Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Kardynał Gulbinowicz ukarany przez Watykan

Bardzo cieszę się że została wyjaśniona ta sprawa.  Czekam na wyjasnienie innych przypadków bez zamiatania pod dywan bo to kardynał. Mam nadzieję że Gulbinowicz nie znajdzie obrońców.

"Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała w południe komunikat, informujący, że jeden z najstarszych purpuratów został ukarany za czyny z przeszłości. Kard. Henryk Gulbinowicz ma zakaz używania insygniów biskupich, będzie także pozbawiony przywileju pochówku w katedrze oraz ma wpłacić pieniądze na Fundację św. Józefa działającą na rzecz ofiar nadużyć seksualnych. Emerytowany hierarcha archidiecezji wrocławskiej został oskarżony o molestowanie, akty homoseksualne, a także współpracę z SB. 

Przedstawiamy pełny komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce: 

W wyniku przeprowadzonego dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących przeszłości kardynała, Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje dyscyplinarne:

- zakaz uczestniczenia w jakiejkolwiek celebracji lub spotkaniu publicznym;
- zakaz używania insygniów biskupich; 
- pozbawienie prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze; 
- wpłacenie przez kardynała odpowiedniej sumy pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji św. Józefa, powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich."

«1345678

Komentarz

• Spisek, lewackie pomówienia, atak na Kościół - wybierz co chcesz  ;) dla wielu osób tutaj to raczej niewygodny temat
    Podziękowali 1Atlantyk
  • Najsmutniejsze jest to że śledztwo przeciwko Gulbinowiczowi przeprowadzono dopiero rok temu! Do tego czasu jako kardynał pouczał innych w sprawach moralności a homoseksualistów z pewnością piętnował! Jak to było: Klęczy pod figurą a diabła ma za skórą.
    Szkoda że takich oszustów, którzy pouczają innych jak żyć wg. 10 przykazań jest wielu.
  • edytowano 6 listopad
    Kajla powiedział(a):
    Spisek, lewackie pomówienia, atak na Kościół - wybierz co chcesz  ;) dla wielu osób tutaj to raczej niewygodny temat

A skąd ta pewność? Jestem przekonana, że dla większości uczestników tego forum to, że w Kościele jest pedofilia, że sprawy były ukrywane etc. to ogromny ból i zgorszenie. I zapewne nie znajdziesz tu zbyt wielu osób (jeśli w ogóle takie znajdziesz), które uważałyby, że takich spraw nie należy wyjaśniać, a ofiar otoczyć pomocą. Winnych ukarać oraz podejmować wszelkie kroki, by zapobiegać takim zdarzeniom na przyszłość.
  • O toto. Karać wszystkich winnych, nieważne kim i jak wysoko są.

• Ja mam nadzieję,  że któryś z moich synów trafi do seminarium,  czy mogłabym nie potępić tego co tam się działo?
  • Kajla powiedział(a):
    Spisek, lewackie pomówienia, atak na Kościół - wybierz co chcesz  ;) dla wielu osób tutaj to raczej niewygodny temat
    O, jak miło, już wydałaś.na nas wyrok. 
  • edytowano 6 listopad
    Jako rodowitej wrocławiance jest mi bardzo, bardzo smutno.
    Dla mnie runął pomnik i to nie tylko duchownego, ale i symbolu walczącego Wrocławia.
    Po raz kolejny nie ogarniam świata.
  • Patrząc na nazwiska i funkcje, które pełnią osoby skazane za pedofilię czy molestowanie myślę, że musimy z naszymi dziećmi rozmawiać o " zlym dotyku". Wiem że wiele osob to wyśmiewa ale to może uchronić nasze dzieci. Wielu rodziców zbyt łatwowiernie oddaje swoje dzieci pod opiekę innym BEZ rozmawiania że nawet: harcmistrz, trener, ksiądz, nauczyciel na koloniach mogą skrzywdzić dziecko. Mojemu synowi kiedy miał 7 lat i zaczął sam przebywać na treningach, zbiórkach (wcześniej były tylko na terenie przedszkola) powiedziałam że nikt nie ma prawa kazać mu się rozebrać. Ostatnio czytałam o bardzo zasłużonym wychowawcy, który molestował chłopca na koloni. Całe szczęście że chłopiec zadzwonił do mamy. A wiele dzieci milczy bo nie są nauczone odpowiedniej reakcji na złe zachowanie dorosłej osoby. 
  • Absolutnie  popieram karanie winnych,  nawet gdy to kardynał  czy ktokolwiek inny .
    Nie widzę powodów  do ubolewania  bo teraz " biedny , schorowany " staruszek. 
    Gdy popełniał  czyny nim nie był. 
    I o to chodzi,  nie byl,  dodatkowo miał władzę.  

Podkreślam,  winnych z udowodnioną winą. 

Skoro Watykan podjął  tak mocne kroki,  znaczy wina jest równie  duża. 
    I nie biorą  mnie " stare schorowane staruszki " 

Przynajmniej wstydu po śmierci w katedrze nie będzie. Przez 100 i więcej lat . 

•    Mogą, mogą. I tata może skrzywdzić, i wujek. Tak samo jak każdy może teoretycznie okraść, pobić. Każdy wie, nie ma sensu stwarzać wrażenia, że świat (księża, wujkowie,  trenerzy) składają się wyłącznie czy w większości z takich ludzi. 
    A kościół płaci frycowe za brak lustracji, kiedy było trzeba. I niech płaci, niech się to wreszcie wyczyści.
  • Jasne,  że tak , niech czyści. 
    Jestem ZA. 

bo żal mi fajnych księży,  którzy dostają  rykoszetem  za takich właśnie  jak wyżej. 

O ofiarach nie wspominając.  
  • jukaa powiedział(a):
       Mogą, mogą. I tata może skrzywdzić, i wujek. Tak samo jak każdy może teoretycznie okraść, pobić. Każdy wie, nie ma sensu stwarzać wrażenia, że świat (księża, wujkowie,  trenerzy) składają się wyłącznie czy w większości z takich ludzi. 

Jukaa ale mi chodzi że dziecko powinno wiedzieć że żaden wychowawca, trener, ksiądz nie ma prawa wykonać pewnych czynności!  Kiedy czytam w gazetach o osobach zatrzymanych za molestowanie albo już skazanych zawsze okazuje się "że to był wieloletni organizator obozów, szacowny trener, wspaniały ksiądz" i okazuje się że najczęściej rodzice bronią go bo "to nie możliwe".  Właśnie dzięki takiej postawie rodziców "przecież nie mogę straszyć dziecka" są tak długo bezkarni!
    Nie chodzi o straszenie dziecka dorosłymi, ale wystarczy jedna informacja: wsród dorosłych są tacy którzy mogą ciebie skrzywdzić. Żaden dorosły nie może zrobić tego i tego. Na obozie nie wchodź sam/ sama do pokoju z dorosłym.  W razie czego krzycz. 
    Dziecko musi wiedzieć że nie może ufać każdemu i że są czynności których żaden dorosły nie ma prawa wykonać przy dziecku.

• Rogalikowa powiedział(a):
    Kajla powiedział(a):
    O, jak miło, już wydałaś.na nas wyrok. 
    Wyrok :D zwykla obserwacja, po prostu zauważyłam że takich tematów się tu raczej nie porusza, chyba że jakis skandal jest związany np. lgbt, wtedy to już co innego 

Ja jestem z Wrocławia i pamiętam czasy gdy Gulbinowicz był tu ważna postacią. Dla mnie to przerażające że na tak wysokich szczeblach hierarchii koscielnej jest tyle zepsucia i zła. Bo jeśli jest tak zle na poziomie ludzi którzy mają w Kościele władze i takie stanowiska, to strach pomyśleć co się dzieje niżej, wśród szeregowych księży.
    Podziękowali 1Atlantyk
  • Zle myślenie. Im kto wyżej, tym większa szansa, że jest wpływowy i ma więcej możliwości manipulowania i zastraszania. Czy to biskup, czy polityk. Czy znany muzyk.
  • No właśnie, np. może kryć tych którzy w hierarchii od niego stoją niżej.
    Poza tym jakoś do swojego stanowiska doszedł 
  • Oczywiście,  możesz myśleć tak, jak chcesz. 
  • Tu początek wywiadu z Terlikowskim o calej sytuacji. Koniecznie przeczytajcie. 

Agnieszka Huf, Stacja 7: Co dzisiejszy wyrok oznacza dla Kościoła w Polsce i Kościoła powszechnego?

Tomasz Terlikowski: Oznacza tyle, że oskarżenia wobec kardynała Gulbinowicza nie dotyczą tylko tuszowania przestępstw innych księży, ale przede wszystkim są to zarzuty personalnie wobec niego. Kary, jaka została wobec niego orzeczona, nie orzeka się za samo tuszowanie. Po drugie oznacza to, że Stolica Apostolska uznała te zarzuty za na tyle poważne i głębokie, że postanowiła tę sprawę przerwać jeszcze przed śmiercią kardynała – wiadomo, że jest on osobą ciężko chorą – tak, żeby nie było zgorszenia po śmierci jego uroczystym pochówkiem. I po trzecie – bo trzeba czytać tę decyzję także w kontekście innych, wcześniejszych decyzji – oznacza to, że układ kościelny, który przez lata tworzył i utrzymywał ksiądz kardynał, sypie się. Zwróćmy uwagę – bp Edward Janiak: dochodzenie nadal się toczy, ale jest przeniesiony na emeryturę. A on przecież był biskupem pomocniczym we Wrocławiu i bardzo bliskim współpracownikiem kard. Gulbinowicza. Arcybiskup Głódź – sekretarz i kierowca arcybiskupa Henryka Gulbinowicza w czasie, kiedy ten był metropolitą białostockim: dochodzenie się toczy. Więc teraz powstaje pytanie o jeszcze dwie postacie, kluczowe dla polskiego Kościoła – co z nimi? Pierwszą z nich jest wychowanek księdza Henryka Gulbinowicza jako prorektora, a później rektora seminarium w Olsztynie, a późniejszy nuncjusz i prymas Polski, arcybiskup Józef Kowalczyk. Wiemy, że przez lata tuszował pewne kwestie, związane ze skandalami seksualnymi w Kościele i wiemy, że to on dużą część tych biskupów, o których teraz powiedzieliśmy, wypromował na biskupów, przy wsparciu Gulbinowicza. No i ostatnim jest biskup Jan Tyrawa, o którego roli w Bydgoszczy też już wiadomo. To jest trzęsienie ziemi dla polskiego Kościoła, ogromne trzęsienie ziemi, bo to oznacza, że Stolica Apostolska wzięła się za sprzątanie. Ale to jednocześnie oznacza, że będą wychodzić kolejne informacje i w niektórych miejscach historię polskiego Kościoła hierarchicznego będziemy pisać od nowa.

• 2 część wywiadu z Terlikowskim:

Myślę, że tak. Będziemy mieli decyzję w sprawie abp. Głódzia – wszczęte dochodzenie jest tylko zapowiedzią decyzji. Myślę, że ksiądz arcybiskup przynajmniej nie będzie miał wstępu do archidiecezji gdańskiej, bo inaczej żaden jego następca niczego nie posprząta, arcybiskup jest zbyt silną osobowością. Będzie tak, jak było we Wrocławiu, kiedy pojawiali się nowi biskupi a i tak rządził wszystkim kardynał. To jest jeden wyrok. W sprawie biskupa Janiaka mamy już usunięcie go z diecezji, ale najprawdopodobniej będzie dalszy ciąg, bo – przypomnijmy – z Wrocławia poszedł list do nuncjatury o nadużyciach biskupa Janiaka wobec kleryków we wrocławskim seminarium. Tylko ten list nigdy nie poszedł dalej, zatrzymał się u ówczesnego nuncjusza, abp. Kowalczyka. Są świadectwa księży, którzy mówią, że podpisali się pod tym listem, ale on nigdy nie opuścił nuncjatury. Więc można spodziewać się kary dla bp. Janiaka. Ale myślę, że jeśli Stolica Apostolska zorientuje się, co się działo i jaką rolę odgrywał w tym abp Kowalczyk, to uruchomi miotłę dużo mocniej i będziemy mieć kolejne decyzje. Bo powiedzmy sobie szczerze – Wrocław to nie było jedyne miejsce, w którym takie rzeczy się działy i tolerowano je także na poziomie biskupów.

• Ostatnia część. Warto przeczytać.

Czy można powiedzieć, że ta dzisiejsza decyzja jest dobrą wiadomością dla Kościoła w Polsce, bo oznacza konkretne oczyszczanie tej długo ukrywanej rany?

To jest początek bardzo trudnej drogi. Kiedy organizm cierpi na gangrenę, to przecięcie wrzodu jest pierwszym krokiem, ale potem wylewa się z tej rany śmierdząca ropa. I takie informacje, bardzo przykre, bardzo smutne, o – często bardzo ważnych – hierarchach, prawdopodobnie będą się wylewać. One będą dotyczyły zarówno ukrywania pewnych spraw, jak i – niestety – własnych zaniedbań. Kto studiował dokumenty w IPN ten wie, że takich informacji wcale nie jest mało. Druga rzecz – dla bardzo wielu katolików to będzie tak potężne zgorszenie, że przynajmniej część z nich odejdzie z Kościoła. Widzieliśmy to w USA, w Irlandii, Niemczech, Francji. Zgorszona, zasmucona, oburzona – odejdzie. Po trzecie Kościół, jako instytucja, utraci ogromną część swojej wiarygodności i bardzo trudno będzie ją odbudować. Teraz widać, że aby cokolwiek było rozwiązane, potrzebna była interwencja Stolicy Apostolskiej, bo Kościół w Polsce nie zrobił prawie nic. I rzeczywiście na końcu tej drogi – daj Boże – będzie oczyszczenie. Ale proszę pamiętać, że w USA proces oczyszczenia Kościoła trwa od ponad dwudziestu lat i wciąż wychodzą nowe sprawy. W tej chwili Stany Zjednoczone czekają w napięciu na raport Stolicy Apostolskiej odnośnie byłego już kardynała i byłego księdza Theodore’a McCarricka – wielu kluczowych hierarchów w Stanach, emerytowanych, ale nie tylko, ma się czego obawiać. To nie jest proces, który się szybko zakończy. To jest kolejny etap tego pierwszego trzęsienia ziemi, od którego zaczynają się dobre thrillery u Hitchcocka – ale napięcie będzie rosło.

Podziękowali 1Klarcia
  • Tu jeszcze wywiad z Obirkiem. Bardzo podobne wnioski jak te u Terlikowskiego. 
    Mam nadzieję, że tekst ten nie zostanie wycięty przez cenzora z forum

"Ekspert przypominał, że sprawa Gulbinowicza była bardzo starannie udokumentowana. - Trwają też prace nad monografią na temat biskupa, gdzie w dialogu z ubecją te sprawy się pojawiają. Nie bez przyczyny prof. Rafał Łatka, jeden z autorów monografii, łączy zbliżającą się publikację z tym wyrokiem niejako uprzedzającym. Bo skandal się wydarzył, ale nie wybrzmiał w mediach. Myślę, że książka dostarczy jeszcze więcej wiedzy dziennikarzom i historykom - podkreślił gość TOK FM.

Dodał, że w jakiś sensie w polskim Kościele zaczyna być "normalniej", bo do tej pory takie wyroki zapadały w sprawach w USA czy Irlandii. -  Warto przypomnieć też dymisję całego episkopatu w Chile. Po raporcie abp. Scicluny, papież Franciszek spotkał się z ofiarami, wyrobił sobie własne zdanie i przyznał się do błędu. A tam sytuacja była podobna, jak w Polsce, też wszyscy szli w zaparte, że o niczym nie wiedzieli. Potrzebna jest iskra zapalna, która wszystko zmienia. U nas chwała za to mediom i prawnikom, takim jak mecenas Nowak. Watykan zaczyna reagować i to jest pocieszające - mówił prof. Obirek.

"Koniec zabawy w ciuciubabkę"

W kontekście krótkiej i wybiórczej pamięci hierarchów kościoła, gość TOK FM przypomniał niedawną rozmowę kardynała Stanisława Dziwisza z Piotrem Kraśką w TVN24. Kardynał nadal przekonywał, że nic nie wiedział m.in. o sprawie molestowania Janusza Szymika przez proboszcza Jana Wodniaka, czy o skandalu w Zakonie Legionów Chrystusa, którego założyciel Marcial Maciel Degollado był pedofilem .

- Ten rodzaj pójścia w zaparte jeszcze trochę potrwa. W połowie listopada ma ukazać się watykański raport o "wyczynach" arcybiskupa Theodore’a McCarricka, który molestował nieletnich. Tam prawdopodobnie też udział niektórych polskich hierarchów, zwłaszcza kardynała Dziwisza będzie ujawniony. No i wtedy, to już nie będzie dobra wola kardynała, który się przyzna lub nie. Mam tylko nadzieje będzie skonfrontowany ze świadkami, którzy pamiętają, jak to było, mają dokument np. na przepływ gotówki. To będzie niebawem rozjaśnione - wskazywał gość TOK FM.

Dodał, że czas „zabawy w ciuciubabkę” mamy już za sobą. - Watykan wyłożył karty na stół. Polska nie była żadną wyspą, jest częścią struktury światowego katolicyzmu. Nie może tylko zbierać chwały, ale też wziąć odpowiedzialność za ciemną stronę Kościoła - mówił prof. Stanisław Obirek.

Tomasz Stawiszyński, prowadzący rozmowę, odparł, że w polskim Kościele jest duży opór już wobec samego przyjęcia do wiadomości, że problem z pedofilią istnieje. - Dominuje narracja, że to atak na Kościół i próba zniszczenia jego dobrego imienia - wyjaśnił Stawiszyński.

Prof. Obirek podkreślił, że choć nie chce wyciągać zbyt daleko idących wniosków, to kontekst, w jakim funkcjonuje Kościół, się zmienił. - Ludzie po niesławnym orzeczeniu tzw. Trybunału wyszli na ulicę i tam też pojawia się jasne wzburzenie wobec Kościoła. (…) Stał się on stroną oskarżoną. Wiadomo, będzie się bronił, ale do czasu. Proszę zwrócić uwagę choćby na ten list "zwykłych" księży , którzy dystansują się do takiej obrony, która za wszelką cenę chce iść w zaparte - podsumował gość TOK FM.

Archidiecezja przeprasza

Archidiecezja wrocławska w wydanym w piątek komunikacie przeprosiła osoby skrzywdzone przez kard. Henryka Gulbinowicza. "Surowość sankcji zastosowanych wobec księdza kardynała wskazuje, że dochodzenie potwierdziło prawdziwość zarzutów stawianych księdzu kardynałowi w przestrzeni publicznej. Fakt, iż sprawa została podjęta, wyjaśniona i doprowadzona do końca potwierdza, że w Kościele nie ma żadnej taryfy ulgowej dla tego rodzaju przestępstw oraz że nigdy nie będzie zgody na ich tolerowanie "- napisał w oświadczeniu rzecznik archidiecezji wrocławskiej ks. Rafał Kowalski.

Wskazał, że komunikat nuncjatury apostolskiej w sprawie kard. Gulbinowicza jest dla Kościoła wrocławskiego bolesny. "Pokazuje, iż w przeszłości pewne osoby zostały poważnie skrzywdzone przez duchownego, który przewodził naszej diecezji. Tym ludziom należy się słowo: 'przepraszam' i im ten wyrok się należał. Wyrażamy szacunek wobec nich i deklarujemy gotowość wsparcia i pomocy" - oświadczył ks. Kowalski."

• Ja pierdziuuu następna myśli, że nie umiemy w internety i wkleja kilometry czegoś. Nie można tego jakoś ograniczyć? 

• Zaraz Ci zarzuci,   że  jesteś cenzorem i ograniczasz...  :D
    Podziękowali 1Berenika
  • Elunia tylko to masz do powiedzenia?
    Nie odniosłaś się do niczego. Żadnego komentarza w tak bulwersującej sprawie. Tylko żadanie ograniczenia!
    Zamiatasz pod dywan niewygodne dla ciebie  fakty z życia kościoła? Wstyd!

• Ci "zwykli" niby tacy odważni i wszystko wiedzieli, to dlaczego o tym listu nie napisali... Lawendowa mafia w kościele, ale i na świecie, o tym też "zwykli" wiedzieli, a Charamsa promowany przez całą "zwykłą" śmietankę.
    Podziękowali 2Rogalikowa Klarcia
  • Bardzo mnie dotknęła ta sprawa. Ten biskup mnie bierzmował. Straszna jest wina którą zaciągnął, i z której niedługo będzie sądzony przez Boga.
    Podziękowali 1Atlantyk
  • @Atlantyk a wystarczyło link wrzucić...
    ale nie, lepiej komuś zarzucać bzdury jakieś, bo ci do narracji pasują 
    Podziękowali 1PonuraKura
  • @Atlantyk, nie ma obaw, że ktoś zamiata... Na pewno Ty wyciągniesz na wierzch, wygarniesz wszystko... 
  • @Atlantyk, jeżeli rzeczywiscie zależy Ci na Kościele to módl się o jego świętość i za biskupów. Jest wystarczająco dużo takich, którzy  zadbają by te wieści do nas dotarły bez Twojej pomocy. 
    Podziękowali 1madzikg
  • katarzynamarta2 powiedział(a):
    @Atlantyk a wystarczyło link wrzucić...
    ale nie, lepiej komuś zarzucać bzdury jakieś, bo ci do narracji pasują 
    Nie prawda! Zobacz poczatek dyskusji. Wypowiedź Malgorzaty lub innych, którzy napiętnowali jego czyny.
     Elunia tylko to napisała!
    W wątku o aborcji wielokrotnie ludzie wklejają długie opisy i nikt nie protestuje a tu nagle "dlaczego nie link"?

• Kobieto odczep się. 
    Każdy pedofil powinien być ukarany, tyle. Jestem rodowitą wrocławianką i prawdopodobnie w tych wklejkach nie ma nic, czego bym nie wiedziała. 
    Wnoszę o bana dla @Atlantyk bo Klarcia to już nadto.
    @Cart&;Pud @Maciek_bs kto wpuścił niech wypuści, bo jak ja już trasę cierpliwość to....
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.