Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

W szponach affluenzy

edytowano sierpień 2007 w Ogólna
W szponach affluenzy

Ciesz się tym co masz i doceniaj to. Nikt nie namawia cię do wyrzeczenia się dóbr jakie niesie za sobą rozwój cywilizacji, ale ważne jest racjonalne ich wykorzystywanie. Spot na temat rozwoju affluenzy przedstawia ciężkie życie nastolatki, której iPod ma zbyt małą pamięć, do szkoły jest ponad sto kroków, w samochodzie musi jeździć po stronie pasażera, a jej biedny brat ma zbyt krótki kabel, aby swobodnie grać na playstation. Co więcej, posiadany przez niego model konsoli jest już przestarzały....

Affluenza, bo tak nazywa się to zjawisko, dotyka coraz większej ilości osób. Opisuje ona chore przywiązanie do pieniędzy i sukcesu, którego efektem jest podwyższona i irracjonalna konsumpcja. Mentalność taką cechuje wyrzucanie i kupowania coraz to nowszych rzeczy. Zamiast naprawić telewizor łatwiej jet kupić nowy, po co sklejać buty skoro taniej wyjdzie kupno nowej pracy. Nadmierna konsumpcja jest wynikiem postępu cywilizacyjnego, w parze z nią idą idą tarapaty finansowe, długi, stres i przepracowanie.


KFZz6ICzpjI

Źródło

Komentarz

  • po co sklejać buty skoro taniej wyjdzie kupno nowej pracy

    Tak mi się radośnie skojarzyło :smile: Nasz 12-latek z uporem maniaka chodzi w podartych sandałach - ulubionych. Odpadła już przednia część podeszwy - duży kawał, tak prawie połowa. Skleił wikolem. Wikol rozpuścił się przy pierwszym deszczu. Skleił butaprenem. Niestety butapren trzyma. Z tyłu nie ma kawałka buta. Rzepy nie trzymają. W drugiej podeszwie jest wyrwany spory kawałek. Jedyna nadzieja w tym, że za rok buty będą już za małe :wink:
  • Sam zajmuję się naprawą sprzętu biurowego i muszę z przykrością stwierdzić że produkuje się coraz taniej i coraz bardziej jednorazowo.(przecież interes musi się kręcić)


    Piotr
  • Mnie też zupełnie nie interesują marki samochodów. Swoje pojazdy potrafię mniej więcej określić, ale jakby mnie ktoś spytał np. o markę samochodu najbliższego sąsiada, to miałabym problemy. Ważne, że auto jeździ i wszyscy się mieszczą, a jak wygląda - to mało znaczący szczegół.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.