Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Mózg po przejściu COVID-19

Z badań, które zostały zaprezentowane na wiedeńskim 7. Kongresie Europejskiej Akademii Neurologii, wynika, że dwa miesiące po wyjściu ze szpitala chorzy na COVID-19 cierpią z powodu zaburzeń poznawczych i behawioralnych.

Naukowcy z Universita Vita-Salute San Raffaele w Mediolanie sprawdzali zdolności neuropoznawcze u pacjentów wypisanych dwa miesiące wcześniej ze szpitala po przebyciu COVID-19. Wykonywano im również rezonans magnetyczny mózgu (MRI). Okazało się, że ponad 50 procent badanych miało zaburzenia funkcji poznawczych.

https://tvn24.pl/swiat/koronawirus-badania-istotne-zaburzenia-poznawcze-i-behawioralne-maja-zwiazek-z-covid-19-5128559

Komentarz

  • edytowano czerwiec 2021
    Luki w pamięci się zdarzają czesto
  • A badali ich przed Covidem? Bo zakładanie, że wszyscy chorzy na Covid byli idealnie zdrowi neurologicznie, jest co najmniej lekko naciągane.
    Podziękowali 2mamaw Zuzapola
  • Ale przecież pacjenci mają historię choroby, gdzie takie rzeczy są zapisywane.
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Ale przecież pacjenci mają historię choroby, gdzie takie rzeczy są zapisywane.
    Objawowo i szpitalnie chorują najczęściej osoby starsze, więc to badanie jest o kant d..y.
    Historia choroby?..... Gdy z wiekiem zaczynasz słabiej się uczyć nowych rzeczy, to biegniesz na EEG i rezonans? I to pewnie z NFZ. :D Nie pobiegniesz, raczej dzieci i wnuki Cię zawiozą, gdy Alzheimera będą podejrzewać.
    Podziękowali 1Turturek
  • Słyszałam inaczej: osoby, które przeszły ciężko, niekoniecznie mają powikłania i pozostałości.

    Natomiast komplikacje neurologiczne występują u tych, którzy przechodzili stosunkowo lekko.

    np. objaw utraty węchu jest neurologiczny właśnie. Gdy zachodzi, nie jest szczególnie uciążliwy, nie grozi zgonem jak zapalenie płuc, ale oznacza, że mózg został zainfekowany, stąd późniejsze powikłania w sferze poznawczej.
  • Innymi słowy: zależy która część ciała zostanie zainfekowana podczas choroby.
  • Turturek powiedział(a):
    A badali ich przed Covidem? Bo zakładanie, że wszyscy chorzy na Covid byli idealnie zdrowi neurologicznie, jest co najmniej lekko naciągane.
    Mogli jednak mieć stwierdzone choroby lub nie. Człowiek wyraźnie chory jednak zwykle się leczy.
  • Berenika powiedział(a):
    Człowiek wyraźnie chory jednak zwykle się leczy.

    W Polsce? Na utratę węchu czy lekką sklerozę? No może jakiś promil mających problemy.
    Ja kilka lat temu przechodziłem jakąś wirusówkę z częściową utratą węchu. Myślisz że miałem czas iść do neurologa? Nikt nawet nie identyfikował wtedy co to był za wirus.
    Podziękowali 1Malia
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Ale przecież pacjenci mają historię choroby, gdzie takie rzeczy są zapisywane.

    Maciej przytaczasz komentarz z wnioskiem. Nie wierzę, że tym ludziom chodziło o rzeczowe badania. w tych czasach to mało prawdopodobne.
    To naciski, aby się szczepić.
  • He he. Właśnie dokonałem nadludzkiego wysiłku i przypomniałem sobie w sklepie, co miałem kupić. Taka drobna covidowa niedogodność.
  • Okazało się, że ponad 50 proc. badanych miało zaburzenia funkcji poznawczych: 16 proc. miało problemy z tzw. funkcjami wykonawczymi, jak przetwarzanie informacji, pamięć robocza (pozwalająca na przechowywanie i przetwarzanie informacji tymczasowych), myślenie kreatywne, 6 proc. doświadczało problemów w orientacji przestrzennej (np. kłopoty z oceną głębokości czy postrzeganiem kontrastów), 6 proc. miało zaburzenia pamięci, a 25 proc. wykazywało kombinację tych problemów poznawczych. 

    Niepokojące zaburzenia po covid-19! (msn.com)


    Te same badania.


  • Ciekawe czy zbadali, jak te funkcje zmieniają się pod wpływem długotrwałego stresu i ogromnego lęku podczas samej choroby.
    Podziękowali 1mamaw
  • Berenika powiedział(a):
    Okazało się, że ponad 50 proc. badanych miało zaburzenia funkcji poznawczych: 16 proc. miało problemy z tzw. funkcjami wykonawczymi, jak przetwarzanie informacji, pamięć robocza (pozwalająca na przechowywanie i przetwarzanie informacji tymczasowych), myślenie kreatywne, 6 proc. doświadczało problemów w orientacji przestrzennej (np. kłopoty z oceną głębokości czy postrzeganiem kontrastów), 6 proc. miało zaburzenia pamięci, a 25 proc. wykazywało kombinację tych problemów poznawczych. 

    Niepokojące zaburzenia po covid-19! (msn.com)


    Te same badania.


    A i tak podobno szczepienie gorsze.
    Podziękowali 1Klarcia
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.