Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Biskup łomżyński: FSSPX nie różni się od ks. Natanka

W ostatnim czasie z niepokojem zauważamy na terenie diecezji łomżyńskiej grupy osób, których działalność i dążenia są niezgodne z Magisterium Kościoła i godzą w jedność naszego Kościoła diecezjalnego, stanowiąc ponadto znamiona działania sekciarskiego. Należą do nich rozpowszechniane niepotwierdzone przez Kościół tzw. objawienia prywatne oraz powstające inicjatywy i miejsca modlitw – bez zgody i błogosławieństwa Biskupa Łomżyńskiego – na terenie parafii Brańszczyk w miejscowości Turzyn, na terenie parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Ostrołęce związane z działalnością kapłanów Bractwa św. Piusa X, tzw. lefebrystów, na terenie parafii Osuchowa, a ostatnio również w Ostrożnem k. Zambrowa ze względu na pojawiające się tam osoby, niemające mandatu Kościoła. W tym miejscu przypominam również, że aprobaty Kościoła i biskupa miejsca nie posiada działalność modlitewna w miejscowości Czatachowa k. Częstochowy oraz w miejscowości Grzechynia na terenie archidiecezji krakowskiej, którą prowadzą kapłani będący w karach kościelnych nałożonych przez biskupów miejsca i potwierdzonych przez Stolicę Apostolską.

Zwodnicza i zasmucająca jest działalność kapłanów suspendowanych, tzn. znajdujących się w karach kościelnych, którzy trwają w uporczywym nieposłuszeństwie Kościołowi i swym przełożonym. Niestety działanie takich kapłanów uwidacznia się również na terenie naszej diecezji. Należy wiedzieć, że suspendowany kapłan, który trwa uporczywie w nieposłuszeństwie i wykonuje czynności kapłańskie, nie działa w imieniu Kościoła. Takiemu kapłanowi nie wolno głosić słowa Bożego, sprawować sakramentów i sakramentaliów. Suspendowany ksiądz udziela nieważnie rozgrzeszenia, zatem nie odpuszcza grzechów, natomiast sprawowana przez niego Msza święta, choć jest ważna, to pozostaje niegodziwa, czyli godzi w świętość sakramentu. Taki ksiądz uważa sprawowane sakramenty za swoją własność i, sprawując je, będąc w karach kościelnych, popełnia grzech ciężki oraz bierze za to odpowiedzialność przed Bogiem.

Wobec powyższego należy podkreślić, że wierni, którzy posiadają wiedzę o karach nałożonych przez Kościół na kapłana, a mimo wszystko uczestniczą w jego posłudze i o nią proszą, zaciągają na siebie ciężką winę moralną, gdyż biorą udział w tym, co stoi w sprzeczności z Kościołem i poważnie godzi w jego jedność.

https://eostroleka.pl/biskup-janusz-stepnowski-ostrzega-przed-lefebrystami-z-ostroleki,art102446.html
«1

Komentarz

  • Biskupi polscy mają okazję dowiedzieć się więcej o FSSPX. Poprzedni komunikat Biskupa Kieleckiego był 3 razy poprawiany aż był poprawny pod względem zgodności z dyrektywami papieża Franciszka. Więc czekamy cierpliwie na korektę. 
  • > FSPPX nie ma mandatu biskupa ale na kapłanach nie ciążą (chyba) suspensy.

    Przecież biskup wprost napisał, że ciąży.
  • > Biskupi polscy mają okazję dowiedzieć się więcej o FSSPX.

    A Ty jesteś jeszcze w Kościele katolickim? Bo piszesz z taką pogardą o biskupach, że trudno zauważyć, abyś ich uważała za swoich pasterzy.
  • To nie jest pogarda, tylko zrozumienie, że nie działają w złej woli tylko z niewiedzy. To jest tłumaczenie. 
  • Gardzisz Następcami Apostołów, a to oznacza, że gardzisz Chrystusem. Przykre.
  • Jakbyśmy w poprzednim wątku wyjaśnili, co działo się dalej z komunikatem Kurii Kieleckiej, to może nie pojawiłby się kolejny i kolejny wątek bez ciągu dalszego. 
  • Abp Lefebvre sam się odstrzelił umierając w stanie ekskomuniki.
  • Osobiście uważam, że wielkim współcześnie grzechem jest nadużywanie władzy. Lub inaczej: łamanie woli ludzkiej. Mamy wiele przypadków gdy władze Kościelne występowały wbrew Woli Bożej. Np w przypadku o. Pio, czy o. Dolindo.

    A odwrotnie? Suspendowani księża rozumieją Boga jak rozumieją. Według nich: chcą być bardziej posłuszni Bogu niż ludziom. Gdzie pokora Władz Kościoła? Gdzie zostawienie miejsca Bogu?

    Być może odkręcam kota ogonem, ale trzeba sobie uzmysłowić jak powszechnym grzechem jest pycha. Ten grzech dotyczy wszystkich ludzi. Nikt nie jest nieomylny, bez względu na to jakie stanowisko sprawuje. 

    I tak: wiem chyba w końcu, na czym polega posłuszeństwo. Posłuszeństwo wynika w prostej linii z wiary, że Bóg jest wszechmocny i dobry. Dlatego posłuszeństwo kapłanom (i sobie nawzajem), powinno być aktem ufności Bogu. Tj w przypadkach nie do końca jasnych, a takich jest większość, posłuszeństwo nie wiąże się z uznaniem dla czyiś opinii. Wiąże się z wiarą w Boga, który w Miłosierdziu swoim naprawi wszelkie błędy przełożonego. Naprawi również samego przełożonego jeżeli wytrwale i z ufnością będzie on polecany Bogu.
  • > Ważność ekskomuniki z mocy prawa ma bardzo cienkie podstawy. Najprawdopodobniej była nieważna. 

    Owszem, była ważna, co potwierdził św. Jan Paweł II w dokumencie "Ecclesia Dei":

    3. Czyn ten sam w sobie był aktem nieposłuszeństwa wobec Biskupa Rzymu w materii najwyższej wagi, mającej kapitalne znaczenie dla jedności Kościoła, jaką jest wyświęcanie biskupów, poprzez które urzeczywistnia się w sposób sakramentalny sukcesja apostolska. Tak więc tego rodzaju nieposłuszeństwo, zawierające w sobie praktyczną odmowę uznania prymatu rzymskiego, stanowi akt schizmatycki. Spełniając ten czyn – pomimo formalnego upomnienia przesłanego przez Kardynała3 Prefekta Kongregacji Biskupów 17 czerwca – abp Lefebvre oraz kapłani Bernard Fellay, Bernard Tissier de Mallerias, Richard Williamson i Alfonso de Galarreta ściągnęli na siebie przewidzianą przez prawo kościelne ciężką karę ekskomuniki4.
  • > Abp Lefebvre działał w stanie wyższej konieczności

    Chcesz powiedzieć, że w 1988 roku nie było papieża i Kościół znajdował się w stanie upadku?
  • Czyli potwierdzasz? No to ciekawe. Wiesz może, który to papież odwiedził Polskę w latach 1991, 1995, 1997, 1999 i 2002?
  • Tutaj go widać. Czy to abp Lefebvre?


  • A muzułmanów pełne meczety.
    Podziękowali 1Joannna
  • Tomasz powiedział(a):
    DaddyPig powiedział(a):
    Czyli potwierdzasz? No to ciekawe. Wiesz może, który to papież odwiedził Polskę w latach 1991, 1995, 1997, 1999 i 2002?
    I co z tego (pozostało)? Młodzież dokonuje eksodusu z Kościoła na skalę masową. A u FSPPX jakoś lepiej. 
    To znaczy że ideologie biorą górę. A statystyka jedynie to potwierdza. Statystyka jest takim samym wsparciem dla ideologii, jak to i za komuny bywało. A młodzież buntuje się przeciw nieprawidłowościom. I słusznie robi. Ja myślę że ten bunt oczyści Kościół z ideologicznych naleciałości.

    Królestwo Boże przyjdzie niedostrzegalnie. Ale przyjdzie :)
    Podziękowali 2malagala Ata
  • Nie bardzo rozumiem jak się ma Twój komentarz do tego co napisałem. Być może obecnie nie jest strukturą polityczną ani administracyjną. Jednak jak przyjdzie na Ziemie, w odpowiednio dużej ilości osób, to stanie się strukturą całego narodu i państwa, które ten naród utworzy.

    Mateusz 21:
    42 Jezus im rzekł: «Czy nigdy nie czytaliście w Piśmie: Właśnie ten kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił, i jest cudem w naszych oczach. 43 Dlatego powiadam wam: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce. 44 Kto upadnie na ten kamień, rozbije się, a na kogo on spadnie, zmiażdży go».


  • Tomasz powiedział(a):
    Biznes Info powiedział(a):
    Nie bardzo rozumiem jak się ma Twój komentarz do tego co napisałem. Być może obecnie nie jest strukturą polityczną ani administracyjną. Jednak jak przyjdzie na Ziemie, w odpowiednio dużej ilości osób, to stanie się strukturą całego narodu i państwa, które ten naród utworzy.

    Mateusz 21:
    42 Jezus im rzekł: «Czy nigdy nie czytaliście w Piśmie: Właśnie ten kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił, i jest cudem w naszych oczach. 43 Dlatego powiadam wam: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce. 44 Kto upadnie na ten kamień, rozbije się, a na kogo on spadnie, zmiażdży go».


    Czytasz za dużo Strażnicy. 

    Coś na odtrutkę. 

    Ten przytyk jest rozumiem z tego, że mam inne zdanie niż Ty?  ;)
  • Nie znalazłem nigdzie w nauczaniu Kościoła twierdzenia, że nigdy nie będzie narodu (czy państwa), który w całości będzie pełnił Wolę Bożą. Obecnie faktycznie Królestwo Boże jest w jednostkach, które pełnią Wolę Bożę. Jednak prawdopodobnie nie zawsze tak będzie. Apokalipsa opisuję ostateczną i przegraną walkę Szatana z ludźmi. Nie wiemy, czy zanim nastąpi, nie będzie narodu, który wyda owoce godne Królestwa Bożego.

    W tym co piszę nie ma odstępstwa od nauczania KK. Ja tego naprawdę niewidzę. Jak jest to napisz konkretnie, bym mógł zrozumieć Ciebie. Nie będę jednak odpisywał na bezpodstawne oskarżenia
  • Czas pokaże  B)
  • Bo były słabo katolickie. Jak będą mocno katolickie, to i lepiej to będzie wyglądać  :p
  • makodorzyk powiedział(a):
    Eleonora powiedział(a):
    Jakbyśmy w poprzednim wątku wyjaśnili, co działo się dalej z komunikatem Kurii Kieleckiej, to może nie pojawiłby się kolejny i kolejny wątek bez ciągu dalszego. 
    I jak się ostatecznie potoczyła ta sprawa?
    https://www.diecezja.kielce.pl/sites/default/files/komunikat_biskupa_kieleckiego_-_dzialalnosc_lefebrystow_w_kielcach.pdf

    "KOMUNIKAT  Kielce, dnia 10 marca 2023 r.
    W związku z wątpliwościami i pytaniami wiernych dotyczącymi działalności Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X (FSSPX) na terenie Diecezji Kieleckiej, Kuria Diecezjalna w Kielcach informuje, że w świetle aktualnych wytycznych Stolicy Apostolskiej status tego Bractwa jest w Kościele kanonicznie nieuregulowany.
     W nadziei na osiągnięcie przez Bractwo pełnej jedności z Kościołem 21 stycznia 2009 roku Papież Benedykt XVI uwolnił od zaciągniętej ekskomuniki ówczesnego przełożonego Bractwa i trzech innych biskupów wyświęconych bez mandatu Stolicy Apostolskiej.
     Papież Franciszek udzielił kapłanom Bractwa jurysdykcji do ważnego słuchania spowiedzi i rozgrzeszenia w Roku Miłosierdzia, a w Liście Apostolskim Misericordia et misera z dnia 20 listopada 2016 roku podjął decyzję o przedłużeniu tej możliwości poza okres jubileuszowy, aż do wydania nowych postanowień.
     W związku tym, że kapłani Bractwa sprawują Mszę świętą ważnie, ale czynią to niegodziwie, to znaczy poza ramami dyscypliny kościelnej, wiernych przywiązanych duchowo do starszej formy rytu rzymskiego zachęcamy do uczestnictwa we Mszy świętej w miejscu wyznaczonym przez Biskupa Kieleckiego, to znaczy w kościele seminaryjnym Trójcy Świętej w Kielcach. Jest ona tam odprawiana od listopada 2016 roku, w ramach przepisów prawnych wydanych przez ostatnich Papieży, w jedności z Biskupem miejsca.
     † Jan Piotrowski BISKUP KIELECKI"
  • Czyli jedyne, co Bractwo robi legalnie, to spowiada. Dzięki nadzwyczajnej łaskawości papieża Franciszka, którego regularnie opluwa.

    Pomódlmy się za wiernych Bractwa, którzy wcześniej spowiadali się nieważnie i zmarli w stanie grzechu śmiertelnego.
  • Zresztą pomyślcie chwilę. Założyciel z pełną premedytacją zmarł w stanie ekskomuniki. Wcześniej przez prawie dwadzieścia lat wysyłał dusze wiernych do piekła symulując sakrament spowiedzi, co zresztą trwało aż do 2016. Wyświęceni nielegalnie biskupi przez 21 lat byli ekskomunikowani i wcale im to nie przeszkadzało. Czy to nie pachnie siarką?
  • Oj nie szalałbym tak z tym piekłem. W końcu Wszechwiedzący Wszechmocny i Kochający Bóg walczy o każdego człowieka i chroni go z całej swej Mocy przed piekłem. A większość ludzi (jak nie wszyscy), mają tylko swoje wyobrażenia o tym co jest Prawdziwym Dobrem. To Bóg jest w centrum wiary, a nie osoby duchowne  ;)
  • Widzę, że Kolegom piekło niezbyt leży. Ale to część wiary katolickiej.
    Podziękowali 1Joannna
  • Czyli nie chodzisz do spowiedzi?
  • A co do Twoich rozważań pulmonologicznych, to nauczanie katolickie mówi tak:

    565. Dlaczego ten grzech nazywa się śmiertelnym?

    Ten grzech nazywa się śmiertelnym dlatego, ponieważ odwracając duszę od jej celu ostatecznego, pozbawia ją jej życia nadprzyrodzonego, czyli łaski uświęcającej, skazuje ją na śmierć wiekuistą w piekle, uśmierca zdobyte zasługi, tak, że już się nie mogą przydać na żywot wieczny, dopóki nie odżyją przez odzyskanie na nowo łaski; w końcu grzech śmiertelny czyni człowieka niezdolnym do nabywania dalszych zasług na niebo.

    https://www.piusx.org.pl/katechizm/11

  • Doceńcie szczerość FSSPX, które otwartym tekstem informowało, gdzie trafią ludzie, którzy się u nich spowiadali.
  • Wola ludzka oraz wyobrażenia dotyczące świata nadprzyrodzonego kończą się z chwilą śmierci. Czyżby fsspx miało moc zepchnięcia kogoś w otchłań piekielną, bądź wyniesienia do niebiańskich szczęśliwości? A co jeżeli się fsspx się pomylił?

    Zarówno straszenie piekłem, bądź łechtanie niebem ma znamiona manipulacji. Nie wiemy za dużo w jaki sposób wyglądamy w Oczach Bożych. Co najwyżej domyślamy się. Odkąd zacząłem przyglądać się swojemu poczuciu winy oraz zrozumiałem jak wiele szkody ono wyrządza mi oraz moim najbliższym, postanowiłem odrzucić je zupełnie. 

    Oczywiście uznaje istnienie piekła. Uznaję fakt (ale nierozumiem to do końca), że do piekła trafiają stworzenia, które odrzuciły Wszechmocnego i Miłosiernego Boga. I tylko takie stworzenia tam trafiają. 
  • Z drugiej strony jest postawa @Tomasz. Odrzuca On cierpienie, żeby ono mogło być zgodne z Wolą Bożą. Odrzuca też wstrzemięźliwość seksualną, ponieważ ona miałaby krzywdzić kobietę. Przypuśćmy że się z Nim zgadzam, no bo rozumiem ten Jego punkt widzenia.

    Jednak w żadnym wypadku, pomimo tego że Wola Boża byłaby wbrew temu co uważam, nie starałbym się naginać Bożych Wytycznych. To że ich nie rozumiem i uważam je za krzywdzące, nie uprawnia mnie do podważania słuszności tych nauk. 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.