Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Suche Dni (o poście, nie o NPR!...)

24

Komentarz

  • @Jakuzi: wypowiedź zdecydowanie zbyt zuchwała!
    Jak można wielodzietnych namawiac na rezygnację z batoników i koli!!!
  • Popieram, nie oddamy koli i batoników! I jeszcze zaleca się czytanie ze zrozumieniem - otóż DamianGS wyraźnie zaznaczył CEL spożycia koli. Moim zdaniem to umartwienie wręcz, a nie folgowanie niskim żądzom spożywczym :wink:
  • ale czy choć brzemię słodsze?!
  • Jarzmo bardziej jęczmienne a brzemię bardziej batonowe.
  • A do suchych dni wrześniowych póki co zostało trochę ponad miesjąc (śr-pt-sob po Podwyższeniu Krzyża Św.).
  • [cite] Jakuzi:[/cite]OK, batony i kola są wasze, ale wierzcie mi, że nie jedząc ich, jest naprawdę łatwiej, lżej... :bigsmile: I jarzmo jest lżejsze :)
    Coli nie pijam, bo nie lubię, batony włażą w zęby i są za słodkie...
    I nie ma nic do tego wielodzietność.:tooth:
  • Chłopaki, humor absurdalny :thumbup::thumbup::thumbup::rolling:
  • Przez kilka lat w piatki poscilam tylko pijac,nic nie jadlam - piekny to byl czas, zwlaszcza,ze w piatki najdluzej pracowalam.
  • A ja znalazłem pogańską wersję postu:
    "Od tego tygodnia każdy czwartek w Ghent będzie dniem bez mięsa, ryb i owoców morza. A wszystko po to, by walczyć z otyłością, globalnym ociepleniem, okrucieństwem wobec zwierząt i stereotypami na temat wegetarian."
    źródło
  • @Jakuzi Najlepiej zawsze wklej linka
    No i ja odpowiedziałem już.
  • [cite] knrdsk1:[/cite]A do suchych dni wrześniowych póki co zostało trochę ponad miesjąc (śr-pt-sob po Podwyższeniu Krzyża Św.).

    Jak będzie tak trzy dni do, to przypomnij, proszę.
  • Podwyższenie Krzyża św. we wtorek 14.09.2010, prawda?
  • Drodzy Braci i Siostry,



    W najbliższy wtorek będziemy przeżywać święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Święto noszące taką nazwę od wieków, przypomina, że chrześcijanie powinni oddawać krzyżowi należną cześć. Krzyż bowiem przypomina o męce i śmierci Zbawiciela poniesionej dla naszego odkupienia.

    Wydarzenia ostatnich miesięcy skłaniają do głębszej refleksji nad tym Misterium Odkupienia. Na temat krzyża wypowiadają się dziś sądy państwowe i międzynarodowe, dyskutują o nim politycy, zabierają głos w jego sprawie wierzący i niewierzący; mówią o krzyżu ci, dla których jest on świętością, a także i ci, dla których jest on zgorszeniem. W wielu przypadkach dyskusje i spory prowadzą do podziału między ludźmi.

    W ten sposób zanika religijny wymiar tajemnicy krzyża. Zdarzają się przypadki bezczeszczenia tego świętego znaku. Dlatego ludzie wierzący podejmują akty wynagrodzenia Chrystusowi ukrzyżowanemu. Zwracam się dziś do wszystkich wierzących w Archidiecezji Krakowskiej, aby w miarę możliwości, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, wzięli udział w Mszy Świętej. Duszpasterzy zaś proszę, aby w tym dniu dokonali aktu wynagrodzenia za wszelkie zniewagi krzyża oraz podali go po Mszy Świętej wiernym do adoracji i ucałowania, tak jak czynimy to w Wielki Piątek.

    Proszę także wszystkie chrześcijańskie rodziny, aby dokonały podobnego aktu w swoich domach. Niech w tym dniu cała rodzina zgromadzi się na wspólnej modlitwie, ucałuje krzyż, który znajduje się w ich mieszkaniu. Jeśli natomiast w domu nie ma krzyża, zachęcam, aby się o niego postarać, poprosić kapłanów o pobłogosławienie i umieścić ten święty znak tam, gdzie żyje rodzina.

    Niech Maryja, stojąca na Golgocie pod krzyżem swego Syna, wyprasza nam wszystkim łaskę wierności krzyżowi i coraz głębszego zjednoczenia z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

    Na trud wiernego trwania przy Chrystusowym krzyżu z serca wam błogosławię.



    Stanisław Kard. Dziwisz

    Metropolita Krakowski
  • bardzo mądra i trafna wypowiedź Księdza Kardynała ...
  • [cite] Namor:[/cite]A ja znalazłem pogańską wersję postu:
    "Od tego tygodnia każdy czwartek w Ghent będzie dniem bez mięsa, ryb i owoców morza. A wszystko po to, by walczyć z otyłością, globalnym ociepleniem, okrucieństwem wobec zwierząt i stereotypami na temat wegetarian."
    źródło

    Nie zapominajmy, że tajemniczy i groźny Ghent to poczciwa i starożytna Gandawa, a że głupki tam rządzą, co tu się dziwić...
  • Odświeżam, aby przypomnieć, iż już od jutra suche dni wrześniowe.
  • Środa, piątek, sobota.
    W czwartek będzie się trzeba solidnie napchać mięsem :)))
    Dzięki Greg za przypomnienie :) Ja juz w domu zapowiedziałem że jak sobie chcą, ale ja suszę.
  • W sumie jutro też obowiązuje ścisły post skoro jest Święto Siedmiu Boleści N.M.Panny?

    A pod "post ścisły" rozumiem poszczenie o chlebie i wodzie.
  • [cite] knrdsk1:[/cite]Jako że w tym tygodniu przypadają suche dni, dla entuzjastów starych zwyczajów to przypomnienie.
    Dla jeszcze nieświadomych - to środa, piątek i sobota w które obowiązuje (czy raczej: jeszcze do niedawna obowiązywał) ścisły post; suche dni obchodzone są raz na kwartał, te teraz - zawsze po niedzieli Zesłania Ducha Świętego.

    Suche Dni (dni kwartalne) - w tradycji Kościoła katolickiego kwartalne dni
    postu obejmujące środę, piątek i sobotę, obchodzone na początku każdej z
    czterech pór roku:

    a.. po I Niedzieli Wielkiego Postu
    b.. po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego
    c.. po Święcie Podwyższenia Krzyża Świętego
    d.. po Wspomnieniu św. Łucji
  • Według mojego kalendarza suche dni są za tydzień.
  • [cite] Renata i Witek:[/cite]Według mojego kalendarza suche dni są za tydzień.
    Że jak? Już mi się wszystko kręci. Przecież dziś święto Podwyższenia Krzyża Świętego, czyż nie?
  • Dla mnie post ścisły to o samej wodzie ( ewentualnie 1 kawie bez cukru, zeby nie spać). Chleb zawiera węglowodany i to bardzo duże ilości. Co to ma być za post? No chyba, że dla dzieci.
  • Fisheaters

    W 1960 zmieniono nieco sposób określania tego terminu. Od jutra więc poszczą sede vacante :wink:

    As a simplification of the liturgical calendar, Pope John XXIII modified this so that the Third Sunday was the third Sunday actually within the calendar month. Thus if September 14 were a Sunday, September 24, 26 and 27 would be ember days, the latest dates possible; with September 14 as a Saturday, however, the ember days would occur on September 18, 20 and 21 - the earliest possible dates.
  • [cite] Renata i Witek:[/cite]http://catholicforum.fisheaters.com/index.php/topic,3426410.0.html

    W 1960 zmieniono nieco sposób określania tego terminu. Od jutra więc poszczą sede vacante :wink:

    W cytowanym przez Ciebie wątku nie ma odnośnika do przepisu wprowadzającego zmiany.
  • Zresztą suche dni powinny być naprawdę suche czyli bez picia bo Panu Jezusowi nikt szklanki wody nie dał. Tylko , że mało kto by wytrzymał.
  • Zmieniłem powyższy wpis, masz tam dokładny sposób obliczania daty.

    Przepis jest cytowany w przypisie 21 w tym dokumencie:
    Ranking
  • A stąd ściągniesz cały dekret, przepis jest na str. 17.
  • Pewnie już linkowano, ale co mi szkodzi:

    Blutoir o suchych dniach
  • Rzeczywiście, Suche Dni dopiero za tydzień...
    Tako rzecze tradi-kalendarz dla Diecezji polskich.
    Mniam-mniam.
    Do niezobaczenia za tydzień, smakołyki!
  • Dziś tylko chleb i woda.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.