Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czy 14 lat to za wcześnie na małżeństwo?

edytowano styczeń 2023 w Ogólna

Komentarz

  • Ależ skąd. Święta Jadwiga miała cztery lata w chwili ślubu.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Ale ja się pytam o XXI wiek.
  • DaddyPig powiedział(a):
    Ale ja się pytam o XXI wiek.
    Odpowiedz sobie na to pytanie myśląc o córce, która ma wyjść za mąż w wieku 14 lat. Chciałbyś? 
  • Oczywiście, że bym nie chciał. Ale lewica wprowadza w Europie normy z cywilizacji Bliskiego Wschodu, gdzie takie rzeczy się robi. Możliwe, że w najbliższych latach partie islamskie doprowadzą do tego, że zostanie obniżony wiek przyzwolenia i nie będzie prawnych przeszkód przed takimi związkami.
  • Jakby było ograniczenie do różnicy wieku (rok-dwa) między nieletnimi, to by mi nie przeszkadzała taka możliwość. 
    Podziękowali 1Klarcia
  • Naprawdę z Bliskiego Wschodu? Kodeks Prawa Kanonicznego:
    Kan. 1083
    § 1. Nie może zawrzeć ważnego małżeństwa mężczyzna przed ukończeniem szesnastego roku życia i kobieta przed ukończeniem czternastego roku.
  • Zlikwidowany anachronizm prawny miał swoje źródła końcu lat 20. XX wieku, kiedy Watykan i państwo włoskie podpisali Traktaty Laterańskie. Stolica Apostolska przyjęła wtedy kodeks karny obowiązujący we Włoszech, który uznawał seks z 12-letnią osobą za legalny, pod warunkiem wyrażenia przez nią zgody. Aż do lipca tego roku (2013) przepis nie został uaktualniony. 

    Zmiany w kodeksie zostały zainicjowane przez Franciszka i weszły w życie w lipcu 2013. Nowy kodeks przewiduje też wyższe kary dla pedofilów.

    I nikt nie krzyczał, ze 12 lat to ma dziecko 


    Podziękowali 1Klarcia
  • Zapomniałeś wspomnieć, że wiek ustalają Konferencje Episkopatów i w Polsce jest to 18 lat.
    Podziękowali 1Klarcia
  • DaddyPig powiedział(a):
    Zapomniałeś wspomnieć, że wiek ustalają Konferencje Episkopatów i w Polsce jest to 18 lat.
    Powinieneś zatem dodać, że kobieta może mieć 16 lat, jeśli biskup pozwoli.
  • To zgodne z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Jest konkordat i prawo kościelne dostosowano do świeckiego. Tym się różnimy od muzułmanów, którzy chcą wprowadzić wszędzie szariat.
  • Mam zatem nadzieję, że próby wpływania biskupów na polskie prawo to tylko przypadek.
  • Wilfrid powiedział(a):
    DaddyPig powiedział(a):
    Zapomniałeś wspomnieć, że wiek ustalają Konferencje Episkopatów i w Polsce jest to 18 lat.
    Powinieneś zatem dodać, że kobieta może mieć 16 lat, jeśli biskup pozwoli.
    W Niemczech dziewczynka może wyjść za mąż po ukończeniu 16 r. życia, tylko rodzice muszą wyrazić zgodę.
    Mój wnuk planował wziąć ślub, gdy ona miała lat 16, ale jej rodzice poprosili, żeby młodzi jeszcze poczekali.
  • Klarcia powiedział(a):
    Wilfrid powiedział(a):
    DaddyPig powiedział(a):
    Zapomniałeś wspomnieć, że wiek ustalają Konferencje Episkopatów i w Polsce jest to 18 lat.
    Powinieneś zatem dodać, że kobieta może mieć 16 lat, jeśli biskup pozwoli.
    W Niemczech dziewczynka może wyjść za mąż po ukończeniu 16 r. życia, tylko rodzice muszą wyrazić zgodę.
    Mój wnuk planował wziąć ślub, gdy ona miała lat 16, ale jej rodzice poprosili, żeby młodzi jeszcze poczekali.
    W PL tez może, wystaczy ze sąd wyrazi zgodę. 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.