Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wielki Czwartek

Czy w Wielki Czwartek robicie uroczystą kolację?
«13

Komentarz

  • Dwa razy robiliśmy. W tym roku nie mam pomysłu, bo Msza o 18:30, mamy być wcześniej... A potem dzieci będą już spać. Ale może wtedy mogłaby być właśnie uroczysta ;)
  • U nas jest na 19 w kościele, planuję zrobić wcześniej, jako obiadokolację. 
  • Tylko jakoś nie mam pomysłu co zrobić. Czy to co potem będzie też na święta, czy coś zupełnie innego? 
  • Też się nad tym zastanawiam...

    Z potraw na pewno upiekę rwany chlebek ziołowy. Do tego jakaś surówka i mięso, może kaszanka? chodzi za mną kaszanka...


    Podziękowali 1Beta
  • Staram się robić, nie zawsze wychodzi. 
  • Zdarzyło się,  ale to nie reguła. Trudne logistycznie.
  • Joannna powiedział(a):
    Też się nad tym zastanawiam...

    Z potraw na pewno upiekę rwany chlebek ziołowy. Do tego jakaś surówka i mięso, może kaszanka? chodzi za mną kaszanka...


    Podasz przepis na ten chlebek?
  • edytowano kwiecień 2023

    robię w takiej okrągłej foremce do zapiekania, wielkości tortownicy, a nie w keksówce - optycznie wychodzi więcej ;)

    po wyrobieniu ciasta smaruje się je przygotowanym wcześniej masłem ziołowym, kroi na paski, zwija i układa luźno w foremce

    robiłam już kilka razy, jest super :) w maszynie to w ogóle - minuta osiem i gotowe

    wygląda mniej więcej tak:
    Rwany chlebek czosnkowo - zioowy
    zdjęcie stąd
  • W sumie nie słyszałam nigdy o kolacji w Wielki Czwartek, to pewnie dawna tradycja?
    Podziękowali 1Berenika
  • Bardzo. Bardzo dawna. 
    Podziękowali 1paulaarose
  • edytowano kwiecień 2023
    Fajny ten chlebek @Joanna. Mam nadzieję że w piekarniku z kuchni węglowej mi wyjdzie. Lidlomixa thermo nie posiadam. Kuchenki obecnie też nie mam. Ani piekarnika. Chleb mi się udaje upiec na.kuchni i.mieso tezmpieczenale sprawdzać muszę bo nie.mam.ustawiania temperatury.
  • Znowu poproszono mnie o nogę. To chyba najatrakcyjniejsza cześć mojego ciała.
    Podziękowali 1Prayboy
  • Ja nie znam takiej tradycji. U mnie w domu już się w Wielki Czwartek pości. 
  • Też pierwsze słyszę..
    Podziękowali 1Berenika
  • Świeży chleb i winogrona to nasza baza kolacji w Wielki Czwartek. Biały obrus obowiązkowo.
  • hmm. ja nie wyniosłam tej tradycji z domu, bo u nas nawet do kościoła się nie chodziło w Triduum... to był dzień jak co dzień

    mam taki mini przewodnik z Gościa Niedzielnego i tam piszą, co danego dnia w kościele i w domu.

    Wielki Czwartek i Wielki Piątek, znaki w domu:
    • po rodzinnej uroczystej czwartkowej kolacji wyciszamy dom i siebie
    • w najważniejszym miejscu z domu umieszczamy krzyż
    • przez cały piątek zachowujemy post i dbamy o ciszę

  • mama_malwina powiedział(a):
    Ja nie znam takiej tradycji. U mnie w domu już się w Wielki Czwartek pości. 
    od rana?


  • Uważam, że dobrze się dzieje, że teraz takie poradniki drukują w różnych miejscach. Zawsze można wziąć coś dla siebie.

    Wg. mnie to już przed liturgią należy się wyciszyć. 
    Podziękowali 1Skatarzyna
  • Myślę, że zjemy obiadokolację, wyciszymy się i pójdziemy na liturgię :)

  • My pierwszy raz obchodziliśmy Triduum w domu w pandemię. 
  • Obok tematu, ale jednocześnie w nawiązaniu do Ostatniej Wieczerzy, polecam Wam serdecznie książkę, którą teraz czytam:
    "Jezus. Żydowskie korzenie Eucharystii". Brant Pitre
    Bardzo, bardzo ciekawa i dobrze napisana.

    "Jezus i żydowskie korzenie Eucharystii" to świeże spojrzenie na Ostatnią Wieczerzę opisaną z perspektywy tradycji judaizmu. Brant Pitre dzięki swojej dogłębnej wiedzy biblijnej odpowiada na kluczowe pytania: Jak wyglądała żydowska Pascha w czasach Jezusa? Dlaczego Jezus ustanowił Eucharystię w czasie tego święta? I przede wszystkim: co miał na myśli Zbawiciel, mówiąc: "To jest Ciało moje… To jest Krew moja"?

    Aby odpowiedzieć na te pytania, autor przestudiował starożytne wierzenia żydowskie dotyczące Paschy Mesjasza, cudownej manny z nieba i tajemniczego Chleba Obecności. To trzy klucze do odkrycia pierwotnego, właściwego znaczenia słów Chrystusa, które wypowiedział podczas Ostatniej Wieczerzy. Autor wyjaśnia, w jaki sposób Jezus połączył ze sobą wydarzenia Wielkiego Czwartku ze swoją śmiercią w Wielki Piątek oraz zmartwychwstaniem w Niedzielę Wielkanocną.

    Przełomowa i inspirująca praca wyjaśniająca największą zagadkę chrześcijańskiej wiary: tajemnicę obecności Jezusa "przy łamaniu chleba".


    Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


    Podziękowali 1Berenika
  • Przypomniało mi się, że w czwartek można wysłać życzenia zaprzyjaźnionym księżom.
    Podziękowali 1Joannna
  • Joannna powiedział(a):
    mama_malwina powiedział(a):
    Ja nie znam takiej tradycji. U mnie w domu już się w Wielki Czwartek pości. 
    od rana?


    Tak. Rodzice nawet już od wielkiego poniedziałku nie jedli mięsa itp. mi chodzi o post od mięsa itp
    Podziękowali 1Joannna
  • DaddyPig powiedział(a):
    Znowu poproszono mnie o nogę. To chyba najatrakcyjniejsza cześć mojego ciała.
    W młodym wieku obdarzony zostałeś godnością starca.
  • You made my day.
  • edytowano kwiecień 2023
    a znacie taki zwyczaj Bożych Ran:

    Wielki Piątek rozpoczynał nieco psotny zwyczaj, tzw. "Bożych ran". Wcześnie z rana, najczęściej rodzice, budzili swoje zaspane dzieci okrzykiem "Boże rany" i smagali je witkami po odsłoniętych nogach. Zwyczaj ten nawiązywał do biczowania Chrystusa.

    Ja to pamiętam z dzieciństwa jako poczucie wielkiej niesprawiedliwości :D
    niestety nie kontynuowałam, a może powinnam, w tym roku szczególnie mi ta niesprawiedliwość jaką cierpiał Pan Jezus wybrzmiewa w rozważaniach.
  • Nie słyszałam o tym.
  • Dziś dźwięk kołatek mnie omal nie doprowadził do płaczu. 
  • @Joannna chlebek wyszedł bardzo dobry, zjedzony w kilka minut, dzięki za pomysł.

    Podziękowali 1Joannna
  • cieszę się, że smakował <3

    czytałam, że zamiast tego ziołowego masła można zrobić z zielonym pesto

    a drugi tip, że dobrze pasuje do czerwonego barszczu  :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.