Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

rekrutacja do szkoł średnich 2019

Jak tam u Was progi w LO,  duże różnice w stosunku do lat ubiegłych? U nas wyniki dopiero 16 lipca, stres mnie zżera... :(
«134567

Komentarz

  • edytowano lipiec 2019
    My też czekamy na 16. Ale jestem właśnie w swoim rodzinnym mieście, gdzie jest 2 licea i progi niższe niż w ubiegłym roku. Ciekawe. Myślę że utworzono dodatkowe oddziały. 
    Podziękowali 2Monika73 jan_u
  • W Opolu w najlepszych szkołach trzeba było mieć 20-30 procent więcej puntów.
  • Ale naprodukowano miejsc w tych gorszych , więc miejsca się znajdą ...
  • W Gdyni progi punktowe podobne jak w zeszlym roku. W zeszlym roku byly o okolo 10 pkt wieksze niz w latach ubieglych. Dyrektorzy musieli juz wtedy robic miejsce dla podwojnego rocznika Mowa o najbardziej obleganych liceach. 

    Co do technikum to niestety dla dziewczyn jest najlepsze w pomorskim technikum gastronomiczne gdzie prog byl 80 pkt czyli niewiele. Szkoda
    Bylo kilka innych zawodow i rok temu zlikwidowali.


     
    Podziękowali 1Monika73
  • edytowano lipiec 2019
    W Warszawie podobnież na razie usiłują dopchać do klas po 1-2 osoby. Generalnie egzaminy po gimnazjum poszły gorzej niż po 8 klasie, więc ósmoklasistom będzie trudniej. Z nieoficjalnych przecieków progi po gimnazjum powinny być niższe. Żeby się dostać po 8 klasie do średnio dobrego LO trzeba mieć na profile ścisłe ponad 160 pkt...
  • edytowano lipiec 2019
    Ponoć miejsc prawie dwa razy tyle, ile kandydatów, a jeśli dobrzy dostaną się do średnich LO, bo w dobrych zabraknie miejsc, to te średnie staną się dobre, prawda? ;)
    Ja to się bardziej martwię, ile zapłacę za komplet podręczników dla córki po 8 klasie...
    Podziękowali 2Amica nowa
  • edytowano lipiec 2019
    No o to się też martwię pamiętając koszt podręczników z kl.  I starszego. Koleżanka, nauczycielka z LO mówiła, że te propozycje co dostali w czerwcu do przejrzenia były średnio 10 zł na sztuce droższe od tych do podstawy trzyletniej.
  • edytowano lipiec 2019
    @Gosia5 powiedz to tym kandydatom do LO z Krakowa, Trójmiasta itd - może jakoś przeoczyli te wolne miejsca :P ?
  • No przecież 300 będzie na podręczniki, to czym się martwicie....
  • beabea powiedział(a):
    W Warszawie podobnież na razie usiłują dopchać do klas po 1-2 osoby. Generalnie egzaminy po gimnazjum poszły gorzej niż po 8 klasie, więc ósmoklasistom będzie trudniej. Z nieoficjalnych przecieków progi po gimnazjum powinny być niższe. Żeby się dostać po 8 klasie do średnio dobrego LO trzeba mieć na profile ścisłe ponad 160 pkt...
    @Babea, ja z kolei słyszę, ze to ósmoklasiści mieli ławtwiejsze egzaminy i ze lepiej im poszło. Masz jakies 'obiektywne' dane? 
  • Miejsca w Gdańsku są, ale w liceach branżowych. Znajoma nauczycielka twierdzi, że brakuje głównie w dobrych liceach.
  • @Aga85 Czy to nie było tak, ze co roku do tych najbardziej obleganych cześć aspirujących uczniów sie nie dostawała?
    Podziękowali 1Aga85
  • edytowano lipiec 2019
    @beabea a kto powiedział, że wszyscy co chcą mają być w tych liceach co sobie wybrali jako pierwszy wybór. Często na wyrost. Trzydzieści lat temu do mojej szkoły było sześć osób na miejsce, przyjęli tylko 30, reszta poszła gdzieś indziej, często też do zawodówek bo w liceach innych już było po egzaminie. Nikt  nie robił histeri narodowej. Naprawdę 90%musi do liceum i na studia...
  • Liceum branżowe - tzn jakie? kształcące w jakimś konkretnym kierunku i kończące się maturą? Czy po prostu szkoła branżowa?

    W linku jest zdjęcie progów do 3 warszawskich LO (dane oczywiście jeszcze nie opublikowane oficjalnie) - w kolejności Staff, Reytan, Królówka
    https://m.facebook.com/wiceprezydentrenatakaznowska/photos/pcb.2660151660679671/2660169244011246/?type=3&theater
    Królówka jest gdzieś w połowie rankingu Perspektyw wszystkich warszawskich LO a mimo wszystko progi wysokie, Reytan był zawsze dość wysoko
  • edytowano lipiec 2019
    @joachm1 a czy było tak, że kandydaci nie dostawali się w setkach i tysiącach? nigdy nie było takiej kumulacji roczników w stosunku do miejsc
    Podziękowali 2Amica Monika73
  • beabea powiedział(a):
    W linku jest zdjęcie progów do 3 warszawskich LO (dane oczywiście jeszcze nie opublikowane oficjalnie) - w kolejności Staff, Reytan, Królówka
    https://m.facebook.com/wiceprezydentrenatakaznowska/photos/pcb.2660151660679671/2660169244011246/?type=3&theater
    Królówka jest gdzieś w połowie rankingu Perspektyw wszystkich warszawskich LO a mimo wszystko progi wysokie, Reytan był zawsze dość wysoko
     @beabea objaśnij prosze o co chodzi w zdjeciu z linka
  • Jakie konkretnie progi do Krolowki, jakie do Reytana
  • beabea powiedział(a):
    Liceum branżowe - tzn jakie? kształcące w jakimś konkretnym kierunku i kończące się maturą? Czy po prostu szkoła branżowa?

    Zespół szkół, w tym również liceum branżowe, kończące się maturą.
  • Ja myślę, że w Warszawie jezeli juz, to najbardziej wzrosną progi w srednich liceach, bo będzie takie przesunięcie w dół. Ale przez to że można było wybrać dowolną ilość szkół, mniej dzieci zostanie na lodzie.
    Progi już w ubiegłym roku były bardzo wysokie, więc jeśli test gimnazjalny poszedł słabo, to faktycznie dla gimnazjalistów mogą być niższe. 
  • Hmmm, ciekawe, co należałoby zrobić żeby licea były po prostu dobre? 
    Podziękowali 3Amica Gosia5 kiwi
  • No tylko do mojej szkoły nie dotałało się ok.150 osób, w skali miasta na pewno  znacznie więcej. Nikt statystyk publicznych nie robił. Licea branżowe i technika też kończy matura tylko szkoły branżowe nie bo to odpowiednik starych trzyletnich zawodówek.
  • Amica jak powiększysz zdjęcie z tabelką, to tam w kolejności są te LO, które wymieniłam - po lewej klasy z progami po gimnazjum, po prawej po podstawówce
  • mader powiedział(a):
    Skatarzyna powiedział(a):
    Hmmm, ciekawe, co należałoby zrobić żeby licea były po prostu dobre? 
    Niedasie koleżanko. Bo ktoś o zgrozo musiałby się nie dostać. Komunizm wciąż żywy w narodzie...
    Może teraz tak się stanie. Jeśli do średnich liceów pójdą dobrze, ambitni uczniowie to podciągną poziom ;)
    Serio to rozumiem, że jako rodzice martwcie się i chcecie żeby dzieci dostały się do najlepszych szkół 
  • @beabea , miejsca są, ale niekoniecznie tam, gdzie ciągną tłumy. Nawet w stolicy. Syn znajomych, przeciętny uczeń już się zastanawia, co wybierze, bo raczej dostał się do kilku szkół. Panika podwójnego rocznika jest podkręcana przez polityków. Ja mam zarzuty do reformy, ale nie jestem skłonna robić z podwójnego rocznika katastrofę stulecia. Mam w domu dwoje absolwentów. Syn postanowił uczyć się w domu, córka dostała się do katolickiego LO.
    Jedyny problem realny, jaki dostrzegam, to brak alternatywy dla absolwenta gimnazjum, jeśli w pierwszej klasie mu nie pójdzie albo zechce przenieść się z LO do technikum. Teraz ma w planach maturę w 2022, jeśli się przeniesie lub nie zda, to 2024 lub nawet 2025! :#
    No i te podręczniki. Obawiam się że 300 nie starczy...
  • edytowano lipiec 2019
    Przeniesienie z liceum do technikum nawet w drugiej klasie było i jest możliwe bez problemu. Po prostu taki uczeń ma dany czas na wyrównanie przedmiotów zawodowych i musi potem z tego zdać egzamin, taki jak przy ED.
    Podziękowali 2Amica Gosia5
  • edytowano lipiec 2019
    @Gosia5 - w jaki sposób syn Twoich znajomych dostal sie do kilku szkół, skoro system tego nie dopuszcza? Jeśli system przydzielił do jednej szkoly na podstawie wyboru i progów, to z automatu wywala ucznia ze szkół kolejnego wyboru. 
    Chyba,ze mowa o szkołach, które nie biorą udziału w rekrutacji elektronicznej.
    Podziękowali 1Amica
  • edytowano lipiec 2019
    Nie wszystkie szkoły mają system elektroniczny część dalej papierowo rekrutuje. W systemie zresztą też bywa dwukrotnie. Mój starszy dwa lata temu był przyjęty i do pierwszego i do drugiego wyboru dopiero po potwierdzeniu go w tej drugiej usunięto z listy. Nie wiem czemu acz myślę, że dlatego, że pierwszy wybór to była szkoła płatna prywatna...
    Podziękowali 1Amica
  • edytowano lipiec 2019
    Owszem, są szkoły, które nie mają rekrutacji elektronicznej.
    Ale są to placówki niepubliczne, prywatne lub spoleczne-i jest ich zaledwie kilka na województwo ( średnio). 
    I one nie wpływają zasadniczo na ten bałagan

    Edit: @joachm1 - w tym roku nie ma możliwości podwójnego miejsca w rekrutacji  (szkoły z elektronicznym systemem)

    Szkoły spoza elektronicznego naboru nabór do swych placówek mają już dawno zakończony.  Większość juz w maju miala zamknięte listy
  • joachm1 powiedział(a):
    Przeniesienie z liceum do technikum nawet w drugiej klasie było i jest możliwe bez problemu. Po prostu taki uczeń ma dany czas na wyrównanie przedmiotów zawodowych i musi potem z tego zdać egzamin, taki jak przy ED.
    Jest jeden problem. Szkola musi mieć miejsce dla chętnego. 
    I wcale nie jest to takie bezproblemowe teraz. 

    Podziękowali 1beabea
  • Wtedy podobno też nie było.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.