Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Papież o wojnie

Może drażliwy temat, bo jeszcze tu o tym nie było (?). Mam nadzieję, że nie zostanie skasowany jako "atak na katolików". Pytam z ciekawości. Jak odbieracie takie słowa papieża? Dlaczego wg was nie potępił Rosji za zaatakowanie Ukrainy? Zamiast tego jakieś okrągłe słówka i to, moim zdaniem, nie na miejscu "wszyscy jesteśmy winni". Taka tradycja Watykanu?
«134

Komentarz

• Oczywiście, że potępił.

"Dobra polityka nigdy nie jest owocem dominacji i siły, ale kultury troski o człowieka, jego godność i nasz wspólny dom. Dowodem tego jest ta haniebna wojna, której jesteśmy świadkami – zauważył Papież Franciszek podczas audiencji dla przedstawicielek jednego z włoskich chrześcijańskich stowarzyszeń kobiecych (Centro Femminile Italiano)."

https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2022-03/papiez-o-inwazji-rosji-na-ukraine-to-haniebna-wojna.html
    Podziękowali 1Leli
  • Ja to rozumiem tak prosto obrazowo- każdy popełniony grzech jest jak kamień, który pojawia się na świecie. Potem te kamienie wykorzystuje szatan, by uderzać w ludzi. Im więcej ich ma do dyspozycji, im są one większe tym więcej krzywdy ludziom czyni. 
    Nie ma powszechnej praktyki pokuty, która mogłaby kruszyć te kamienie. 
    Podziękowali 1Klarcia
  • Był atak na papieża za te słowa. Ale może przedwczesny i za ostry. 

Czekamy na słowa Rosja, Putin. Ja też czekam, ale z jakiś przyczyn on milczy. 

"Wszyscy jesteśmy winni." . Rozumiem te słowa tak, że robimy za mało, państwa robią za mało żeby powstrzymać na Ukrainie ten mord, bo chcą mieć dobrze tu u siebie. 
    Kalkulują i przyglądają się. 
    Dobrze by było żeby papiez powiedział co należy zrobić żeby powstrzymać tam mordowanie ludzi. 
    Podziękowali 1Klarcia
  • > co należy zrobić żeby powstrzymać tam mordowanie ludzi

Nawracać się i wierzyć w Ewangelię.
    Podziękowali 3Turturek Beta Klarcia
  • Chwała papieżowi Franciszkowi za to, że poświęcił Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi. To było oficjalne wydarzenie,  takie pisanie w internecie nie ma tej rangi. Obietnicą Fatimy jest, że jeśli wierni chwycą za różańce, to Rosja się nawróci. 
    (Po poprzednim poświęceniu świata przez Jana Pawła II nie doszło do ataku jądrowego w 1983/84 r. )
    Podziękowali 2DaddyPig zbyszek
  • Beta powiedział(a):
    Ja to rozumiem tak prosto obrazowo- każdy popełniony grzech jest jak kamień, który pojawia się na świecie. Potem te kamienie wykorzystuje szatan, by uderzać w ludzi. Im więcej ich ma do dyspozycji, im są one większe tym więcej krzywdy ludziom czyni. 
    Nie ma powszechnej praktyki pokuty, która mogłaby kruszyć te kamienie. 
    Ok. Jednak wobec faktu, że nie wymawia nawet słowa Rosja, teksty o tym że każdy jest winny brzmią jak rozmywanie tematu... widziałam już krytykę jego wypowiedzi od prawa do lewa i memy, że papież jeszcze nie wyrobił sobie zdania, kto na tej wojnie jest agresorem. Dla mnie jego wypowiedzi są słabe, kolejny kryzys wizerunkowy KK, aż dziwne że tym razem z udziałem "tego fajnego papieża".
    Podziękowali 2Wilfrid zbyszek
  • Papież nie ma być sędzią, ale dbać o zbawienie duszy każdego człowieka.

Po drugie jeżeli jakiemuś krajowi inny kraj dostarcza broń, to ten kraj nie jest też winny konfliktu? Bo chyba za bardzo wszyscy chcą się wybielić, zrzucając własne winy na Rosję, albo uważając, że skoro Rosja robi tak źle, to oni są tacy wspaniali. Otóż nie. Wszyscy jesteśmy winni, po pozwalamy najdrobniejszemu złu rozrosnąć się do makabrycznych rozmiarów.
    Podziękowali 4Pioszo54 Avq Klarcia Gosia5
  • Nazwanie głośno kraju-agresora to od razu bycie sędzią? Normalnie bardziej neutralny niż Szwajcaria  ;)
  • Dusza Pani to ciało. I nie ciałem ma się zajmować chyba, że w związku z duszą. Co też uczynił.
  • Czemu wrogom Kościoła tak bardzo zależy na tym, aby Franciszek wszedł w otwarty konflikt z władzami rosyjskimi? To bardzo proste. Bo wtedy Putin aresztuje księży i pozamyka kościoły. Dobrze, że Papież jest mądrzejszy od tych prowokatorów.
    Podziękowali 4Cart Klarcia zbyszek Berenika
  • W sensie że póki papież nie wymawia nazwy kraju, to Putin nie wie, że mówi o Rosji? Trudno uznać określenie "wojna, które sieje śmierć, zniszczenie i nędzę" za przyjazne słowa. Zastanawia mnie tylko ta... niejednoznaczność w określeniach
  • Dla mnie Papież postępuje słusznie. Świadczy o tym także to, kto go krytykuje, a kto popiera. Zdecydowanie bliżej mi do tych drugich.
    Podziękowali 2Klarcia Gosia5
  • Po prostu Watykan boi się eskalacji konfliktu i mszczenia sie na katolikach. 
    Myśli swoje ale wprost nie wymieni nazwiska dyktatora. Wola, za oba państwa modlić sie. 
  • M_Monia powiedział(a):
    Po prostu Watykan boi się eskalacji konfliktu i mszczenia sie na katolikach. 
    Myśli swoje ale wprost nie wymieni nazwiska dyktatora. Wola, za oba państwa modlić sie. 
    Tak jest chyba od wieków. Nigdy nazwania zbrodniarzy po imieniu.
    I tak zapewne zostanie.
    "Królestwo moje nie jest z tego świata."
  • M_Monia powiedział(a):
    Po prostu Watykan boi się eskalacji konfliktu
    Boi się? Chyba raczej stara się uniknąć eskalacji, bo ona nie służy zbawieniu. Jezus wyraźnie powiedział: "A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują". Skąd więc pomysł że Papież ma postępować inaczej?
    Podziękowali 1Klarcia
  • Ma rację
    Czy ktoś rozliczył np USA za ich misję hm pokojowe? Za Wietnam, Bałkany? 
    Czy ktoś rozliczył za Palestyne?
    Czy ktoś rozliczyl za Gruzję, Donbas, Krym?
    Za Syrie? 
    Podziękowali 3Pioszo54 paulaarose Avq
  • Papież Franciszek po raz kolejny wyraził uznanie dla Polaków za - jak to ujął - "niezwykłą i przykładną życzliwość dla naszych braci Ukraińców". W czasie środowej audiencji ucałował ukraińską flagę przywiezioną z Buczy, miejsca masakry cywilów.

Podziękowali 1Klarcia
  • Dla mnie papież bardzo radykalnie wraca do nauk Jezusa. Można powiedzieć, że zbyt radykalnie, jak na obecne czasy. Dlatego tak trudno zrozumieć jego postępowanie. I tu należałoby przypomnieć, że świat przygotowuje się na przyjście antychrysta. Antychryst podważy wszystko to co zalecał Jezus i równocześnie on stanie na czele kościoła. Czyli będzie to kościół bez ascezy, pokuty oraz bez akceptacji swoich win, zwanej sprytnie (pomylenie pojęć) poczuciem winy. Antychryst będzie bardzo przekonujący i ludzie uznają, że ten prawdziwy Kościół ich okłamał. I zacznie się prześladowanie tego prawdziwego Kościoła.

W interesie ludzkości byłoby uznanie tego, że jesteśmy braćmy. Żyjemy jednak w tłumie szatanów, naszych wrogów. Nie widzimy ich, ale ulegamy ich wpływom. Widzenie wroga w Putinie, czy Zełeńskim (i tak bywa) jest im bardzo na rękę. A to szatani są naszymi wrogami, a grzech, czyli postępowanie wbrew Woli Bożej, naszym nieszczęściem. O tym przypomina papież.

Ze swojego postępowania zauważyłem, jak bardzo łatwo zżyć się z grzechem. Ostatnio zdemaskowałem taki jeden w swoim życiu. Pomógł mi w tym exodus. Pomogła mi też w tym książka https://www.ceneo.pl/98304871 Polecam, rozsądnie jest się zapoznać ze świadectwami innych ludzi, którzy przeżyli Sąd Boży, niż czekać w samozadowoleniu (bez poczucia winy) na własny. Lepiej i bezpieczniej uczyć się na cudzych błędach.
  • „Najnowsze informacje o wojnie na Ukrainie, zamiast przynosić ulgę i nadzieję, zaświadczają o nowych potwornościach, takich jak masakra w Buczy – mówił Ojciec Święty. – Coraz bardziej przerażające okrucieństwa, dokonywane są także na cywilach, bezbronnych kobietach i dzieciach. Są to ofiary, których niewinna krew woła do nieba i błaga: «Niech zostanie położony kres tej wojnie! Niech zamilknie broń! Niech zaprzestanie się siać śmierć i zniszczenie!». Pomódlmy się o to razem.“

„Wczoraj prosto z Buczy, przywieziono mi tę flagę. Ta flaga pochodzi z wojny, właśnie z tego zamęczonego miasta - Buczy. Towarzyszy nam też tutaj grupa ukraińskich dzieci. Pozdrówmy je i pomódlmy się razem z nimi – zachęcał Papież trzymając w rękach ukraińską flagę. – Te dzieci musiały uciekać i przybyć do obcej ziemi: to jeden z owoców wojny. Nie zapominajmy o nich i nie zapominajmy o narodzie ukraińskim. Ciężko jest być wykorzenionym ze swej ziemi przez wojnę.“

https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2022-04/papiez-o-potwornosciach-w-buczy.html
  • Turturek powiedział(a):
    M_Monia powiedział(a):
    Po prostu Watykan boi się eskalacji konfliktu
    Boi się? Chyba raczej stara się uniknąć eskalacji, bo ona nie służy zbawieniu. Jezus wyraźnie powiedział: "A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują". Skąd więc pomysł że Papież ma postępować inaczej?
    W czasach Jezusa naturalne było rozgraniczenie i odróżnienie wroga publicznego (hostis) od wroga prywatnego (inimicus). Słowa Zbawiciela o miłości nieprzyjaciół (por. Mt 5, 43-45) odnosiły się do przebaczenia wrogowi prywatnemu, nie dotykały zaś problemu wroga publicznego. Wrogowi prywatnemu należy przebaczyć zawsze. Kwestię relacji do wroga publicznego reguluje św. Paweł polecając podporządkować się władzy, która jest narzędziem wymierzania sprawiedliwości czyniącym zło (por. Rz 13, 1-7)
    https://deon.pl/czytelnia/czasopisma/czy-chrzescijanin-powinien-zabijac-w-imie-obrony-ojczyzny,97659

• Skoro Papież został postawiony na czele wszystkich owieczek, to jedynym wrogiem publicznym dla niego jest szatan. Inni ludzie, bez względu na ogrom przestępstw, są tylko zagubionymi owcami i trzeba zrobić wszystko aby sprowadzić je do stada, a nie kamieniować.
    Podziękowali 2DaddyPig Klarcia
  • edytowano 8 kwiecień
    Ale już bezdzietnych z wyboru mógł skrytykować po imieniu, nazwać egoistami?

Wiem że tego się nie da porównać, ale skoro jednych mógł w stosunkowo małej sprawie nazwać po imieniu to co robią ( chyba padły nawet bardzo ostre słowa, że to odbiera nam człowieczeństwo taka postawa niechęci wobec rodzicielstwa, to współczesny egoizm, gdzie wybiera sie zwierzęta zamiast dzieci) , to niech teraz nazwie innych po imieniu w dużej sprawie.
    Bardziej zrozumieli byłoby żeby powiedział, że postawa niektórych Rosjan, tej polityki agresywnej takich ludzi odbiera nam człowieczeństwo. Niech nazwie po imieniu tak jak nazwał bezdzietnych i 1 dzietnych. o kogo chodzi. 

Ja nadal nie rozumiem. Może ktoś to dobrze wyjaśni i zrozumiem. 

• M_Monia powiedział(a):
    Ale już bezdzietnych z wyboru mógł nazwać egoistami tak po imieniu?

Ale przecież potępił wojnę, taka jak potępił bezdzietność z wyboru.

wypowiedź

"To jest bestialstwo wojny – czynu barbarzyńskiego i świętokradczego. Wojna nie może byś czymś nieuniknionym, nie możemy przyzwyczaić się do wojny!"

jest chyba bardziej dosadna niż:

"Natomiast "nie podobają się Jezusowi" małżeństwa bezpłodne z wyboru. - Te małżeństwa, które nie chcą mieć dzieci; które chcą pozostać bezpłodne. Ta kultura dobrobytu, która dziesięć lat temu nas przekonała: "Lepiej jest nie mieć dzieci! Tak jest lepiej! Możesz wtedy jeździć na wakacje i poznawać świat, możesz mieć willę na wsi, mieć spokój...". Lepiej - wygodniej - jest raczej mieć pieska, dwa kotki i miłością obdarzać dwa kotki i pieska."

Podziękowali 1Klarcia
  • edytowano 8 kwiecień
    Ale tu potępił konkretnych ludzi, bezdzietnych z wyboru.
    To przecież nie mnie, bo ja dzieci mam i to sporo.
    Ani nie moja siostrzenice, która intensywnie leczy się na bezpłodność już kilka lat i jest jej marzeniem dziecko a nawet kilkoro. 
    Modli się o uzdrowienie. 

A tu napisał ogólnie. 
  • edytowano 8 kwiecień
    Dlaczego tu nie "potępił" konkretnie najezce?
    Właśnie nie. 
    Gdyby powiedział że nie podobają się Jezusowi ci którzy napadają na obcy kraj celem też zabijania, gwałcenia, zniszczenia mienia, maltretowania
  • Gdzie masz potępienie konkretnych ludzi? Czy zwrot "nie podobają się" jest naprawdę potępieniem? Czy raczej zwróceniem uwagi?

Nie powiedział, że bezdzietność jest świętokradcza i barbarzyńska.

Prosiłbym o mniej propagandy medialnej, a więcej analizy faktów.
  • Użył rzeczownika "małżenstwa bezpłodne z wyboru" a jakiego rzeczownika użył w sprawie konfliktu na Ukrainie? Agresorzy? Najeźdźcy ? 
     @Klarcia ostatnie zdanie jest mistrzostwem polityki: "Ciężko jest być wykorzenionym ze swej ziemi przez wojnę.“ -Bo ja myślałam że że wykorzeniaja a nawet zabijają ich Rosjanie a nie wojna....
    Podziękowali 1M_Monia
  • Jeszcze raz pytam, gdzie masz potępienie?

A w przypadku wojny czy tylko agresorzy popełniają czyny degradujące ich dusze?
    Papież nie zajmuje się materialnym aspektem wojny, ale jej wpływem na nasze zbawienie, a to jest mocno zagrożone obojętnie czy byliśmy agresorami czy się tylko przypatrujemy.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Agmar powiedział(a):
    Użył rzeczownika "małżenstwa bezpłodne z wyboru" a jakiego rzeczownika użył w sprawie konfliktu na Ukrainie? Agresorzy? Najeźdźcy ? 
     @Klarcia ostatnie zdanie jest mistrzostwem polityki: "Ciężko jest być wykorzenionym ze swej ziemi przez wojnę.“ - Bo ja myślałam że że wykorzeniaja a nawet zabijają ich Rosjanie a nie wojna....
    A czy podczas II WŚ, papież wskazał na Niemcy, jako agresora; czy krytykował Hitlera i jego przybocznych?
    Z tego co wiem, wypowiedzi Piusa XII były w takim samym klimacie, jak teraz Franciszka.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.