Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Gromnica

Nigdy nie było w moim domu gromnicy, od piorunów był piorunochron, wilki tylko w bajkach i idea gromnicy była nieaktualna.
W środę będzie świecenie gromnic i ksiądz zachęcał, by mieć, by zapalać, by Maryja chroniła nas przed niewidzialnymi wilkami, burzami w rodzinie. 

Macie gromnicę, używacie? 
Podziękowali 1Isako

Komentarz

  • Mamy świece od chrztu dzieci, ale używamy je tylko podczas uroczystości kościelnych. Są jeszcze świece Caritasu oraz DK. Te zapala się podczas różnych modlitw, spotkań kręgowych czy świąt.
  • Mamy gromnice I uzywamy; ostatnio, gdy umieral moj tata. Gdy lekarz powiedzial, ze nic juz nie moga pomoc poniewaz tata kona, zapalilismy gromnice I zaczelismy sie modlic. 
    Podziękowali 2Elf77 Gosia5
  • My też mamy gromnice, ale chcę w tym roku kupić taką grubsza i poświęcić. 
  • czy nie uważacie że to nie gromnica działa ale nasza wiara i modlitwa?
  • Pamietam tez z dziecinstwa,, ze babcia zapalala swiece podczas duzych burzy. Wokol grzmoty, blyskawice, w domu ciemno, bo brak pradu, a babcia spokojnym glosem mowila, ze nic zlego nam sie nie stanie, bo Pan Bog sie nami opiekuje.
    Tak sobie mysle, ze teraz to trzeba sie tlumaczyc, wyjasniac o Co chodzi z symbolika w chrzescijanstwie, a wtedy mielismy po kilka lat I to bylo oczywiste, ze nie swieczka nas chroni ale Bog. 
    Podziękowali 4Isako Elf77 mamaw Gosia5
  • edytowano styczeń 2022
    Leli powiedział(a):
    Pamietam tez z dziecinstwa,, ze babcia zapalala swiece podczas duzych burzy. Wokol grzmoty, blyskawice, w domu ciemno, bo brak pradu, a babcia spokojnym glosem mowila, ze nic zlego nam sie nie stanie, bo Pan Bog sie nami opiekuje.
    Tak sobie mysle, ze teraz to trzeba sie tlumaczyc, wyjasniac o Co chodzi z symbolika w chrzescijanstwie, a wtedy mielismy po kilka lat I to bylo oczywiste, ze nie swieczka nas chroni ale Bog. 
    otóż to. Gromnica to raczej znak dla dzieci niż dorosłych - potrzebujecie takich zewnętrznych znaków? chyba że chodzi tylko o zachowanie pięknej tradycji, albo o znak dla dzieci
  • Sama nie wiem. Mysle, ze raczej nie. W swoim wlasnym domu jeszcze nigdy nie zapalalam swiecy podczas np. burzy.
    Z drugiej strony te tradycje ksztaltowaly mnie, gdy bylam dzieckiem. Przypominaly, ze sa sprawy wykraczajace ponad to co widze, ze podczas burzy sa nie tylko zjawiska atmosferyczne, emocje takie jak strach, ale tez I Bog, ktory jest ponad to wszystko. Nie potrzebne byly slowa.
    Pytanie jak to przekazac kolejnemu pokoleniu odrzucajac ta symbolika, tradycje ale tez I bez "kazan". 
    Podziękowali 1Elf77
  • Mamy gromnice i 2 lutego chodzimy z nią do kościoła. Podoba mi się ta tradycja i chcę przekazać ją również dzieciom. W dzieciństwie też pamiętam zapalaną gromnicę podczas burzy. 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.