Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

SZCZEPIENIA czyli rosyjska ruletka

1237238240242243270

Komentarz

 • Mnie zastanawia jakiej truskawki nie poleca Hildegarda z XI wieku, skoro dzisiejsza truskawka jest krzyżówką dwóch roślin z Europy i Ameryki Płn.
  Podziękowali 3Małgorzata32 Kaika Katia
 • Dwóch gatunków poziomek.
 • Joanna36 powiedział(a):
  Dwóch gatunków poziomek.
  Nie mam pojecia, Zaremba podchodzi do nich mniej restrykcyjnie i nawet cos tam tłumaczy że dziś inne
 • Jesli chodzi o św.Hildegardę to od jej diety zdecydowanie wolę jej chorały, ponoć miała objawienia śpiewów Anielskich, które spisywała.
  Tu próbka

  Podziękowali 2mader Agmar
 • Joanna36 powiedział(a):
  Mnie zastanawia jakiej truskawki nie poleca Hildegarda z XI wieku, skoro dzisiejsza truskawka jest krzyżówką dwóch roślin z Europy i Ameryki Płn.

  Mnie natomiast zastanowił ten orkisz,bo dawniej to właśnie pszenica orkiszowa dominowała jako powszechnie uprawiana.
  Obecna  odmiana zaczęła być popularna dopiero w XX wieku,bo dawała dużo większy plon.
  Co do siemienia lnianego to też dziwne,bo ja je kojarzę jako właśnie pomocne w odśluzowaniu organizmu.
  Może tez o jakąś inna odmianę lnu chodziło?

 • @kasha ale były też inne zboża poza pszenica które wg świętej były mniej ciepłe. Co do siemienia to tylko taka informacje znalazłam, ja go wyeliminiwalam i mi lepiej było 
  Podziękowali 1kasha
 • Doszukałam, nie wiem co jej przeszkadzało w lnie ale len można pod koniec potraktować roundapem aby ładnie doszedł - ja po pryskanym nawet z zachowaniem karencji potrafię się męczyć więc może przez to lepiej mi bez niż z
  Podziękowali 1kasha
 • Szczepienia HPV mają być obowiązkowe w kalendarzu szczepień  :'( :'( :'(
 • Na razie plany, strasznie drogie, może się im nie uda.
  Podziękowali 1mamaw
 • Zuzapola powiedział(a):
  Na razie plany, strasznie drogie, może się im nie uda.
  Oby, liczę że coś się zmieni w układzie władzy po wyborach 
 • "Doświadczenia krajów, w których szczepienia przeciw HPV są powszechnie stosowane, są więcej niż zachęcające".
  Dobre.
  Podziękowali 1asiao
 • Może się sensowniejsza byłaby jednak obowiązkowa cytologia. Zamiast tych zaproszeń. Bezbolesna, bez kontrowersji jakie budzi mammografia.
 • edytowano wrzesień 2019
  Tola powiedział(a):
  Może się sensowniejsza byłaby jednak obowiązkowa cytologia. Zamiast tych zaproszeń. Bezbolesna, bez kontrowersji jakie budzi mammografia.
    Żadnych obowiązkowych badań, nie jestem autem któremu trzeba zrobić co roku przegląd. W mojej rodzinie występuje rąk endometrium całkowicie niewykrywalny przez cytologię - to dziadostwo dawało mojej mamie złudna pewność że jest wszystko ok. Niech zostaną dalej przy zaproszeniach, na usg tez mogą zapraszać bo u nas lekarze nie chcą robić - przychodzę prywatnie dwa lata po porodzie, lekarz się pyta kiedy ostatnie USG mówię że przed pierwszą ciąża z 5 lat temu, i co było ok? Tak wszystko w porządku. To dobrze to nie ma sensu robić znowu....
 • A tak endometrium jak się diegnozuje?
 • edytowano wrzesień 2019
  Aneczka08 powiedział(a):
  A tak endometrium jak się diegnozuje?
  U niej jak zaczęła się menopauza nie miała już pół roku okresu i nagle znów krwawienie - na początku bagatelizować bo menopauza pojawia się okres i z ona norma - cytologia pół roku wcześniej i było ok więc na pewno nic złego...dopiero teściowa była dalej u lekarza z podobnymi problemami i ja lekarze tam przestrzegali że po pół roku jak wróci to diagnostyka więc mamie powtórzyłam poszła i skierowali ja (raczej na odczepnego bo cytologia ok) na czyszczenie i przy okazji pobrali wycinek i się okazało że rak 
  Podziękowali 1Aneczka08
 • A ja uważam, ze dopoki mamy powszechne obowiazkowe ubezpieczenie zdrowotne, to trzeba isc jednak w kierunku pewnych obowiazkow. Pominmy te szczepienia, bo jednak pewne choroby sa zakazne i wplyw jest na cale spoleczenstwo. Ale z tym szczepieniem przeciw HPV i cytologią uwazam, ze zaproszenia i sama edukacja nie dzialają. Bo mamy mnostwo zachorowan, a zaproszenia ludzie ignorują, nie mają czasu itp. @Agmar - przeciez trudno pobierac wyninki prewencyjnie, to jest ingerencja i to spora, a cytologia nią nie jest. Znajdzie się zawsze jakieś schorzenie, ktorego nie da się ilosciowo w spoleczenstwie profilaktycznie ograniczyc. W przypadku raka szyjki macicy da się. Argument "nie jestem autem" jest słaby - akurat jak nie zrobisz tego "przeglądu", to konsekwencje moga być poważne. Moze jednak trzeba na swoje zdrowie spojrzec w ten sposob. Profilaktyka jest tansza niz leczenie. W dodatku cytologie moze pobrac położna.
   
 • Tola powiedział(a):
  A ja uważam, ze dopoki mamy powszechne obowiazkowe ubezpieczenie zdrowotne, to trzeba isc jednak w kierunku pewnych obowiazkow. Pominmy te szczepienia, bo jednak pewne choroby sa zakazne i wplyw jest na cale spoleczenstwo. Ale z tym szczepieniem przeciw HPV i cytologią uwazam, ze zaproszenia i sama edukacja nie dzialają. Bo mamy mnostwo zachorowan, a zaproszenia ludzie ignorują, nie mają czasu itp. @Agmar - przeciez trudno pobierac wyninki prewencyjnie, to jest ingerencja i to spora, a cytologia nią nie jest. Znajdzie się zawsze jakieś schorzenie, ktorego nie da się ilosciowo w spoleczenstwie profilaktycznie ograniczyc. W przypadku raka szyjki macicy da się. Argument "nie jestem autem" jest słaby - akurat jak nie zrobisz tego "przeglądu", to konsekwencje moga być poważne. Moze jednak trzeba na swoje zdrowie spojrzec w ten sposob. Profilaktyka jest tansza niz leczenie. W dodatku cytologie moze pobrac położna.
   
  ...ale to powszechne ubezpieczenie kto Ci sponsoruje że chcesz utrzymywać jakieś obowiązki ? Składka zdrowotna jest odprowadzana od Twojego dochodu. Jeśli chcesz żeby państwo nakładało na Ciebie coraz to nowe obowiązki to proszę bardzo, zapewniani Cię że na cytologii nie skończy. Jak do tej pory nie zauważyła aby obowiązki wobec państwa tak super się sprawdzały. A co do mojego argumentu dalej uważam że nie jestem autem, świnia czy czymkolwiek innym mam swój rozum i naprawdę nie potrzebuje aby państwo myślało za mnie. 
  "Aż 50 proc. wyników jest nieadekwatnych i fałszywie ujemnych. Świat od nich odchodzi. Przyszłością jest p16/Ki-67 – badanie do wykrywania zmian nowotworowych na poziomie komórkowym w bardzo wczesnym stadium ich rozwoju. To naturalna konsekwencja diagnostyki wirusowej, białko p16 pojawia się w komórce nabłonka wielowarstwowego płaskiego w momencie kiedy wbudowuje się wirus. Dotyczy to tylko nabłonka płaskiego a nie gruczołowego. Nabłonek gruczołowy nie poddaje się regulacjom skriningowym, przesiewowym, diagnostycznym i zwykła cytologia jest jedynym sposobem żeby diagnozować patologię kanału szyjki macicy, ale tej jest mniej niż patologii nabłonka płaskiego. Test p16/Ki-67 stosuje się na świecie powszechnie jest bardzo popularny choćby w Niemczech. Niemcy już policzyli, że w diagnostyce raka szyjki macicy połączenie badania na obecność wirusa z testem p16/Ki-67 bez robienia cytologii jest najbardziej skutecznym i najtańszym sposobem uwzględniającym nowoczesne techniki. Oczywiście cytologia jest tańsza, ale zawodna. Czy jest wola wprowadzenia takiego badania u nas? Jak się domyślamy finanse decydują o wszystkim"
  https://www.termedia.pl/onkologia/Prof-Witold-Kedzia-W-diagnostyce-raka-szyjki-macicy-badania-molekularne-powinny-zastapic-cytologie,26578.html

  Podziękowali 1Odrobinka
 • Ale lobby szczepionkowe ma przebicie, 
 • Cytologie , tak robie. Robila ja takze moja mama do 70- mimo ze ostatnie lata nie byla osoba aktywna seksualnie bo ojciec chorowal. Przez cale zycie jeden partner. A mimo to zachorowala na raka szyjki macicy. Wykryrego jak juz byly przerzuty na innych organach. I co z tego wynika. Ze ktos zle pobierał cytologie. Kilka razy? Czy ze jakis konowal przepisywal jej przez kilkanascie lat htz- bo matka myslala ze zle sie czuje z powodu menopauzy a to tarczyca wariowala. Boze uchowaj mnie od niedouczonych lekarzy.
  I tak swoja droga lekarze ginekolodzy mowia ze htz jest calkowicie bezpieczna , tylko dlaczego kolezanki mamy ktore taka terapie stosowaly wszystkie zmarly na nowotwory? Pewnie przypadek bo na cos trzeba umrzec. 
  Podziękowali 1Agmar
 • Zadam może głupie pytanie- czy htz to to samo co tabletki antykoncepcyjne?
 • @mamaw nie
  Podziękowali 1mamaw
 • edytowano wrzesień 2019
  A jakie hormony bierze sie w ramach htz?
 • Estrogen. Mama miala plastry.
  Podziękowali 2mamaw Polly
 • @Dorota, a jak długo mama je brała? Pytam, bo mam w otoczeniu osobę, która właśnie bierze estrogen tylko w tabletkach już jakiś czas. Pokojarzyłam fakty i zaczynam się martwić.
 • ech... :(  przepraszam, że się wtrącę: w służbie zdrowia wiecznie za krótka kołderka - pieniędzy wiecznie brakuje. na wszystko. 
  cytologia? usg piersi? mammografia? 
  na cytologię zaproszono mnie raz - do ośrodka położonego 15 kilometrów od miejsca mojego zamieszkania. niestety dojazdu nie fundowali ;) bez zaproszenia wykonuję u lekarza (o ile się dostanę).
  mammografia - zapraszamy panie po 50 :) 
  usg piersi - lekarz mnie nie kierował. sam powiedział, że kierownictwo źle patrzy na dużą ilość skierowań jakie zaczął teraz wystawiać. dla  mnie to trochę za późno - jednej piersi już nie mam, chemia uszkodziła mi serce i nerwy w palcach u stóp, MOŻE gdyby dał mi skierowanie na usg pół roku wcześniej leczenie inaczej by wyglądało? a może nie? 
  ponarzekałam. postraszyłam.
  i tak Najwyższy łagodnie przeprowadził mnie przez leczenie.

  i żeby było śmieszniej: nigdy nie stosowałam antykoncepcji hormonalnej ani htz; alkohol pijam sporadycznie (raz na 2-3 lata); do dnia dzisiejszego nie palę papierosów; i przytyłam dwa lata temu. i dopadł mnie rak piersi
  Podziękowali 2Polly M_Monia
 • @Agmar - oczywiście, że wolałabym wybierać ubezpieczyciela! Ale nie mogę, nawet w małym stopniu, a reformy idą w odwrotnym kierunku. Tak więc uważam, w związku z tym, że skoro i tak ponosimy wszyscy (pracujący) ten koszt, to zmniejszajmy go profilaktyką, bo leczenie będzie dużo droższe. Edukacja - ok, ale to jak widać za mało. Do ludzi najbardziej przemawia Dzień dobry TVN...

  CO do htzz, to jest takie samo g... jak antykoncepcja hormonalna. Jak ktoś chce zakrzepicy i innych powikłań, to droga wolna.
  Podziękowali 1Katia
 • @Tola i co dalej obowiązkowe leczenie? Bo jak ktoś nie chce tej profilaktyki to tego leczenia też może nie chcieć, będziesz go zmuszać? Leczenie będzie droższe oczywiście jak będzie do niego dostęp narazie mamy wysyp problemów z tym że leczenie nie jest refundowane :( aha ktorys kraj stwierdził że profilaktyka jest tańsza i szczepil na ospę wietrzna i bokiem im wyszło bo mieli pełno półpaśca . Jestem za wolnością a nie za przymusem w sferze medycznej choćby to miał być tylko przymus badań 
 • @Agmar - akurat cytologia nie spowoduje takich problemów, w tym sensie jest bezpieczna. Nie przymus leczenia, ale jak ktoś dowie się, że jest problem, to prędzej zdecyduje się na leczenie, niż kiedy o tym nie wiem. Nie mówiąc o tym, że dowie się wczesniej. Oczywiście nie jest to remedium na wszystkie problemy naszej służby zdrowia, ale jeden z przypadków, gdzie da się na szeroką skalę wykryć chorobę wcześniej, nie narażając pacjentek na ryzyko.
 • @Tola powyżej Ci pisałam że 50% wyników jest fałszywych czyli na dwoje babka wróżyła...a może te 50% gdyby nie poszło na cytologię która okazała sie nieskuteczna zaniepokojona wybrałaby się na inne badanie np powyższy test (koszt nie jest kosmiczny bo coś ok 200 zł) i by wiedziało że jednak jest nie tak. Dalej stoję na straży wolności, nie życzę sobie aby państwo zmuszało mnie czy to do szczepień czy to do badań. 

  Podziękowali 1awia
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.