Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Prawa mamy pracującej zawodowo

edytowano styczeń 2007 w Polecamy
Masz małe dziecko i musisz zostawać w pracy po godzinach? Nie pozwalają ci brać zwolnienia na chore dziecko? Karmisz piersią, ale pracodawca nie daje ci dodatkowej godziny na karmienie?

Idź do inspektoratu pracy i złóż wniosek opisujący, w jaki sposób pracodawca lamie twoje prawa. Na jaki efekt możesz liczyć? W twoim zakładzie pracy pojawi się kontrola, która dokładnie zbada sytuację. Jeżeli wykryje nieprawidłowości, twój pracodawca otrzyma upomnienie lub nakaz przywrócenia stanu zgodnego z prawem. Pracodawca może też zostać ukarany grzywną.

Zostałaś zwolniona z pracy tuż po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego? Dostałaś mniejsze wynagrodzenie niż przed porodem?

W tej sytuacji możesz złożyć pozew do sądu pracy. Pozew musi zawierać: dane autora pozwu, dane dotyczące pozywającego, datę pozwu, opis sytuacji, dokumenty, które mogłyby w obiektywny sposób potwierdzić zaistniałą sytuację, listę nazwisk świadków. Co możesz uzyskać tą drogą? Jeżeli zostałeś bezprawnie zwolniony, sąd może cię przywrócić do pracy. Jeżeli nie otrzymywałeś wynagrodzenia albo otrzymywałeś wynagrodzenie mniejsze, niż powinieneś, możesz otrzymać odszkodowanie albo przysługujące ci wyrównanie. Proces trwa od dwóch miesięcy do pół roku.

Jesteś w pracy szykanowana, pracodawca w sposób złośliwy i uporczywy cię dyskryminuje? Jesteś narażona regularnie na mobbing?

Jeśli działania pracodawcy noszą znamiona przestępstwa, możesz zwrócić się do policji lub prokuratury.

Nie masz pieniędzy na poradę prawną?

W każdym większym mieście, gdzie znajduje się Rejonowy Urząd Pracy, możesz uzyskać bezpłatną poradę prawnika w sporach pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Także w lokalnych siedzibach Państwowej Inspekcji Pracy można zwrócić się o poradę co do egzekwowania praw pracowniczych.

Dziennik
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.