Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Braun: „Kolaboranci” i „patrioci”

Przypomina mi się wielokroć – podczas lektury książek wydanych z poprzednich konferencji organizowanych przez Centrum Edukacyjne Powiśle – diagnoza Józefa Szujskiego (który w XIX wieku był monumentalną postacią w polskiej historiozofii) mówiąca, że „zła historia jest matką złej polityki”. Ten cytat pasuje jak ulał do tych rozważań, które Państwo prowadzicie, i chyba trudno wskazać inny kraj, naród, państwo, w którym trafność tej diagnozy miałaby lepszą egzemplifikację. Z dzisiejszej perspektywy polska polityka – ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich stuleci – jawić się może jako jedno wielkie pasmo błędów wynikających z fałszywego rozpoznania historii.

Fałszywe diagnozy dotyczące przeszłości skutkowały fałszywymi projektami, urojonymi wizjami przyszłości – te zaś prowadziły nieuchronnie do katastrofy. To zdaje się być wspólnym momentem, wspólnym mianownikiem tych katastrof dziejowych, których to naród polski doświadczył w dużej mierze na własne życzenie. Bo jakie by nie były dobre powody popełniania harakiri, to jednak ten, kto trzyma ostre narzędzie w ręku i kieruje je przeciwko sobie, jest odpowiedzialny za tę sytuację, choćby nawet wynikała ona z presji zewnętrznej. Co zatem jest wspólnym mianownikiem? Niewątpliwie cykliczne, systematyczne odrzucenie racjonalności w polityce i oparcie polityki na życzeniowości, na marzeniu w oderwaniu od realiów.


całość  https://konserwatyzm.pl/braun-kolaboranci-i-patrioci/

Podziękowali 1Avq

Komentarz

 • Oj, @Pioszo54, podyskutowałoby się, ale robota goni.
 • Widzę, że na sejmowej diecie ego Brauna urosło do rozmiarów Pałacu Kultury. Potrafi pouczać nie tylko współczesnych, ale i nieboszczyków z ubiegłych stuleci.
  Podziękowali 1Klarcia
 • edytowano 9 marzec
  tekst ten zamieściłem, bo chodzi mi po głowie wątek, który zatytułowałbym "O wyzwolenie z doktryny Mieroszewskiego-Giedroycia" (inspirowany wykładami Bartosiaka), która to doktryna stawia, jako pewnik, tezę, że albo my albo oni.
  Tę tezę chciałby zakwestionować i przełamać. Wydaje mi się, że nasza wspólna historia XIX-wieczna, a także PRL-u (po usunięciu brudu rewolucji bolszewickiej), uprawniają do przypuszczenia, że Polska powinna wziąć udział w rosyjskim projekcie imperialnym, jako pierwszorzędny partner, mniej więcej na pozycji Wlk. Brytanii względem USA.
  Jako zaś odtrutkę na pejoratywny wydźwięk pojęcia "rosyjski projekt imperialny" czy zbitkę "Rosja - więzienie narodów" proponuję obejrzec i pomyślec o wymowie filmu "Niebiańskie żony łąkowych Maryjczyków". Nie jest to film w żadnym stopniu propagandowy, a mimochodem pokazuje, na przykładzie niewielkiego narodu Mariów, naturę rosyjskiego imperium.
 • Na szczęście Rosja nie ma żadnego projektu imperialnego, jedynie rozpaczliwie broni się przed upadkiem.

  Upadając może wywołać ruchawkę jak zwykle bywało, trzeba się zatem odpowiednio przygotować. Militarnie, gospodarczo, a przede wszystkim mentalnie - dając odpór wszelkiemu rusofilstwu, które jest albo zdradą, albo ignorancją albo syndromem sztokholmskim.
  Podziękowali 3Malia Rogalikowa Zuzapola
 • Teraz Putin ma rzadką okazją najechać Państwa Bałtyckie. Jestem ciekawa czy skorzysta.
 • Gdyby oczyścić naszą wspólną z Rosją historię z "brudu rewolucji bolszewickiej" co takiego wartościowego pozostałoby, aby na tym się oprzeć nasz "udział w projekcie imperialnym?" 
 • edytowano 11 marzec
  cud gospodarczo- demograficzny XIX wieku 
  i powojenna odbudowa i idustrializacja w połączeniu z budową/wykształceniem nowych elit (co przełozyło się np. na rozwój kultury) 
  Podziękowali 1Rogalikowa
 • Tysiąc lat wspólnej niezbyt przyjacielskiej, przyznasz, historii PLUS głęboko wżarty "brud rewolucji" nie nastrajają optymistycznie na przyszłą bezkonfliktową przyszłość. 

  W kwestii sympatii wzgl Rosji musimy się "pięknie roznic."  ;)
 • edytowano 11 marzec
  no właśnie nie przyznam - mamy awantury XVI/ XVII-wieczne i upadek Rzeczpospolitej i rewolucję bolszewicką, której zbrodnie ciążą na żydokomunie (czy moze na Zydach, bo nigdy się od żtdokomuny nie odcięli, nie potępili),
  a reszta to propaganda, obca, dziel i rządź.
 • edytowano 11 marzec
  Będę się się nadal pięknie różnic <span>:wink:</span>
  Podziękowali 2Pioszo54 Klarcia
 • Pioszo54 powiedział(a):
  cud gospodarczo- demograficzny XIX wieku 
  i powojenna odbudowa i idustrializacja w połączeniu z budową/wykształceniem nowych elit (co przełozyło się np. na rozwój kultury) 
  No taaaak... Gdyby nie sowiecka industrializacja i odbudowa po wojnie, to sami byśmy bez ich komunizmu kraju nie odbudowali. Przecież Plan Marshalla to byłaby pestka przy tym co dobrodzieje Sowieci nam zafundowali, zupełnei bezinteresownie kanieszno.

  O nowych elitach i kulturze już było w innej dyskusji, bzdura.

 • edytowano 11 marzec
  Grecja czy Portugalia nie zostały objęte planem Marshalla, skąd więc pomysł, że zostalibyśmy nim objęci?
  Czy w 1989 uruchomiono jakiś analog planu Marshalla, czy raczej wydrenowano nas do goła prawie i uczyniono kolonią?
 • Plan Marshalla na polecenie Stalina odrzuciliśmy, stąd pomysł.
  W 1989 r stanęliśmy do nierównej walki bo konkurowaliśmy z wysokorozwiniętymi niemcami (dzięki m. in. planowi Marshalla), Francją itd. A dlatego nierównej, bo przez 50 lat fantastycznie wspieranego przez Wujka Wanię rozwoju w takiej sytuacji się znaleźliśmy. W 1945 szanse też nie były równe, ale zdecydowanie bardziej wyrównane niż w 1989r.

 • Plan Marshalla był dla zniszczonej wojną Europy. Hiszpanię generał Franco uchronił przed wojną. 
 • Zdałam sobie właśnei sprawę @Pioszo54 jak bardzo sobie przeczysz. Z jednej strony taki wspaniały rozwój przez 50 lat, a jednak wpadliśmy potem w neokolonialne poddaństwo? To przecież my powinniśmy kolonializować po takim okresie prosperity.
 • a Grecja nie była zniszczona?, a Francja była zniszczona?
 • Grecja dostała Marshalla. Teraz będziesz analizował kraj po kraju żeby odwrócić uwagę od swojej słabej argumentacji? 

  Podziękowali 1Klarcia
 • no dobra dostała, a nie sprawdzałem, bo nigdy sie nie wyróżniała,
  jednak i tak zostaje pytanie o rok 1989 i jego skutki dla Polski.
 • Pioszo54 powiedział(a):
  Grecja czy Portugalia nie zostały objęte planem Marshalla, skąd więc pomysł, że zostalibyśmy nim objęci?
  Czy w 1989 uruchomiono jakiś analog planu Marshalla, czy raczej wydrenowano nas do goła prawie i uczyniono kolonią?
  Fundusz spójności i inne fundusze unijne właśnie  mają taki cel.
 • gdzieś się niedawno przewijał artykuł o bilansie pomocy unijnej, chyba jakiejś wschodnioeuropejskiej komisarz UE, że licząc chyba tylko korzyści z dostępu do naszych rynków, jesteśmy na dużym minusie, A są to dopiero lata , dla nas, po 2004.

  Wcześniej była jawna grabież, kupowano przemysł, często w świetnej kondycji by go natychmiast zlikwidować, kupowano za bezcen polskie marki, co przełożyło się na totalną dominację na rynku, itd. itp.
  Zostaliśmy kolonią zachodu.
 • Nie lubię się powtarzać, ale dla Ciebie @Pioszo54 to zrobię.
  Pytanie za 100 punktów:
  dlaczego w 1989 roku byliśmy w takiej kondycji że daliśmy się skolonializować?
  Podziękowali 1Klarcia
 • edytowano 11 marzec
  nie znaliśmy, jako społeczeństwo, kapitalizmu
  ulegliśmy propagandzie  - Zachód, jako "dobry wujek"
  przez PRL byliśmy przyzwyczajeni do pewnego poziomu uczciwości, której na Zachodzieszczególnie w kontaktach z nami,  w ogóle nie było, nie do pomyślenia był, by np. bank mógł oszukiwać klienta, itd. itp.

  co, gorsza, ludzie, którzy wtedy doszli do władzy, również chyba tak myśleli ...

  a jeszcze, nasz Wielki Brat, jak wszędzie, umyślił sobie, że bezpiecznie będzie także rządzić przez tzw. "swoich skur...synów", i stąd tzw. "kompradorskie fortuny"
 • Rosja ma budżet opierający się w ponad 50% na dochodach z eksportu ropy i gazu. Po ile ropa i gaz - to sprawdźcie.
  Rosja ma tykającą bombę demograficzną
  Rosja ma stagnację gospodarczą, średni wzrost poniżej 1% od 10 lat.
  Rosja straciła monopol na dostawy ropy i gazu nawet do Polski (w Europie nigdy go nie miała)
  Rosja ma eksport ropy i gazu do Chin 10x mniejszy niż do Europy i nic nie wskazuje na to by się to miało zmienić
  Rosja była wrogiem Polski zawsze, i jest nim obecnie - vide plugastwa na temat najnowszej historii, kłamstwa o naszej kolaboracji z Niemcami, odpowiedzialności za wyłowyanie wojny itp.
  Rosja przeprowadza manewry wojskowe symulujące atak atomowy na Warszawę. Rosja ma wciąż wycelowane w Polskę rakiety Iskander stacjonujące w obwodzie kaliningradzkim.
  Rosja po katastrofie (albo zamachu) w Smoleńsku nadal nie oddała wraku, kłamała i mataczyła w sprawie przyczyn tragedii, zbeszcześciła zwłoki ofiar. Podobnie czyniła w sprawie zestrzelenia Boeinga z Holendrami na pokładzie - polecam raport holenderskich służb szanownej uwadze.
  Jedyny argument Rosji w jakiejkowiek sprawie to argument siły. Żadnych innych argumentów nie posiada. Jedyne państwo w Europie które wywołało wojnę w XXI wieku.
  Rosja nie szanuje i nie szanowała nigdy ani swoich obywateli ani żadnych standardów cywilizowanego świata.

  Wszystko powyższe to fakty. @Pioszo54 - syndrom sztokholmski można wyleczyć. Poważnie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.