Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

[FT] krochmalenie

edytowano styczeń 2010 w Ogólna
Mam pytanie. Jak się krochmali? Mam małąÂ komżę z cienkiego plócienka i chciałabym, żeby się nie gniotła. Wpadłam na pomysł żeby ją wykrochmalić to będzie sztywniejsza, ale nie mam pojęcia jak się to robi...:shamed:

Komentarz

  • Monira Ci powie, jak bedzie na forum.
  • mąkę ziemniaczaną rozpuścić w małej ilości wody zimnej.
    dolać gorącej i dokładnie rozmieszac.

    zamoczyć ubranko, wysuszyć, wyprasować przez ściereczkę, bo zostaną żółte plamy
  • Zagotuj ze dwa litry wody w większym garnku. W kubku wymieszaj łyżkę kopiatą mąki kartoflanej z zimną wodą. Wlej do gotującej wody.
    Dodaj zimnej wody tak, żeby powstała mieszanka była śliska, ale nie kisielowata. Zamocz w tym komeżkę i rozwieś.
  • Dzięki. A ile tej mąki dać? Myśłicie, że to dobry pomysł z tym krochmaleniem? :shamed:
    O już C&P odpisała co do ilości mąki. Jeszcze raz dziękuję.
    (Te avatary jeszcze mi się mylą i pomyliłam Monirę z C&P)
  • :bigsmile::wink:
  • Rozwiesić i czekać aż wyschnie, a potem prasować? Czy prasować wilgotną, albo lekko wilgotną?
  • Nie mam przepisu. Potrzebujesz trochę mąki ziemniaczanej (łyżka, dwie)
    + zimna woda. Rozbełtać. W innym garnku gotujesz wodę (ile potrzebujesz - litr - dwa) - do gotującej się wlewasz to, co zrobiłaś wcześniej. To dodajesz do płukania -żeby woda była "miękka". Przepisy nie są moją mocną stroną. Jak zamiast wody dasz mleko +cukier + co tam chcesz, to wyjdzie budyń.:bigsmile:
  • Czas mam fatalny.
  • jak wyschnie na wiór :D to gorzej się prasuje. lepiej takie ciut, ciut wilgotne

    ale koniecznie przez coś!
  • A wiecie, że na tę zimową kąpiel suchych dzieci nie wpadłam?
    U mnie odwieczny problem. Muszę dziś wypróbować.:bf:
    Dzięki!
  • Mały Navicularius :D
  • Ja jeszcze w kwesti gotowania krochmalu... Żeby łatwiej było prasować nalezy do wody na krochmal dodać łyżkę soli. Wtedy nie przywiera do żelazka
  • dzięki Małgorzata32, tego nie wiedziałam
  • Mam pytanie - jak długo dziecko moczyć w krochmalu by osiagnąć poprawę skóry?
    Minutę , pięć czy więcej?
    Syn ma takie nieładne suche zaczerwienienia pod szyją na udzie i pare mniejszych..
  • Nie za długo, bo skóra jest bardzo delikatna i długie moczenie jej szkodzi.
    Ja myłam maluchy w wanience wodą i mydłem a potem już umyte przekładałam do miski z krochmalem i chwilę moczyłam. Może 3 minuty...
    Potem już bez płukania wyciągałam i wycierałam delikatnie ręcznikiem. Warstewka krochmalu zostaje wtedy na umytej skórze i działa dalej już po wysuszeniu.
  • Dzienks Laski za wiedzę!!
  • Lila, ale nas skąplemętowano...:wink:

    Pozdrawiam Cię, Lasko!
  • Jeśli chodzi o komżę to kiedyś kupiłam za grosze w kauflandzie taki płyn w sprayu do usztywniania koszul. Psikasz prasujesz i gotowe - super sprawa, ale dawno go nie widziałam. Ważne by nie pomylić z innym tj. ze zmiękczającym tkaninę. Ma usztywniać!
    Ja się właśnie kiedyś pomyliłam :shamed:
    Jak się okazało że ten mi nie usztywnia koszul, to dopiero doczytałam, że on ma za zadanie tylko zmiękczyć i UPRZYJEMNIĆ PRACOWANIE, bo pachnie. :devil:
  • Żona poszła do lekarza i aż się boję co przyniesie za medykamenty bo pewnie nie mąkę ziemniaczaną... może ten spray??:rolling:
  • Po zaaplikowaniu warto obserwować ruchliwość dziecka. I wszystko będzie jasne.:rolling:
  • Jak zesztywnieje znaczy że dobrze kupiony!!
  • [cite] Lila:[/cite]Damian, ale nie pryskajcie dzieciaka tym płynem
    :fm::fm::fm:
  • Bąbel wykrochmalony usnął sztywno w łóżeczku. Damianowi tak się spodobało, że sam sobie głowę wykrochmalił i z fryzem na jeża polazł na pępkowe do kumpla. Mi zostało sprawdzanie co chwila czy mały tam w łóżeczku za bardzo nie wymięka:ag: (żonka)
  • :rolling: :rolling: :rolling:


    :thumbup:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.