Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Kącik ekumeniczny: Z pism Marcina Lutra

edytowano listopad 2009 w Ogólna
O rozumie: Rozum to jest największa kurwa diabelska; z natury swojej i sposobu bycia jest szkodliwą kurwą; jest prostytutką, prawdziwą kurwą diabelską, kurwą zeżartą przez świerzb i trąd, którą powinno się zdeptać nogami i zniszczyć ją i jej mądrość.

O Apokalipsie św. Jana: Nie znajduję nic apostolskiego, ani prorockiego w tej księdze. Apostołowie bowiem nie zwykli przemawiać przenośniami; prorokują w słowach jasnych i zrozumiałych. Niech każdy myśli o tym, co mu doradza jego rozum; co do mnie, mój rozum czuje wstręt do tego i to jest dla mnie dostateczne do odrzucenia.

O Kościele i katolikach: Wydaje mi się, że skoro zwolennicy Rzymu są tak szaleni, jedynym lekarstwem pozostaje, aby cesarz, królowie i książęta przepasali się siłą i zbrojnie uderzyli na owe chwasty całego świata i walczyli z nimi - nie słowami, lecz żelazem (...). Czemuż raczej nie zgładzimy ich mieczem i nie obmyjemy naszych rąk w ich krwi?

Do Jana Ecka, kanclerza uniwersytetu w Ingolstadt: Ty, który krwią chrześcijańskich braci nasycić się nie możesz. Idź, badaj i szukaj robaków w gnoju, dopóki się nie nauczysz, co to jest błąd, co grzech i kacerstwo. Nie widziałem jeszcze większego od ciebie osła, choć chwalisz się, że przez wiele lat uczyłeś się dialektyki.

O uniwersytetach paryskim i lowańskim: "Szkoła kretów, śmierdząca kałuża, epikurejskie świnie, diabelska synagoga.

O Źydach: "Przeklęty goj, jakim jestem, nie jest w stanie zrozumieć, jak oni to robią, że są tak zręczni, chyba że pomyślę, iż wtedy, gdy Judasz Iskariota powiesił się, jego kiszki rozerwały się i opróżniły i Żydzi być może przysłali swoje sługi ze srebrnymi naczyniami i złotymi konwami, aby nabrać moczu Judasza z innymi skarbami, a potem zjedli i wypili to gówno i mają dzięki temu tak przenikliwe oczy, że dostrzegają w Pismach wstawki, których nie znaleźli ani Mateusz, ani sam Ezajasz, nie mówiąc o nas, przeklętych gojach...". "Bierzcie się do całowania! Szatan znowy się wypróżnił, znowu nasrał w portki. Oto prawdziwa świętość, którą Żydzi i ci, co za Żydów chcą uchodzić, niechaj całują, pożerają, piją i obdarzają czcią, i niech też sztan pożera i spija to, co tacy jego uczniowie potrafią z siebie wypluć, wydalić z góry i z dołu. Zebrali się tu odpowiedni dla siebie goście i gospodarze, wszystko jest dobrze ugotowane i przyrządzone... Teraz szatan z angielskim ryjem zajada się tym, co wychodzi z górnej gęby Żyda".

W końcu o swojej doktrynie: Nie godzę się, aby nauka moja mogła podlegać czyjemukolwiek osądowi, nawet anielskiemu. Kto nie przyjmuje mojej nauki, nie może dojść do zbawienia.


Źródło
«1

Komentarz

  • takie rzeczy to się trzyma w kuferku, podobnie jak sury wojny w dialogu z islamem.
  • O rozumie: Rozum to jest największa kurwa diabelska; z natury swojej i sposobu bycia jest szkodliwą kurwą; jest prostytutką, prawdziwą kurwą diabelską, kurwą zeżartą przez świerzb i trąd, którą powinno się zdeptać nogami i zniszczyć ją i jej mądrość.
    Trzeba wyposażyc w te cytaty dzieci idące na lekcje historii, jęz. polskiego i wos-u:cool:
  • Na lekcje religioznawstwa w LO (nie ma katechezy, jest religioznawstwo - taki program, czy co?) też przydadzą się te cytaty.

    Już wydrukowałam. Mam w pigułce.
    Często KUL-wcy w RM o tym wspominali, ale ja mam tu wszystko jak w pigułce. :tooth:
    Dzięki Maćku!
  • ....szanowni państwo proszę mi wierzyć, że reformacja to jest bardzo ważna cezura w biegu historii ideowej, naukowej, religijnej, moralnej i politycznej całego świata. Byłem zdumiony, że np. Kartezjusz, wszyscy myśliciele: brytyjski empiryzm, niemiecki idealizm, Marks i Engels, Nietzsche, Kierkegaard, M. Heideger, E. Husserl, Nowa Lewica, łącznie z jeszcze żyjącym liderem Nowej Lewicy Jurgenem Habermasem, najwięcej myślicieli, którzy odegrali bardzo istotny wpływ na bieg dziejów świata w epoce nowożytnej to są sami luteranie.

    I ja, chcąc się doktoryzować z Hegla, studiowałem Hegla ale ja go kompletnie nie pojmowałem. I wtedy dopiero, kiedy zobaczyłem, że Hegel mówi: Ja jestem luteraninem i to co Luter zawarł w wierze i uczuciu, to pragnę zawrzeć w pojęciu filozoficznym. A więc dla mnie stało się jasne, że nie mogę kontynuować studiów filozofii Hegla jeśli nie sięgnę po systematyczne studia dzieł Marcina Lutra


    mówił ks. prof. Tadeusz Guz już po wieloletnich studiach pism Lutra

    źródło
  • Ale w szkołach mówią o nim w samych superlatywach, nawet na religioznawstwie w ramach katechezy! Co? Nie wiecie o tym?!:shocked::angry:

    My do szkół już nie chodzimy, ale nasze dzieci chodzą!!!:cry:
  • Dzieci to łykają, a poźniej porządni i pobożni rodzice się dziwią, skąd u dzieci takie demokratyczne poglądy.

    Chwalenie Lutra na lekcjach historii i w podręcznikach szkolnych jest atakiem na KK i przez to niszczeniem wiary dzieci.
  • To wy nie wiecie, że posoborowcy planują Lutra jako Doktora Kościoła?
  • A jakże, jako naczelny ekspert
  • gregorius jedziesz po bandzie?
  • Ale jakże tradycyjna to banda :cool:
  • [cite] Gregorius:[/cite]To wy nie wiecie, że posoborowcy planują Lutra jako Doktora Kościoła?
    Którzy posoborowcy?
  • No ci! No nie wiesz?
  • [cite] Agnieszka63:[/cite]
    [cite] Gregorius:[/cite]To wy nie wiecie, że posoborowcy planują Lutra jako Doktora Kościoła?
    Którzy posoborowcy?
    Choćby Wydawnictwo Wam
  • [cite] Agnieszka63:[/cite]
    [cite] Gregorius:[/cite]To wy nie wiecie, że posoborowcy planują Lutra jako Doktora Kościoła?
    Którzy posoborowcy?
    A i Radyjo, którego jesteś fanką się nie popisało:

    Marcin Luter ojcem SWII
  • I to jest ten dowód na to, że ma być on Drem Kościoła?
  • To było tak, aby trochę podgrzać atmosferkę :wink:
  • No co za Gregorius... :cool:
  • Taw nigdy nie używa emotikonek, a się go nie czepiacie. Ja raz nie użyje i już wszyscy na poważnie biorą...
  • [cite] Malgorzata:[/cite]
    [cite] Gregorius:[/cite]To było tak, aby trochę podgrzać atmosferkę :wink:

    Ty weź podgrzewaj w domu:tongue::wink::wink:

    Najpierw musisz przyjechać i wygłosić nam rekolekcje
  • Taw nigdy nie używa emotikonek, a się go nie czepiacie. Ja raz nie użyje i już wszyscy na poważnie biorą...
    ---
    Patrzcie jak się wycofuje... :cool: Hłe hłe hłe
  • [cite] Paweł i Ola:[/cite]Patrzcie jak się wycofuje... :cool: Hłe hłe hłe
    Na z góry upatrzone pozycje.:cool:
  • @Malgorzata: wiem, że do mnie.
  • Najpierw musisz przyjechać i wygłosić nam rekolekcje
    ---
    Świecki ma głosić rekolekcje? I to w dodatku kobieta? Bez zezwolenia biskupa na katechizację??? :shocked:
  • @Paweł: No widzisz, bo to nie publiczne tylko prywatne "rekolekcje"
  • 9:42 a ci już o rekolekcjach myślą...
  • @Malgorzata: a co do padnięcia - wolałbym, żeby kto inny padł (nie, nie Ty)
  • Gregorius czep się raczej ks. prof. dr hab. Marka Chmielewskiego, a nie RM.
  • ...bo wpisujesz się w standardowy atak: nie ktoś konkretny powiedział, tylko "RM powiedziało". Wobec innych mediów takiego chwytu jakoś się nie stosuje.
  • @Lukasz ale to RM takie bzdury puszcza...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.