Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Efekt zdalnych mszy

Z analizy CBOS-u wynika, że od 1992 r. do 2022 r. odsetek dorosłych określających się jako wierzący spadł z 94 do 84 proc., a praktykujących regularnie z blisko 70 proc. do niemal 42 proc.

__
Potwierdzam, w miejscowości którą odwiedzam regularnie wiele osób zrezygnowało z uczestnictwa we Mszy.

Komentarz

  • edytowano sierpień 2022
    a może nie tylko tego, nałożyło sie kilka czynników ale źle to wygląda
    równia pochyła
    Z analizy CBOS-u wynika, że od 1992 r. do 2022 r. odsetek dorosłych określających się jako wierzący spadł z 94 do 84 proc., a praktykujących regularnie z blisko 70 proc. do niemal 42 proc.

    https://niezalezna.pl/454642-maleje-zaangazowanie-religijne-polakow-nowy-raport-cbos
    Podziękowali 1zbyszek
  • Nie zgadzam się z tezą z tytułu. Jeżeli ktoś odszedł z Kościoła z powodu zdalnych Mszy, to znaczy, że wcześniej był w nim tylko ciałem.
  • @DaddyPig Czuje jak byś mówił "to niech sobie idzie przynajmniej Kościół się oczyści"
    Jednak to mnie boli, że tyle osób odchodzi
  • > Czuje jak byś mówił

    Twoje uczucia są Twoim problemem.
  • Uczucia twojej żony są jej problemem ?
  • Nie jesteś moją żoną :)
    Podziękowali 1Klarcia
  • DaddyPig powiedział(a):
    Nie zgadzam się z tezą z tytułu. Jeżeli ktoś odszedł z Kościoła z powodu zdalnych Mszy, to znaczy, że wcześniej był w nim tylko ciałem.
    W Kościele było troche ludzi poszukujących, już ich nie ma bo znalezli drzwi zamknięte... Poza tym jak dostęp do Kosciola i do sakramentów nie jest ważny i potrzebny dla rozwoju wiary i trwania przy Jezusie to widać świeci się myli a Kościoły można zamknąć , wiara przetrwa, po co nam więc Kościół? 
  • Kościoły są otwarte, każdy chętny może do nich wejść.
  • Bez bicia przyznają, że chętnie uczestniczę w Eucharystii online. 
    Do kościoła mam daleko i wyprawa jest trudna, z wielu względów. Tylko gdy jestem w Carlsbergu to cieszę się realną obecnością Jezusa.
  • edytowano sierpień 2022
    Ludzie odchodzą z Kościoła z wielu powodów. Pierwszym i najważniejszym jest brak wiary.

    Pandemia tylko wyostrzyła to zjawisko. Z mojej perspektywy wynika, że większość wróciła. Ci, którzy odeszli, podają zupełnie inne przesłanki. Nie pandemia też jest przyczyną aktów apostazji.
  • Znam 1 osobę, która przestała chodzić przez pandemię. Wpłynęły na to limity w kościołach a nie zdalne Msze. "Oddała" miejsce w kościele tym bardziej wierzącym i już nie wróciła. 
  • Beta powiedział(a):
    Znam 1 osobę, która przestała chodzić przez pandemię. Wpłynęły na to limity w kościołach a nie zdalne Msze. "Oddała" miejsce w kościele tym bardziej wierzącym i już nie wróciła.


    Chciało by się powiedzieć męczennik za wiarę na miare czasów 
    Podziękowali 1zbyszek
  • > "Oddała" miejsce w kościele tym bardziej wierzącym

    Dokładnie o tym piszę. Wierzącym zdalne Msze nie przeszkodziły w powrocie do kościołów.
    Podziękowali 1zbyszek
  • Z dzisiejszego kryzysu wyjdzie Kościół jutra. Kościół, który wiele utracił, stanie się maluczkim i będzie musiał zaczynać od początku. Nie będzie już mógł wypełnić wiernymi świątyń, które zostały zbudowane w okresach wielkiej „koniunktury”. Wraz z liczbą swoich zwolenników utraci wiele przywilejów w społeczeństwie, ale będzie się czuł silniejszy niż dotychczas, bo będzie dobrowolną wspólnotą, złożoną ze zdecydowanych ludzi. Jako mała społeczność będzie o wiele mocniej angażował inicjatywę swoich poszczególnych członków. W wierze i modlitwie pozna znowu swoje właściwe centrum, a sakramenty przeżywać będzie znowu jako służbę Bożą, a nie jako problem struktury liturgicznej.

    Ks. prof. Joseph Ratzinger, Glaube und Zukunft, 1970
    Podziękowali 1zbyszek
  • DaddyPig powiedział(a):
    > "Oddała" miejsce w kościele tym bardziej wierzącym

    Dokładnie o tym piszę. Wierzącym zdalne Msze nie przeszkodziły w powrocie do kościołów.
    Ludzie głęboko wierzący mogą stracić wiarę, po to są sakramenty w tym Eucharystia żeby wiarę żywic. Jeśli dla Ciebie nieprzyjmowanie Ciała Pańskiego nie wpływa na wiarę to i przyjmowanie by nie wpływało. A wpływa . Nie wiem jak jaśniej napisać ale im częściej w Kościele tym większy głód, jak przestajesz chodzić wiara Ci słabnie i dużo nie trzeba żeby ją stracić i za to Kościół odpowie 
  • Mylisz przyczynę ze skutkiem. Przyjmujemy Komunię, bo wierzymy, a nie wierzymy, bo przyjmujemy Komunię.

    Za katechizmem kard. Gasparriego:

    409. Jakie skutki wywiera Eucharystia u tych, którzy ją przyjmują godnie i pobożnie?

    U tych, którzy Eucharystię przyjmują godnie i pobożnie, Eucharystia wywiera następujące skutki:

    1. pomnaża łaskę uświęcającą i gorącość miłości;
    2. odpuszcza grzechy powszednie;
    3. pomaga walnie do wytrwania w dobrym aż do śmierci, uśmierzając pożądliwość, chroniąc od grzechów śmiertelnych i dodając siły do dobrych uczynków.
  • @DaddyPig sam odpowiedziałeś, Kościół w imię wirusa zabrał to wszystko ludziom. Zdaje się że grzech śmiertelny powoduje otwarcie się na drugą stronę? A jak idziesz na drugą stronę to raczej wiara Ci nie wzrasta a słabnie?
  • A ja sobie myślę, że jest tu jak w przysłowiu, że złej baletnicy przeszkadza falbana u spódnicy. Ktoś wybrał życie w grzechu, ale będzie teraz oskarżał Kościół, że półtora roku temu nie było dostępu do Mszy św. Można się tylko z tego śmiać.
    Podziękowali 3zbyszek Joannna Elf77
  • Zdalne msze pomogły dookreślić swoją wiarę. My chodziliśmy tam gdzie olewali obostrzenia. Do parafii chodzę regularnie. Wiernych na mszach jest więcej niż przed pseudopandemią.
    Podziękowali 1zbyszek
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.