Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

wspólnota

Jesteście w jakichś wspólnotach? Ma to sens? Nam się właśnie sypie krąg DK..
«1

Komentarz

 • edytowano 18 wrzesień
  Ale to, że krąg się sypie to nie znaczy, ze wspólnota zła  ;)
  Podziękowali 1Barbasia
 • jesteśmy w DK. Aktualnie odeszło jedne małżeństwo i zostąły 4, Znajomym krąg się posypał rok temu, dali sobie rok oddechu i teraz dołączyli do bardzo ciekawie zapowiadającego sie kręgu.
  Podziękowali 1zoia
 • Aneczka08, czyli mówisz jest nadzieja..
 • Cart@Pud do wspólnoty też można mieć wiele zastrzeżeń..
 • To prawda, bo Kościół składa się z ludzi a ludzie są ułomni, każdy na swój sposób. 
  Nam katechiści zawsze mówią, że drugi człowiek jest dla nas lustrem- jeśli coś cię drażni w drugim człowieku, to masz ten sam problem...
  Może brakuje modlitwy jeden za drugiego? Może zacznij się modlić za tego, co Cię najbardziej wkurza?

  Szukanie innego ruchu w Kościele to zazwyczaj nie jest dobra droga, jeśli gdzieś jesteś dłużej niż rok-dwa.
 • Sami musicie  sobie odpowiedzieć czy dla Was wspólnota jest potrzebna. 
  Każdy szuka czego innego w niej jak ni odpowiedniej wspólnoty. 
  Podziękowali 2Polly Aneczka08
 • moim zdaniem DK jest bardzo budujący i rozwijający dla małżeństw właśnie.  Oczywiście oboje muszą chcieć. Narzędza jakie DK proponuje ppomagają w rozwoju osobistym, małżeńskiem i rodzinnym. To, że kręgi się rozpadają to się zdarza, ludzie sie wyprowadzają, ktoś idzie do innego kręgu, ktoś sie nie odnajduje w DK itp. Wiele takich przypadków wynika z tego, że np w kręgu jedno lub kilka małżeństw w ogóle nie jeździ na rekolekcje formacyjne i nie czują charyzmatu Ruchu. POtem ciężko o wzrost w takim kręgu gdzie ktoś idzie z formacją do przodu a ktoś tkwi w miejscu i traktuje krąg jako kółko wzajemnej adoracji.
  Podziękowali 2Klarcia mamababcia
 • także jak nie ten krąg to dołączycie do innego, życie. U nas od 13 lat w składzie są 3 małżeństwa, dwa odeszły, potem dwa dołączyły, teraz znowu jedno odeszło,
 • Rok oddechu to brzmi rozsądnie..
 • Tylko głupio że wciąż nie mamy chrześcijańskiego środowiska dla naszych dzieci..
 • Jak Małgorzata uważam, że zasadnicze pytanie jakie powinniście sobie zadać brzmi czy potrzebujecie wspólnoty i czujecie się powołani do takich relacji. Po trafieniu w kiepskie dla mnie miejsce przez kilkanaście lat żyłam sobie szczęśliwie bez, mój mąż w ogóle nigdy nigdzie. Od ponad roku jesteśmy "zrzeszeni". Trafiliśmy idealnie, więc się nam to sprawdza. Gdyby bylo inaczej, wycofałabym się po miesiącu. Cieszę się z tych ludzi, z nowych znajomości i możliwości ale też nie jest to dla mnie jakieś duchowe wow. Po prostu dobrze jest być wśród podobnie myślących, pomodlić się wspólnie i za siebie nawzajem.
  Absolutnie nie uzależniam postępu duchowego ani w ogóle życia duchowego od jakiejkolwiek przynależności poza KK. 
  Podziękowali 1zoia
 • coć ja bym akurat szukała nowego kręgu, poprytajcie rejonowych lub diecezjalnych. I oddajcie to Maryi. Jak nic nie znajdą to poczekacie, ale może już jakiś krąg na Was czeka, tylko trzeba dac mu szansę;-)

  a długo byliście w DK?
  byliście na jakichś rekolekcjach?
 • Aneczka tak szczerze powiedziawszy niespecjalnie odnajdujemy się w tych wszystkich formacjach i rekolekcjach. Na tyle długo jesteśmy w DK że akurat bardzo dobrze to wiemy. Zależy nam po prostu na wspólnocie, kontakcie z ludźmi o tych samych wartościach, wspólnej modlitwie. I żeby dzieci miały się z kim zaprzyjaźnić. 
  Podziękowali 2Aneczka08 Polly
 • Rodzina jest wspólnotą.
  KK jest wspólnotą.

  Nam wystarcza. Na tym etapie zmęczenia nie chcemy dopasowywać naszej dużej rodziny do kolejnej struktury. 

  Ale ogromnie cenię znajomych z przeróżnych wspólnot. 

 • No my akurat raz w miesiącu chętnie byśmy się spotkali we wspólnocie, większej niż nasza rodzina, a mniejszej niż kk, byleby nie było to jakieś sztywne, formalne..
 • I byleby nie wykluczało dzieci!
 • My zaczynamy 4 rok w DK.  Krag też się sypie. Wychodzą napięcia między ludźmi, różne poglądy np na przyjmowanie Komunii Świętej. Duża część jest bardzo na siebie wkurzona i zawiedziona tymi kłótniami, brakiem miłości.

  Zupełnie bez sensu te spory. Zobaczymy co będzie dalej. Zawierzamy się Bogu.

  Jeździmy na reko, w kręgu jest problem małżeństw nie jeżdżących. 
  Podziękowali 2zoia Klarcia
 • Jakaś katecheza, modlitwa, dzielenie życiem.. Jakaś animacja lub katecheza dla dzieci.. czasem wspólny wyjazd.. więcej nam do szczęścia nie potrzeba
 • Kiedyś dawno temu byłam we wspólnocie, której jednym z charyzmatów była przyjaźń
  I te przyjaźnie trwają do dziś. 
  Podziękowali 1Klarcia
 • @zoia to DK dla Was idealny! 

  Myślę że warto dzielić się ze wspólnotą swoimi pomysłami. Razem coś tworzyć. Wtedy się łatwiej zjednoczyć.

  U nas będzie przełomowy ten rok, jak będzie dobrze zostaniemy w kręgu. Oczywiście damy z siebie wszystko żeby się poprawiło.

  A jak się nie da to niech Bóg nas pośle do innego kręgu.
  Czasem może nie mieć sensu stagnacja.


 • Nie rozumiem zupełnie takiego podejścia, że przyjaźń jest we wspólnocie wartością dodaną. Że chodzi o formację, nie o relacje..
  Podziękowali 1Wela
 • zoia powiedział(a):
  I byleby nie wykluczało dzieci!
  Ale z dziećmi możecie się spotykać dowolnie. A te 3h w miesiącu to jest czas dla małżonków. Po to by można dzielić się i formować.

  Przyznaję że nie rozumiem zarzutów że krąg jest bez dzieci. Dla nas to podstawa spokojnego i otwartego dzielenia. I tak jak nie biorę dzieci na randkę czy na spowiedź. Tak nie biorę na krąg. To są 3 h w miesiącu.

  Za to jeżdżą na rekolekcje, grille kręgowe, msze kręgowe itp.
  Podziękowali 3ewaklara E.milia mamababcia
 • zoia powiedział(a):
  Aneczka tak szczerze powiedziawszy niespecjalnie odnajdujemy się w tych wszystkich formacjach i rekolekcjach. Na tyle długo jesteśmy w DK że akurat bardzo dobrze to wiemy. Zależy nam po prostu na wspólnocie, kontakcie z ludźmi o tych samych wartościach, wspólnej modlitwie. I żeby dzieci miały się z kim zaprzyjaźnić. 

  zoia powiedział(a):
  No my akurat raz w miesiącu chętnie byśmy się spotkali we wspólnocie, większej niż nasza rodzina, a mniejszej niż kk, byleby nie było to jakieś sztywne, formalne..

  zoia powiedział(a):
  Jakaś katecheza, modlitwa, dzielenie życiem.. Jakaś animacja lub katecheza dla dzieci.. czasem wspólny wyjazd.. więcej nam do szczęścia nie potrzeba

  To dokładnie tak jak my potrzebowaliśmy i na czym nam zależało. Gdyby na obecnym etapie naszego życia doszły nam jakieś obowiązkowe (albo "mile widziane") formacje, rekolekcje, itp. to byłoby raczej obciążenie i kolejny obowiązek dla nas. A i relacje w takich miejscach bywają trudniejsze, bo presja większa. Szczęśliwie udało się nam znaleźć wspólnotę, gdzie można przyjść i jest się oczekiwanym (ale nie trzeba i usprawiedliwień też nikt nie wymaga), można jechać na wakacje, na wspólne wycieczki, dzieci są ważne (mają swoje spotkania, podczas których są zaopiekowane) i bardzo mile widziane. Przy tym nikt nikomu na ręce nie patrzy, w sumienie nie zagląda, raczej po prostu dzielimy się wiarą. Da się znaleźć takie miejsce, choć pewnie trzeba się trochę porozglądać. Powodzenia, @zoia.
 • Gorzej jak całe to bycie w kręgu ogranicza się tylko do sztywnych spotkań.. A dzieci nic z tego nie mają. Poza tym, że niedzielne popołudnie mają spędzać z opiekunką. 
 • W naszym kręgu opiekunka opiekowała się cała gromadką dzieci. Dawało radę. Czasem na spacer szły, korzystały z ogrodu, czasem film oglądały.

  Raz miesiącu 4 h powiedzmy że 3 h plus dojazd jakby miały z opiekunką jakoś przeżyją.

  Wcześniej byliśmy w neo, tam czas dzieci spędzonych z opiekunką w miesiącu byl 5 krotnie dłuższy.
  Ale formacja jaką otrzymaliśmy dała nam solidne podstawy. Dar wiary tam otrzymaliśmy.

  Moim zdaniem formacja jest ważna. Chrystus też miał wymagania: "kto chce iść za mną niech się zaprze samego siebie i niech mnie naśladuje".
  Podziękowali 3zoia Klarcia mamababcia
 • Ewaklara pewnie, że jakoś przeżyją. Ale mi chodzi o to, żeby one coś z tej wspólnoty miały, choćby przyjaciół chrześcijan, a nie jakoś przeżyły
 • Formacja jest ważna, pewnie że tak, tylko szczerze powiedziawszy nie stwierdzam, żeby omawianie tych konspektów jakiś specjalny wpływ miało na moje życie duchowe
 • Będą mialy, na rekolekcjach wiele dobrych przeżyć, grille integracyjne, można krąg zaprosić do domu na posiadówkę.

  Może ważne jest żeby w kręgu były dzieci w podobnym wieku? Wtedy łatwiej o integrację.

  My w parafii mamy dodatkowo spotkania dla kobiet i tam można się poznać z mamami i dziećmi. Bo mamy wielodzietne to i maluszek i nastolatek się znajdzie.

  Jak rodzice się napełnią, popracują nad relacją z Chrystusem to łatwiej potem dzieciom szukać dobrego środowiska. Pan daje wiele łask!
  Podziękowali 1zoia
 • Krag jest dla małżeństw ale przecież możecie się że znajomymi  i dziecmispitykac w  każdym dowolnym czasie. Zorganizowac kawiarenkę przy parafii czy spotkania dla dzieci. 
  Podziękowali 1ewaklara
 • To chyba musiałby być jakiś zupełnie inny krąģ...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.