Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Budowa domu/dom drewniany

24

Komentarz

• edytowano 27 styczeń
    Nie jest to mój dom już, ale tak to ten dom w całości. Był to najcieplejszy dom jakim mieszkałem. Żadnych problemów z wilgocią nie było. Jeżeli chodzi o wieszanie, od wewnątrz przykleja się płytę gipsowo-kartonową, więc lekkie rzeczy na płycie,  ciężkie jak szafka meblowa kołki muszą się przebić do betonu czyli muszą być po prostu dłuższe. Wysokość ścianek kolankowych robiłem tak,by  miały wysokość 130 cm. Pokoje były niewielkie, jednak dało się w miarę je zagospodarować, w okolicach 10 m kwadratowych 3 sypialnie.
    Tu masz projekt, był jeszcze wiatrołap, którego na projekcie nie ma.

A, jeszcze w temacie gorąca na poddaszu, to doświadczenie mówi mi, że głównie zależy to od tego czym jest dach pokryty. Tam była dachówka betonowa i w przypadku upałów, jeżeli przestrzegał o się zamykania okien przez dzień, upał na górze zaczynał się po około czterech pięciu dniach. W domu krytym blachą, przy tych samych warunkach, już na trzeci dzień było gorąco

Na klimat w domu też bardzo pozytywnie wpływają piwnice.

https://photos.app.goo.gl/YcJYMZJYQtwrH4a58
    Podziękowali 2Zuzapola Tola
  • Teraz góra częściej jest łany lany strop bezpośrednio "pod blachą" też nieźle izoluje, dużo lepiej niż wełna 
  • Fajne! Tylko sąsiedztwo wazne, tzn w naturze wyglada ładnie/ ma sie dobry widok, w gęstej zabudowie średnio widze.
  • Podobają mi się te kopułowe,  lubię zaokrąglenia w domach i cena ok.
  • Mi się nie podobają. Nie lubię zaokrągleń. 
    Podziękowali 1mamaw
  • Ja mam sam Bauhaus w domu i dużo energii poszło w zaokrąglenie tego stylu, wiec mam  odchyl w druga stronę ;) 
  • Czułabym się jak Teletubiś :D
  • Mysle, ze super by było połączyć 4-5 takich modelów i zrobić sobie pośrodku jakis prywatny ogródek/ dżunglę widoczna ze wszystkich modułów.
  • Moj dom idealny byłby wlasnie w kształcie litery U (i nad oceanem :D )
  • Nie... Jak schron to wygląda.
  • Małgorzata32 powiedział(a):

Kupić  torebusie  i kapelutek , oraz jakiś tęczowy  kombinezon .

Podziękowali 1asiao
  • Czy ładne to rzecz gustu, wykończenia i otoczenia. I utrzymania. Ale sądzę,  że niepraktyczne, trudniejsze w utrzymaniu w dobrym stanie technicznym - tu tez koszta, bo bule forma nke postawo rusztowania do naprawy/remontu. Podejrzewam też, że  jednak drogie wykończenie: meble na wymiar, wykończenie łukowatych ścian  też  droższe, itp. Podają tylko cenę szkieletu cokolwiek to znaczy. A gdzie cała reszta? No nie jest to tanio. Całość trzeba też solidnie izolować od wody bo dach nie  chroni,  wykończyć czymś na czym nie będą się tworzyły zacieki i osiadał brud czy porosty. Najlepiej pewnie trawę posiać. Tylko z koszeniem może być kłopot . Albo mech. :)
    Podziękowali 1malagala
  • Plany miejscowe moga dosć ograniczac możliwośc takiej konstrukcji.
  • Dom kopuła bez sensu. Jest to na pewno dużo droższe niż jakikolwiek tradycyjny projekt. Też lubię, jak w domu są jakieś inne kąty poza prostymi. 
  • Ula powiedział(a):
    Plany miejscowe moga dosć ograniczac możliwośc takiej konstrukcji.

O tak, to też. W większości  lokalizacji pewnie bez szans. Albo co najmniej fundujemy sobie drogę przez urzedniczą mękę.

• edytowano 30 styczeń
    Dom kopułowy jest dość brzydki na zewnątrz,ale piękny dla żyjących w nim,
    pooglądajcie sobie aranżacje wnętrz. Na moje odczucia jest to inna jakość życia, bez kątów, z przestrzenią nad głową. Chciałbym jeszcze pomieszkać w takim domu :)
    Podziękowali 1Agnieszka
  • Możecie sobie marzyć, a działka i tak należy do urzędnika i on nie pozwoli.
    Podziękowali 1Kaika
  • edytowano 30 styczeń
    Dom kopuła bez sensu. Jest to na pewno dużo droższe niż jakikolwiek tradycyjny projekt.

Dlaczego ?
  • Bo jest niestandardowy, a niestandardowe rozwiązania są zawsze droższe, nie ma efektu skali. A Bambidu pisała, co może być problemem, tak bardziej szczegółowo.
    Oczywoacie jak ktoś ma kasę i akurat mu się to podoba, to nikt nie zabroni, no z wyjątkiem urzędnika. Ps: rozwazalismy postawienie takiego dziwadla w technologii bloczków glina-słoma
  • Dom ktoś Ci musi zbudować, ktoś musi coś policzyć, konstrukcje itd. Jak ktoś to robi pierwszy raz, może się pomylić, wziąć 3x więcej pieniędzy itd. 
  • Sympatyczne, takie osiedle z Marsa na Ziemi ;)
    W sumie zrobić takie małe domki z korytarzami przechodzącymi z jednego do drugiego, grupka z ogrodem w środku  <3 tak, chętnie bym zamieszkała w takim domu.
  • edytowano 30 styczeń
    efekt skali na pewno jest, ale bez przesady, sama budowa np, z cegieł, jest dziecinnie prosta. można też z drewna

http://okraglemiasteczko.net/okragle-domy/metody-budowy-kopul/kopuly-z-drewna/deski-drewniane/

a tu gotowe (rosyjskie), dość ładne i z zewnątrz

https://skydome.pro/sfera

architekt  

https://sergiel.pl/architektura/dom-kopula/
  • Nie chodzi o ściany, tylko o wykończenie. Malowanie. Tynkowanie. Okna. Różne izolacje. Instalacje. Zabudowę stałą. Podłogi. Listwy przypodłogowe. I pewnie mnóstwo rzeczy, o których nie mam pojęcia :) 
  • edytowano 30 styczeń
    malowanie - mniejsza powierzchnia, poza tym bez specjalnuch utrudnień;
    tynkowanie - wewnętrzne trudniejsze, ale mniejsza powierzchnia;
    okna - połaciowe i zwykłe;
    instalacje - w prostych ściankach działowych;
    zabudowa stała - w większości przy ściankach działowych, czyli zwykła;
    podłogi - ciutkę więcej dłubaniny przy ścianach zewnętrznych, listwy chyba da się wygiąc przy dużym promieniu.

Ogólnie - strachy na Lachy :)
    Podziękowali 1Bea
  • edytowano 30 styczeń
    Polecam posłuchać Jacka (znam go osobiście od lat). I nie- nie jest to reklama.

• Pioszo54 powiedział(a):
    malowanie - mniejsza powierzchnia, poza tym bez specjalnuch utrudnień;
    tynkowanie - wewnętrzne trudniejsze, ale mniejsza powierzchnia;
    okna - połaciowe i zwykłe;
    instalacje - w prostych ściankach działowych;
    zabudowa stała - w większości przy ściankach działowych, czyli zwykła;
    podłogi - ciutkę więcej dłubaniny przy ścianach zewnętrznych, listwy chyba da się wygiąc przy dużym promieniu.

Ogólnie - strachy na Lachy :)

@Pioszo54, to teoria, która  może się sprawdzić przy samodzielnej budowie. W praktyce jeżeli cokolwiek ma robić firma to życzę powodzenia w szukaniu takowej i negocjacjach ceny ;)
    A co do ścianek działowych, to stanowią one tylko część ścian przy czym w nich muszą być usytuowane drzwi co jeszcze zmniejsza ich powierzchnię.  Stąd mowa o nieustawności.
    Ktoś pisał o domu składającym się z kilku połączonych kopuł - bardzo nieekonomiczne rozwiązanie. Raz powierzchnia zabudowy, dwa budowa praktycznie kilku budynków,  trzy ogrzewanie, cztery nieustawność. I pewnie jeszcze masa innych. Ale jak ktoś ma pieniądze i powierzchnię,  plus chce np. wynajmować coś przyciągającego uwagę to jak najbardziej. W praktyce jak to wygląda po latach można  zobaczyć w linku @Ula:
    Ula powiedział(a):

• Jak się robi samemu, to koszt pracy jest mniejszym problemem... ale przynajmniej tutaj na pomorzu koszty pracy są niebagatelne, ekipy co lepsze zajęte. Jak się znajdzie wykonawca to na 100% doliczy do takiego wymysłu solidny narzut.
    Stolarka też "wygięta?" Można tak i tak, jak większa średnica to proste okno jakoś ujdzie, jak mniejszy promień, to już dziwnie może się komponować... a takie okienko wygięte to zaboli po kieszeni, że cho, cho.
    Wszystko już inni napisali... pomysły dla zaradnych lub bogatych oraz z działką bez m.p.z.p.

PS. Teraz budowałabym duży dom typu bungalow, prosty dach, od południa z dużą powierzchnią pod ogniwa fotowoltaiczne.
  • edytowano 30 styczeń
    O wiele bardziej podoba mi się idea malutkich domów.

Podziękowali 1OlaZ
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.