu krawędzie się pięknie świecą, widać to na zdjęciu. 
    dobrze też widać odciski palców
    minuta 1:45 na zalinkowanym przeze mnie filmie
    Podziękowali 2NC500 Rogalikowa
  • Joannna powiedział(a):
    Takie duże Hostie stosuje się chyba jak są ogromne zgromadzenia ludzi, gdy tłumy adorują Pana Jezusa z wielkich odległości np. na ŚDM, ale w tym wypadku raczej bez uzasadnienia. 

    rozumiem,może stąd moje ograniczone spojrzenie - nie chodzę na Msze Św "plenerowe" - nie umiem wtedy w skupieniu przeżyć Eucharystii - już nie mówiąc o dzieciach - tak samo jak nie uznaję Mszy "przed" kościołem - poza jakimiś zupełnie skrajnymi przypadkami, teraz na wakacjach tutaj jest tzw "kaplica pod dębem" gdzie jest Msza niedzielna - ale nawet jak usiądziemy w miarę blisko ołtarza to młodszym dzieciom naprawdę trudno się skupić (szczególnie że zdarzają się np panie z pieskami...)
    (zupełnie nie mam tutaj na myśli Mszy np na obozach skautowych, oazach - inna kategoria)
    ale przepraszam, chyba odbiegam od tematu...
    Podziękowali 3Rogalikowa Odrobinka Gosia5
  • Czy jakby do kogoś z was (do domu)miał przyjść sam Jezus Chrystus to przygotowalibyście jakoś specjalnie dom? Stół....potrawy...strój...czy co tam jeszcze? Czy raczej postawilibyście na minimalizm? Zwykła koszulka, dżinsy i kanapka z serem..... Tak wiem, że duszę wpierw trzeba przygotować ale teraz mowa o tym co zewnętrzne.
  • Pojemnik - dobre. To właśnie jest pojemnik, @Joannna ;
  • @awia ;

    Pan Jezus przychodzi do mnie zazwyczaj wtedy, kiedy jestem najbardziej brudny i sponiewierany. 
  • Monstrancja jak monstrancja. Moim zdaniem ani ładna , ani brzydka. Ale zawartość!!!! Tu brakuje slow by opisac piekno!
    Podziękowali 2DaddyPig kawusiowa
  • Mowie o tym jak by było najlepiej a nie jak jest. Pan Jezus wcale nie chce żebyśmy byli brudni i sponiewierani. To święci podobają mu się najbardziej. A my mamy dążyć do świętości a nie syfu.
    Podziękowali 3Joannna Wela Rogalikowa
  • Wszyskim pochwalającym Rysia radze przeczytać co ma  OWMR do powiedzenia w kwestii montrancji. Ja już wiem, że Ryś jest analfebetą albo głupi i nie rozumie. Tertium non datur.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.