Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Robi się trudniej



Którą odpowiedź wybierzecie? 
[_] A
[_] B
[_] C

Komentarz

  • Jak w szkole moich dzieci padło "do hymnu" na koniec roku, to słowa znali tylko dorośli, a i to nie wszyscy  :/
  • Generalnie ludzie coraz mniej śpiewają. W wielu kościołach śpiewa już sam organista, bo wierni się za bardzo krępują. To co się dziwić tym co mają hymn śpiewać? Do tego dochodzi coraz większe odsuwanie patriotyzmu jako coś obciachowego, albo wręcz szkodliwego i mamy co mamy. Wystarczy popatrzeć jak traktuje się flagę w USA, a jak u nas. To nie jest wina rządu.

    A co do pytania na Onecie, to zawsze można skorzystać z podpowiedzi jaką udzielił kat w Shreku, "Trójkę! Wybierz trójkę Panie!"
  • Nie wiem, co za szkoła. W podstawówkach jednak znajomość dwóch pierwszych zwrotek od czwartej klasy jest wymagana.
  • generalnie, to mamy słaby hymn, trzyma się chyba tylko siłą tradycji, zresztą niedawnej i jakby trochę wstydliwej.

    na mój gust hymnem powinno być Gaude Mater Polonia
    Podziękowali 1In Spe
  • W czerwcu byłam na promocji u syna i jako jedna z nielicznych stałam na baczność w czasie grania hymnu. I wiecie co, to jest tak naprawdę niezależne ode mnie, znaczy nie umiem inaczej.
  • Kajla powiedział(a):
    Tzn jak traktuje się flagę u nas?
    O np. jak na słynnym filmiku...


    Wystarczy się przejść po mieście gdzie są różne ogródki przy domkach czy blokach i widać brudne postrzępione flagi co jest ewidentną profanacją. Nie zdejmuje się też flag podczas deszczu co jest wbrew zasadom. Wiele sklepów jak np. Carrefour wywiesza flagę z godłem co jest naruszeniem ustawy.



  • Pioszo54 powiedział(a):
    generalnie, to mamy słaby hymn, trzyma się chyba tylko siłą tradycji, zresztą niedawnej i jakby trochę wstydliwej.

    na mój gust hymnem powinno być Gaude Mater Polonia
    A ja bym dała jako hymn utwór p.t.:"Żeby Polska była Polską".  Treść jest ponad czasowa.


  • Mazurek Dąbrowskiego napisany przez Wybickiego
  • Kajla powiedział(a):
    ale to jednak jednostkowe zdarzenie (?).
    Obawiam się, że nie musi być jednostkowe. W wielu miejscach panuje wielka bezmyślność i beztroska. Jeszcze żyje wiele osób wychowanych w PRLu, gdzie miłość do flagi nie była zbyt hołubiona.

    Kajla powiedział(a):
    o tym żeby flagę zdjąć podczas deszczu pewnie wiele osób nawet nie pomyśli i nie wynika to z braku szacunku.
    Bezmyślność zazwyczaj wynika z braku szacunku, bo nie jest istotne dla Ciebie czy flaga jest czysta, wyprasowana, sucha, ważne żeby zaszpanować czymś co wisi. Zamiast szacunku do flagi mamy szacunek dla własnego ego.

    Kajla powiedział(a):
    Amerykanie zawsze zwijają flagi jak pogoda zła?
    W każdej społeczności znajdą się jednostki patologiczne, ale sądzę, że Amerykanie jednak statystycznie bardziej dbają o swoją flagę. Mieli wiele pokoleń które systematycznie budowały patriotyzm, podczas gdy u nas patrioci byli mordowani lub wywożeni daleko na wschód. To tak jak sprzątaniem po sobie i swoim zwierzęciu. Jak od pokoleń jest to oczywiste, to okolice są zadbane i czyste. Jak wszystkim wisi, bo to przecież państwowe, a przynajmniej nie moje, to mamy chlew i slumsy.

  • Nie jest źle do tego stopnia, że nawet nie mamy porządnie opracowanego godła w wersji cyfrowej. Miała być nowa ustawa zmieniająca m.in. ten problem, ale opozycja utopiła projekt. Czy słusznie, czy nie, nie wnikam, ale brak oficjalnej wersji cyfrowej jest bardzo dotkliwy dla grafika. Do tego wiele instytucji państwowych ma loga niezgodne z rozporządzeniami chociażby poprzez brak wersji czarno-białej naszego godła. Jak się przypatrzycie, to posiadają orła z godła poprzedniego już nieaktualnego. Taki to szacunek dla symboli.

    A dla flagi? Urzędy wywieszające tylko flagę ukraińską czy europejską to nie jednostkowe przypadki. Co z tego że opodal jest maszt z flagą Polski, ale flaga obcego go kraju nie może wisieć samodzielnie, zawsze musi na pierwszym miejscu być nasza.


    Podziękowali 1zbyszek
  • Amerykańską flagę możesz założyć nawet na tyłek. Wolę jak niekiedy nasza wisi na deszczu niż miałaby opinać czyjeś pośladki. 
    Podobnie bywały już u mnie ubranka z angielską flagą, które jak się zużyły to dostawały drugie życie jako szmata.
    Jednak lepiej że flaga polska ma miejsce na maszcie, nawet jak czasem moknie. Chyba mam inne rozumienie szacunku dla flagi.
    Podziękowali 1Aga85
  • Beta powiedział(a):
    Amerykańską flagę możesz założyć nawet na tyłek.
    I Polacy nie gęsi, też swe majtki mają.


    Beta powiedział(a):
    Podobnie bywały już u mnie ubranka z angielską flagą, które jak się zużyły to dostawały drugie życie jako szmata.
    Polską flagę można używać jako szmaty pod warunkiem rozcięcia barw na osobne części. Podejrzewam, że co do angielskiej flagi, też są odpowiednie przepisy, a że ich nie znasz, to narażasz się Anglikom nie szanując ich barw.

    Beta powiedział(a):
    Jednak lepiej że flaga polska ma miejsce na maszcie, nawet jak czasem moknie.
    Mokra flaga wygląda jak szmata i jest to bardzo zły pomysł, aby tak ją eksponować.


    Beta powiedział(a):
    Chyba mam inne rozumienie szacunku dla flagi.

    Raczej brak wiedzy co do sposobu postępowania z nią. Ale wystarczy poczytać odpowiednie rozporządzenia czy poradniki przygotowane na ich podstawie. To nie boli.
  • Turturek powiedział(a):
    Beta powiedział(a):
    Amerykańską flagę możesz założyć nawet na tyłek.
    I Polacy nie gęsi, też swe majtki mają.

    1. To właśnie przyklad naśladowania podejścia Amerykanów do flagi.
    2. Zachwycałbyś się poziomem szacunku dla Matki Bożej, gdyby na tej bieliźnie był Jej wizerunek?

    Turturek powiedział(a):
    Beta powiedział(a):
    Podobnie bywały już u mnie ubranka z angielską flagą, które jak się zużyły to dostawały drugie życie jako szmata.
    Polską flagę można używać jako szmaty pod warunkiem rozcięcia barw na osobne części. Podejrzewam, że co do angielskiej flagi, też są odpowiednie przepisy, a że ich nie znasz, to narażasz się Anglikom nie szanując ich barw.
    Polską flagę mam tylko do wywieszania- starczy mi na całe życie i nie zostanie szmatą, nie ten materiał.
    Poza tym nawet jakby była z bawełny, to po rozcięciu na dwa kolory nijak nie poznasz, że to część flagi. W przypadku amerykańskiej czy angielskiej uzyskanie szmaty bez skojarzeń z flagą jest nierealne.

    Turturek powiedział(a):

    Beta powiedział(a):
    Jednak lepiej że flaga polska ma miejsce na maszcie, nawet jak czasem moknie.
    Mokra flaga wygląda jak szmata i jest to bardzo zły pomysł, aby tak ją eksponować.
    Moja nie.

    Turturek powiedział(a):

    Beta powiedział(a):
    Chyba mam inne rozumienie szacunku dla flagi.

    Raczej brak wiedzy co do sposobu postępowania z nią. Ale wystarczy poczytać odpowiednie rozporządzenia czy poradniki przygotowane na ich podstawie. To nie boli.
    Ja odnoszę się do stawiania Amerykanów za wzór szacunku dla flagi.
    Czy w materiałach o polskiej fladze jest, że eksponowanie flagi gdzie popadnie (czyli również na odzieży, w tym bieliźnie) to właściwy sposób postępowania z nią?
  • Wilfrid powiedział(a):
    Jak w szkole moich dzieci padło "do hymnu" na koniec roku, to słowa znali tylko dorośli, a i to nie wszyscy  :/
    Nauczyciel muzyki nawala. Znajomość Hymnu jest w podstawie programowej więc nikt nie powinien dostać oceny pozytywnej z muzyki na koniec roku. 
    Podziękowali 1Berenika
  • Kacha powiedział(a):
    Wilfrid powiedział(a):
    Jak w szkole moich dzieci padło "do hymnu" na koniec roku, to słowa znali tylko dorośli, a i to nie wszyscy  :/
    Nauczyciel muzyki nawala. Znajomość Hymnu jest w podstawie programowej więc nikt nie powinien dostać oceny pozytywnej z muzyki na koniec roku. 
    Wolałbym jednak, żeby uczniowie nie musieli powtarzać roku za brak znajomości jednego elementu z podstawy programowej. Nawet, jak to jest hymn.
  • Tu nie chodzi o to, żeby zostawiać na drugi rok za Hymn, ale, żeby nauczyć. 
    Podziękowali 1Skatarzyna
  • Treść jest też na języku polskim.
    Podziękowali 1Skatarzyna
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.