Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Nowy Mszał - to chyba żart?

edytowano listopad 2009 w Ogólna
nowy mszał

Jakoś nie chce mi się wierzyć...

Ktoś wie coś więcej na ten temat może?

Komentarz

  • Mi też się nie chce.
  • A czemu nie wierzyć, skoro w NOM było w narodowych często "za wszystkich" zamiast "za wielu"
  • edytowano maj 2021
    A więc jest obowiązkowy już od tej Wielkanocy we Włoszech.
    Zmiana niezgodna z Ewangelią, poważna zmiana wprowadzona nie tym trybem.

    PYTANIE:  Czy taka Msza Św jest jeszcze ważna, skoro jest niezgodna z Ewangelią ?

    Przykre, ale niestety to nie jest żart. Odkopuje wątek bo czas pokazuje, kto ma jakie zamiary.

  • edytowano maj 2021
    Tak, Msza św. z "za wszystkich" zamiast "za wielu" nadal jest ważna, słowa konsekracji nadal są ważne.

    Pisał o tym kiedyś BXVI (mimo, że sam zwrócił uwagę na tę nieścisłość w tłumaczeniu przy okazji nowego wydania mszału niemieckiego).


  • "Nowy mszał niemiecki" z którego roku ? Czy mówisz o tym kościele niemieckim, który już jest schizmatyczny ?
    Podejrzewam, że Benedykt XVI nie chciał siać paniki. Ważniejszy od Benedykta jest dla mnie zdanie Pana Boga i Soboru Trydenckiego jak i wielowiekowej tradycji Kościoła.
  • edytowano maj 2021
    http://christianitas.org/news/za-wszystkich-czy-za-wielu-list-benedykta-xvi/
    tu jest list w którym Benedykt XVI pisze więcej na ten temat, w 2012 roku
    - polecam, bardzo ciekawe

    w tym liście nie ma akurat tego o konsekracji - czy ważna, czy nie - o tym czytałam z rok temu gdzieś indziej, teraz nie wiem czy znajdę 
  • Na katolickim radiu jest emisja pod tytulem: "Zapoznaj sie z islamem."
    Juz nie wspomne ze na uczelnie teologii katolickiej sa lekcje o islamie. Z egzaminem na koncu!
  • Wiedza to nic  złego. Nie mniej jednak w tych "okolicznościach przyrody" klimat jaki jest wokół Islamu, przyjmowanie uchodźców.
  • Isako powiedział(a):
    Na katolickim radiu jest emisja pod tytulem: "Zapoznaj sie z islamem."
    Juz nie wspomne ze na uczelnie teologii katolickiej sa lekcje o islamie. Z egzaminem na koncu!
    Bardzo cenna inicjatywa. Swiadomy swojej wiary katolik powinien znać także inne religie monoteistyczne.
    Poza tym - w seminariach uczą się dosyć szczegółowo o marksizmie; przerabiają "Kapitał" Marksa.
    Podziękowali 1Quintana
  • Moim zdaniem - Jezus umarł za wszystkich swoją krew przelał także za największych zbrodniarzy.
    A zbawienie już tylko od indywidualnej decyzji człowieka zależy.
  • > Czy taka Msza Św jest jeszcze ważna, skoro jest niezgodna z Ewangelią ?

    Powiem więcej: kto nam daje gwarancję, że po Konsekracji chleb zamienił się w Ciało Pańskie? Ewangelia nie wspomina, aby coś takiego miało się dziać w naszych kościołach.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Klarcia powiedział(a):
    Moim zdaniem - Jezus umarł za wszystkich swoją krew przelał także za największych zbrodniarzy.
    A zbawienie już tylko od indywidualnej decyzji człowieka zależy.

    Tak, Jezus umarł za wszystkich i tak właśnie naucza KK.

    Tu jest kwestia poprawności tłumaczenia słów zawartych w Ewangelii - dosłownie jest "za wielu". "Za wszystkich" jest tłumaczeniem interpretacyjnym.
  • Sprawa jest arcyboleśnie prosta. Albo ufamy Kościołowi, albo nie. Jak nie ufamy, to żadne dociekania nie mają sensu, bo wszystko może być kłamstwem.
    Podziękowali 2Joannna Klarcia
  • @Maciek_bs Właśnie jak to faktycznie jest z Komunią Święta? Czy jest to Ciało Pańskie jako Ciało Pańskie czy może powinniśmy traktować Je jak protestanci?
  • Pytasz, czy katolicy powinni być protestantami?

    Nie, nie powinni,
    Podziękowali 1Klarcia
  • edytowano maj 2021
    Dla protestantów Komunia święta jest pamiątką rozumianą, jako upamiętnienie, gest "ku czci".
    Jak nasze "miesięcznice" smoleńskie B)

    Problem chyba wziął się z niezrozumienia słów Jezusa: "To czyńcie na moją pamiątkę".
    Te słowa powiedział Jezus, który nie był Niemcem czy Anglikiem, tylko Żydem, dla którego pojęcie pamiątka ma całkiem inne znaczenie. Widać to świetnie w Passze żydowskiej - która też jest pamiątką, czyli uobecnieniem, stawaniem się na nowo w życiu.
    Nie mamy słowa na dobre tłumaczenie tego wyrażenia, możemy to tylko opisowo ująć.
    Żydzi przeżywający Paschę mówią takie słowa:
    "DZISIAJ wyprowadza nas Najwyższy z niewoli.
    DZISIAJ składamy mu dzięki, bo nasza niewola JEST złamana".

    To jest coś, co nie jest wspomnieniem rzeczy dawnych, to jest wydarzenie, które wydarzywszy się wtedy, dzieje się TERAZ. Nie od nowa, ale cały czas.
    To jest coś ponad czasem, dlatego nasze łacińskie mózgi tego nie pojmują ;)

    Edit: Czyli, kontynuując: Ciało Pańskie JEST Ciałem Pańskim, w każdej Eucharystii JEST przeżywana śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Za każdym razem, codziennie, cały czas.
  • A ja przy okazji egzaminu do  I Komunii córki dowiedziałam się na nowo, że w Ciele Pańskim jest Ciało, Krew, Dusza i Bóstwo Pana Jezusa. 
    W tradycyjnej Mszy wierny nie mówi "Amen", całą formułę mówi kapłan. 
  • Tomasz i Ewa powiedział(a):
     Jeśli nie wierzysz, powierz amen, i przyjmiesz to jesteś kłamcą i kalasz Najświętszy Sakrament.
    Wszystko się we mnie buntuje na takie słowa.

  • @Tomasz i Ewa Ja nie napisałam że nie wierzę, ale czasem mam wątpliwości bo z jednej strony są Cuda Eucharystyczne (w które w zasadzie ufam), ale w Biblii bezpośrednio nie widziałam zapisu który mówił że Komunia Święta jest Jego ciałem, stąd tylko pytam...
  • Chyba że coś źle zinterpretowałam albo przeoczyłam... Nie jestem teologiem.
  • @Maciek_bs Nie pytam o to czy powinni nimi być, tylko jak pojmować. Bo ostatnio na Mszy Świętej naszła mnie taka refleksja czy słowa "Czyńcie to na Moją pamiątkę" nie można tez traktować symbolicznie, czyli żyć tak jak Jezus by chciał. Są myśli, są pytania
  • Bo protestanci Komunię traktują symbolicznie. 
    Ale widzę że @Cart to już wyjaśniła więc nie dopytuje
  • Czyli wyszła nam ciekawa sprawa. 

    Bo przecież w przyjmowaniu Komunii przez niewierzącego nie jest problemem, że powie "amen", tylko że przyjmie Pana Jezusa, choć w Niego nie wierzy. Co się dalej stanie?
  • edytowano maj 2021
    paulaarose powiedział(a):
    @Maciek_bs Właśnie jak to faktycznie jest z Komunią Święta? Czy jest to Ciało Pańskie jako Ciało Pańskie czy może powinniśmy traktować Je jak protestanci?

    @paulaarose
    jako katolicy wierzymy nie tylko w to co podaje nam Pismo Święte, źródłem naszego poznania wiary jest też Tradycja apostolska. Jest to też punkt odniesienia do poprawnego interpretowania Biblii. Elementem Tradycji jest Magisterium Kościoła czyli władza nauczania prawd wiary sprawowana przez papieża i biskupów. 

    Na samym Piśmie Świętym (reformacyjna zasada Sola Scriptura) opierają się protestanci, stąd panujący tam indywidualizm i rozdrobnienie. 
    Podziękowali 1paulaarose
  • Przystępnie to tłumaczy Mikołaj Kapusta z kanału "Dobra nowina" w filmiku "Biblia a tradycja"
  • paulaarose powiedział(a):
    @Maciek_bs Właśnie jak to faktycznie jest z Komunią Święta? Czy jest to Ciało Pańskie jako Ciało Pańskie czy może powinniśmy traktować Je jak protestanci?
     Katolik świadomy swojej wiary wierzy i wyznaje, że w konsekrowanym chlebie i winie, jest obecny Chrystus, w swoim ciele, duszy i Bóstwie.
    Czyli, w tych niepozornych postaciach jest obecny nasz Pan, tak jak był obecny w maleństwie leżącym w żłobie, walącym w pieluchy i ssącym cyca.
  • paulaarose powiedział(a):
    @Tomasz i Ewa Ja nie napisałam że nie wierzę, ale czasem mam wątpliwości bo z jednej strony są Cuda Eucharystyczne (w które w zasadzie ufam), ale w Biblii bezpośrednio nie widziałam zapisu który mówił że Komunia Święta jest Jego ciałem, stąd tylko pytam...

    Polecam Ewangelię św. Jana rozdz. 6.

    48 Jam jest chleb życia. 49 Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. 50 To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go spożywa, nie umrze. 51 Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata». 52 Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: «Jak On może nam dać [swoje] ciało do spożycia?»
    53 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. 54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. 55 Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. 56 Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. 57 Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. 58 To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki». 59 To powiedział ucząc w synagodze w Kafarnaum.
    60 A spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, wielu mówiło: «Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?» 

    Następnie mamy Ewangelię wg św. Marka 14

    22 A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im mówiąc: «Bierzcie, to jest Ciało moje». 23 Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. 24 I rzekł do nich: «To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. 25 Zaprawdę, powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę nowy w królestwie Bożym.
    Podziękowali 2paulaarose ganna4
  • Cart powiedział(a):
    Dla protestantów Komunia święta jest pamiątką rozumianą, jako upamiętnienie, gest "ku czci".
    Jak nasze "miesięcznice" smoleńskie B)

    Problem chyba wziął się z niezrozumienia słów Jezusa: "To czyńcie na moją pamiątkę".
    Te słowa powiedział Jezus, który nie był Niemcem czy Anglikiem, tylko Żydem, dla którego pojęcie pamiątka ma całkiem inne znaczenie. Widać to świetnie w Passze żydowskiej - która też jest pamiątką, czyli uobecnieniem, stawaniem się na nowo w życiu.
    Nie mamy słowa na dobre tłumaczenie tego wyrażenia, możemy to tylko opisowo ująć.
    Żydzi przeżywający Paschę mówią takie słowa:
    "DZISIAJ wyprowadza nas Najwyższy z niewoli.
    DZISIAJ składamy mu dzięki, bo nasza niewola JEST złamana".

    To jest coś, co nie jest wspomnieniem rzeczy dawnych, to jest wydarzenie, które wydarzywszy się wtedy, dzieje się TERAZ. Nie od nowa, ale cały czas.
    To jest coś ponad czasem, dlatego nasze łacińskie mózgi tego nie pojmują ;)

    Edit: Czyli, kontynuując: Ciało Pańskie JEST Ciałem Pańskim, w każdej Eucharystii JEST przeżywana śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Za każdym razem, codziennie, cały czas.
    Tak.
     Właśnie tak. 
    Dziękuję  <3
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.