Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Papież-rewolucjonista, Kościół do zaorania...

edytowano grudzień 2020 w Arkan Noego

Jak również b.smutny (dla mnie osobiście), bo upewniający, że nie ma tu dla mnie miejsca.

P.S.Coś dla fanów filmików ;) Komentarz do wywiadu.

Komentarz

 • Nie ma gdzie miejsca dla Ciebie?
  Podziękowali 3Izka Isako PonuraKura
 • Katia powiedział(a):

  Jak również b.smutny (dla mnie osobiście), bo upewniający, że nie ma tu dla mnie miejsca.

  P.S.Coś dla fanów filmików ;) Komentarz do wywiadu.
  Katia dziękuję za ten wywiad. Bardzo ciekawy. Mam nadzieję że przeczyta go wielu Księży i wiernych, którzy jeszcze niedawno bronili Wesołowskiego i innych "dostojników" kościelnych. 
 • A byli jacyś księża - może poza Rydzykiem - którzy bronili bp Wesołowskiego?
 • Klarcia
  Rydzyk nie jest księdzem, który głosi opinie wpływające tylko na kilku wiernych. Dobrze o tym wiesz. Jego postawa i opinie które głosi wpływają na tysiące Polaków dla, których niestety jest wyrocznią.
  Znam i czytałam opinie wielu księży i osób bardzo zwiazanych z Kościołem dla których wszystkie zarzuty przeciwko tym "dostojnikom" kościelnym są wymysłem SB, fałszywkami milicji z lat80 itd. Nadal nie wierzą w ich winę. Szkoda bo to niszczy Kościół.
  Podziękowali 1ewaklara
 • Nie wiem czy to jakiś liczący się ksiądz, tym bardziej skoro wywiad ukazał się w Znaku (czy nie jest to lewacki miesięcznik?), ale uczciwie mowi o oczyszczaniu Kościoła z molestujacych i krzywdzacych ksiezy. Odrutka na rydzykowe mądrości o meczennikach Janiaku i Gulbinowiczu, spiskach i uderzaniu w Kosciol.
 • Kajla powiedział(a):
  Nie wiem czy to jakiś liczący się ksiądz, tym bardziej skoro wywiad ukazał się w Znaku (czy nie jest to lewacki miesięcznik?), ale uczciwie mowi o oczyszczaniu Kościoła z molestujacych i krzywdzacych ksiezy. Odrutka na rydzykowe mądrości o meczennikach Janiaku i Gulbinowiczu, spiskach i uderzaniu w Kosciol.
  Szkoda, że tą odtrutką ma być wylanie dziecka z kąpielą:

  Drugi ważny dokument to adhortacja Amoris laetitia z 2016 r. Kard. Walter Kasper, jeden z jej głównych twórców, określił ją mianem „dokumentu tysiąclecia”. Zgadzam się z nim, ponieważ ta adhortacja wprowadza zasadę dynamicznej interpretacji depozytu wiary. To zmiana paradygmatu: podporządkowanie doktryny duszpasterstwu, a teorii praktyce. Potwierdzeniem tej zmiany jest umożliwienie przez papieża Franciszka udzielania pod pewnymi warunkami komunii osobom rozwiedzionym i żyjącym w nowych związkach. To pokazuje, że będziemy przechodzić od prymatu norm ogólnych nad sumieniem indywidualnym do prymatu sumienia nad tymi normami. Uważam, że w taki właśnie sposób można określić istotę rewolucji kopernikańskiej, którą wprowadziła w Kościele adhortacja Amoris laetitia.


  (...)przeprowadzenie dogłębnej zmiany w Kościele. Jej zapleczem intelektualnym jest dziś niemiecka teologia katolicka, którą reprezentują kard. Walter Kasper czy kard. Reinhard Marx. 
  (...)
  Sekularyzacja w Polsce to nie jest kwestia przyszłości – ona dokonuje się już teraz, i to w szybkim tempie. Spójrzmy na to, jak często w dużych miastach młodzież rezygnuje z lekcji religii, jak błyskawicznie opustoszało wiele seminariów diecezjalnych i zakonnych. Manifestacje są ważne w tym sensie, że wyraźnie pokazują pewne emocje młodych ludzi. Nie jest tak, że one odsłoniły coś nowego. Udowodniły jednak wszystkim, że nie można się dłużej łudzić, iż nie ma problemu z odchodzeniem młodzieży od Kościoła.
  Co jest główną przyczyną tych odejść według Księdza?
  Przyczyny ateizacji młodego pokolenia mają charakter zewnętrzny i wewnętrzny. Czynniki zewnętrzne to dobrobyt, zachodni model życia, społeczeństwo konsumpcyjne, kultura masowa. Mając smartfona, uczestniczymy w globalnej popkulturze i jej treści nas jakoś kształtują. Zostawmy je jednak na boku, bo nie mamy na nie szczególnego wpływu. Wpływ mamy natomiast na czynniki wewnętrzne, takie jak utrata wiarygodności Kościoła w związku z pedofilią czy zbyt głęboki sojusz tronu z ołtarzem.
  (...)
  Właśnie splot religii i polityki znalazł się na celowniku młodych ludzi w czasie niedawnych manifestacji.
  To prawda. Ten sojusz tronu i ołtarza to zresztą problem nie tylko obecnie rządzących, ale też wcześniejszych ekip. W Polsce od dawna istnieje chory układ, który wymaga korekty, a który teraz wydaje się szczególnie silny. On skutkuje niechęcią młodych do Kościoła jako instytucji. Oni nie chcą Kościoła, którego twarzą jest m.in. dyrektor Radia Maryja.
  Fatalny jest też model nauczania religii w szkołach. To, co się dzieje na katechezie, przyspiesza ateizację poprzez banalizację religii, przedstawianie jej niekiedy na poziomie przedszkolnym. Owszem, w 24 z 27 krajów Unii Europejskiej religia jest uczona w szkole. Tylko że u nas przeniesiono do szkół publicznych model katechezy parafialnej. Uważam, że optymalny byłby model, w którym uczniowie mają jedną godzinę wiedzy o religiach w szkole – prowadzoną przez świeckich, kompetentnych nauczycieli; a drugą godzinę o charakterze bardziej ewangelizacyjnym prowadzoną tylko dla chętnych przez katechetów w parafii. Tak jest np. we Włoszech.
  (...)
  Jedyne rozwiązanie dostrzegam w różnorodności doktrynalnej w ramach jednego Kościoła katolickiego. To będzie pewnego rodzaju „anglikanizacja” Kościoła, wymagająca ogromnego wysiłku, by zarazem zachować specyfikę katolickiej forma mentis.
  Z kolei w Polsce moją największą nadzieję budzi ciągle żywy zmysł metafizyczny dużej części naszego społeczeństwa. Spotykam wielu ludzi, którzy posiadają w sercu i umyśle przeświadczenie o transcendencji, o czymś, co przekracza nasz świat. Doświadczam tego zwłaszcza w prywatnych rozmowach o cierpieniu, śmierci, podejściu do życia. Mam gorącą nadzieję, że ten metafizyczny zmysł w nas nie zaginie.


  Podziękowali 1Klarcia
 • Czyli zmiana kościoła katolickiego ze wspólnym Credo oraz wspólną doktryną na rzecz wspólnot para protestanckich z nazwy katolickich.
  Rewolucja protestancka bis, tylko tym razem bezkrwawa na wzór gotującej się żaby.
  W sumie dawno przed tym ostrzegano.
  Podziękowali 3Rogalikowa Barbasia Basja
 • edytowano grudzień 2020
  Katia powiedział(a):
  (...)

  P.S.Coś dla fanów filmików ;) (...)


  Czym jest „rozeznanie” w Amoris laetitia? Odpowiada bp Athanasius Schneider

  Antykatolickie tezy o małżeństwie Lutra 
  KS. PROF. TADEUSZ GUZ, KIEROWNIK KATEDRY FILOZOFII PRAWA KUL
  https://naszdziennik.pl/mysl/133495,antykatolickie-tezy-o-malzenstwie-lutra.html
 • Wywiad jak wywiad, nie znalazłem w nic nadzwyczajnego. Bardziej mnie ciekawią wnioski autorki wątku. Czemu Kościół ma być do zaorania i czemu nie widzi w nim miejsca dla siebie?
  Podziękowali 1Klarcia
 • Kajla powiedział(a):
  Nie wiem czy to jakiś liczący się ksiądz, tym bardziej skoro wywiad ukazał się w Znaku (czy nie jest to lewacki miesięcznik?).
  Owszem.

  Kajla powiedział(a):
  ale uczciwie mowi o oczyszczaniu Kościoła z molestujacych i krzywdzacych ksiezy.
  W temacie lepiej słuchać x. Isakowicza-Zalewskiego. Raz że doskonale - lepiej niż ktokolwiek - zna temat, dwa, że zna też szerszy kontekst, trzy - że nie waha się mówić prawdy.
  Nie tylko o molestowaniu - o pedalstwie w Kościele w ogóle, o kontaktach z SB, o umieszczaniu przez bespiekę swoich w seminariach, o ateizmie wśród księży.

  I co najważniejsze - można być absolutnie spokojnym, że jemu akurat na dobru Kościoła zależy.
  Kajla powiedział(a):
   Odrutka na rydzykowe mądrości
  NC500 powiedział(a):
  Szkoda, że tą odtrutką ma być wylanie dziecka z kąpielą:
  O to to. Na obecnej sytuacji żeruje wielu, także (albo przede wszystkim) wewnątrz Kościoła, którzy by Go - korzystając z okazji - chętnie wykastrowali dosłownie i w przenośni.

  Dobrze jest nie dać się zwieść.

  Podziękowali 1Klarcia
 • edytowano grudzień 2020
  @TecumSeh
  dzienniklodzki.pl
  Ks. Isakowicz-Zaleski: To powtarzany mit, że żonaci będą złymi księżmi [WYWIAD]

  https://dzienniklodzki.pl/ks-isakowiczzaleski-to-powtarzany-mit-ze-zonaci-beda-zlymi-ksiezmi-wywiad/ar/993456

  polsatnews.pl
  "Przypadków pedofilii wśród księży żonatych jest o wiele mniej". Ks. Isakowicz-Zaleski o celibacie
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-01-16/spor-o-celibat-ks-isakowicz-zaleski-w-gosciu-wydarzen-transmisja-od-godz-1915/

  Ksiądz próbował o tym mówić w Radio Wnet, ale mu przerwano.

 • No i? Bo nie wiem o co chodzi?
 • Ano ciekawy temat wrzucił.
 • NC500 powiedział(a):
  @TecumSeh
  dzienniklodzki.pl


  1. Ks. Isakowicz-Zaleski: To powtarzany mit, że żonaci będą złymi księżmi [WYWIAD]

  https://dzienniklodzki.pl/ks-isakowiczzaleski-to-powtarzany-mit-ze-zonaci-beda-zlymi-ksiezmi-wywiad/ar/993456  polsatnews.pl
  2. "Przypadków pedofilii wśród księży żonatych jest o wiele mniej". Ks. Isakowicz-Zaleski o celibacie
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-01-16/spor-o-celibat-ks-isakowicz-zaleski-w-gosciu-wydarzen-transmisja-od-godz-1915/

  Ksiądz próbował o tym mówić w Radio Wnet, ale mu przerwano.

  1. Kapłan we wszystkim oddany Bogu i ludziom, nie będzie miał czasu na zajęcie się swoją rodziną. Widzę to na przykładzie księży znanych mi osobiście. Myślę, że po prostu ks. Isakowicz doświadcza problemów życia w celibacie.

  2. Nie dziwię się, że mu przerwano, bo zwyczajnie głupoty plótł. Wśród księży żonatych tylko dlatego jest mniej pedofilów, bo takich księży jest s sumie niewielu.
 • Zasadniczo temat celibatu księży to kompletnie inna bajka. Nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania i tu się nie zgadzam z księdzem Isakowiczem - ale co to ma w ogóle do rzeczy w temacie o którym dyskutujemy?
  Podziękowali 1Klarcia
 • Jak już reformatorzy palą się do zmian, to niech zmieniają tylko to, co zmieniać wolno.
 • Jeśli chodzi o celibat to najpierw go nie było formalnie obowiązuje od soboru trydenckiego. Praktyka nieposiadania żon oczywiście była dużo wcześniej ale formalnego zakazu nie było.

  Celibat to kwestia organizacyjna a nie dogmatyczna. Różne są opinię na ten temat i zawsze były. jeśli chodzi o księdza Isakowicza-Zaleskiego to jego autorytetu opinia o celibacie w ogóle nie podważa, bo jak słusznie zauważyłeś to nie dogmat tylko coś co można zmienić.
  Podziękowali 1Klarcia
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.