Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Chrzcielnica

edytowano marzec 2021 w Arkan Noego
Ostatnio przy okazji Jutrzni przesiaduję w kościele obok chrzcielnicy. Gdy tak sobie nad nią dumam, dotarło do mnie, że chrzcielnica symbolizuje sadzawkę chrzcielną, która na drodze ewolucji odłączyła się od posadzki świątyni i stoi na nodze. Sporo się też zmniejszyła, trudno by było kogoś do środka włożyć. I tu rzecz ciekawa - nie przypominam sobie Chrztu z użyciem chrzcielnicy. Nawet w Tradycji, gdzie powinno się reaktywować użycie chrzcielnicy, polewa się dziecko wodą nad metalową miseczką. W efekcie chrzcielnica jest tylko kościelnym meblem. A szkoda, bo zawieszona nad nią figura gołębicy sygnalizuje, że to ważne miejsce.
Podziękowali 1Klarcia

Komentarz

  • Sadzawka z VI wieku w mieście Porec w Chorwacji.



    I współczesna w neońskim kościele w Gnieźnie:



    Podziękowali 1Klarcia
  • edytowano marzec 2021
    U nas w ogole nie widziałam chrzcielnicy, ale u siostry na wsi chrzci się właśnie przy niej  choć nie wiem czy nad nią bo moje luki w pamięci nadal się nie zapełniają i nie stoi na nodze, jest tak samo szeroka na całej wysokości. Jak Hania wyzdrowieje poszukam zdjęć
    Podziękowali 1DaddyPig
  • Dwoje moich dzieci chrzczonych nad chrzcielnicą :)
    Podziękowali 1DaddyPig
  • Najmłodszy syn chrzczony nad chrzcielnicą był. Zdjęć nie bardzo umiem wstawiać.
    Podziękowali 1DaddyPig
  • U nas też używa się chrzcielnicy a nie miseczki.
    Podziękowali 1DaddyPig
  • U nas też nad chrzcielnicą. 
    Podziękowali 1DaddyPig
  • W mojej obecnej parafii i obu poprzednich nad chrzcielnicą tylko.
    Podziękowali 1DaddyPig
  • u nas w parafii w czasach przed-covidowych chrzest odbywał się przy chrzcielnicy, woda była brana z niej i polowano głowę.
    Podziękowali 1DaddyPig
  • edytowano marzec 2021
    .
  • U nas różnie. Jak podczas mszy, to nie. Jak po czy przed, to w kaplicy chrzcielnej, przy chrzcielnicy.
    Podziękowali 1DaddyPig
  • A u nas w parafii kamienna chrzcielnica, nad którą chrzci się przez cały rok.

    Mozna tez wymyślać neoństwa na siłę...

    Albo chrzcic dorosłych w basenie, jak to bylo w pierwszych wiekach i zrezygnować z Chrztu dzieci nad tacką.
    Podziękowali 1DaddyPig
  • Skatarzyna powiedział(a):
    U nas różnie. Jak podczas mszy, to nie. Jak po czy przed, to w kaplicy chrzcielnej, przy chrzcielnicy.
    U nas tak samo.
    Podziękowali 1DaddyPig
  • W katedrze mamy porfirowa chrzcielnice. Tez nieuzywana. O niej pisano juz w 840r.

    Cathedrale-metz_cuve-porphyrejpg


  • A ta katedra jest w jakim mieście?
  • Metz (FR)
    Podziękowali 1DaddyPig


  • Czyli mamy wannę - stadium przejściowe między sadzawką, a chrzcielnicą.
    Podziękowali 1Isako
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.