Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Pomysł na TRUSKAWKI - help

edytowano maj 2014 w Kuchnia
Potrzebuję przepis na dżem "niskosłodzony". Najlepiej
jakąś wersję do zrobienia w termomixie. Na syrop też może być, choć
jakiś znalazłam.
I pytanie, czy zamiast cukru do przetworów też można
dawać np. ksylitol, czy zmienia się dawkę i czy to warto w ogóle (czy
się opłaca).
Termomix mam od kilku miesięcy, a dżemów akurat nigdy nie robiłam.
A może co innego...
A jak macie jakieś termomixowe pomysły nazagospodarowanie świeżych truskawek, to też napiszcie.
Generalnie mogę sporo zamrozić, ale może zamrozić też już jakoś przetworzone. Jakieś sorbety, lody...
Będę wdzięczna @};-
«1

Komentarz

  • Ja robię taki "dżem" na szybko do użycia, ale można go zamrozić. Pasteryzować nie próbowałam.
    Owoce (maliny, truskawki itp.), daktyle, agar.
    Owoce i daktyle gotuję w wodzie (nie za dużo) i rozpuszczam agar. Jak się chwile podgotują to miksuję i wlewam do pojemnika i studzę , potem do lodówki, lub zamrażalnika. Można osobno zrobić "miód" daktylowy (zalać daktyle wrzątkiem i zmiksować po chwili na gładka masę) i dosładzać tyle  truskawki w trakcie gotowania, ile będzie nam pasowało.
  • W termomixie robię dżem truskawkowy "na pamięć" - ale to bardziej mus jest. jeszcze żaden mi się nie zepsuł. Wsypuję truskawki do pełna (do tej górnej kreski oznaczenia i dodaję cukru różnie: między 10 a 20 dag (zależnie od stopnia dojrzałości truskawek). Najpierw miksuję wszystko na gładko 1 minutę, a potem wstawiam na 12 minut na - i tu problem, bo nie pamiętam: czy 80 stopni czy 100 stopni (jeszcze w tym roku nie robiłam - jak znajdę notatkę uzupełnię).

    Wlewam gorący do czystych słoików (w zmywarce raz ze środkiem do mycia, a drugi raz samą wodą wyparzam), zakręcam gorące, tyle, że zawsze nowe zakrętki daję.

    Wychodzi taka gęsta "zupka". Bardzo wszystkim smakuje - ale to nie jest typowy dżem, je się to łyżką lub polewa ryż etc.


  • Dzięki za wątek. Też czeka mnie w tym roku debiut przetworów bez cukru i żelfixów. Podczytywałam trochę o robieniu dżemów na smakoterapii. @Hanq ile dajesz tego agaru? Jeśli na przysłowiowe oko, to też podaj orientacyjną ilość. Czy słodzenie daktylami w zauważalny sposób zmienia smak truskawek?
  • edytowano maj 2014
    Wy chcecie pomysłu na truskawki...a ja truskawek!!!!!! miał się zacząć sezon...ceny spadać miały a tu leje....   :(
  • U nas po 6 zł te " mniej apetyczne" i maleńkie, te normalne po 8 zł
  • W Warszawie (Wawer) po pięć złotych, ale teraz (kiedy zaczęły się deszcze) nie są już takie słodkie i pyszne jak te, które kupiłam w sobotę.
  • w piątek były po 10 zł
    a w poniedziałek już po 5 zl
    zajadamy się :)
  • U nas sa po 4 zl w sklepach warzywno-owocowych.

    Podjerzewam, ze na targu po 3 zl juz moga byc.

    I u nas tez pada.
  • U nas też pada
  • Acha, i trochę wieje, i oziębia się
  • na Wolumenie po 7-8 za łubianke
  • w Międzyrzecu Podl wczoraj były po 7 zł kg
  • to nie giełda warzywna, o przepisy proszę... ;)
  • @AnkaAso wg opakowania to 8g agaru na pól litry wody. Jak robię galaretkę czy żelki to daję więcej żeby dobrze stężało,a do dżemu jak nie chce być za bardzo zwarty to jeszcze raz podgrzewam i dodaję więcej agaru. On ma to do siebie , że tak  można go podgrzewac kilka razy jak coś nie wyjdzie i potem znowu tężeje na zimnie. Co do daktyli to dla mnie smak jak najbardziej ok. tzn.  przedtem i tak nie lubiłam dżemów i nie kupowałam a odkąd zaczęłam sama robić (zwykle do gofrów) to się tym zajadam i mężowi bardzo smakuje (a on dżemoholik był) i córa też uwielbia. Ja już od dłuższego czasu słodzę ciasta i desery suszonymi owocami i nie widzę jakiejś różnicy w smaku, goście często nie dowierzają że to bez zwykłego cukru. Pyszne wychodzą np. jabłka smażone z dodatkiem musu daktylowego i cynamonu jako konfitura czy do szarlotki.
  • Dzięki @Hanq . My używamy ksylitolu do wypieków głównie, a codzienną bazą do słodkości, zwłaszcza smarowideł do gofrów, są zmiksowane daktyle. Nie mam jednak wyobrażenia jak sprawdzą się w połączeniu z truskawkami. Będę próbować z małej porcji, zresztą dzieci i tak zjedzą wszystko  ;) Muszę się zaopatrzeć w agar i sezon przetworowy będzie rozpoczęty.
  • a w Toruniu po 4 i 5 zł :)
  • termomix przestał mi podgrzewać, zatrzymuje się na 70 stopniach... deszcz pada... przetworów z truskawek nie będzie poza tym, co zrobiłam jeszcze, zanim założyłam wątek
  • U mnie truskawki po 10 zł za kilogram  :-(( Doczekać się już nie mogę na niższe ceny
  • o mamo..u nas 7 za kobialke...troszku sie przejadaja ale nie dzieciom... jak najprosciej dzemy zrobic? i pierogi?
  • przepis poczebuje w trymiga! na jakies ciacho z truskawkami! 
    nievmam drozdzy ale moze na zakwasie sie uda?
    pliss chodzi ciasto za mna!
  • biszkopt :)
  • edytowano maj 2014
    Aga82, nie mam przepisu, ale mam pytanie. Czy mogą być truskawki podróby z Chin?
    Dziś dostałam truskawki...nienaturalne, równe jak spod sztancy, nieupiaszczone, z idealnie identycznymi ziarenkami...
    Smakują też plastykowo. Chyba je wywalę, ale gdy już się upewnię, że ofiarodowca tego nie zobaczy...Słyszałam o takim procederze tj. przywożonych truskawkach i sprzedawanych jako polskie "z pola", ale myślałam, że to jakaś teoria spiskowa...
    Naturalna truskawka jest inna, czasem gnije, upiaszczona, nieregularna, o różnych wielkościach...
    Te nawet się błyszczą nienaturalnie...
    Próbowałam zrobić z nich koktajl z jabłkiem, spróbowałam trochę, ale potem wywaliłam. 


  • ja tam bym nie wywalala :) czy do pierogow z truskawkami lepiej ciasto z jajkiem czy bez? bardzo bym chciala zeby wyszly.pierwszy raz robie...robilam kiedys z jagodami w upal w ciazy z fa...nic w domu nie bylo tylko maka i jagody a wychodzic sie nie chcialo... ale nie pamietam jak wyszly...
  • nikt nie napisal i przez to nie wyszlo..:P. tzn. robilam z jajkiem..pierwsza porcja super ciasto, dorobilam druga i wyszlo jak z gipsu... chyba po prostu wrzatek zywy trzeba dawac, choc w drugiej woda byla goraca wg przepisu ale moze zbyt malo goraca...
  • ja leje wrzątek na mąkę i merdam nożem i zarabiam ciasto 
    zadnych jaj nie tzreba
    truskawki pokroić na pół większe na 4 części trochę cukrem posypac i nadziewać pierogi
  • o tak ziemniaczanka musi być, jak się przekroi na talerzu to z pierożka owoc w kisielku wyjdzie mniam :D
  • ja wczoraj zrobiłam ponad 30 sloików dżemu z truskawek w TM :) Z tym, że ja dawałam żelfix. (żelfix, nie dżemix, dżemix ma benzoesan sodu, żelfix kwas sorbowy podobno bezpieczny). Zrobiłam wg typowego przepisu:
    cały garnek truskawek (ok 1 kg)
    ok 300 gr cukru
    1 żelfix
    same truskawki miksowałam ok 8 sek na 6 (jesli ktoś woli mniej homogenny to na 5), dodałam resztę i gotowałam w 100 st, 15 minut, obr 3 (ważne, jeśli się da mniejsze może się przypalić).
    Pytanie:
    czy pasteryzujecie taki dżem?
    i czy znacie sposób, żeby robić dżem bez żelfixu a nie był taki lejący (bo moje dzieci nie lubią) tylko taki do smarowania chleba?
    wersja 2- też bardzo smaczne- daje się ok 700 gr truskawek i 300 gr banana:) reszta ak wyżej, trochę wtedy daję mniej cukru.
  • Robilam ostatnio ten sernik, jest rewelacyjny na lato:
    http://www.kwestiasmaku.com/desery/serniki/sernik_na_zimno_truskawkowy/przepis.html
    Tylko radykalnie zmniejszylam ilosc cukru, ser dalam pol na pol z mascarpone. Naprawde polecam, jest inny od wszystkich sernikow na zimno.
  • Można dodać ksylitol zamiast cukru, jak najbardziej. Dobry dżemik z ksylitolem jadłam rok temu, do truskawek dodana była część rabarbaru.
  • ile ksylitolu w stosunku do cukru? Tyle samo/mniej/więcej
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.