Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

w Polsce przeprowadzono pierwszą na świecie udaną próbę lotu rakiety napędzanej silnikiem detonacyjn

edytowano 5 październik w Ogólna

Zespół inżynierów z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa przeprowadził pierwszą na świecie, udaną próbę lotu rakiety doświadczalnej napędzanej silnikiem rakietowym wykorzystującym proces wirującej detonacji, zasilanego ciekłymi materiałami pędnymi. Próba została przeprowadzona 15 września br. na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce pod Warszawą. Silnik rakietowy, zgodnie z planem, pracował przez 3,2 s. rozpędzając rakietę do prędkości około 90 m/s. Pozwoliło to na osiągnięcie przez rakietę pułapu 450 m.

Udany test został przeprowadzony 15 września bieżącego roku. Próba miała miejsce na poligonie w Zielonce pod Warszawą. Instytut zwraca uwagę, że istnieje bardzo szerokie pole zastosowań procesu wirującej detonacji – od napędu rakiet, napędów lotniczych po zastosowania w urządzeniach energetycznych. Podkreślono, że w Polsce od ponad 15 lat, pod kierunkiem profesora Piotra Wolańskiego prowadzone są badania doświadczalne wykorzystania procesu wirującej detonacji w silnikach. „Nad technologią wykorzystania wirującej detonacji pracują obecnie największe światowe koncerny. Przykładem mogą być Pratt&Whitney oraz GE, które na prowadzenie  prac związanych z rozwojem napędu detonacyjnego otrzymały łącznie 500 mln USD z laboratorium badawczego lotnictwa amerykańskiego (US Air Force Research Laboratory)” – podkreślono w komunikacie.


całość

https://kresy.pl/wydarzenia/w-polsce-przeprowadzono-pierwsza-na-swiecie-udana-probe-lotu-rakiety-napedzanej-silnikiem-detonacyjnym-video/


Komentarz

 • A co ten rodzaj napędu daje ludzkości?
  -oszczędność paliwa
  -większą prędkość
  -wykorzystanie nietypowych sposobów spalania


  To dla mnie informacja taka jak ta że na Marsie wieje wiatr.
  Nam życia nie zmieni, technologię wezmą obcy najpewniej USA i co mi z tego ?

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.