Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czego nauczył Was Franciszek?

Tak jak w temacie. Co Was przekonuje? Może czegoś nie widzę, może nie czuję, otwórzcie mi oczy. Co takiego cennego odkrywacie w Jego słowach, czynach, decyzjach?
«13456

Komentarz

  • Kacha powiedział(a):
    Tak jak w temacie. Co Was przekonuje? Może czegoś nie widzę, może nie czuję, otwórzcie mi oczy. Co takiego cennego odkrywacie w Jego słowach, czynach, decyzjach?
    Pokora, ubóstwo, chęć dialogu z tymi, z którymi nam bardzo nie po drodze.
    Podziękowali 4Leli Klarcia Berenika Agula
  • Co do ubóstwa to się zgodzę. Na początku pontyfikatu podobały mi się pewne gesty- rezygnacji z pewnych rzeczy. 
    Dialog z tymi, którzy są nie po drodze. A ci wewnątrz Kościoła? Chodzi mi o Traditionis custodes. Nie jestem tradsem, ale mnie to zabolało. Znam wielu tradsow - głębokich, niektórych dziwaków. Grupa w Kościele jak każda inna - zróżnicowana. Czy wobec dziwactw liturgicznych wszelakiej maści akurat tę grupę należało przystrzyc "w imię jedności"? 
    Podziękowali 1zbyszek
  • Kacha powiedział(a):
    Co do ubóstwa to się zgodzę. Na początku pontyfikatu podobały mi się pewne gesty- rezygnacji z pewnych rzeczy. 
    Dialog z tymi, którzy są nie po drodze. A ci wewnątrz Kościoła? Chodzi mi o Traditionis custodes. Nie jestem tradsem, ale mnie to zabolało. Znam wielu tradsow - głębokich, niektórych dziwaków. Grupa w Kościele jak każda inna - zróżnicowana. Czy wobec dziwactw liturgicznych wszelakiej maści akurat tę grupę należało przystrzyc "w imię jedności"? 
    Nie umiem tu odpowiedzieć, bo o tradsach nic nie wiem i o ich ,,przystrzyrzeniu'' też. Szczerze mówiąc, dopóki nie zaczęłam być na tym forum, nie znałam tego pojęcia.
  • Mnie nauczył charyzmatu jezuickiego, który jest mi teraz bardzo bliski. Pokazał mi, że istotą chrześcijaństwa jest miłość Boga i bliźniego i że nie wolno mi osądzać innych. Przeciwnie, powinienem mieć świadomość własnej grzeszności i nie uważać się za lepszego. Nauczył mnie też, że katolik to nie "ciepłe kluchy", człowiek wycofany i wystraszony, ale że mam być autentyczny i odważny, bo walczę po stronie Chrystusa. Last but not least, nauczył mnie wierności i lojalności, zaufania do Kościoła, który znajduje się pod opieką Ducha Świętego.
    Podziękowali 1Agula
  • edytowano sierpień 2022
    Mnie nauczył, że każdego biskupa można pozdrawiać "buona sera".
    Przekonał mnie, że pogańskie bóstwa też mogą być w Bazylice Św Piotra i nie jest to złamanie I przykazania ani zbeszczeszczenie świątyni,
    że można pożyczać stroje liturgiczne Jana Pawła II na imprezy masowe.
    Pokazał, że o sprawach ważnych dla kościoła może decydować mason i nic to nie zmienia.
    Jednak nie udało mu się przekonać mnie, że jestem mordercą bo się nie zaszczepiłem.


    Sorki że tak złośliwie ale może w końcu dotrze.
    Boję się o kościół
    Podziękowali 1Kacha
  • @zbyszek nie bój się. Za Kościołem stoi Ktoś wszechmogący. I Jemu bardziej zależy na Kościele niż Tobie. 
  • > Boję się o kościół

    Czyli najpierw wylewasz pomyje na Ojca Świętego, a potem obłudnie twierdzisz, że boisz się o Kościół. Skoro tak się boisz, to zacznij o niego się troszczyć, zamiast go atakować.
    Podziękowali 2Joannna Agula
  • Niczego mnie nie nauczył bo nie śledzę poczynań papieża. To samo zresztą miałam do innych papieży. Po prostu dla mnie to formalność kto siedzi na tronie Piotrowym. Słucham tego co mówią parafialni księża, czytam pismo święte, modlę się, korzystam z sakramentów, wiem czego naucza kościół katolicki. Reszta mnie nie bardzo interesuje w sensie uczenia się od papieża. 
    On dla mnie nie jest ojcem bo jest zbyt odległy. Jest zarządcą kościoła i tyle
  • Ja wolę się nie zgłębiać. Nie mam potrzeby, by mnie czegoś uczył. Dla mnie jest zbyt kontrowersyjny, a nie mam żadnej możliwości rozwiania wątpliwości, które we mnie budzi jego zachowanie, słowa. 
  • Szkoda.
    Podziękowali 1M_Monia
  • Mnie nie szkoda. Nie mam na to czasu ani chęci. Bliższa ciału koszula.
  • 143. Kto przeto w Kościele posiada władzę nauczania?

    Władzę nauczania posiada w Kościele Papież i Biskupi, którzy pozostają z nim w jedności; stąd mówi się, że oni stanowią Kościół nauczający.

    Dlatego szkoda, że mając możliwość korzystania z nauczania Papieża dobrowolnie z niego rezygnujecie.

  • Nie widzę żadnej nowości w stosunku do tego czego kościół naucza od wieków. 
  • Czego Kościół naucza "od wieków" na temat transgenderyzmu?
  • DaddyPig powiedział(a):
    Czego Kościół naucza "od wieków" na temat transgenderyzmu?
    no właśnie, może się podzielisz, czego nauczył Cie papież w temacie trans coś tam?
  • Co to ma do rzeczy do spraw wiary? Traktowania Boga i bliźniego?
    Podziękowali 1Pioszo54
  • w ogóle wydaje mi się, że to JPII przesunął punkt ciężkości papiestwa z odpowiedzialności za organizację i działanie Kościoła, więc każdej pojedynczej parafii

    na oddziaływanie osobiste osoby papieża
  • W USA w szkołach podstawowych 1/3 dziewczynek mówi, że są trans. Więc to nie jest "oczywistość".
  • Dla mnie on pragnie wrócić do tego co głosił Jezus, a porzucić dużo z tego co obrosło Kościół przez wieki. Jest symbolem odrzucenie zarówno przez wielu ludzi Kościoła, jak i poza nim. Strasznie są zniekształcane jego intencje. Nawet poświęcenie Rosji, które dokonał w ostatnim czasie, było mu wytykane za nie takie jak trzeba.
    Podziękowali 1Tusia
  • edytowano sierpień 2022
    DaddyPig powiedział(a):
    W USA w szkołach podstawowych 1/3 dziewczynek mówi, że są trans. Więc to nie jest "oczywistość".
    więc uważasz, że przesunięcie medialne "prawda leży po środku" jest wystarczającym powodem do  przypominania o oczywistościach, że trzeba walczyć z tego typu bzdurami?
    że Kościół nie ma ważniejszych spraw tylko prostowanie każdej bzdury?
  • edytowano sierpień 2022
    Uważasz za bzdurę, że czyjaś córka obcina sobie piersi i mówi, że jest mężczyzną? Postaw się w sytuacji takich rodziców.
  • DaddyPig powiedział(a):

    143. Kto przeto w Kościele posiada władzę nauczania?

    Władzę nauczania posiada w Kościele Papież i Biskupi, którzy pozostają z nim w jedności; stąd mówi się, że oni stanowią Kościół nauczający.

    Dlatego szkoda, że mając możliwość korzystania z nauczania Papieża dobrowolnie z niego rezygnujecie.

    141
    Co to jest władza nauczania?
    Władza nauczania jest to prawo i obowiązek Kościoła strzeżenia, wykładania, obrony i głoszenia nauki Jezusa Chrystusa wszystkiemu stworzeniu niezależnie od władzy ludzkiej.
    144
    Czy Kościół jest nieomylny w nauczaniu?
    Dzięki ustawicznej pomocy Ducha Świętego, obiecanej przez Jezusa Chrystusa, Kościół jest nieomylny w nauczaniu, gdy czy to w zwyczajnym i powszechnym nauczaniu, czy też uroczystym orzeczeniem władzy naczelnej podaje wszystkim do wierzenia prawdy wiary i obyczajów, które bądź objawione same w sobie, bądź też pozostają w związku z objawionymi prawdami.
    29
    Gdzie głównie znajdują się te prawdy, które Bóg objawił, a Kościół nam do wierzenia podaje?
    Prawdy, które Bóg objawil, a Kościół nam do wierzenia podaje, znajdują się głównie w Składzie Apostolskim.
  • DaddyPig powiedział(a):
    Uważasz za bzdurę, że czyjaś córka obcina sobie piersi i mówi, że jest mężczyzną? Postaw się w sytuacji takich rodziców.
    tak, uważam to za bzdurę
    w porównaniu z posłannictwem Kościoła

    głupi zawsze byli i będą
    a jest to też wina rodziców, że córka bardziej sobie ceni głos "świata", niż rady rodziców
  • Nauka o ekologii, bardzo mnie przekonuje.
    Lewica chciałaby temat zagarnąć dla siebie
    Dają jakieś medale Megan i Harry za to że nie zdecydowali się na 3 dziecko. No kosmos. A bogaci i 50 razy bardziej zużywają ta planetę.
    Czyli gdyby nas było 1/10 ale sami bogacze to planeta byłaby wyeksploatowana. To jest nauka życia w mniejszym konsumpcjonizmie. Zupełnie katolickie podejście. 

  • edytowano sierpień 2022
    Oni uważają, siebie za eko i promują eko. 

    A to tacy jak oni ta planetę zużywają. 

    https://www.eska.pl/hotplota/news/ksiaze-harry-samolot-meghan-markle-aa-SiRA-P4oQ-ynWM.html

    https://www.plotek.pl/plotek/7,154063,28687139,wystawne-zycie-meghan-markle-zyskala-nawet-nowy-przydomek-od.html

    Obłuda, hipokryzja, niestety taka często jest lewicowa ekologia. Bardziej chodzi o nie mieć dzieci, mieć jak najmniej niż o żyć skromniej. 
  • DaddyPig powiedział(a):

    143. Kto przeto w Kościele posiada władzę nauczania?

    Władzę nauczania posiada w Kościele Papież i Biskupi, którzy pozostają z nim w jedności; stąd mówi się, że oni stanowią Kościół nauczający.

    Dlatego szkoda, że mając możliwość korzystania z nauczania Papieża dobrowolnie z niego rezygnujecie.


    Jakoś nie potrzebuję papieskiego nauczania na temat ekologii czy trans. 

    Podziękowali 1zbyszek
  • > głupi zawsze byli i będą

    Pan Jezus mógł to samo powiedzieć o Tobie i uznać za bzdurę to, że przez swoje grzechy spłoniesz w piekle. A jednak za Ciebie i mnie poszedł na krzyż, aby nas odkupić. Tego naucza Franciszek, którego nie chcecie słuchać.
  • Staram się nie mieć świra na punkcie ekologii. Chodzi mi o to żeby lewica nie zagarnela tematu, bo będzie to karykatura 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.